Jump to content


Fotografije

Ulice za bicikliste


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
35 odgovora na ovu temu

#21 LepaHelena

LepaHelena
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 282 posts

Postavljeno 03 May 2011 - 04:28 PM

Nisam učestvovala ali sam se, sticajem okolnosti, našla na Trgu republike oko 10h u petak. Bila sam na pauzi pa sam prošla pored. Bilo ih je 20ak. Da li su nešto postigli - nemam pojma, ali bi bilo lepo da neko prenese utiske sa ovog događaja, ako je bio.
Mislim, petak 10h... Jedino su tad penzioneri slobodni. #-o
  • 0
"Život je komedija za one koji misle, a tragedija za one koji osećaju." H. Volpol

#22 Bluealek

Bluealek
  • Members
  • PipPipPip
  • 128 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 May 2011 - 09:35 PM

Drago mi je da ovde u komentarima toliko dominira trezvenost u prosuđivanju i realno sagledavanje situacije, što u biciklističkom pokretu ranijih godina često nije bio slučaj. Svi smo mi kad smo bili mali verovatno maštali o svetu u kome svi voze bicikle i gde je na vlasti "biciklistička stranka", ali kada smo odrasli shvatili smo da se tako nešto nikada neće desiti, pa makar se i 1000 biciklista ritualno samospalilo na Trgu u znak protesta :P . Dobro je da nekadašnji egocentrizam i nesposobnost realističnog sagledavanja sopstvene pozicije i značaja u društvu više nije dominantno raspoloženje među biciklističkom populacijom, jer samo jednim konstruktivnim, realnim i pozitivnim pristupom, koji uvažava i realne potrebe drugih populacija i društva u celini, može se promovisati bicikl, bilo kao prevozno ili rekreativno sredstvo, i stvoriti pozitivna slika o biciklistima.

Oni koji to do sada nisu shvatili, krajnje je vreme da shvate da je zamisao kako svi koriste bicikle kao osnovno prevozno sredstvo jedan krajnje utopistički koncept, ako ni zbog čega drugog a ono zbog činjenice da zahteva ulaganje fizičkog napora na koji većina populacije nije spremna, kao i da u lošim vremenskim uslovima ume da se pretvori u mazohizam na koji je spreman još manji procenat populacije. To su stvari koje se jednostavno ne mogu promeniti. Zato će biciklisti zauvek ostati manjina, možda čak i zanemarljiva posmatrano u odnosu na ostatak ukupne populacije, a kada ste manjina morate da budete pametni i da se za svoje interese borite osvajanjem simpatija, a ne busanjem i teranjem inata u fazonu "jao vidi, ima nas čak 20, i sad ćemo mi da blokiramo njih 200.000 u automobilima, da im pokažemo koliko smo jaki".
  • 0
My stories, my dreams, my pictures, my home - http://www.freebiking.org

#23 sveta344

sveta344
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1673 posts

Postavljeno 03 May 2011 - 09:48 PM

+1
Eto vidis da Cikloberzijanci i Freebiker-i mogu da se sloze oko necega =D> =D>
  • 0

#24 Trajkociklista

Trajkociklista
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 480 posts
  • LocationDom mi je tamo gde mi je bi/tricikl :D

Postavljeno 03 May 2011 - 10:03 PM

+1 ;)

Ako vec hoce da se promovise to sto se promovise, onda mislim da je prava stvar delenje tih letaka vozacima po zakrcenim ulicama.
Tad ima najjaci efekat, kad neko pizdi u autu u toj guzvi, a ti prozujis biciklom i das mu letak na kojem se objasnjava kako je bajk mnogo efikasnije sredstvo za kretanje kroz grad,
i samo odzujis dalje sa lakacom kroz tu guzvu ..
Naravno ne uvek i svuda, ali generalno je veoma efikasan, a i boze moj, moze da se vozi i samo kad je lepo vreme.
Racunam da nekome ko toga nije svestan, takav letak moze da "otvori oci"
Svaki vid protesta koji dugom komplikuje zivot mislim da nije efikasan, a najmanje kod tih zaglavljenih u toj guzvi koju je protest izazvao.

Ako vec treba da se pokaze "koliko nas ima" mnogo je bolje da to bude u neki najmanje prometan cas,
recimo nedelja pre podne, pa onda zaista izacu u velikom broju, kao na onim biciklijadama i sl
i da sve to prati televizija pa posle kaze okupilo se kolko vec hiljada biciklista ..


Pozzz
  • 0

#25 BojanNS

BojanNS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 03 May 2011 - 10:23 PM

Ova ideja o deljenju letaka za vreme spica je odlicna =D> . Mislim da cilj ovdasnjih bajkera najpre treba da bude da zainteresuju sto vise ljudi da voze biciklove, tako ce nas biti vise i onda ce se stvari lakse menjati, naravno nikada nece svi voziti biciklove ali polako :mrgreen: . U Novom Sadu je svake godine sve vise i vise biciklista, stalci za bajseve ispred Futoske pijace su uglavnom puni, a tako se pocinje, do pijace, do faksa, do posla...
  • 0

#26 Till983

Till983
  • Members
  • PipPip
  • 41 posts

Postavljeno 04 May 2011 - 10:46 AM

vlast moze polako da podigne na veci nivo biciklizam, recimo kao u londonu da smanje guzve u centru . Samo ulazak u centralnu zonu, koja je prilicno velika se placa 8 funti za svako vozilo + 1.5 funta za 15 min parkinga(ne racunajuci ljude koji zive u toj zoni)pa ljudi uglavnom i koriste javni prevoz i gomaila velika biciklo kao prevozno sredstvo. Kad bi se to kod nas dogodilo , ne verujem da bi ljudi iz zemuna ili novog bgd isli automobilima na posao kao sad
al jos smo mi daleko od tog stadijuma, finansijski i pravno, tako da uglavnom svaka prava i pokusaji biciklista padaju u vodu, automobil je zakon ovde i tako ce ostati dugi dugi niz godina
  • 0

#27 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 May 2011 - 02:05 PM

Ima nekoliko mana u toj prici. Zamisao je logisticka nocna mora, jer i ako nbg, munze i chacha ljude mozes lako da peljesis na mostovima, ljude sa zvezdare, vozdovca , cukarice i sela naslonjenih na te opstine ne mozes.Druga omaska je u percepciji ko pravi guzvu u centru.Ustanes izjutra i vidis guzvu na mostovima ka nbg, a navece ka starom gradu, pa ce biti da pre ljudi iz starog dela idu na novi na posao, a ne obrnuto (statisticki gledano).Pa i da predjes preko svega ovoga, sta ces im ponuditi kao alternativu.Bicikl za koji ne postoji (niti ce postojati zbog cene) infrastruktura u centru (nije da se nadas da ce neko ko je zadnju put vozio bicikl u blaznom detisnjtvu da sada rado vozi po ulici), ili javni gradski prevoz koji nece biti u stanju da opsluzi povecanu masu ljudi zbog ogranicenog broja vozila.
  • 0
Postavljena slika

#28 Sherif_Gile

Sherif_Gile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 04 May 2011 - 08:32 PM

Ako vec hoce da se promovise to sto se promovise, onda mislim da je prava stvar delenje tih letaka vozacima po zakrcenim ulicama.

Odlična ideja. Ne znam koliko je izvodljivo da se napravi dogovor sa nekom firmom koja prodaje bicikle da podrži akciju i da ljudima koji donesu taj letak daju popust na kupovinu bicikle.
  • 0
Svi vi koji hoćete da menjate ljude oko sebe uzmite gibanj od kamiona i tek kad budete naučili kako da ga ispravite pokušajte da ispravljate ljude

Neka moja piskaranja http://ja-pisem-posl...i.blogspot.com/

#29 chunga

chunga
  • Members
  • PipPipPip
  • 116 posts

Postavljeno 19 May 2011 - 03:55 PM

Hoce onda biti voznja sledeceg petka? Taj je zadnji u mesecu. :mrgreen:
I meni se ide na ovako nesto i totalno podrzavam. Kao sto je bila pre pesacka zona svake zadnje subote. Sto ne bi i biciklisti imali tako nesto. :)
  • 0

#30 dzonihsv

dzonihsv
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • LocationL.S.D.

Postavljeno 19 May 2011 - 05:05 PM

Sledeći put krećemo na biciklima u petak 27-og maja u 17:00 sa Trga Republike


Odavde preuzet tekst.
  • 0
Posted Image

#31 chunga

chunga
  • Members
  • PipPipPip
  • 116 posts

Postavljeno 19 May 2011 - 05:42 PM

Video sam i ja sad na zvanicnom site-u. :mrgreen:
Hvala ti u svakom slucaju. :D

Hoce biti vise biciklista, nego prosli put? Samo mogla bi biti malo duza trasa oko BG-a, nesto slicno kao sto je bilo sad za Biciklijadu, da prodjemo i kroz tunel. :mrgreen:
  • 0

#32 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 May 2011 - 07:15 PM

http://ulicezabicikl...328070_orig.jpg

n:smil42d2

pocinjem da sumnjam da kod nekih biciklizam negativno utice na razum :( ...
  • 0
Postavljena slika

#33 Sherif_Gile

Sherif_Gile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 19 May 2011 - 07:27 PM

http://ulicezabicikl...328070_orig.jpg

Overen uput za bolnicu.
  • 0
Svi vi koji hoćete da menjate ljude oko sebe uzmite gibanj od kamiona i tek kad budete naučili kako da ga ispravite pokušajte da ispravljate ljude

Neka moja piskaranja http://ja-pisem-posl...i.blogspot.com/

#34 chunga

chunga
  • Members
  • PipPipPip
  • 116 posts

Postavljeno 20 May 2011 - 10:12 AM

Zaboravih da pitam jos, jel isao neko na ovaj protest zadnji put? I kako je prosao i kako je bilo?
Hoce ici neko sad, sledeci petak?
  • 0

#35 Mile

Mile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts

Postavljeno 20 May 2011 - 12:04 PM

Slazem se da je voznja u grupi, na ovaj nacin, neozbiljna i neodgovorna.
Postize se kontra efekat kod vozaca a to nam nije cilj. Na kraju krajeva, mnogi od nas su i sami vozaci.

Dovoljno je da zamislimo kako bi mi, kao vozaci, voleli da se biciklisti ponasaju. Da se nadje neki kompromis, da ne kazem "win-win" situacija. :)

Potencirati pozitivne strane biciklizma i pozitivne efekte biciklizma na saobracaj. Objasniti da ja kao vozac bicikla sam jedan vozac automobila manje. Ukazati vozacima da je to dobro za njih.
Na primer, ja kao biciklista zauziumam pola metra a kao vozac 5x3, ili tu negde.

Pokazati primerom da biciklom moze da se stigne brze nego autobusom od tacke A do tacke B (pod uslovom da nisu predaleko i da je bar malo guzva :) sa sve postovanjem saobracajnih znakova.

Ne traziti cele ulice nego delic. Onoliko koliko nam je dovoljno. Po mom skromnom misljenju, to je oko 60-80 cm sa desne strane puta. (Vezano s tim... Najjeftinije resenje koje sam video su primenili Danci, farbanjem tih 80cm u zelenu boju ... Ne mogu da nadjem sad neku sliku, da ilustrujem, ali verujte mi na rec.)

Taj prostor sa desne strane nece mnogo nedostajati vozacima a nama bi mnogo znacio.
Itd. Itd.

Poz
  • 0
.

#36 chunga

chunga
  • Members
  • PipPipPip
  • 116 posts

Postavljeno 25 May 2011 - 06:12 PM

Jel ide neko sad u petak na ovu manifestaciju? :)
  • 0




2 članova čita ovu temu

0 članova, 2 gosta, 0 anonimnih korisnika