Jump to content


Fotografije

Elixir Vs XT


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
22 odgovora na ovu temu

#1 Culle

Culle
  • Members
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 October 2011 - 10:34 PM

Pozdrav svima koliko vas ima

Zamolio bi iskusnije bike kolege da me posavetuju u izboru izmedju dva hidraulicna kociona sistema:

1.Avid Elixir R SL,

2.Shimano Deore XT Titanium,

Voleo bi ako je neko koristio oba breakset-a da mi kaze koji je jaci,izdrzljiviji.
  • 0
Postavljena slika

#2 tota

tota
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 275 posts
  • Locationsremska mitrovica

Postavljeno 08 October 2011 - 08:20 AM

Elixir ima problem sa vibracijom pri kocenju narocito nize klase ali i to zavisi kakve kocnice potrefis,npr ja sam vozio Elixir CR radile su perfektno ,elixir 5 mi je strasno vibrirao kao i R.
Sto se tice XT-a on je ekstra lepo radi,ali preporucio bi ti Formulu RX mislim da je sasvim korektna kocnica za 20e vise od XT i Elixir R...pozz
  • 0

#3 Culle

Culle
  • Members
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 October 2011 - 10:22 AM

Tomo uzeo bi shimano ili avid da ne bi posle jurio adaptere i plocice i jos jedan razlog,zadnje crevo mora da bude preko 155cm,a retko koja formula ima to.
  • 0
Postavljena slika

#4 sveta344

sveta344
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1673 posts

Postavljeno 08 October 2011 - 10:30 AM

zadnje crevo mora da bude preko 155cm,a retko koja formula ima to.

155cm??Pa koliki je to bajs??
  • 0

#5 Culle

Culle
  • Members
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 October 2011 - 10:41 AM

zadnje crevo mora da bude preko 155cm,a retko koja formula ima to.

155cm??Pa koliki je to bajs??


Specilized fsr xc (dual sus) ,zadnje crevo ide ispod down tube-a i bottom bracket-a.
  • 0
Postavljena slika

#6 igigl

igigl
  • Members
  • PipPip
  • 46 posts
  • LocationBeograd/Cerak

Postavljeno 08 October 2011 - 11:11 PM

Nazovi Boban sajle (Dusanovac), rade sve vrste kocionih creva, pa i pancirnih. Mozda mogu da ti naprave adapter i produzetak ili celo novo crevo. :wink:
  • 0
ragazzo della strada

#7 Culle

Culle
  • Members
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 October 2011 - 10:22 AM

Ne bi to radio jer nemam bas ''vremena'' a msm da cu za taj hidro.buzir morati da dam fino onako,uglavnom hvala na savetu,ako nekom zatreba sad znam.
  • 0
Postavljena slika

#8 hakazvaka

hakazvaka
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 15 October 2011 - 11:46 AM

Vozio sam (kratko) Elixir R, i duze vremena vozim SLX i XT kocnicu...

Definitivno preporuka, bez ikakvog premisljanja, XT! Elixir je dobra kocnica, ali ne kao XT!
XT je daleko lakse podesiti, radi odmah kada ga stavis na bicikl, ima taman dovoljno snage, a ne previse kao Elixir (po mom ukusu), a modulacija je kao iz snova...
  • 0

#9 Culle

Culle
  • Members
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 October 2011 - 01:35 PM

Vozio sam (kratko) Elixir R, i duze vremena vozim SLX i XT kocnicu...

Definitivno preporuka, bez ikakvog premisljanja, XT! Elixir je dobra kocnica, ali ne kao XT!
XT je daleko lakse podesiti, radi odmah kada ga stavis na bicikl, ima taman dovoljno snage, a ne previse kao Elixir (po mom ukusu), a modulacija je kao iz snova...


Hvala hakazvaka :) ! I ja sam vise prevazem ka xt-u,moje prednosti su sto mogu sam da ih blidujem i sto lepo odem u planet kupim crevo ako je zadnje kratko i namestim sam.Koje rotore koristis(velicinu)?I koliko imas kila,posto ja imam 90kg i kocnice bi trebalo da me odrze na putu i na malo jacim spustevima?
  • 0
Postavljena slika

#10 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 15 October 2011 - 01:42 PM

+2 :mrgreen: za XT
a ovo je mama i tata i tetka, strina, pas i kravata i sve živo za kočnice ali imaju jednu manu :mrgreen:
  • 0

profilepic.gif


#11 Culle

Culle
  • Members
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 October 2011 - 04:06 PM

a modulacija je kao iz snova...


sta je modulacija,predpostavljam da je neka vrsta podesavanja ?
  • 0
Postavljena slika

#12 mihajloalasp

mihajloalasp
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 15 October 2011 - 04:48 PM

a modulacija je kao iz snova...


sta je modulacija,predpostavljam da je neka vrsta podesavanja ?


Ja mislim da je to doziranje sile kočenja :-k
  • 0
.

#13 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 15 October 2011 - 05:08 PM

Kod tih XT kočnica doziranje sile kočenja nije linearno, u startu kad malo stisneš ručicu dobiješ i lagano kočenje ali što više stiskaš ručicu za isti hod dobijaš sve veću i veću silu kočenja da kažem tako po jedinici pređenog puta ručice kočnice.
Plastično: prvih npr. 5 milimetara pomeranja ručice ne koči isto kao kad je pomeriš od 25 do 30 mm.
ako shvataš šta hoću da kažem :mrgreen:
  • 0

profilepic.gif


#14 hakazvaka

hakazvaka
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 15 October 2011 - 07:42 PM

a modulacija je kao iz snova...


sta je modulacija,predpostavljam da je neka vrsta podesavanja ?

Da, kao sto je kolega ispod objasnio, nije ista snaga kocnice u prvih 5 mm hoda rucice, i kasnije...
To je Shimano-ov slavni Servowave, a u kombinaciji sa Free stroke sarafom koji samo XT kocnica ima, ma perfekcija :)

Koristim 185/160 (mada mislim da bih mogao oba 160, ali tako je doslo u paketu...), i imam perolakih 73 kg (visok sam 185) :D
  • 0

#15 danko84

danko84
  • Members
  • 5 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 October 2011 - 07:47 PM

Da napišem i ja nešto na ovu temu. Ove godine sam prešao nekih 4000km sa Elixir-om (rotori Shimano, 180/160). Prednosti ove kočnice: ogromna snaga (pri brzini od 50km/h pri veoma kratkom snažnom stisku trenutno se blokira prednji točak; moja masa je 78kg) i sasvim solidna modulacija. Pod solidnom modulacijom podrazumevam vožnju na prednjem točku u dužini od nekoliko metara pri čemu je zadnji točak približno jednako udaljen od zemlje. Mane ove kočnice: jako teško se podešavaju. Ali nakon izvesnog vremena i nerviranja savladao sam i tu tehniku. Model koji sam kupio (polovan) nema problema sa vibriranjem i zvukovima na koje se neki vozači žale.

XT sam samo kratko probao pri malim brzinama, tu deluje dosta dobro. Ne znam kako se ponaša na većim brzinama, ali verujem da završava posao. I ja sam se dvoumio između ovih modela kočnica, dosta čitao komentare sa raznih foruma, i na kraju odlučio da kupim one koje se prve pojave na Berzi. Nisam se pokajao.
  • 0

#16 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Postavljeno 15 October 2011 - 08:03 PM

Prednosti ove kočnice: ogromna snaga (pri brzini od 50km/h pri veoma kratkom snažnom stisku trenutno se blokira prednji točak;

n:bicycle2 hihihi
  • 0

#17 danko84

danko84
  • Members
  • 5 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 October 2011 - 08:44 PM

Prednosti ove kočnice: ogromna snaga (pri brzini od 50km/h pri veoma kratkom snažnom stisku trenutno se blokira prednji točak;

n:bicycle2 hihihi


Nije bilo padanja, Bože sačuvaj. Stisak je trajao delić sekunde. Zadnji točak je bio u vazduhu, a povratak istog na zemlju sam spoznao preko sedišta.
  • 0

#18 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 15 October 2011 - 09:44 PM

Zadnji točak je bio u vazduhu, a povratak istog na zemlju sam spoznao preko sedišta.

Pravo je čudo da i zemlju nisi spoznao preko sedišta... :D
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#19 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 16 October 2011 - 06:23 AM

Kako prvo Elixir R i XT kocnica nisu u istom rangu. Da bi dobijo fer sudjenje mora da udje Elixir CR ili sada Elixir 9.

Da Avid ume da prenosi vibracije zbog toga sto je sapa izradjena od dva dela. No vibracije se samo cuju na neke odredjene ramove odredjenih proizvodjaca.......po mom iskustvo najgori ramovi po tom pitanju su Merida i Trek. Evo ja na mom Cube-u vozim drugu garnituru Elixir-a i nema nikakve vibracije. Kako sto ima XT Servo podesavanje tako i CR/9 ima Contact Adjustment koji se podesava bez upotrebe strafcigera ili sta vec...znaci prakticnije. Ali opet na kraju XT vs CR/9 se svodi na licni odabir Shimano vs Sram.

Ukoliko bi hteo maksimalnu snagu kocenja uzmes Kocnicu iz tabora Sram-a odnosno Elixir-a i uzmes rotore iz tabora Shimano-a. Moj savet je rotori da budu SM-RT79. Na tu kombinaciju nece moci niko da parira veruj mi. Ja sam vozijo CR sa tim rotorima 79 i bolju snagu kocenja nisam imao nikada. Mozda iskreno pakne se trose za nekih 5% brze ali.....................VREDI
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#20 Culle

Culle
  • Members
  • PipPipPip
  • 136 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 October 2011 - 12:33 PM

Arioth

hvala veliko na detaljnom odgovoru,sve sam mislio da je CR iste konstrukcije kao R sem sto CR ima karbonsku rucicu

Da Avid ume da prenosi vibracije zbog toga sto je sapa izradjena od dva dela.


tek posle tvoje izjave sam sam provalio da je xt iz jednog dela,mislio sam da je kao moj LX,iz dva dela :)

koliko je ''prakticna'' karbonska rucica CR-a ,sto se tice nekog loseg naslanjanja bajsa,lakseg pada... ?
  • 0
Postavljena slika




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika