Jump to content


Fotografije

Ronilacka oprema


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
40 odgovora na ovu temu

#21 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 601 posts

Postavljeno 03 August 2017 - 03:30 PM

Ovo sam jednom video kod nekih snorklera kad sam bio u Egiptu. Nisam detaljno obaćao pažnju. Simpatično deluje. Sa ove slike ne mogu jasno da vidim da li postoji mogućnost da se stiskom prstiju zapuše nozdrve? Odnosno da se sa tom maskom izvede tkz valsavin manevar, tj kompenzovanje pritiska u srednjem uvetu prilikom ronjenja na dah. Meni ovo više deluje pogodno za običan snorkling tj samo razgledanje sa površine, dok za ozbiljnije ronjenje na dah ipak nije prikladna zbog velikog unutrašnjeg volumena.
  • 0

#22 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 03 August 2017 - 03:32 PM

Pa ovo je dečja maska za držanje nosa u vodi dok si na površini?

To za magljenje, malo zapljuneš i udri - a ponajbolje da izjednačiš temperaturu lica i vode :D A kad kreneš da balaviš i sliniš posle 15 zarona na dah, da vidiš kako će da ti godi :D Da ovo nešto valja, koristili bi je profi ronioci.

Maska klasična 4TW, samo da lepo leži na licu i da nije vidno polje k'o bunar.


  • 0

#23 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 03 August 2017 - 03:34 PM

da li postoji mogućnost da se stiskom prstiju zapuše nozdrve?

 

Ne. Imaš vizir preko celog lica. Meni je ovo samo da se sitna deca skinu sa straha od potapanja glave.


  • 0

#24 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2017 - 03:37 PM

@Himzo: Nemoj molim te da se uvrediš, nije mi to namera, nego samo želim da sročim što konciznije: te maske za celo lice izgleda da su namenjene samo za bućkanje po plićaku.

S njom ne možeš da stisneš nos da izjednačiš pritisak kod zarona i ne mogu ni da zamislim kako se prazni cev iz vode kad izroniš.

Kod običnih cevi samo jako izduvaš vodu kad izroniš, a ono malo zaostale vode se lako istrese. 

 

Godinama mi pos'o vrši kombinacija

maske Cressi (neka plaćena oko 25 evra),

cev najobičnija za odrasle, uzeta u Intersportu (plaćena 200-300 dinara) i

peraja Cressi Pluma (dužine lista 330 mm)

 

skylab, moje pitanje za tebe: GDE da kupim nešto duža peraja (ne baš Cressi Gara :P ) a da imaju ženske veličine? :) Noga broj 38 (cressi nosim veličinu 35/36). Ubih se tražeći to, a svi nabavljaju ta duža peraja isključivo u brojevima 41-42 i veća.


  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#25 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 601 posts

Postavljeno 03 August 2017 - 03:52 PM

Firma se zove PowerSub, kontakt telefon je: 063374-204, Slavica. Imaju odlična peraja marke Beuchat.

Porednjih toga imaš radnju na Tašu od Božane Ostojić predsednice ronilačkog saveza i radnju Aquaholic isto na Tašu sa donje strane. Možeš da kontaktiraš i RK H2O na bazenu 11.april, oni isto prodaju neku opremu. Njihov kontakt je: 063248642, Šale i Tanja.
  • 1

#26 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 03 August 2017 - 03:54 PM

Ma taman posla da se uvredim :), zato i pitam pošto sam amater, a preporučio sam je. Mada, ipak sam je lično probao i uporedio sa jeftinijim klasičnim kompletima, i za moje debitantske potrebe laganog plutanja i ronjenja do par metara se bolje pokazala. 

 

Šteta što sam završio sa sezonom plivanja za ovu godinu, ali sledeće ću sigurno uzeti i neki kvalitetniji klasični komplet i peraja za malo ozbiljnije ronjenje, pa da vidim koliko će biti bolje od ove full face maske. Stay tuned, we'll be back in 2018!


  • 0
Pozdrav

#27 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2017 - 04:08 PM

Odnese mi tako nevreme jednu Cressi masku pre neku godinu; za prvu pomoć kupim neki set maske i cevi u lokalnoj svaštari za recimo 10-ak evra.

Majko moja, koja je ono jada :( Maska ne naleže kako treba za dužu upotrebu, a dihalica me žulja u ustima. Ipak se mora dati koji evrić više za tu opremu.

 

Imaju odlična peraja marke Beuchat

E, imam neoprensko odelo Beauchat. Taman da uklopim  :P


  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#28 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2017 - 04:12 PM

Šta, više nema brisanja poruka?  n2:loony  

 

 


  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#29 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 03 August 2017 - 04:13 PM

Ja sam pre 20 godina preko Bozane kupio Esclapez peraja, australijska, koja me i danas sluze. Firma je nedavno promenila ime u Epsealon, i imaju moju preporuku. Mares masku zamenio sam Aqualung maskom, nekadasnji Technisub, i kod izbora maske ne treba biti zadrt pa traziti iskljucivo jednog proizvodjaca, vec traziti masku koja savrseno odgovara licu prema nameni (skuba ili ronjenje na dah).

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
  • 1

#30 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 03 August 2017 - 04:20 PM

Daj pojasni koja je razlika između maski za ova dva sporta?


  • 0

#31 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 03 August 2017 - 04:22 PM

C/P iz pogrešne teme :P

 

Glede peraja,

Imam trenutno 2 para peraja, jedna uzana i duga i jedna kraća i šira (da ne kažem deblja :D). Utisci:

 

Za ubrzanje: kratka

Za normalno plivanje: ~ 1:1; možda blaga prednost kratkim zbog veće praktičnosti

Za zaron na dah: duga; daju bolji potisak pri skroz laganom zamahivanju s obe noge odjednom.


  • 0

#32 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 601 posts

Postavljeno 03 August 2017 - 04:49 PM

Daj pojasni koja je razlika između maski za ova dva sporta?

Kad ronimo na dah limitirani smo količinom vazduha koji možemo da ponesemo u plućima. Maska na licu već preko neke dubine od recimo 10m stvara nepodnošljiv pritisak na licu tkz skviz kako ga zovemo. Zato je potrebno kroz nos ubrizgati malo vazduha u masku i time taj skviz elimiminisati. Što je maska većeg unutrašnjeg volumena potrebna nam je veća količina vazduha, kojom smo jako limitirani prilikom ronjenja na dah. Zato biramo male maske, malog volumena, bas zbog ovih stvari. U scuba ronjenju imamo u bocama dovoljno vazduha i nebitno je kolikog unutrašnjeg volumena je maska. Sad su popularne i moderne tkz frameless maske, koje pružaju široko vidno polje i jako su pogodne za scuba ronjenje. Kod ovih maski za ronjenje na dah sa malim volumenom obično dole imamo tkz tunelski vid i ne možemo lepo da sagledamo perifernu sliku okolo.
Edit:
Maske za ronjenje na dah su obično plitke sa malim oknastim staklima.
  • 0

#33 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 03 August 2017 - 05:11 PM

E super, sve to sam naučio na svojoj koži i očigledno koristim masku koja mi treba :)


  • 0

#34 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 August 2017 - 10:04 AM

Šteta što sam završio sa sezonom plivanja za ovu godinu

A peraja u/na slatkoj vodi, reke i jezera? :)


  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#35 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 04 August 2017 - 10:18 AM

I kada,tus.
  • 0

#36 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 04 August 2017 - 02:40 PM

One maske za celo lice sam video ove godine na moru i bas sam se iznenadio. Ne pamtim kada sam ih zadnji put video bilo gde. Kao dete sam imao masku tog tipa (naravno, nije bila tako lepa) ali je to bilo davno u proslom veku :). Otac je imao istu ali za odrasle i bila je marke Pirelli. Inace u te maske ne ulazi voda kada zaronis, postoji plovak koji zatvara cev pa nema izbacivanja vode kada izronis.

Nesto drugo mene interesuje. Vidim ovde a i ranije sam nalazio savete profesionalaca da se ne koriste disaljke sa ventilima nego "obicne" cevi. Davno je bilo kada sam kao dete uopste i ronio zadnji put (opet u proslom veku :) ) i uvek mi je bio problem da kada izdahnem a u tom trenutku mi talas napuni cev, da ne mogu da izduvam vodu nego moram da stanem i vadim disaljku iz usta. Ima lu tu neka tehnika koju ja nisam znao, gde je greska ili je to normalno...?

Ili jos gora varijanta, da ti uleti kilo vode u disaljku kada udahnes :).
  • 0
.

#37 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 04 August 2017 - 02:52 PM

Pa kad si bio dete nisi imao jaka pluća :D

LM proveriš kad zaplivaš kako lula štrči, da je optilike normalna na more, da ne ore :) Ako su talasi, tempiraj malo kad ćeš da iz'daneš - a nije sramota ni izvaditi lulu iz usta. Ja uvek polako izdišem dok izranjam a bio sam malo dublje (7+), najpre jer tako sigurno ne pretičem mehuriće tj. mogu da podešavam brzinu a drugo, jer je slatko iščupati lulu i udahnuti k'o kit praznim plućima čim izađeš :)


  • 0

#38 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 601 posts

Postavljeno 04 August 2017 - 05:48 PM

@Zare, kod disalice je važno da nema nikakve opstrukcije u protoku vazduha kroz istu.

Razni nepovratni ventili i zakrivljene kapice na vrhu disalice samo unose dodatni otpor prilikom normalnog udisanja i izdisanja na samu disalicu. Time se praktično povećava količina rezidualnog (zaostalog) ugljen dioksida u samoj disalici. Naime mi kad izdahnemo vazduh kroz disalicu, u njoj uvek ostane malo tog tkz. rezudualnog CO2 i praktično prilikom sledećeg udaha mi taj CO2 ponovo udišemo u pluća. Kod dobre disalice bez navedenih opstruirajućih elemenata taj rezidualni CO2 je sveden na minimum.

 

Drugi bitan razlog korišćenja obične disalice je u slučaju ronilačkog incidenta. Naime jedna od efikasnijih tehnika davanja veštačkog disanja na vodi je upravo pomoću disalice. Davanje disanja direktno usta na usta, na površini vode, roniocu koga spašavamo tj vučemo prema obali ili čamcu je prilično nepraktično na talasima, pa ćak i mirnoj vodi. Pomoću obične disalice je to relativno laka i efikasna metoda. E sad ako imamo disalicu sa nepovratnim ventilom ili zakrivljenom kapicom na vrhu ovo nije moguće izvesti.

 

 

@Mixitron, subjektivno jeste lakše da se prilikom izrona izdahne malo vazduha, zato što nam mozak kaže da treba da izbacimo nagomilani ugljen dioksid (CO2) iz pluća, medjutim to može biti dosta opasno.

 

Naime kad ronimo na dah mi u sebe pakujemo količinu vazduha jednaku zapremini naših pluća. U tom vazduhu imamo približno 21% O2 (kiseonika) na pritisku od 1 ATA. To znači da na površini vode parcijalni pritisak kiseonika iznosi približno 0.21ATA. Sa porastom dubine naša pluća se komprimuju i u tom trenutku parcijalni pritisak kiseonika skače. Na dubini od recimo 10 metara, gde apsolutni pritisak iznosi 2 ATA parcijalni pritisak kiseonika bi teoretski iznosio 0,42 ATA.

Medjutim pošto je kiseonik metabolički gas tj naše telo ga troši sa svakom sekundom provedenom dole procenat kiseonika i samim tim njegov parcijalni pritisak počinje da pada. Medjutim kako povećavamo dubinu ovo se neutrališe zbog komprimovanja naših pluća i mi stičemo lažni utisak da kiseonika imamo dovoljno. U odredjenom momentu u plućima se povećava nivo ugljen dioksida (CO2), i kad poraste preko neke granice to je okidač koji nam kaže da moramo da izronimo napolje.

 

E sad nastaje najveća opasnost, naime prilikom izrona pluća se opet šire, pošto spoljni vodene sredine pritisak pada, i samim tim parcijalni pritisak kiseonika u našim plućima naglo pada. Ako padne ispod 0,1ATA dolazi do trenutnog onesvećivanja ronioca, i ako u tom mometu nema nikog iznad da ga posmatra i samo povuče na površinu fatalni ishod je nažalost najčešći.

 

Iz tog razloga prilikom izrona ne treba ispuštati vazduh iz pluća pošto time ispuštamo i ono malo preostalog kiseonika koji nekad stvarno može značiti razliku između života i smrti.


  • 1

#39 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 04 August 2017 - 06:51 PM

Ovo za CO2 mi nikada ne bi palo na pamet, pretpostavljam da kod ove full face maske to više dolazi do izražaja posto je velikog volumena. Šta može da se desi pri dužim sesijama, je li mogu da umrem :)?

 

 

A peraja u/na slatkoj vodi, reke i jezera? :)

 

Uh, živim blizu jezera, ali teško da mogu da izdvojim pola dana u sledećem periodu. Možda ako bih manje vremena provodio po forumima :D, inače mi jedino preostaje kada.


  • 0
Pozdrav

#40 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 601 posts

Postavljeno 04 August 2017 - 07:14 PM

Ovo za CO2 mi nikada ne bi palo na pamet, pretpostavljam da kod ove full face maske to više dolazi do izražaja posto je velikog volumena. Šta može da se desi pri dužim sesijama, je li mogu da umrem :)?


Ne brini, nećeš umreti :-) Može eventualno da te zadesi neka blaža glavobolja i konfuzija, i to samo ako sa tom maskom brzo plivaš po površini uz ubrzano i plitko disanje.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika