Jump to content


Photo

Montaza srednjeg pogona i zadnje glave sa kuglagerima


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3362 posts

Posted 15 October 2011 - 11:57 AM

Uspesno sam rastavio stari i bicikl, odmastio i ocistio sve sto treba, pripremio ram za farbanje, a sada me ceka sastavljanje i montaza pa imam nekoliko pitanja;
1.koliko ima tacno kuglica u zadnjoj glavi, za slucaj da mi je koja ispala(imam ih 18 ukupno)?
2.da li se odvija i skida i konus(srafovi) i sa duze strane osovine zadnje glave(gde ide racna)?
3.kako da mi ne ispadnu kuglice dok montiram osovinu zadnje glave?
4.kojim redosledom i kako montiram osovinu srednjeg pogona kada su u pitanju soljice?
5.isto pitanje za ispadanje kuglica prilikom montaze?
6.menjacu i sajle i buzire, pa me zanima kako se zovu one kuglice na kraju sajle koje je sprecavaju da ispadne iz rucice kocnica i kako se stavljaju( integrisane su sa rucicama menjaca sa slicnim principom samo je ta kuglica manja)

hvala
  • 0

#2 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Posted 15 October 2011 - 12:37 PM

Uklavnom idu po 9 kuglica sa obe strane u glavi.Nije potrebno skidati konuse sa obe strane.Kad ocistis soljice zadnje glave onda ih fino zamastis i kuglice se zalepe pa pazljivo vracaj osovinu.A za srednji pogon bi preporucio da batalis to i kupis monoblok i nema muke.A te kuglice na sajlama dolaze sa sajlom a ne kupuju se odvojeno.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#3 bant013

bant013
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1168 posts

Posted 15 October 2011 - 12:47 PM

...preporucio da batalis to i kupis monoblok i nema muke...


+1
  • 0
"I've had enough, I've seen enough, I've had it all, I'm giving up I won the race, I broke the cup, I drank it all, I spit it up" (R.E.M)

*KUPUJEM GIRVIN VECTOR ILI NOLEEN SUSPENZIJU

#4 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Posted 15 October 2011 - 01:34 PM

...preporucio da batalis to i kupis monoblok i nema muke...


+1



+1
sto se tice glave odnesi kod majstora da ti je sastavi ukoliko nisi vcan tome da pravis spregu na konusima.
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#5 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Posted 15 October 2011 - 01:34 PM

1. nebitno, ja sam na ćaletovom bajsu stavljao tako da ne budu baš nabijene a opet da nema baš i mnogo prostora, otprilike kad ih sabijše sve do jedne ostane mesto za još jednu ili malo manje,
2. kad bi video deo reko bi ti tačno ali mislim da se sve može rastaviti, ja sam uvek sve na 0 rastavljao :)
3. staviš mast i ona ih zalepi tj. drži :wink:
4. preporuka za pomenuti monoblok, a sastavljanje naravno ide uvek suprotnim redosledom od rastavljanja tako da je dobro pamtiti redosled kad rastavljaš neki deo ili slagati na novine delove onako kako ih skidaš, tako ih čistiti i tako ih sastavljati, prvih par puta dok ne zapamtiš...
5. isti odgovor kao pod stavkom 3.
6. ako mislimo na isto, kuglice nemaju neki poseban naziv, kad kupiš sajle one su već stavljene ti samo montiraš

nema na čemu :mrgreen:

P.S. ako možeš i hoćeš, uzmi teflonsku mast i pre nego što uvučeš sajle u bužire namaži ih malo :wink:
  • 0

profilepic.gif


#6 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3362 posts

Posted 15 October 2011 - 02:37 PM

Taj stari bicik(imam novi)l mi sluzi da malo provezbam rastavljanje i sastavljanje(da mogu nesto i sam da uradim), a kad ga dovrsim sluzice mi za do pijace sto se kaze....soljice srednje glave mi ne lice bas na konuse ali slikacu ih pa postaviti, za srednji pogon se slazem da ne bi bilo najbolje da ga zamenim ali hteo sam da vidim da li mogu sad da naucim nesto o demontiranju i montiranju bicikla, i da od starog bajsa farbanjem i ciscenjem delova napravim pristojan gradski prevoz...zaista se sajle kupuju sa tom kuglicom, ne moram sam da secem i sastavljam??Da l se razlikuju sajle za kocnice od sajli menjaca jer na sajli menjaca imam manju kugluicu...ovo je prvi menjac koji sam otvorio(neki suntour integrisani sa rucicama kocnica)....za redosled vracanja srednjeg pogona mislio sam da li prvo montiram osovinu i soljice, pa onda nabacujem pogon?
  • 0

#7 bant013

bant013
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1168 posts

Posted 15 October 2011 - 02:50 PM

...za srednji pogon se slazem da ne bi bilo najbolje da ga zamenim ali hteo sam da vidim da li mogu sad da naucim nesto o demontiranju i montiranju bicikla...

zameni, ne verujem da ćeš ikada više na iole novijem bajku menjati išta sem monoblok uloška, tako da je rasturanje i vraćanje takvog sistema u suštini nepotrebno znanje.

...zaista se sajle kupuju sa tom kuglicom, ne moram sam da secem i sastavljam??...

kupuju se sa "kuglicom" jedino što mora je da skratiš sajlu kada je namontiraš na kočnice-menjače

Da l se razlikuju sajle za kocnice od sajli menjaca jer na sajli menjaca imam manju kugluicu...

da razlikuju se...sajla za menjače je tanja.

za redosled vracanja srednjeg pogona mislio sam da li prvo montiram osovinu i soljice, pa onda nabacujem pogon?...

da,prvo se montira osovina i šoljice pa se potom vraća pogon
  • 0
"I've had enough, I've seen enough, I've had it all, I'm giving up I won the race, I broke the cup, I drank it all, I spit it up" (R.E.M)

*KUPUJEM GIRVIN VECTOR ILI NOLEEN SUSPENZIJU

#8 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3362 posts

Posted 16 October 2011 - 01:25 PM

Picture 632.jpg
  • 0

#9 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3362 posts

Posted 16 October 2011 - 01:28 PM

Picture 634.jpg

evo slika osovina srednjeg pogona i zadnje glave, dodao sam i sliku duzeg dela osovine zadnje glave sa kje ne mogu da odvrnem srafove, verovatno se malo zakrivili, kuglice nisam stavio jer su sve na broju, a zaboravih sliku menjaca koji ima unutra jednu malu sajlu, kao da je neki grip shift...to cu sutra....

Attached Thumbnails

  • Picture 629.jpg

  • 0

#10 negas

negas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 450 posts
  • LocationKako kad !

Posted 18 October 2011 - 11:01 AM

Nemoj da skidas srafove sa osovinice zadnjeg tocka sa jedne strane, jer je nepotrebno, a i taman ti sluzi kao dobar orjentir da ti osovina bude centrirana kao treba. Dakle, ako nisi sa jedne od strana skidao srafove neomj ni sada. Normalno ovu drugu da, i kada vracas posle provuces kroz glavu i polako prisrafis konuse sa te strane. Vidis da se osovine okrece, cak mozes posto nije neki kvalitet, i da malo, ali vrlo malo pritegnes vise, pa kad obrces da malo osovina koci u prstima, nece lagano da se okrece, ali samo malo! Time postizes da nema lufta, a zapravo kad sednes na tocku, on se okrece bas kako treba.

Kada montiras osovinicu pogona, prvo usrafis ovu soljicu bez navrtke (ona se cak nikad ne skida-ok ti si farbao ram), a onda ovu drugu i na njoj imas kontra navrtku, i to je to. Kuglice lepi u soljama slobodno, i ako je kojim slucajem sa jedne strane osovinica pogona duza, e tu duzu stranu postavis na desnu, tj na stranu gde su lancanici...

Mozda ce tu da te zeza navoj, ako si prilikom farbanja preko navoja presao farbom, pa ako jesi uzmi nitro razredjivac ili neki drugi, pa probaj da ocistis navoj. Jer postoji mogucnost da ne mozes da usrafis solje, i ne samo to, mozda ih i usrafis, ali posle tj nekad kada zelis to da skines i stavis onu patronicu kako je jos zovemo mono blok (koja se ugradjuje sa posebnim kljucem-alatom), neces moci da je skines, sigurno ima da zapekne. Tj velika je verovatnoca da ce da zapekne...

He, dobre su te bicikle nase starije bicikle, secam se uzmes kljuc 8/10, 14/15 i rastavis je celu do najsitnije kuglice... :D Mada ima takvih i novih, one po raznim Merkatorima...gvozdjurija, teske ko kapija dvorista :D :wink:

Sad sve neki posebni kljucevi :roll:
  • 0

#11 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3362 posts

Posted 18 October 2011 - 05:58 PM

Sa te druge strane(to je slika na kojoj se vidi samo jedna strana osovine) nisam ni uspeo da skinem srafove jer nece ni da mrdnu kao da su se malo iskrivili ili otisao navoj (nisam siguran), samo kako onda da pritegnem konus sa te strane ako ne mogu da se pomere srafovi[? sa srednjim pogonom je sve u redu i tu mi je sada sve jasno(bar se nadam) :D
  • 0

#12 igigl

igigl
  • Members
  • PipPip
  • 46 posts
  • LocationBeograd/Cerak

Posted 18 October 2011 - 09:29 PM

Pritezanjem drugog konusa stezes lagere sa obe strane zato sto dele istu osovinu. Ne zaboravi samo da ti je NEOPHODAN kljuc za konuse, znaci onaj vilasti ali tanki, tako da bi mogao da stegnes konus sa susednom maticom, znaci kljuc do kljuca, oba sa iste strane osovine. U suprotnom ces ili imati lufta ili ces da pretegnes lagere prilikom stavljanja tocka na ram i njegovog dotezanja.
  • 0
ragazzo della strada

#13 negas

negas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 450 posts
  • LocationKako kad !

Posted 18 October 2011 - 11:38 PM

... samo kako onda da pritegnem konus sa te strane ako ne mogu da se pomere srafovi[? sa srednjim pogonom je sve u redu i tu mi je sada sve jasno(bar se nadam) :D


Odgovorio ti je Igigl - dakle tu stranu koju ne mozes da odvrnes-jos i bolje, ona je orjentir da ti osovina ne ode vise-manje u jednu stranu!
Sreca sto nisi to skinuo. Dakle, sa te strane sada ubacis osovinicu kroz glavu tocka-dakle taj konus odmah legne u solju, a sa ove druge-ti ostaje samo navoj-cev sa navojem tzv. loza, e sada, kada krenes da usrafis konus u tu lozu, taj konus koga srafis ce da osovinu ucentrira kako treba. E sada pri pritezanja konusa i kontra matice, ako si malo vican, probaj konus da drzis sa kljucem koji imas, ako ne uzmi onaj da ga nazovem stari biciklisticki sa onim rupama, e on bi trebalo da ima ulaz za konus, pa dotegni. Dakle imas konus kao maticu, i opet onu kontra maticu, tj navrtku da se pravilno izrazimo, koja u stvari drži konus da se ne odvije, tzv. kontra matica...Da bi drzao konus a dotekao navrtku, treba ce ti tanak kljuc, koji ce da drzi konus, jer ako su siroka, onda ce se konus okretati sa sve navrtkom, i pretegnuces osovinicu-nece se okretati ili veoma tesko...
  • 0

#14 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3362 posts

Posted 19 October 2011 - 03:39 PM

hvala ljudi, bplje bi mogli da mi objasnite jedino da mi pokazete.... :) ...ostaje jos samo prakticno da probam pa da vam javim kako mi ide....
  • 0

#15 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3362 posts

Posted 20 October 2011 - 04:03 PM

''Sreca sto nisi to skinuo. Dakle, sa te strane sada ubacis osovinicu kroz glavu tocka-dakle taj konus odmah legne u solju''...
samo jos nesto, da li ovo znaci da sa druge strane ne treba nista da se zavrce kada se montira osovina u glavu? :oops:
  • 0

#16 igigl

igigl
  • Members
  • PipPip
  • 46 posts
  • LocationBeograd/Cerak

Posted 20 October 2011 - 11:36 PM

Nista ne zavrces, samo koristis tu stranu kao polugu da bi PRSTIMA nasao koliko ces da stegnes konus sa druge strane. Kada nadjes polozaj gde nema lufta, a opet ne osetis grebuckanje/vibracije kad zavrtis tocak, tada kljucem za konuse uhvatis taj konus sto si do tad stezao rukom I drugim kljucem stegnes kontra maticu koja ide odmah do tog konusa. Time si zavrsio postupak, proveri samo da nisi preterao u dotezanju ili se javio luft pa u tom slucaju odvrnes tu kontra maticu i ponovis postupak sa pocetka posta dok ne budes zadovoljan kompromisom. Ako ti nije jasno spakuj delove i pravac kod prvog majstora. :mrgreen:
  • 0
ragazzo della strada

#17 negas

negas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 450 posts
  • LocationKako kad !

Posted 21 October 2011 - 03:01 AM

... PRSTIMA nasao koliko ces da stegnes konus sa druge strane...


Eto odgovora, dakle tu koju nisi skinuo provuces, a onu konus navrtku sa druge strane usrafis na nacin kako ti je igigl objasnio!

Ako ti nije jasno spakuj delove i pravac kod prvog majstora. :mrgreen:


Ma jok [-X , namestice, pa tako smo se svi ucili =D>
  • 0

#18 Johny_Bravo

Johny_Bravo
  • Members
  • 9 posts

Posted 30 May 2012 - 02:30 AM

Samo da se zahvalim Negasu i Igiglu, na savetima oko montaze konusa i osovine na glavu.
Imao sam defekt lomljenja zadnje osovine i celopopodnevnu agoniju oko namestanja konusa.
Na zalost nedostatak ovog vilastog tankog kljuca kojim bi pritegao konus sa susednom maticom nevoljno ce me primorati da odem kod majstora. Sto je najgore takav kljuc sam prosle godine dao drugu koji ima stariji model bicikla. Mislio sam da ce pre njemu zatrebati nego meni... #-o
  • 0

#19 negas

negas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 450 posts
  • LocationKako kad !

Posted 09 June 2012 - 02:27 AM

Pa dobro..Hvala, al pozajmi taj ključ...A ima nešto i kod kineza tako tanko, sad kolko je dobro nisam probao... :wink:
  • 0

#20 sofronije

sofronije
  • Members
  • 8 posts

Posted 13 July 2018 - 09:30 AM

Занима ме како се мењају шоље на класичним бициклама? Давно ми неко рече да су на начукавање, али како да их ишчукам. Треба ли посебан алат или само сила? И да ли на класичне "пензионерке" контрашице могу да иду моноблокови које помињете? И где ту долази и како ланчаник. Осовина је спојена са ланчаником на мојој бицикли (нула на нулу, ако се то тако зове).


  • 0




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users