Jump to content


Fotografije
- - - - -

Opekotine od sunca


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
42 odgovora na ovu temu

#1 LepaHelena

LepaHelena
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 282 posts

Postavljeno 26 April 2011 - 04:13 PM

"Koliko puta su vas upozorili da se čuvate sunčevih zraka, sklanjate se u hlad i obavezno koristite kremu za sunčanje? Ali šta uraditi ako vas sunce ipak prevari pa izgorite?

Ako vam je izgorelo lice, izmešajte dve kašike soka od paradajza sa četiri kašike punomasnog mleka. Smesu nanesite na lice i posle pola sata isperite. Opekotine možete rashladiti i ako ih trljate komadićima ohlađenog krastavca, koji, uz to, i hidrira kožu. Slično krastavcu, pomoći će vam i krompir.

Prirodno jabukovo sirće pomaže ponovnom uspostavljanju prirodnog Ph faktora kože, smiruje upalu i sprečava pojavu plikova. Najviše će vam prijati kupanje u mlakoj vodi u kojoj su rastvorene tri šolje jabukovog sirćeta. Posle ovakve kupke nemojte se brisati, već pustite kožu da se sama osuši.

Izgoreloj koži prijaće i oprobani recept: namažite je hladnim kiselim mlekom, koje treba isprati posle petnaestak minuta. Ako vam jabukovo sirće i kiselo mleko nisu pri ruci, potražite sodu bikarbonu. Kupanje u mlakoj vodi u kojoj je rastvoren ovaj prah vraća koži prirodnu kiselost i umiruje upalu.

Opekotine će brže zaceliti a napetost i nervoza zbog bolova se smanjiti zahvaljujući blagotvornom dejstvu lavandinog ulja. Ovaj melem spada u retka esencijalna ulja koja se na kožu mogu naneti direktno iz bočice, bez rastvaranja.

Posledice preteranog izlaganja suncu ublažićete i uz pomoć obloga od nevena, koji se pripremaju tako što u litru vode deset minuta prokuvate dve šake svežih ili suvih cvetova. Kad se tečnost ohladi, njome treba natopiti gazu i naneti je na bolno mesto. Neven pomaže obnavljanju kože, a deluje i kao prirodan antibiotik.

Melem od aloje stimuliše ćelijski metabolizam i ubrzava obnavljanje površinskog sloja kože. Ova biljka sadrži vitamine A i Ce, koji su prirodni antioksidanti, minerale bakar, selen i magnezijum, kao i cink, moćan u borbi protiv virusa. Najbolje i najlakše za primenu je da na opekotine stavite sam list biljke. Dobro ga ohladite u frižideru, skinite gornji sloj sa lista, očišćenu stranu prislonite na izgorelu kožu i pričvrstite. Ovako pripremljen melem najviše efekta ima ako ga ostavite da prenoći na opekotini. Međutim, i sa alojom, kao i sa svim preparatima, treba biti oprezan, pošto postoji mogućnost da ste preosetljivi na neki od njihovih sastojaka.

Čim primetite opekotinu od sunca, popijte aspirin. Ovaj lek će vam olakšati bol i smanjiti crvenilo i upalu izgorele kože.

Zategnutost, bol i toplotu koju osećate na mestu opekotine najbolje ćete ublažiti stalnom hidratacijom kože. Međutim, ako je opekotina teža ne smete koristiti nikakve masnoće jer mogu izazvati infekciju. Kada koža počne da se ljušti, to je znak da se obnavlja. Odumrli sloj ne smete skidati sami – pustite kožu da se sama isceli.

Ukoliko posle sunčanja osetite jezu, ako vas trese groznica ili ako imate plikove i osip, nemojte se lečiti sami, već se obavezno javite lekaru."

(izvor: Politika)


A evo kako sam ja izgledala pre nekoliko dana:

Image062.jpg

Ono što ja koristim za izlečenje je: stavim kiselo mleko 15 minuta da stoji, zatim operem ranu i namažem kantarionovo ulje jer je odlično za regeneraciju kože. Takođe, koristim i Bekutanovo mleko posle sunčanja (After Sun Milk) koje sadrži ulje od kamilice, nevena i D-Pantenol pošto smiruju kožu i smanjuju crvenilo kože. Ovo mleko se može koristiti više puta na dan, čak i kada ste na poslu ili na pauzama između časova/predavanja jer nije masno i koža ga brzo upije.
Dobre su i kreme koje sadrže neven, kao što je npr. ova:
iris-cosmetic-masc-z-arnika-balsam-250-ml-krauterhof_0_n.jpg
U apotekama postoji X preparata za opekotine, a raspon cena je velik. Ako neko zna koji je još dobar preparat ili recept, neka preporuči.
  • 0
"Život je komedija za one koji misle, a tragedija za one koji osećaju." H. Volpol

#2 clumsy

clumsy
  • Members
  • PipPipPip
  • 96 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 26 April 2011 - 05:00 PM

Lepa tema. Meni uvek trebaju neke kremice ili po koja litra "moje kravice". Koristim samo kremu za suncanje i jogurt ako sam izgoreo kao ciganski tiganj.
Ja sam isto juce izgoreo. Samo leva ruka mi je totalno izgorela, a desna skoro nista. Pitam se kako sam to uspeo :) Tebe kada sam video juce kakve "rukave" imas, bilo me te bas zao. Znam kako to boli...
  • 0
It’s utterly impossible for me to build my life on a foundation of chaos, suffering and death.

#3 LepaHelena

LepaHelena
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 282 posts

Postavljeno 26 April 2011 - 05:15 PM

Da, baš boli. :(
Zaboravila sam da dodam i Jekoderm mast. Danas sam je kupila i košta oko 150 rsd.
  • 0
"Život je komedija za one koji misle, a tragedija za one koji osećaju." H. Volpol

#4 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 April 2011 - 05:18 PM

Prvo sto sam pomislio kada sam video sliku je da su te navatali domorodci iz Lazarevca i vrteli na raznju, pa si im posle nekim cudom pobegla.A onda ispade sunce krivo za sve ... :D
  • 0
Postavljena slika

#5 LepaHelena

LepaHelena
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 282 posts

Postavljeno 26 April 2011 - 05:29 PM

:D
Nemoj da mi diraš Lazarevčane. Ljudi u Šumadiji su baš pitomi. Osim kada se dižu bune i revolucije... 8)
  • 0
"Život je komedija za one koji misle, a tragedija za one koji osećaju." H. Volpol

#6 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4279 posts

Postavljeno 26 April 2011 - 05:34 PM

Res peceno :). Dobro si se ispekla nema sta #-o .
Ja za voznje vec par godina skoro uvek koristim neku kremu za zastitu od sunca. I ovih dana za praznike sam po malo mazao i ispostavilo se da je trebalo. Cak je trebalo i malo vise iako je izgledalo da je dosta oblacno.
U svakom slucaju bolje je namazati i ako ne treba nego pauzirati nedelju dana jer ne smes da izadjes na sunce ;).
  • 0
.

#7 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 April 2011 - 05:35 PM

Pih, Sumadinci i Pomoravci su ko jaje jajetu, sve go pish :D , al opet su mi Jagodinci vr' , ne koliko zbog jedno godina provedenih u JA, polovine familije koja obitava tamo, i kojecega jos, koliko zbog toga sto im je gazdi umalo Sopen svirao "Davorike dajke" na uvce :D

Nego kad vec imas dobro pozicioniranu rodbinu pokusaj da Kolubari najmis bajs dok se jos moze :mrgreen:
  • 0
Postavljena slika

#8 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 26 April 2011 - 06:20 PM

Ja sam isto juce izgoreo. Samo leva ruka mi je totalno izgorela, a desna skoro nista. Pitam se kako sam to uspeo :)


U toku voznje sunce te je picilo sa leve strane; eto kako. To se i meni desavalo. Ili, spolja crvena noga iznutra bela...Ides saren kao lili-hip. n2:beach
  • 0

#9 MarkoZmaj

MarkoZmaj
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 463 posts
  • LocationŠimanovci

Postavljeno 26 April 2011 - 06:28 PM

Što volim što sam crn ko ciganče :mrgreen:
  • 0
"It never gets easier, you just go faster."

#10 clumsy

clumsy
  • Members
  • PipPipPip
  • 96 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 26 April 2011 - 09:44 PM


Ja sam isto juce izgoreo. Samo leva ruka mi je totalno izgorela, a desna skoro nista. Pitam se kako sam to uspeo :)


U toku voznje sunce te je picilo sa leve strane; eto kako. To se i meni desavalo. Ili, spolja crvena noga iznutra bela...Ides saren kao lili-hip. n2:beach

Ma nije moguce. Ja sve mislio zato sto mi je Dzoni pravio hlad kada sam vozio pored njega :) Salim se. Meni je ipak najgore ako ne nosim kapu ili kacigu pa mi celava glava izgori. Jaoj!!!
  • 0
It’s utterly impossible for me to build my life on a foundation of chaos, suffering and death.

#11 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 27 April 2011 - 05:29 AM

Ili počnite da nabacujete boju čim postane dovoljno toplo za kratke rukave ili vozite u dugim rukavima. Nije loše da ovih dana, ko nema boju, izgusteriše u kasno popodne, da mu se malo primi.
  • 0

#12 zeljkov

zeljkov
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1246 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 27 April 2011 - 05:52 AM

Odlična tema...
BTW. samo da napomenem da treba zaštititi i usne, od vjetra i sunca. Prije neki dan sam imao jednu dužu, vjetrovitu vožnji, i usne su mi tako ispucale, da sam odmah otišao do apoteke po Labello.

P.S. ...a do sada sam mislio da Labello koriste samo moje djevojčice... Nikad ne reci nikad. :)
  • 0

2010: 3582.6 km 2011: 7022.0 km 2012: 6487.9 km 2013: 7271.3 km 2014: 6xxx km
http://zeljkov.wordpress.com


#13 stefan

stefan
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 711 posts
  • LocationSvilajnac

Postavljeno 27 April 2011 - 07:44 AM

meni tako svake godine po vise puta,vec sam se i navikao,evo sad skoro sam vozio i namazao kremu sa faktorom zastite 30 i dzabe sve to,izgoreo sam ko niko.Meni jedino pomaze sapunica,nasapunjjas ruke i namazes(probaj 2,3x to da uradis pre nego sto legnes da spavas).p.s.toliko sam izgoreo da sam morao da s ekupam hladnom vodom,al naviknes posle nekoliko puta i briga te :wink:

Attached Thumbnails

  • 220445_202959559738410_100000731018090_630169_851996_o.jpg

  • 0

#14 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 27 April 2011 - 07:51 AM

Ne znam da li je to do moje kože ili do toga da odkad je toplije od 20 stepeni ja sam non stop na bajsu u kratkim rukavima.... ali uglavnom retko kad izgorim. :)

Uveren sam da je najbolji lek protiv opekotina od sunca, zapravo biti na suncu kad nije jako. Dakle, čim stigne proleće, i dovoljno je toplo za kratke rukave, napolje na sunce da se koža postepeno navikne (pocrni) pa će posle lakše izdržati ovo jako sunce kao što je bilo ovih dana! :)

Kao što bi se reklo, bolje sprečiti nego lečiti. :mrgreen:
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#15 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 27 April 2011 - 08:08 AM

Da se podstetimo, kreme sa zaštitnim faktorom množe broj minuta koji vaša koža može da izdrži na suncu bez opekotina (oni bledunjave puti samo nekoliko minuta, oni tamniji 15-ak). Recimo ako možete da istrpite 5 minuta bez opekotina i turite kremu zaštiitnog faktora 10, onda imate 50 minuta fore pre nego što izgorite.
I ne vredi ponovo se mazati kremom, jedna doza i to je to.

Tako da ja nešto i ne verujem u te zaštitne faktore koliko u duge rukave. Iskusni rekoše da crna boja odbija UV zrake, zato su Beduini stalno u crnom :)
  • 0

#16 MarkoZmaj

MarkoZmaj
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 463 posts
  • LocationŠimanovci

Postavljeno 27 April 2011 - 09:16 AM

Što kaže nblexel, od kada je toplo non stop sam napolju i koža se navikla valjda :D Ja jedino izgorim kad odem na bazen/reku/jezero jer ne znam kad je dosta plivanja :mrgreen:
  • 0
"It never gets easier, you just go faster."

#17 LepaHelena

LepaHelena
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 282 posts

Postavljeno 27 April 2011 - 12:07 PM

Slažem se da je bolje sprečiti nego lečiti. Preko leta ovo još nisam doživela, ali sad me sunce prevarilo. Redovno sam se mazala sa kremama za sunčanje sa visokim faktorom.

A što se tiče ispucalih usana, lek za to je nezaobilazni med. Namazati usne medom i neka stoji bar 10 minuta. Ne dozvolite da vam voljena osoba skrati tretman. :D n2:smiley-love027
  • 0
"Život je komedija za one koji misle, a tragedija za one koji osećaju." H. Volpol

#18 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 April 2011 - 05:48 PM

A što se tiče ispucalih usana, lek za to je nezaobilazni med. Namazati usne medom i neka stoji bar 10 minuta. Ne dozvolite da vam voljena osoba skrati tretman.


Ne reci dvaput :D mojoj voljenoj osobi je tata (izmedju ostalog) pcelar, pa med nije problem :)
  • 0
Postavljena slika

#19 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 27 April 2011 - 07:43 PM

Pazi, možeš da se šlogiraš od tolikog meda!
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#20 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 April 2011 - 07:45 PM

Ma ja sam generalno slogiran, pa nije frka :mrgreen:
  • 0
Postavljena slika




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika