Jump to content


Fotografije

Doping


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
40 odgovora na ovu temu

#1 vladimir

vladimir
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 26 November 2007 - 08:16 PM

Iako prica o doping-u pocinje mnogo ranije, ovaj post ce poceti sa 1886.godinom kada je zabelezena prva zvanicna smrt u sportu koja je nazalost upravo vezana za biciklizam.Te godine je na trci Bordo-Paris preminuo engleski biciklista Artur Linton od prevelike doze amfetamina. Na olimpiskim igrama u Rimu 1960.god. istu sudbinu je doziveo i danski biciklista Knud Enemark Jensen.
Dogadjaj koji je koji je u mnogome uticao da se krene u borbu protiv dopinga bio je televizijski prenos smrti britanskog bicikliste Tommy-ja Simpson-a na Tour-u 13.jula 1967.god.Preminuo je na prevoju Mont Ventoux od prevelike doze amfetamina kombinovane sa dehidratacijom.Ovo je prvi smrtni slucaj na trci kroz Francusku koji je ostao upamcen i zbog poslednjih reci koje je Simpson izgovorio: “Vratite me na moj bicikl”.

Mislim da ce nejkorisnije biti da zaobidjem definicije i podele doping supstanci i metoda (O aktuelnoj doping listi je bilo reci na forumu ) i navedem samo neke od nezeljenih dejstava nekih od njih. Mozda se to nekom nece svideti ali samo pokusavam da izbegnem da post poprimi izgled “uputstva za upotrebu”.
Efedrin
Dokazano je da efedrin moze da izazove spazam krvnih sudova srca i da je to potencijalni mehanizam nastanka infarkta miokarda i srcanog zastoja .Takodje izaziva povisen pritisak i pojavu aritmije.Od digestivnih smetnji izaziva muku i gubitak apetita.
Problemi nervnog sistema koji se mogu javiti su konfuzija,insomnija,manija,halucinacije ,smanjena koncentracija, mozdano krvarenje i mozdani udar.Moze se javiti otezano disanje ,edem kao i problemi na kozi ,crvenilo i akne.
Amfetamin
Nezeljene pojave su poremecaj srcanog ritma ,mozdani udar i psihoze .Kod prekomernog uzimanja moze dovesti do kardiotoksicnosti i iznenadne smrti.
Testosteron
Nezeljene pojave vezane su za poremecj metabolizma masti ,kardiovaskularne bolesti,infarct miokarda ,mozdani udar ,tumore jetre,zuticu,poremecaj spermatogeneze,
inpotenciju ,sterilitet.Kod zena se javlja promena boje glasa,muski tip misicavosti,akne,promene sekundarnih polnih karakteristika itd.Kod oba pola je karakteristicno izmenjeno psikicko ponasanje i agresivnost.
Epo-eritropoetin
Najcesce nezeljene pojave kod eritropoetina vezane su za cinjenicu da on povecava broj hematokrita, cime se povecava gustina i viskoznost krvi a samim tim moze doci do zacepljenja krnih sudova mozga ,srca ili pluca sa fatalnim posledicama. .Pored toga cesto se javlja glavobolja,muka,povracanje i kao specificna nezeljena pojava delirijum.
Metode –poboljsanje transporta kiseonika
Postoji ,kada je u pitanju transfuzija,vekiki rizik od alergiskih reakcija,kao i od prenosenja infekcije(HIV,hepatitis i druge virusne infekcije)….

Ovo je samo deo supstanci i metoda koje se zloupotrebljavaju u sportu. Posledice koriscenja istih su takodje samo jednim delom nabrojane.
Nadam se da je dovoljno da svako shvati da se Tommy Simpson nikada nije vratio na svoj bicikl.

Attached Thumbnails

  • simpson,tour 67.jpg

  • 0

#2 gordan

gordan
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 517 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 27 November 2007 - 06:32 AM

odlican tekst :)

samo jedna ispravka...

Dogadjaj koji je koji je u mnogome uticao da se krene u borbu protiv dopinga bio je televizijski prenos smrti britanskog bicikliste Tommy-ja Simpson-a na Tour-u 13.jula 1967.god.Preminuo je na prevoju Mont Ventoux od prevelike doze amfetamina kombinovane sa dehidratacijom.Ovo je prvi smrtni slucaj na trci kroz Francusku koji je ostao upamcen i zbog poslednjih reci koje je Simpson izgovorio: “Vratite me na moj bicikl”.

naime, prema wikipediji (http://en.wikipedia....iki/Tom_Simpson):
"His last words, as remembered by the team mechanic, Harry Hall (d. 2007), and by the manager, Alec Taylor (d. 1997), were "Go on, go on!". The words "Put me back on my bike!" were invented by Sid Saltmarsh, covering the event for The Sun and Cycling, who was not there at the time."
  • 0
--

#3 vladimir

vladimir
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 27 November 2007 - 09:58 AM

"Friday 13, 1967 was the 13th day of that year's Tour de France and racers were tackling the treacherous 6,000ft (1829m) Mt Ventoux.

In the searing heat Tommy Simpson began weaving across the road before slipping off his bike.

After ordering onlookers to, "Put me back on my bike" Tommy continued only a short distance before he collapsed and lost consciousness."

Ovako je to opisano na http://www.bbc.co.uk... ... ling.shtml

Nazalost, kako kod se to dogodilo ,"hemija" je odnela jedan zivot.
U svakom slucaju,hvala za komentar :wink:
  • 0

#4 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 27 November 2007 - 11:48 AM

Dobar tekst.

Tragicno je to sto se doping javlja i u mladjim kategorija, mozda ne nesto ovako jako, ali tu se vec krene lagano. Ja se secam u 7 razredu da je drugar pio neke tabletice kad smo imali testove izdrzljivosti u skoli. Kaze trener mu dao da moze bolje da trci (trenirao fudbal).
Ili uzimati neke stvari za totalno nebitne lokalne trke. Prica se da ima i toga.

Nista nije vredno zdravlja.
  • 0

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 27 November 2007 - 01:12 PM

Priča se :)
Iz onog što je meni pričano (o drumašima), pitanje je samo ko šta i koliko uzima...
  • 0

#6 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 November 2007 - 04:31 PM

Ovde hemija cveta, pa zna li se kad je uopste i da li je uradjen anti-doping test na nekoj MTB trci...naravno nikada...
Ovde jedino svest pojedinca moze da bude od odlucujuceg znacaja, jer je jedno Tour de France, a sasvim druga stvar MTB liga Srbije. Hocu da kazem da je tamo VELIKA lova u pitanju, veliki timovi, velike igre, dok je ovde bespredmetno da se covek unistava apsolutno nizasta. Da ne govorim o tome da sad vec gotovo svi mogu i na net-u da procitaju o stetnosti ovakvih supstanci i tretmana...pa ukoliko ni to nije dovoljno - onda tom i nema pomoci...
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#7 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 27 November 2007 - 05:03 PM

Naravno slazem se da samo svest pojedinca odlucuje, ali u neku ruku mogu da razumem zasto se neko unistava u Srbiji na zvanicnim takmicenjima a to je mozda u neku ruku i posledica nadopingovanih u svetskom vrhu i extremno dobrih rezultata koji se iz godine u godine poboljsavaju.
Da bi neko dobijo sansu da ode vani na neko jace takmicenje i pokaze sta zna, mora prvo da bude najbolji kod kuce, odatle onda potezanje za doping sredstvima.
Ali nesto razmisljam, posto smo mi mala drzava gde biciklizam nije popularan, pojedinac ako nemoze biti medju najboljima u drzavi bez koriscenja nedozvoljenih sredstava, taj nence moci nista da uradi ni vani posto je spremnost takmicara na extremno visokom nivou.

Ono sto uopste ne razumem je kad rekreativac krene da unistava sebe i druge jer pocinje da dize tu granicu moguceg jednog rekreativca, a zasta, za medaljicu od 200din i diplomu.
  • 0

#8 robhood

robhood
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 867 posts

Postavljeno 27 November 2007 - 08:21 PM

Dali kod nas ima da medju rekreativcima se uzima "neshto" za bolji uchinak na trci? :cry:
  • 0

#9 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 27 November 2007 - 11:40 PM

a zasta, za medaljicu od 200din i diplomu.


Fetiš samopotvrđivanja... po svaku cenu.
  • 0

#10 bozik

bozik
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts
  • LocationGornji Milanovac

Postavljeno 28 November 2007 - 12:34 AM

koliki hemoglobin imaju kada koriste Epo-eritropoetin i ostalu hemiju za dizanje hemoglobina?
kako bih ja mogao da podignem hemoglobin, samo da unosim gvozdje i da treniram pa ce sam da se digne? :D
  • 0
GO RIDE!!!!

#11 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 November 2007 - 04:40 AM

Ono sto uopste ne razumem je kad rekreativac krene da unistava sebe i druge jer pocinje da dize tu granicu moguceg jednog rekreativca, a zasta, za medaljicu od 200din i diplomu.


To isto rade nazalost i takmicari za tu istu medalju od 200 din. Pre svega toga oni se nafiluju na izbornim treninzima kako bi izborili sto bolje kvalifikacije.
Cekam samo kada ce ADAS poceti kontrolisati bicikliste.

Dali kod nas ima da medju rekreativcima se uzima "neshto" za bolji uchinak na trci?


Nebih da te obeshrabrim, ali odgovor je DA. Doduse u manjoj meri, ali ima pojedinaca.
Treba prvo razdvojiti rekreativce od takmicara. Postoji veliki broj ljudi koji bi da budu prvi u necemu, makar bili najbolji u kraju, ulici, zgradi...a cilj nebira sredstva. 8)

Kod nas imas Dunavske kupove u kojima imas prava startovati kao rekreativac, ali ima i tu bivsih takmicara (koji su takodje rekreativci) koji su se opredelili za ovaj vid takmicenja, neki iz zelje za laksom pobedom i boljim plasmanom, a neki zbog porodicnih poslovnih i drugih obaveza koje skracuju vreme za trening.
Naravno obican smrtnik kada startuje na ovim trkama otpadne od grupe sa samog starta. :(
I na kraju bilo kakav doping bez treninga neznaci nista, a najbolji doping je TRENING!


kako bih ja mogao da podignem hemoglobin, samo da unosim gvozdje i da treniram pa ce sam da se digne



Koliki je tvoj heoglobin i kakva je krvna slika uopste? Preporucujem konsultacije sa svojim lekarom. Pre unosenja bilo kakvih tabletica gvozdja, obrati paznju malo na ishranu. Uzimaj sto vise svinjske, pilece, govede dzigeice, kuvani grasak i pasulj, socivo, curetina, govedina, peceni krompir zajedno sa ljuskom....
  • 0

#12 bozik

bozik
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts
  • LocationGornji Milanovac

Postavljeno 28 November 2007 - 12:32 PM

Koliki je tvoj heoglobin i kakva je krvna slika uopste? Preporucujem konsultacije sa svojim lekarom. Pre unosenja bilo kakvih tabletica gvozdja, obrati paznju malo na ishranu. Uzimaj sto vise svinjske, pilece, govede dzigeice, kuvani grasak i pasulj, socivo, curetina, govedina, peceni krompir zajedno sa ljuskom....


meni je sada 169 nemoglobin, 2 meseca nisam mogao da vozim zbog ispita, bolestan bio i sada zbog pedala koje cekam da se reklamiraju u kapriolu
pre toga mi je bio 187, malo cudno za mene koji sam str8 a nemam toliko vremena da vozim, valjda ce biti.verovatno jer sam unosio dosta gvozdja to vreme, u vidu sumecih tableta, kolio se secam.
kada sam buduceg muza od drugarice pitao, koji je zavrsio ili pred zavrsetkom ispita na medicini, koliko sme da teram uzbrdo hemoglobin pitao me koliki mi je a ja 187, tad mi je toliki bio, pita me a sta uzimas, mislio je da sam narkoman, boga mi ne bi ja uzeo nista da mi neko plati, 1. sitne su to pare za to, a ja ne mogu da zivim od ovog sporta ovde nikada, zato strebam, a bajk da se skida mast i da se pokazem koliko sam se spremio za to moje vreme i naravno terati po planinchugi blatu i potocima, ljubav je jaca od kombajna :D
a hranim se u menzi, Rifatu-najbolja studentska menza u Bg-u, i kombinujem kuci spremim nesto.
kada sam pre 8 meseci pitao doktorku na koshutnjaku, na sportskoj medicini, za krvnu sliku, tada mi je bio 165 i kaze da mogu da izvozim, verovatno jer sam rekreativac, pa je mislila da je to odlicno za rekreativca.
Koliko imaju narkomani hemoglobin, sme li da ide preko 220?
koliko nasa elita(MTB) u proseku ima hemoglobin, a koliko van, koji su kao str8 ?
sta je socivo, nesto poput soje ili..? nem pojma ja :roll:
  • 0
GO RIDE!!!!

#13 Djuka_CHAMPION

Djuka_CHAMPION
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 28 November 2007 - 05:47 PM

Pitao si koliki nasa elita ima hemoglobin?Evo ja sam na primer imao 154 zad.put kada sam vadio krv a to je bilo u avgustu ako se ne varam,za ostale ne znam,kao ni za profice u inostranstvo,ne pise im na celu :D .Koliko ja vidim ti si mislio ako budes imao 250 da ces poleteti,jeste da treba imati sto veci tj.sto bolju krvnu sliku ali isto tako je vazno i konstantno i dobro trenirati.Zato bajs u ruke tj.pod noge i udri po treninzima.I sa gvozdjem trebas biti oprezan ne sme se konzumirati u velikim kolicinama i dugo, najbolje da se savetujes sa lekarom.
A sto se tice dopinga za sebe mogu da kazem da sam cist kao suza to sam uvek govorio i govoricu,mozete da mi verujete ili ne verujete to je vasa stvar.Inace Boris,Cobi i ja smo bili na doping kontroli na balkanijadi i do sada nista nije stiglo o tome znaci da smo cisti.Za ostale ne znam ni ne zelim da ulazim u to,ali znam da se o svakom prica u fazonu gledaj kako ovaj ide garant je na necemu.Kao sto sam rekao treba sesti i TRENIRATI!!!!!
  • 0

#14 bozik

bozik
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts
  • LocationGornji Milanovac

Postavljeno 28 November 2007 - 06:28 PM

a najbolji doping je TRENING!

ja sam mislio da se to tera do nebesa i ko je str8 i ne, ali sto bi rekao moj drugar, okretati,okretati i samo okretati!
  • 0
GO RIDE!!!!

#15 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 November 2007 - 06:57 PM

U Februaru ove godine kada sam vadio krv, hemoglobin sam imao 158 (u granicama normale), c.k.z 5.1 holesterol 4.7.
Nisam takmicar, nego redovan rekreativac koji jedino odmara kad pada kisa.

Socivo je belancevinasta biljka koja spada u grupu mahunarki. Veoma je ukusno vredi probati. :lol:
  • 0

#16 vladimir

vladimir
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 28 November 2007 - 10:17 PM

Dali se secate legendarne izjava Klaudija Kanidje :
"Ako je kokain droga,ja sam narkoman !" :D

Attached Thumbnails

  • 1990-Argentinac-Klaudio-Kan.jpg

  • 0

#17 robhood

robhood
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 867 posts

Postavljeno 14 December 2007 - 09:07 PM

Biciklisti nisu ništa skloniji dopingu od ostalih sportista, kaže Kazahstanac Aleksandar Vinokurov, koji se penzionisao prošle nedelje, dan posle izricanja jednogodišnje suspenzije. Ono što ih izdvaja je slaba federacija i niski budžeti, što je bicikliste učinilo lakom metom za napade medija i „jastrebova“ borbe protiv dopinga, smatra Vinokurov.

„Biciklizam je sada žrtveno jagnje. Ne verujem da je naš sport prljaviji od ostalih, fudbala i tenisa na primer. Ali danas je očigledno polularno praviti senzacionalističke vesti o biciklistima“, kaže 34-godišnji Vinokurov.

Vinokurov je pre ovogodišnjeg Tur d’Fransa bio favorit, ali je vozio loše. Osvojio je dve etape, ali je dan posle druge pao na doping-testu, pa ga je njegov tim Astana otpustio, pre nego što se povukao iz trke.

„Problem je u visini budžeta. Kompletan biciklistički sport živi od oko 200 miliona evra godišnje. Uporedite to sa budžetom, recimo, Čelsija, koji raspolaže sa 300 miliona godišnje“, rekao je Vinokurov i uputio ozbiljne optužbe Svetskoj anti-doping asocijaciji.

„WADA svesno zatvara oči pred slučajevima dopinga u drugim sportovima, jer su njihove federacije moćne i ne bi se ovako lako predale. Pogledajte primer iz Španije – doktor Eufemijano Fuentes napravio je listu od 150 sportista koji koriste doping. Kako je moguće da je od njih 150 objavio samo imena biciklista? Da se WADA zaista bori za čist sport, ne bi bilo tako“.

Fuentes je bio glavni akter „Operacije Puerto“, istrage koja je sprovedena pošto je španska policija u maju 2006. u Madridu i Saragosi pronašla anaboličke steroide, opremu za transfuziju krvi preko 200 kesa sa krvlju. Slučaj je zaključen u martu, a niko nije optužen, iako se španska vlada žalila na takav ishod.

Vinokurov upozorava da je budućnost biciklizma ugrožena konstantnim povlačenjem pred pritiskom WADA.

„Biciklizam je u sve težoj situaciji, a ako se ovako nastavi, biće skinut sa programa Olimpijskih igara. To bi bila smrt za naš sport“, rekao je Vinokurov, koji je dodao da veći deo krivice snose administrativci i menadžeri, koji okružuju bicikliste.

Ove godine su doping skandali uticali na promenu odluke o pobedniku tri Tura – Danac Bjarne Ris priznao je da je 1996. osvojio prvo mesto uz pomoć dopinga, njegov zemljak Mihael Rasmusen izbačen je sa ovogodišnje trke kada je bio izvestan pobednik, pošto je optužen da je daolažne podatke o rasporedu treninga tokom priprema, dok je Amerikancu Flojdu Lendisu oduzeta prošlogodišnja pobeda, jer je bio pozitivan na sintetički testosteron

Uzeto sa b92.net
  • 0

#18 mihec

mihec
  • Members
  • PipPipPip
  • 87 posts
  • LocationNis

Postavljeno 19 February 2008 - 03:16 PM

Iako prica o doping-u pocinje mnogo ranije, ovaj post ce poceti sa 1886.godinom kada je zabelezena prva zvanicna smrt u sportu koja je nazalost upravo vezana za biciklizam.Te godine je na trci Bordo-Paris preminuo engleski biciklista Artur Linton od prevelike doze amfetamina. Na olimpiskim igrama u Rimu 1960.god. istu sudbinu je doziveo i danski biciklista Knud Enemark Jensen.
Dogadjaj koji je koji je u mnogome uticao da se krene u borbu protiv dopinga bio je televizijski prenos smrti britanskog bicikliste Tommy-ja Simpson-a na Tour-u 13.jula 1967.god.Preminuo je na prevoju Mont Ventoux od prevelike doze amfetamina kombinovane sa dehidratacijom.Ovo je prvi smrtni slucaj na trci kroz Francusku koji je ostao upamcen i zbog poslednjih reci koje je Simpson izgovorio: “Vratite me na moj bicikl”.

Mislim da ce nejkorisnije biti da zaobidjem definicije i podele doping supstanci i metoda (O aktuelnoj doping listi je bilo reci na forumu ) i navedem samo neke od nezeljenih dejstava nekih od njih. Mozda se to nekom nece svideti ali samo pokusavam da izbegnem da post poprimi izgled “uputstva za upotrebu”.
Efedrin
Dokazano je da efedrin moze da izazove spazam krvnih sudova srca i da je to potencijalni mehanizam nastanka infarkta miokarda i srcanog zastoja .Takodje izaziva povisen pritisak i pojavu aritmije.Od digestivnih smetnji izaziva muku i gubitak apetita.
Problemi nervnog sistema koji se mogu javiti su konfuzija,insomnija,manija,halucinacije ,smanjena koncentracija, mozdano krvarenje i mozdani udar.Moze se javiti otezano disanje ,edem kao i problemi na kozi ,crvenilo i akne.
Amfetamin
Nezeljene pojave su poremecaj srcanog ritma ,mozdani udar i psihoze .Kod prekomernog uzimanja moze dovesti do kardiotoksicnosti i iznenadne smrti.
Testosteron
Nezeljene pojave vezane su za poremecj metabolizma masti ,kardiovaskularne bolesti,infarct miokarda ,mozdani udar ,tumore jetre,zuticu,poremecaj spermatogeneze,
inpotenciju ,sterilitet.Kod zena se javlja promena boje glasa,muski tip misicavosti,akne,promene sekundarnih polnih karakteristika itd.Kod oba pola je karakteristicno izmenjeno psikicko ponasanje i agresivnost.
Epo-eritropoetin
Najcesce nezeljene pojave kod eritropoetina vezane su za cinjenicu da on povecava broj hematokrita, cime se povecava gustina i viskoznost krvi a samim tim moze doci do zacepljenja krnih sudova mozga ,srca ili pluca sa fatalnim posledicama. .Pored toga cesto se javlja glavobolja,muka,povracanje i kao specificna nezeljena pojava delirijum.
Metode –poboljsanje transporta kiseonika
Postoji ,kada je u pitanju transfuzija,vekiki rizik od alergiskih reakcija,kao i od prenosenja infekcije(HIV,hepatitis i druge virusne infekcije)….

Ovo je samo deo supstanci i metoda koje se zloupotrebljavaju u sportu. Posledice koriscenja istih su takodje samo jednim delom nabrojane.
Nadam se da je dovoljno da svako shvati da se Tommy Simpson nikada nije vratio na svoj bicikl.

Zalosno je kad` se ovako nesto procita. Treba se stvarno zapitati, da li je ovo uopste sport ili su biciklisti postali samo neciji "kvalitetni zamorcici" za ispitivanje najrazlicitijih supstanci u medicini i sire, mozda vojne svrhe... Od ovih dopinga licno mislim da biciklisti imaju najmanje koristi a najvise ljudi u senci.I ja sam se nekada takmicio, rezultat mi nikada nije bio najvazniji, nisam nikada uzimao nikakav doping,pre svega zbog zdravlja. Zbog toga mi nista nije falilo, bio sam srecan samom ucestvovanju na trkama. I pored toga sam imao bolje rezultate nego vecina takmicara. Znaci, preporucujem Vam samo trening i to u granicama "normale", ne iscrpljivati telo. Telo ce Vam trebati nadam se jos dugi niz godina.
  • 0

#19 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 February 2008 - 05:43 PM

Zalosno kakav nam je biciklizam. Srbi su cudan narod hoce leba bez motike. Uvek ima pojedinaca koji hoce da budu najbolji u necemu po svaku cenu. Tebi, meni i nekima relultat nije bitan, vec cista borba, ali mnogima je rezultat nazalost na prvome mestu.
Nema te sile da mene natera da uzmem nesto ako ja necu.
  • 0

#20 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 26 February 2008 - 03:36 PM

Negde sam pročitao da kada bi se zabranila sva doping sredstva koja su danas u upotrebi - rezultati bi se vratili na nivo 70-ih godina prošlog veka. Da je kod nas biciklizam kao sport u jadnom stanju jeste činjenica, ali ne mislim da je u okruženju nešto bolja situacija. Nesreća biciklizma kao sporta je što zahteva ogroman rad i napor a s druge strane finansijski ne može da se meri sa drugim sportovima koji se odigravaju na zatvorenim terenima. Po meni je samo žalosno što klinci koji počnu da treniraju ne shvataju koja je opasnost uzimati bilo kakva doping sredstva.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika