Jump to content


Fotografije

HIPERTENZIJA I VOŽNJA BICIKLA (LIČNA ISKUSTVA)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
21 odgovora na ovu temu

#1 Goran136

Goran136
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 26 July 2011 - 09:17 PM

Pozdrav svima koji budu čitali :)

Interesuju me lična iskustva ljudi koji imaju visok pritisak, a istovremeno su zaljubljenici u bicikl.
Pritisak je bolest od koje mnogi boluju, ali može se korigovati i držati pod kontrolom. Jedan od načina jeste fizička aktivnost.
Ja imam 19 godina. Ne mogu reći da je moja trenutačna hipertenzija patološka, ali bih svakako želeo da to ne napreduje dalje. Uzrok je stresa, nervoze i preterivanja sa teretanom. Sve to sam odbacio u smeće i prihvatio se bicikla. Kada vozim nema stresa i nervoze, a ne uništavam se dižući velike težine, ali opet treniram vozeći.
  • 0

#2 Galenika

Galenika
  • Members
  • PipPipPip
  • 141 posts
  • LocationZemun - Nova Galenika

Postavljeno 28 July 2011 - 10:47 AM

Исхрана, јако је битно да једеш квалитетно, здраво и избалансирано. По систему, доручак обавезно, ручак подели са пријатељем а вечеру дај непријатељу. Избаци газиране сокове, држи се воћа и свежих намирница, заобиђи брзу храну. У току вожње поједеш пар бонжита, умерена физичка активност и немаш проблема, поздрав.
  • 0

#3 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 July 2011 - 11:11 AM

Sve to, ali ne da se pridržavaš prvih 10 dana :)
  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#4 Goran136

Goran136
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 28 July 2011 - 11:48 AM

Hvala. Odgovor je kratak, ali jako lep.
Ako bi se moja fizička aktivnost sadržala samo od vožnje bicikla, koliko bi kilometara dnevno mogao da izvezem, a da to bude umereno ? Pretpostavljam da to zavisi od moje fizičke spremnosti tj. od mene samog ili postoji neki limit u situacijama kao što je moja ?
  • 0

#5 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 28 July 2011 - 02:56 PM

Зависи искључиво од тебе лично. Наравно - није добро да неприпремљен кренеш сваки дан да пеглаш рецимо 100км. Најбитније је натерати се и ући у ритам, тј. да сваки дан возиш колико ти сам организам "тражи" и дозвољава и колико ти чини задовољство (ниси про па да ти је то посао па возило ти се - не возило - мораш да возиш). Сат до два сваки дан је више него довољно да се на крају године скупи респектабилна километража.
  • 0

#6 Goran136

Goran136
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 28 July 2011 - 03:35 PM

Obično dnevne vožnje su mi od 30 do 50 km. To je opuštajuća vožnja, bez velikog napora. Čak, šta više, takva vožnja mi jako prija, a ne umara me. Jednom ili možda dva puta u nedelji ili dve odvezem ture od oko 140 km. Ni ova kilometraža me ne umori nešto mnogo, osim što imam problema sa pritiskom na zadnjicu i ruke, ali to ne smatram nekim problemom jer sam zaključio da nakon veće kilometraže, bez obzira kakvo je sedište, dupe boli :D
Da li može neko reći šta je konkretno najbolje jesti pre, za vreme i posle vožnje ?
  • 0

#7 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 28 July 2011 - 07:48 PM

Пре и у току вожње угљене хидрате и протеине - после протеине и угљене хидрате :) :) Али протеине свакако... А седиште не сме да жуљи нити дупе сме да боли - по среди је неадекватан положај седишта или неадекватна опрема за вожњу..
  • 0

#8 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 31 July 2011 - 09:29 AM

Kako rece drugar Goran, preterivao je sa treniranjem u teretani (a to mi je vrlo poznato) pa verovatno je malo gabaritniji, bice da otuda dolazi do neudobnosti tokom voznje. Koliko god neko fizicki bio spreman, ako je tezak, na biciklu mu nece biti udobno tokom iole duze voznje. Pre 5-6 godina sam imao 108kg a visok sam svega 177cm. Sada imam 80kg i neuporedivo mi je lakse i udobnije da izvezem duze voznje.
  • 0
vredniji je gram iskustva od tone teorije....

#9 Goran136

Goran136
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 31 July 2011 - 11:17 AM

Da, u pravu si. Ja sam pokušavao sa širim i užim sedištima, punjenim gelom, silikonskim navlakama, ali ne pomaže mnogo. Trenutno imam sedište selle royal, dosta je tanko i usko, ali odgovara mi. Valjda oblik sedišta odgovara anatomiji moje karlice. Uz to nosim i biciklistički šorts, tako da, i to dodatno olakšava.
Imam 87 kg. U planu mi je da smršam još koju kilu. Nadam se da će tada koliko - toliko biti lakše. :D
  • 0

#10 Rendisha

Rendisha
  • Members
  • PipPipPip
  • 93 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 July 2011 - 11:28 AM

Koje tacno imas Selle Royal? I ja muku mucim sa sedistem :)
  • 0

#11 Goran136

Goran136
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 31 July 2011 - 11:55 AM

Selle Royal Viper.

http://www.selleroya....aspx?c=5146HRC

Ja mislim da je najvažnije da sedište odgovara širini tvoje karlice, kako ne bi imao pritisak na meke delove već da se najviše oslanjaš na same kosti karlice.
Odaberi neko sedište iz grupe selle royal i kupi bici šorts i mislim da će se tvoji problemi sa sedištem znatno smanjiti. :)
  • 0

#12 Goran136

Goran136
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 03 August 2011 - 09:02 PM

Ljudi, malo smo skrenuli sa teme visokog krvnog pritiska na pritisak na zadnjicu :D

Ja bih voleo da čujem još poneko iskustvo/savet vezan za problem malo povišenog pritiska. Koliko je vožnja bajka dobra, odnosno loša za to.
  • 0

#13 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 03 August 2011 - 09:32 PM

Interesantno je da imaš povišeni pritisak, a mlad si dečko da bi to bilo usled nekih standardnih uzroka. Ne bi bilo loše da obaviš neko testiranje na opterećenje na traci ili bicikli, da se vidi kako to utiče na tebe.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#14 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 August 2011 - 07:04 AM

Svakako odeš prvo do (sportskog?) lekara da te posavetuje nakon kompletnog pregleda, ozbiljni osnovni saveti se ne traže na forumima.
  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#15 Goran136

Goran136
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 04 August 2011 - 07:15 AM

Obavio sam sve moguće preglede. Doktori kažu da mogu aktivno da se bavim sportom.
Međutim, čini mi se da je pritisak s vremena na vreme povišen. Ali opet, vrlo je moguće da umišljam to :D
Sad istražujem ovde da li je neko imao sličan problem, da se uverim da to ustvari nije ništa :)
Psiha je jako moćna stvar, i ja sve više mislim da sve to dolazi iz glave jer nema odakle, srce i sve drugo je zdravo :D Možda ludim :D :D :D
  • 0

#16 Sotir

Sotir
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts

Postavljeno 04 August 2011 - 06:21 PM

Obavio sam sve moguće preglede. Doktori kažu da mogu aktivno da se bavim sportom.
Međutim, čini mi se da je pritisak s vremena na vreme povišen. Ali opet, vrlo je moguće da umišljam to :D
Sad istražujem ovde da li je neko imao sličan problem, da se uverim da to ustvari nije ništa :)
Psiha je jako moćna stvar, i ja sve više mislim da sve to dolazi iz glave jer nema odakle, srce i sve drugo je zdravo :D Možda ludim :D :D :D


Nema šta da umišljaš ili da ti se čini, izmeriš pa ili je povišen ili nije? Ako ga još nemaš, korisno je da nabaviš kućni merač pritiska. To je dobro i zbog toga što usled nervoze često merenja kod lekara pokazuju više vrednosti nego što su realne. Opet, ne treba se time opterećivati i meriti pritisak svaki čas.

Nego, taj porast pritiska usled stresa i teretane je malo diskutabilan (čitaj: to su gluposti). Suviše si ti mlad za visok pritisak, pa bih ja to proverio praćenjem tokom dužeg perioda da nije nešto drugo u pitanju. Ako treba, uzimaćeš lekove, i to možda do kraja života ako se ispostavi da uopšte imaš hipertenziju i da je takav tip hipertenzije. Verovatno to nije ono što bi voleo da čuješ, ali bolje obaranje pritiska lekovima, nego prerani, je li, večni počinak.

Ali opet: prvo proveri NA DUŽI ROK, nemoj odma da si umišljeni bolesnik (hipohondar)

Što se tiče biciklizma, ja bih vozio, ako su lekari na testu opterećenja rekli da je OK. Pa bolje i da capnem na bajsu nego ko neka baba :lol:

Ovo tvoje je inače pitanje za neki drugi forum, neki medicinski. Stvarno ne znam kako očekuješ da ti neko odredi broj kilometara koje ti treba da izvezeš a da to bude "umereno"?
  • 0

#17 vladetaub

vladetaub
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 465 posts
  • LocationUb

Postavljeno 04 August 2011 - 08:06 PM

Koliki ti,ustvari,imaš pritisak? Ja ne vide da je negde napisano.
  • 0

#18 Goran136

Goran136
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 05 August 2011 - 12:32 PM

Ej, ljudi, hvala vam na savetima, rečima podrške :) Ja sam shvatio da samo umišljam. Takav sam ja, sitničarim nešto uvek. Nema pritiska, sve je super. Na bajk i uživancija :D

Vozite bicikl i budite srećni :D :D :D :D
  • 0

#19 novica

novica
  • Members
  • PipPip
  • 50 posts

Postavljeno 19 August 2011 - 07:46 AM

Imam 54 godine i normalno visok pritisak.Kažem normalno jer to je zbog vremena u kom smo živeli.Zbog obaveza vozim dnevno dvadesetak kilometara,znam da pređem i po osamdesetak kilometara bez problema.Najduža tura mi je bila 150 km. u jednom danu.Da napomenem da živim u Boru gde su brda i usponi na sve strane.Bez problema idem drumašem na crni vrh i dubašnicu bez stajanja.Hoću da kažem da i sa pritiskom ne odustajem od vožnje,jer ljubav je jača od svakog straha.Mladim ljudima bih savetovao da to stanje provere kod lekara i da nikad ne odustanu od vožnje bajka.
  • 0

#20 zeljkoadam

zeljkoadam
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 31 August 2011 - 07:24 PM

Obavio sam sve moguće preglede. Doktori kažu da mogu aktivno da se bavim sportom.
Međutim, čini mi se da je pritisak s vremena na vreme povišen. Ali opet, vrlo je moguće da umišljam to :D
Sad istražujem ovde da li je neko imao sličan problem, da se uverim da to ustvari nije ništa :)
Psiha je jako moćna stvar, i ja sve više mislim da sve to dolazi iz glave jer nema odakle, srce i sve drugo je zdravo :D Možda ludim :D :D :D



ne ludis,verovatno je na nervnoj bazi kao i meni ali ja pijem lekove svako jutro i tako ga drzim pod kontrolom
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika