Jump to content


Fotografije

SEDIŠTE - kako pronaći odgovarajuće ???


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
1391 odgovora na ovu temu

#1341 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 24 September 2022 - 07:40 PM

Ako kupis sediste za sedenje pod uglom od 60 stepeni a sednes na veliki ram onda sedis pod uglom od 30 stepeni...


  • 0

#1342 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 24 September 2022 - 07:48 PM

Pa ja mu to i pričam ali on ne kapira. 


  • 1
.

#1343 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 286 posts

Postavljeno 25 September 2022 - 04:06 PM

Ако је седло одговарајуће и удобно, то што оно постане неудобно на већем или мањем раму, није до седла. Логично. На погрешној величини рама све је неудобно.

Iscitavao sam ovu temu i nisam našao da se povezuje pogrešna veličina rama sa neudobnošću sedišta?
Ali ima sada pa ko muku muči naći će i rešiće problem u rekordnom roku.
  • 0

#1344 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 25 September 2022 - 06:59 PM

Iscitavao sam ovu temu i nisam našao da se povezuje pogrešna veličina rama sa neudobnošću sedišta?
Ali ima sada pa ko muku muči naći će i rešiće problem u rekordnom roku.

Твоја је теза да је неудобно седло такво због погрешне величине рама. Нетачна теза. Седло се не бира према величини рама, већ као што кажу колеге, према начину вожње и додао бих, према личним физичким карактеристикама. Може рам и да ти одговара по величини, али ако је трекинг или градски, друмашко седло ти неће бити удобно. И вице верса.
  • 0

#1345 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 25 September 2022 - 07:14 PM

@omega    Ja kazem da sedlo moze da bude neudobno zbog pogresne velicine rama, iako je izabrao pravo sedlo po nacinu sedenja. Ako sam dobro shvatio to tvrde i Zare i Hari, tako da ostao si sam, bez kolega koje pominjes :) Sad ovde je verovatno u pitanju sta je starije kokos ili jaje tj. da li treba da bira novo sediste prema prevelikom ramu ili da stavi staro sediste za koje zna da mu je odgovaralo po polozaju sedenja na manjem ramu.


  • 0

#1346 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 25 September 2022 - 07:35 PM

@omega Ja kazem da sedlo moze da bude neudobno zbog pogresne velicine rama, iako je izabrao pravo sedlo po nacinu sedenja. Ako sam dobro shvatio to tvrde i Zare i Hari, tako da ostao si sam, bez kolega koje pominjes :) Sad ovde je verovatno u pitanju sta je starije kokos ili jaje tj. da li treba da bira novo sediste prema prevelikom ramu ili da stavi staro sediste za koje zna da mu je odgovaralo po polozaju sedenja na manjem ramu.

Нисте рекли да се седло бира према начину вожње?
То сам и ја рекао, само другачијим речима.
Откуд ти онда оно ,,да ли да тражи седло према превеликом раму"? :)
А сад ми покажио део где су се њих двојица сложили, ево не могу да га пронађем.
Осим ако оно ,,немаш појма шта говориш" не сматраш слагањем.
  • 1

#1347 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 286 posts

Postavljeno 26 September 2022 - 07:57 AM

Ako bi vozio treking sa većim ramom i drumskim sedištem jer to znači da će da mi odgovara isto kao drumaš sa manjim ramom i treking sedištem?
  • 0

#1348 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 26 September 2022 - 08:06 AM

Najbolje bi ti bilo da voziš ram odgovarajuće veličine, treking sa sicem za trekinga, drumaš sa sicem za drumaša i da ne razmišljaš o tome previše. :)
  • 2

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1349 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 26 September 2022 - 08:09 AM

Ako bi vozio treking sa većim ramom i drumskim sedištem jer to znači da će da mi odgovara isto kao drumaš sa manjim ramom i treking sedištem?

Не у смислу да ће седло да неутралише неудобност неодговарајућег рама. Ако возиш трекинг одговарајуће величине, тражиш седло за ту намену због положаја; ако возиш друмаш одговарајуће величине, тражиш седло за ту намену зног положаја.
Ако је било који рам превелики или премали, седло не помаже и биће ти неудобна вожња.
  • 0

#1350 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 26 September 2022 - 08:10 AM

Najbolje bi ti bilo da voziš ram odgovarajuće veličine, treking sa sicem za trekinga, drumaš sa sicem za drumaša i da ne razmišljaš o tome previše. :)


Тако је, то је сажетак. То му сви говоримо само различитим речима.
  • 0

#1351 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 23 March 2023 - 06:54 PM

Da li je neko koristio neko vreme sedlo Fizik Arione? Da li može da napiše neki osnovni utisak o tom sedlu? (iako to nije nikakva referentna tačka ali eto bar otprilike)...

 

 

Radi se o tome da sam već pre par godina našao sedlo koje mi savršeno paše na dugim vožnjama, ali da se ne lažemo, nije baš mnogo dizajnerski reprezentativno. Možda bih isprobao nešto što bi mi bilo bar približno udobno a da izgleda malo sportskije i da se uklapa u koncepciju bajsa.Oduvek mi se sviđalo Arione sedlo, a iz iskustva znam da mi odgovaraju manje više ravna sedla pa kontam da bi to moglo da bude dobra opcija...


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1352 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 March 2023 - 06:57 PM

Moje je Aliante i prezadovoljan sam, da li da kažem da sam kupio još jedno da stoji u rezervi ako se ovom nešto desi ili reše da ukinu taj model.
A nije jeftino nešto oko 150e bilo, ne sećam se.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#1353 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 March 2023 - 07:01 PM

Mislim da imam Arione koje sam dobio uz neki bicikl, da mi bleji negde, jer mi ne odgovara! Moram da pogledam pa ako ga nađem pozajmiću ti da se poigraš i probaš da li ti odgovara!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#1354 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 23 March 2023 - 07:11 PM

Arione i Aliante su potpuno različiti tipovi sedišta i nikako nisu za poređenje.

Vozio sam Arione jedno vreme, klasičan predstavnik ravnih sedišta koje meni odgovaraju ali mi je malo falilo da bude odlično. Da nisam našao sedište koje mi je bolje leglo verovatno bih ga i dalje vozio. 


  • 0
.

#1355 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 March 2023 - 07:12 PM

Slagao sam, imam Fizik Nisene kao višak, evo ovo



Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
1ab82f6d9ebe2bf1824043da8ec90646.jpg
  • 1

#1356 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 23 March 2023 - 09:18 PM

Da, kao što Žare kaže, Aliante i Arione su dva dijametralno suprotna tipa sedišta. Ja sam jedno vreme vozio Selle Royal Seta i bio sam poprilično zadovoljan njime. Oblikom i dizajnom liči na Arione, samo što je to dosta jeftinije sedlo pa u njemu nema tih tako specifičnijih tehnoloških rešenja (wing flex i tome slično) ali je skladno tome i dosta jeftinije. Odgovaralo mi je to sedlo sve dok jednom nisam imao vožnju deset i po sati u danu, tad je počelo malo da žulja. Sve u svemu na tim nekim vožnjama od po nekoliko sati je bilo odlično. Pošto je Arione naprednija verzija takvog sica, kontam da može biti samo bolje - gore teško.

 

@Vidak

 

Hvala ti toplo na predlogu za pozajmicu, ali ciljao bih baš Arione i iako tvoje sedlo deluje slično, ubeđen sam da postoje nekakve razlike. Kad smo već kod tog Nissene-a, jesi ga probao na par vožnji? Nikako ti nije čučnulo ili kako?

 

@Žare

 

 

A koje je to sedlo koje si našao da je slično Arione-u a još bolje? Može li neka fotka ili link? Koliko sati si se najduže vozio na tom sedlu u jednom danu?


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1357 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 March 2023 - 09:23 PM

Nisene mi je stiglo na nekom mtb-u i nije mi leglo, možda bi bilo pogodnije za drumaša, ali nisam ga probao na drumašu jer mi Aliante leži kao saliveno!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#1358 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 23 March 2023 - 10:29 PM

@Žare

 

 

A koje je to sedlo koje si našao da je slično Arione-u a još bolje? Može li neka fotka ili link? Koliko sati si se najduže vozio na tom sedlu u jednom danu?

Bontrager Race (možda je i Race Lite, nisam sada 100 % siguran mogu sutra da pogledam) stari model, nećeš to naći sem slučajno. Već je dotrajalo, treba polako tražiti nešto novo.

Vozio sam 4-5 sati, inače retko kada vozim vremenski toliko dugo. Više volim kraće i jače vožnje a i često nemam toliko vremena za vožnju.


  • 0
.

#1359 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 24 March 2023 - 04:51 AM

Ma i moje vožnje su kratke, uglavnom po par sati i tu gledam koliko mogu da se uništim. Jedino na godišnjem odmoru imam malo više vremena pa gledam da opalim bar po koju celodnevnu vožnju ili višednevnu turu. Međutim koliko god voleo bicikl već posle maksimum 8 sati gnječenja yaya i žuljanja bulje meni je već dosta. Zato mi je bitno da mi sedlo odgovara do maksimalno tih nekih 8 sati. Ako se baš budem odlučio na neke brevete 300 i tome slično, za te prilike ću sačuvati ovo moje sq Lab. Ono ne žulja i na još dužim vožnjama, ako zatreba....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#1360 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 March 2023 - 07:26 AM

Da li je neko koristio neko vreme sedlo Fizik Arione? Da li može da napiše neki osnovni utisak o tom sedlu? (iako to nije nikakva referentna tačka ali eto bar otprilike)...

 

 

Radi se o tome da sam već pre par godina našao sedlo koje mi savršeno paše na dugim vožnjama, ali da se ne lažemo, nije baš mnogo dizajnerski reprezentativno. Možda bih isprobao nešto što bi mi bilo bar približno udobno a da izgleda malo sportskije i da se uklapa u koncepciju bajsa.Oduvek mi se sviđalo Arione sedlo, a iz iskustva znam da mi odgovaraju manje više ravna sedla pa kontam da bi to moglo da bude dobra opcija...

 

Ono što drugi napišu po pitanju sedla u suštini može da se baci u đubre.  :)

Toliko je individualno.

 

Meni je Arione za nijansu preusko i pravi više pritiska na prostatu kad sam u dropovima.

Antares je za nijansu šire, i nekako ravnije u sedalnom delu gledano levo-desno osu (doduše, uzeo sam model sa izrezom) - to mi je toliko dobro čučnulo da sam odmah kupio i rezervno da budem što duže "miran" ("Fizik Antares R3 Open Regular").

 

Sad, generalno mi prijaju ravnija sedla, sa izrezom (Antares jeste veoma blago zakrivljeno, po napred-nazad osi, ali to meni u praksi ne smeta). Takođe, meni širina Antares sedla ne ojeda butine ni kad se vozim ceo dan (što ne znači da tebi neće).

 

Da - tvrdoća sedla je takva da ne ulegneš previše, a opet je dovoljno mekano da ga mogu voziti i bez biciklističkih sa uloškom (što mi je dosta praktično). Tvrđa sedla počnu žuljati bez uloška već posle 30ak km (pogotovo kad je toplo i više se znojim).


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika