Jump to content


Fotografije
- - - - -

O PEDALAMA..?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
20 odgovora na ovu temu

#1 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 04 December 2007 - 06:53 PM

Na tržištu postoji mnoštvo proizvođača pedala, kako raznih oblika, tako i namena. SPD za maunti bajk i sl. kao i za drumske Sl itd. Interesuje me da li kod ovog bic.elementa ili dela treba voditi računa o nekim "stvarima"-tipa dodirna površina cipele i pedala tog i tog oblika, itd...ili je ovo moje mišljenje deplasirano, a pedale su estetski izbor i stvar ukusa svakog pojedinca. Šta mislite? :|

Attached Thumbnails

  • 8062.jpg

  • 0

#2 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 04 December 2007 - 11:30 PM

Teram najgori SPD krš, Shimano 505 - i jedino bi mogle da imaju rupe poput pedala iz viših klasa, da ima gde da se istisne blato, jer kad se pedale ili patike napune ilovače ili sličnog materijala, kopčanju je kraj, mora da se stane i očisti.
(Mogle bi da budu i malo laganije, al' ima i satisfakcije kad otvoriš pedale i vidiš da je sve unutra dovoljno masivno i robusno da i dalje izgleda kao da je voženo mesec dana)

Kruti đonovi sa sve pločicama čine da je svejedno da li se za prenos snage koristi velika ili mala površina. Jedino opterećenje/habanje samog elementa pedale ili patike zavisi od površine kojom je izložen pritisku ili vučenju stopala/pedale.
  • 0

#3 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 December 2007 - 02:20 AM

Imas raznih pedala, neke su za road bicikle, a neke za off-road bicikle. Prema tim pedalama treba odabradi i adekvatnu obucu. Ona se takodje deli za road i off-road. Ja vozim SPD patike koje imaju meksi savitljiviji djon i ukopanu plocicu kako bi nesmetano mogao da hodam u njima kada nisam na bajsu.
Pored Shimanovih SPD za MTB i SPD-sl za drumase imas i veoma popularne Look i Time kod drumasa, kao i CrankBrothers kod Mtb vozaca. Sve ove pedale su raznoraznog dizajna i svake od njih imaju razlicite plocice i nisu kompatibilne jedne sa drugima.

Pedale sa slike sa kojima Mixtron ima problema su drumaske pedale niske klase, koje imaju kopcanje sa jedne strane, tako ako blato zapadne nema mogucnost ukopcavanja sa druge strane pa sleduje drvce i ciscenje.

Inace pedale treba cistiti kao i svaki drugi deo na bajsu i kontrolisati dali ima lufta u osovini. Dozvoljen je veoma mali luft u osovini, ali pedala nesme nikao biti pretegnuta, jer ima daleko vece habanje i postoji mogucnost, iako je retka da zablokira.
  • 0

#4 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 05 December 2007 - 09:16 AM

U SPD-u može da se hoda dok sa LOOK sistemom to baš i nije slučaj (može - ali kliza). Ja sam vozio oba sistema sad SPD teram i na drumskom biciklu..
  • 0

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 05 December 2007 - 11:59 AM

Pedale sa slike sa kojima Mixtron ima problema su drumaske pedale niske klase, koje imaju kopcanje sa jedne strane, tako ako blato zapadne nema mogucnost ukopcavanja sa druge strane pa sleduje drvce i ciscenje.


Ono na slici nije 505, a glede istih, još mi ih niko nije opisao kao drumaške, i kopčaju se sa obe strane :)
  • 0

#6 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 05 December 2007 - 01:45 PM

Na slici je Spd pedala-model A 515 r, koji se valjda više ne proizvodi. Po mišljenjima nekih vozača, jedan od najlepših modela...sada je ovaj model u ponudi A 520, a namenjen je rekreativnoj fitnes klasi.

Attached Thumbnails

  • PD-A520_popup_v1_m56577569830550913.jpg

  • 0

#7 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 December 2007 - 03:48 PM


Pedale sa slike sa kojima Mixtron ima problema su drumaske pedale niske klase, koje imaju kopcanje sa jedne strane, tako ako blato zapadne nema mogucnost ukopcavanja sa druge strane pa sleduje drvce i ciscenje.


Ono na slici nije 505, a glede istih, još mi ih niko nije opisao kao drumaške, i kopčaju se sa obe strane :)


Kada sam pisao poruku odnosilo se na PD-A515 pa sam slucajno premutirao sa tvojim 505. :)
  • 0

#8 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 05 December 2007 - 04:24 PM

takodje teram 505, uff tesko s***** kada je blato, ali nemogu da procenim da li je vise do pedala ili blata koje zalepi plocice. Najgore kad treba da krenes na nekoj uzbrdici a pedala nece da uhvati zbog blata.
  • 0

#9 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 05 December 2007 - 10:21 PM

Posto na patici nikako ne moze da bude drugacije resenje, problem je u pedali ;]

Kolege koje voze besnje pedale bi mogle da izloze svoja iskustva s blatom.
  • 0

#10 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 December 2007 - 10:46 PM

Vozim PD-959 i nemam nikakvih problema sa blatom, mada ga vesto izbegavam. Jedini problem ako ga mogu nazvati tako, je sto moje patike nisu za blato.
  • 0

#11 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 December 2007 - 11:09 PM

Starije generacije pedala su imale relativno male "propuhe" izmedju osovine i patenta, pa je bas to bio i nezgodan faktor. Sadasnje SPD pedale vode mbogo vise racuna o ovome, a najdalje je otisao CRANKBROS sa svojim vec legendarnim eggbeater pedalama. Ritchey ima nov dizajn takodje, Xpedo, Time, Look...
Ali sta god radili sa pedalama, ostaje i druga strana medalje - a to je kada se blato nabaca na patike i spd kopce, takodje je otezano ukopcavanje. Jeste lakse od kombinascije blato na pedali-blato na patici, ali je otezano. Tu donekle pomaze ako se kopca isprska teflon sprejem ili nekim uljnim podmazivacem u spreju koji ce donekle spreciti talozenje, ali 100% resenje ne postoji.
Jos jedna stvar: NIKADA ne prskajte sa teflonom ili podmazivacima pedale, jer ako ulje prodre i olabavi srafove - odvrtace se pri svakoj voznji i imacete dodatni posao. Ovo ne vazi za vec pomenuti eggbeater recimo, jer je njegov mehanizam prakticno samo cetvoroktaka metalna konstrukcija.
Inace, onaj ko nije probao SPD ne zna sta propusta...ja ne bih ni mogao vise da vozim bez njih, izuzimam samo voznju po snegu.
Sto se mene tice, vozim Xpedo mountain force, Ritchey, Scott, Shimano. Naravno,, sve SPD

Attached Thumbnails

  • egg4ti.jpg

  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#12 bozik

bozik
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts
  • LocationGornji Milanovac

Postavljeno 06 December 2007 - 12:58 PM

u zavisnosti od finansija, ima i takvih pedala, za pocetak shimano m520 ili m540, suplje su i nece da glavi blato
a ko ima paaraa one zlatne su mnogo ok :lol: zapravo titan, a i one ritchey titanske od 200-ak grama su meni top.
vozio sam prosle godine neke scott-ove koje su zatvorene i u Chachku na trci iz Jelicu psovao sam sve po spisku, ne moze da se uhvati pa da mu j***sh mater, zatvorene nikako, od m520 pa uzbrdo!
pitanje jedno, zbog pedala ne vozim neko vreme, tj pukao mi lezaj na levoj pedali i dobilo lufta,pa se to reklamira reklamira i reklamira... zar tako loseg kvaliteta uzimaju nasi uwoznici, inace pokarabasio sam m540...
  • 0
GO RIDE!!!!

#13 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 December 2007 - 01:37 PM

pa se to reklamira reklamira i reklamira... zar tako loseg kvaliteta uzimaju nasi uwoznici, inace pokarabasio sam m540...


Problem je u servisnoj i reklamacionoj podršci ovde. Najlakše je kupiti proizvod, najteže reklamirati, popraviti, zameniti...nije samo kod delova i bicikala tako. Capriolo će od sledeće sezone imati tzv. full warranty servis, ali ako recimo kupis ROCKSHOX viljušku i hoćeš da ti garancija važi do kraja - servisiranje i redovno održavanje isključivo u njihovom servisu ili ukoliko bude opcije - ovlašćenom sa njihove strane, što lično mislim da neće biti za neko solidno vreme.
Dakle, sve ima svoje.
Što se tiče kvaliteta uvezenih proizvoda, u Enleskoj važi za sve Shimano proizvode sledeće: Ukoliko nije drugačije naznačeno, proizvodi su proizvedeni u UK. Kod nas toga nema, znači uvoz je iz istoka, a preko Shimano Evropskih glavnih dilera. Ovo opet ne znači da je kvalitet loš, jednostavno se s vremena na vreme desi da nešto rikne pre vremena. A mnogo zavisi i od same eksploatacije.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#14 spiralc

spiralc
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 170 posts
  • LocationKnjazevac

Postavljeno 07 December 2007 - 02:24 PM

Imao sam 959 i mogu da kazem da su solidno radile, a sada sam uzeo u intersportu Wellgo M8, za samo 3300din (spustili su cenu od 6000din, valjda niko nije hteo da kupi). 959 i druge shimano SPD koje sam probao su imale problema sa blatom, videcemo kako se ponasaju ove Wellgo, posto je drugi sistem kacenja.
  • 0

#15 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 08 December 2007 - 05:26 PM

Wellgo M919 se danas mogu naci u Merkatoru sa 10% popusta, tj 2119 din, van toga su ~2350. Ja sam si uzeo jedne, nece da skode. Cini mi se da je kopca skoro potpuno ista kao Shimanova 51ica, ali sam ipak stavio njihove.

http://www.mtbr.com/...ct_126161.shtml

Ako je ova prica sa MTBR tacna, uspeo sam da okrenem kopce naopacke -tj kako stoje normalno na shimano sistemu - i da se ukopcam :)
  • 0

#16 bozik

bozik
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts
  • LocationGornji Milanovac

Postavljeno 08 December 2007 - 08:50 PM

Što se tiče kvaliteta uvezenih proizvoda, u Enleskoj važi za sve Shimano proizvode sledeće: Ukoliko nije drugačije naznačeno, proizvodi su proizvedeni u UK. Kod nas toga nema, znači uvoz je iz istoka, a preko Shimano Evropskih glavnih dilera. Ovo opet ne znači da je kvalitet loš, jednostavno se s vremena na vreme desi da nešto rikne pre vremena. A mnogo zavisi i od same eksploatacije.



jel to znaci da ostrvljani imaju shimanovu proizvodnju zasebno ili ...???

i nisam izakao pedale ni pola godine nisam vozio, nisam skocio nigde, dobro, malo jesam, ali mozda 10ak puta koliko da se odvojim od zemlje :roll:
  • 0
GO RIDE!!!!

#17 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 December 2007 - 07:30 PM

jel to znaci da ostrvljani imaju shimanovu proizvodnju zasebno ili ...???

Ocigledno...Britanci ne prepustaju slucaju gotovo nista...u ovo sam se uverio narucivsi rotor za XT cetvoroklipne diskove 170 mm...nebo i zemlja.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#18 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 09 December 2007 - 09:21 PM

ROTOR, okrugli komad metala?! :shock:

Bozik - ove moje 505ice su pretrpele n skokova i m puta sam ih krvnički omlatio o nešto (i jednom zamalo lansirao jednom pacijentu u šoferku kao udarnu jednicu pred masom bicikla :twisted: )... i ništa im ne fali. Kupljene kod nas, u radnji. Možda je fora u robusnosti?
  • 0

#19 bozik

bozik
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts
  • LocationGornji Milanovac

Postavljeno 09 December 2007 - 10:21 PM

mamu im ne pozdravim oni posebno za sebe prave, kad ide nesto iz EU kod nas uvaljuju nam krsh.
trebalo bi da se pravi komisija za utvrdjivanje propisanih karakteristika, ako hoce da se prodaje ovde nesto mora da se polomi, TESTIRA, pod presom da mi vidimo koliko moze da izdrzi, tj za sta dajemo novac.
kada sam bio na strucnoj praxi, za izvoz jednog od mnogih naseg proizvoda, tj za sve, mora da se polomi milon puta,razna vrsta testiranja, za odredjeni artikal idu odredjena testiranja, da slucajno nemci i zabari ne vide da je to neka 2.klasa od one koja pise na kutiji.
a ja sam testirao, kao, istu klasu njihovih proizvoda i ne moze da pridje nasim, tj da nam uvaljuju DJUBRE!!!!!!!!!!!
JEDNA OD PREDNOSTI EU,UVALJIVANJE ZABARSKO-GERMANSKO-ZUTIH KRSHEVA !!!
ALI BOLJE TO NEGO IZOLACIJA,NE BIIMALI NI ZA DEORE, ovako kao moze da se reklamira
  • 0
GO RIDE!!!!

#20 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 11 December 2007 - 11:05 PM

Probao sam malo ove 919ice... ali pre probanja sam 'ladno morao da ih otvorim i zamenim pedalama mesta na osovini (rešenje sa interneta), jer, kada sam okrenuo kopče kako treba, otkopčavanje se postizalo kad se noga izbaci preko 45 stepeni u polje, tj garantovalo vam je brzu pogibiju na prvom stajanju.

Osovina je nešto vitkija nego kod stare 505ice. Sistem unutra je isti, niz kuglica poređanih u dva ležišta, po jedno sa svake strane pedale.

Ukopčavanje je nešto teže (moguće da je u pitanju samo navikavanje na novu pedalu i novi sistem) i traži preciznost i odgvorajući položaj. Iskopčavanje je (sada) u redu, mada je potrebno izbaciti petu u stranu I podići je. /Ovo sam saznao po cenu blago nagnječenog para onih parnih organa kojima je glavna namena na biciklu da se gnječe bez milosti u svakoj nezgodnoj prilici (već vidim onog aktivistu kako kaže da je to tako kad ne recumbiram)/

Iz meni nepoznatog razloga, leva pedala se DOTEGLA u toku vožnje. Ideje uzroka? Takođe, bilo bi lepo da mi neko kaže kako da pomoću 'alata iz fioke' lepo dotegnem kontra-maticu u pedali.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika