Jump to content


Fotografije

Amortizer lupa!?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
53 odgovora na ovu temu

#1 Condor06

Condor06
  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • LocationNovi Sad, Srbija

Postavljeno 30 August 2010 - 07:49 AM

Pozdrav!

Prije 7-8 dana kupio sam Polar Mirage PRO... Na njemu je naravno amortizer Suntour XCT.

Poslije par dana voznje, primijetio sam da kada idem po neravnom terenu cujemo blago lupkanje, tupi udarci, kao metal o metal. Prvobitno sam pomislio na solje kormana (ako se taj dio tako zove), da nisu dobro pritegnute pa lupka cijela vila (imao sam na prethodnom bajsu takav problem, pa sam po zvuku odmah pretpostavio da je problem u tome).
Medjutim, nakon sto sam otjerao bajs u servis, ispostavilo se da je sve na svome mjestu, pritegnuto i da se najvjerovatnije cuje amortizer. Cova koji radi tu ljubazno je sve pregledao, ali nije mogao reprodukovati lupkanje na licu mjesta, iako smo pokusavali simulirati zvuk naginjuci se na amortizer... Jednostavno se cuje (tj. ja ga cujem) samo kada vozim, i tada je vrlo, vrlo tiho, ali cujem ga.

E sad, imam li razloga za zabrinutost? Ili da vozim dalje pa vidim sta ce se desavati!?
Ne znam koliko sam dobro uspjeo opisati problem, ali moze li iko naslutiti sta se tacno desava?
  • 0

#2 bobale

bobale
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1061 posts
  • LocationLeskovac

Postavljeno 30 August 2010 - 10:40 AM

Moj XCT se tako čuje, ali tek nakon 4 godina, i više hiljada kilometara. Zvuk se najbolje čuje kad se vozi po lakšem offroadu, koji zahteva spor i kratak rad viljuške. Pošto je moja viljuška stara ne brinem se, ionako je došla na red da se menja, ali tvoja je nova, tako da bi trebao da je bolje proveriš :).
  • 0
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen ;)

#3 metin

metin
  • Members
  • PipPip
  • 66 posts

Postavljeno 30 August 2010 - 01:07 PM

i meni isto amort nesto slicno radi kad vozim po asfaltu cuje se kao puckanje ali kao samo ja cujem moj amort je suntour takodze ali m2000 mirage 2010
  • 0

#4 Condor06

Condor06
  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • LocationNovi Sad, Srbija

Postavljeno 30 August 2010 - 10:09 PM

Nemam bas puno izbora, vozicu ovako, pa ko se bude pojacalo lupkanje, imam garanciju... Mada bas nervira, ali sta je tu je! :(
  • 0

#5 Condor06

Condor06
  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • LocationNovi Sad, Srbija

Postavljeno 31 August 2010 - 09:18 PM

Jos jedno pitanje, iako nema bas direktne veze sa ovom temom, ali da ne otvaram novu...
Prije par dana sam ovdje, dok sam iscitavao forum, nasao temu sa opisom u jednom postu sledecih dijelova amortizera:
Postavljena slika
ali sad nikako ne mogu opet da isceprkam, a nisam zapamtio sta je pisalo!?

Interesuje me za sta sluzi "sraf" (bar meni lici na srafove) pod 1), a za sta pod 2), i kako da znam da su dobro podeseni? Moze objasnjenje ili da me neko uputi na temu sa opisom (nikako ne mogu sad naci preko search-a)?

Hvala unaprijed!
  • 0

#6 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 31 August 2010 - 09:38 PM

Zavisi koja je vila, uglavnom, 1 bi trebalo da bude LockOut tj. zaključavanje vile a 2jka je Preload tj. podešavanje koliko će vila da bude mekana, neke vile tu imaju i podešavanje hoda, recimo da li će biti 100mm ili 120mm,
ako se ne varam...

Baš pogledah na netu, ispada kod marzohija je naopačke:
[youtube_embed2][/youtube_embed2]
  • 0

profilepic.gif


#7 Condor06

Condor06
  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • LocationNovi Sad, Srbija

Postavljeno 01 September 2010 - 06:41 AM

Hvala za info.

Koliko vidim, vila na videu ima podesavanje hoda, pretpostavljam da se smanjenjem hoda automatski povecava i tvrdoca vile (ovdje na videu to nije bas uocljivo)!?

Sto se tice vile na mom Polaru, imam "plus" i "minus" smjer za Preload, pretpostavljam da je plus dotezanje, tj. vila je tvrdja, dok je vise u minusu vila meksa? Doduse, ovo mogu i probati na bajsu kada dodjem kuci...
  • 0

#8 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 01 September 2010 - 07:38 AM

Zavisi koja je vila, uglavnom, 1 bi trebalo da bude LockOut tj. zaključavanje vile a 2jka je Preload tj. podešavanje koliko će vila da bude mekana, neke vile tu imaju i podešavanje hoda, recimo da li će biti 100mm ili 120mm,
ako se ne varam...

Baš pogledah na netu, ispada kod marzohija je naopačke:
...


hahahaha, i te kako zavisi koja je vila :lol: ti sad upravo uporedio jednu kršinu od vile (realno) sa Marzocchi XC 700 ATA koja ima doosta bolju tehnologiju od tog nekog XCT-a il' šta je već...

Na toj slici je najverovatnije ono što je zaokruženo pod 1 coil preload, tj. podešavanje tvrdnoće (opruge) a pod 2 je ulje ...daleko daleko od podešavanja hoda :mrgreen:
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#9 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 01 September 2010 - 07:40 AM

Sve vile koje su iz "jeftinije" porodice u koju spada tvoja vila imaju sistem samo sa oprugom i to u jednom štapu, kod tebe je slučaj da je opruga u desnom štapu gde imaš dugme +,-
U drugom štapu ne bi trebalo ništa da se nalazi, ali nemogu biti 100% siguran jer nisam otvarao baš tu vilu.
Po obliku čepa na poziciji 2 kadabi ga odvio video bi da unutra nema ništa. I dugme na poziciji 1 za vilu koju imaš ništa revolucionarno ne radi, čak nisam siguran da možeš i da primetiš razliku kada odvijaš ili zavijaš to dugme.
ZAKLJUČAK:
Vila koju poseduješ nema neko ozbiljno podešavanje. Za lupanje koje čuješ nemoj se mnogo brinuti jer u samoj vili nema nekih mehanizama koji mogu da prave problem. Jednostavno meni liči da lupanje se čuje prilikom povratne sile opruge na neravninama. Ali proveri sa još nekim ko je sa ovom vilom imao nekog iskustva i otvarao je.
  • 0
easy life, easy ride

#10 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 01 September 2010 - 07:54 AM

Ma da i meni se cuje nekad na dartu1.Cepaj dok ne izgubi hod i to je to :mrgreen:
  • 0
puno znoja,malo krvi

#11 Condor06

Condor06
  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • LocationNovi Sad, Srbija

Postavljeno 01 September 2010 - 09:31 PM

Hvala puni ljudi na informacijama.

Jednostavno meni liči da lupanje se čuje prilikom povratne sile opruge na neravninama.


Upravo to, i meni djeluje kada je pazljivije osluskujem da udari u povratku... Nebitno, nista strasno, vozim je dok ide, za moje potrebe (tj. stil voznje) mislim da bi trebala da radi posao duze vrijeme! ;)

Pozz
  • 0

#12 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 01 September 2010 - 10:56 PM

Hvala puni ljudi na informacijama.

Jednostavno meni liči da lupanje se čuje prilikom povratne sile opruge na neravninama.


Upravo to, i meni djeluje kada je pazljivije osluskujem da udari u povratku... Nebitno, nista strasno, vozim je dok ide, za moje potrebe (tj. stil voznje) mislim da bi trebala da radi posao duze vrijeme! ;)

Pozz


Mislim da sam u pravu kada kažem da u toj vili nema šta da se pokvari i da je vozikaš bez preterane brige. U pravu si kada kažeš da žešće iritira i nervira kada se nešto čuje iz naših ljubimaca ali jbga, čuje se i iz puno skupljih mašina pa i ne trebamo mnogo da se potresamo. ja sam navikao da kada se nešto čuje, rasklopim i sve izponovke podmažem i namontiram i ako se i posle toga čuje onda je to već neka viša sila i nije toliko ni bitno. Šalim se naravno.
:D
:D
:D
  • 0
easy life, easy ride

#13 MarkoD

MarkoD
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationBGD

Postavljeno 02 September 2010 - 07:30 AM

Ne verujem da ima veze sa tvojim problemom ali valja pokusati: Odvrni podesavac tvrdoce(levi stap gledajuci sliku,desni gledajuci od strane vozaca) i izvuci oprugu koja je gotovo sigurno bedno podmazana.Podmazi i vrati na mesto,radice bolje.
Idealna stvar bi bila da odvrnes i imbuse sa dna stapa i podmazes stapove ali ako je pod garancijom onda sacekaj da istekne.
  • 0

#14 Condor06

Condor06
  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • LocationNovi Sad, Srbija

Postavljeno 02 September 2010 - 10:12 AM

I dugme na poziciji 1 za vilu koju imaš ništa revolucionarno ne radi, čak nisam siguran da možeš i da primetiš razliku kada odvijaš ili zavijaš to dugme.


Ovdje si definitvno bio u pravu! Sinoc sam isprobao i razlike su minimalne, kada pritegnem do kraja samo za nijansu amortizer bude tvrdji, sto se u slucaju moje (neagresivne) voznje gotovo i ne primijeti.
Doduse, ono sto se primjeti jeste da kada otpustim do kraja, lupanje je prilicno jace i cuje se cak i po minimalno neravnom putu, dok kad pritegnem, stvari budu nesto bolje...

Ne verujem da ima veze sa tvojim problemom ali valja pokusati: Odvrni podesavac tvrdoce(levi stap gledajuci sliku,desni gledajuci od strane vozaca) i izvuci oprugu koja je gotovo sigurno bedno podmazana.Podmazi i vrati na mesto,radice bolje.
Idealna stvar bi bila da odvrnes i imbuse sa dna stapa i podmazes stapove ali ako je pod garancijom onda sacekaj da istekne.


Hvala na savjetu. Rado bih to pokusao, ali bajs je tek kupljen i nacekacu se dok istekne garancija (1 god.).
Mada cu ga uskoro tjerati na prvi (besplatni) servis, pa cu zamoliti da mi oni to odrade - platim im ruke, a oni kontam da nece ponisiti garanciju i svi zadovoljni.
Ako ne budu htjeli, a ne naviknem se na neugodni zvuk, tj. ako me bas bude iritiralo, batalicu garanciju, rasklopicu ga i pokusati podmazati.
  • 0

#15 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 02 September 2010 - 10:27 AM

a ne mora niko da zna da si remontovao amortizer :mrgreen:
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#16 Condor06

Condor06
  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • LocationNovi Sad, Srbija

Postavljeno 02 September 2010 - 12:44 PM

a ne mora niko da zna da si remontovao amortizer :mrgreen:


HAHA! :D
Pa ne znam da li sam dovoljno strucan da ga remontujem bez vidljivih tragova, ali pokusacu! ;)
  • 0

#17 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 02 September 2010 - 01:03 PM

bez vidljivih tragova


pa nećeš valda da ga rastavljaš uz pomoć sekire i klina :mrgreen:

šalu na stranu, mislim da bi mogao da remontuješ amort, nije složen i komplikovan. Ako ti je frka, nađi nekog drugara ko je već rastavljao amortizere pa sredite zajedno,a čak i ako nije tako je mnogo lakše n2:thumbsup
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#18 Condor06

Condor06
  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • LocationNovi Sad, Srbija

Postavljeno 02 September 2010 - 07:50 PM

Hvala za savjet, pokusacu... Nemam nikog iskusnijeg, ali svakako dvije glave bolje razmisljaju od jedne, pa cemo drugar i ja remontovati amortizer, vjerujem da nije neka filozofija.
  • 0

#19 zjzenki

zjzenki
  • Members
  • Pip
  • 27 posts

Postavljeno 12 September 2010 - 09:19 AM

ljudi, imam (na izgled) mali problemcic takodje sa prednjim amortizerom.
naime, prije od prilike deset dana kupio sam BULLS COPERHEAD 2 (2009g.) nov iz prodavnice. E sad sve je bilo o.k do prije nekoliko dana kada je amortizer poceo da lupka (ROCK SHOX TORA RS).
Lupkanje je isto ovako:


otisao sam kod prodavca i servisera ono kazu da je to sasvim normalno, da imam garanciju i da se ne brinem...

sta vi mislite? [-o<
  • 0

#20 bomber

bomber
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 276 posts

Postavljeno 12 September 2010 - 11:41 AM

Nije normalno ako se cuje ovako. Probaj kod njih u radnji ili servisu neku drugu pa vidi jel isto i pokaznji njima.U svakom slucaju preporuka je da insistiras od ovlastenog servisa da ti to rijesi (da ne cackas sam jer gubis garanciju )iako su oni ocigledno ili nezainteresovani ili nestrucni. Zaprijeti im da ces poslati mail SRAM-u :)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika