Jump to content


Photo

Kasete Shimano, DA ili Ultegra?


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Posted 12 May 2011 - 05:20 PM

Prateći ponudu gotovih bajkova koje firme isporučuju, obavezno se javlja jedan detalj koji mi je upadao u oči (govorim o Shimano opremi): u opremi bajkova gornje klase, u Dura-ace garnituri, kaseta je veoma često Ultegra. Poslednje što sam video i što me je baš iznenadilo, gledao sam detaljan prikaz Kanćelarinog bajka sa Rubea i u kompletnoj vrhunskoj garnituri (mehaničkoj, posebno je naglašeno da Kanćelara na ovakvim trkama ne vozi elektronski Di2), začinjenoj brojnim dodacima za poboljšanje čvrstine bajka koji su rađeni specijalno za ovu trku i specijalnim tabularima za Rube, kaseta Ultegra 6600!?
Nošen znatiželjom, pročeprkam po sajtu TREK-a i u nekom ćošku, pod rubrikom "pitajte servisera", iskočiše odgovori na mnoga pitanja koje su ovde postavljana, a između ostalih i na ovo.
Upitan ovo pitanje, neki lik iz Trekove centrale u Viskonsinu, pojašnjava stav firme da se prilikom odabira konkretno ovog detalja rukovodilo pre svega ekonomskom računicom, a to je da DA kasete svojom cenom nikako ne opravdavaju tih "nekoliko desetaka" grama manje u odnosu na Ultegru, odnosno kako je doslovno rečeno, sa DA kasetom imate "increased in price, discreased in durability", gde je posebno naglašeno da tih nekoliko titanijumskih šajbni, koje i donose smanjenu težinu, traju znatno kraće od standardnih šajbni, tako da budući korisnici ovih bicikala mogu biti spokojni što se toga tiče i da imaju poverenja u izbor proizvođača. Normalno, može se dobiti i sa DA kasetom.
Na ovo sam se posebno osvrnuo, jer je bilo pitanje vezanih za kasete, a i mene su lično pitali njih nekoliko u vezi tih i sličnih Kampanjolo kaseta. Ako još nekom nije dovoljno jasno, neka na sajtu Planeta (ili bilo kom drugom inostranom prodajnom sajtu) pogleda razliku u ceni navedenih kaseta. Pri tom treba reći i da je 105-ica možda i najbolji izbor za rekreativnu vožnju, jer je, iako najteža, sigurno najtrajnija u celoj trilogiji.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#2 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Posted 12 May 2011 - 06:12 PM

Hah, ispade da ću sad sam sebe da demantujem. Trek je izmenio, vrlo nedavno, kompletan izgled sajta (stari je po meni bio bolji, jer su se u jednoj padajućoj listi redom otvarale slike bicikala i mogla se jasno videti razlika u geometriji, recimo, muških i ženskih modela), ali ne samo to, već se po novijoj postavci fabričkog pakovanja bicikala, uz znatno proširen izbor samogradnje, i u gornjoj klasi ubacuju DA kasete u DA garnituru. Očigledno je da su primedbe bile brojne i, kao takve, usvojene. Ipak, ono što je rečeno stoji.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#3 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5465 posts

Posted 12 May 2011 - 08:48 PM

Hah, ispade da ću sad sam sebe da demantujem. ...


smatram da je bilo bolje da sacekas malo sa demantijem.
Da te kojim slucajem neko drugi demantovao
(javljam se dobrovoljno) zapocela bi (nadam se)
i neka dobra prepirka (sukob misljenja).
Ovako, samo cinjenice, cinjenice, cinjenice.
Oh, kako mi nedostaje zima. Sada svi samo voze! :mrgreen:
  • 0

#4 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Posted 12 May 2011 - 09:27 PM

Nepotrebno je polemisati, potpuno su jasna dva stanovišta. Prvo, nekoga ko daje nekoliko hiljada dolara ili evra za novi bajk, svakako podrazumevajući da za te pare dobija ful top grupu, tu čak nikakva objašnjenja ne piju vodu. Drugo, nekoga ko nastupa sa pozicije uloženo-dobijeno. Ako za jednu DA kasetu dobijaš tri Ultegre, stvar je opet potpuno jasna, u biciklizmu ionako nikad nije bilo dovoljno para.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#5 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Posted 13 May 2011 - 07:37 AM

Čudo ne stavljaju 105 kasete. Pošto je po sredi i onako potrošna roba, a znamo da po UCI pravilniku bicikl ne sme da bude lakši od 6.7kg - tih par grama zaista ne igra neku preteranu razliku - plus bicikle i onako moraju da otežaju ubacivanjem dodatne mase u šupljinu pogona..
  • 0




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users