Jump to content


Fotografije

Trening koristeci hrm(pulsmetar)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
136 odgovora na ovu temu

#21 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 05 June 2010 - 07:37 AM

Vidim po potpisima da neki jedva za godinu dana sastave 1000km :lol:

Ko su ti :?: :mrgreen:
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#22 inginius

inginius
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 06 June 2010 - 05:25 PM

Evo danas sam posle duze vremena ugrabio priliku da sednem na biciklu i pokusam da odradim ovaj test i mogu vam reci nisam se proslavio. Dal' zbog duge pauze ili moje pogresne procene kondicije,jedva sam uspeo da odvezem 15 min uspona (to je najveci konstantni uspon u okolini mada i da je bio duzi tesko bih mogao vise od toga). Ne znam da li ce ovaj rezultat biti merodavan zbog toga sto nisam usao u opseg od 20-30 min ali rezultat je prosecan puls 181 bps. Na vrhu mi je bilo lose,racunajuci da je pocetni puls bio oko 160 (to sam video kada sam u podnozju startovao pulsmetar, a u medjuvremenu sam prebacio na mod gde mi pokazuje prosek a ne trenutnu vrednost) i stanje u kome sam bio na vrhu ko zna kolike su trenutne vrednosti bile pred kraj #-o #-o #-o To je sto se moje obaveze tice,ocekujem savete sta dalje da radim,da li da prvo pokusam da se malo vratim u formu i ponovim test ili... :oops:
  • 0

#23 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 06 June 2010 - 06:29 PM

ponedeljak odmaraj
utorak provozaj sat i po da ti puls ne pređe 150
sredu 2h puls između 150 i 160 a kadenca 90-100
četvrtak laganica, kao u utorak
petak možeš da pauziraš ili da se vozikaš opušteno sa društvom do sat vremena
subota dužina od 2h puls 150-160
nedelja dužina 3h puls 150-160
utorkom možeš probati i da vrtiš sa po jednom nogom onoliko koliko vrtiš tečno. kada počneš da vrtiš isprekidano onda zameni nogu i to ponovi par puta -proceni koliko ti se sviđa -time vežbaš pravilno pedalanje.

vozaj tako 3 nedelje, a 4. nedelju smanji satnice:
ponedeljak pauza
utorak puls do 150 sat vremena
sreda kao i ona sreda, ali do sat i po
četvrtak vožnjica po gradu, obiđi radnjice i sl, strogo bez cimanja po pedalama, samo opušteno
petak pauza
subota ponoviš taj test koji si radio pa se javiš.
nedelja, ako se ne izkomuniciramo, vozi 2-3h puls 150-160

Kada voziš te treninge koje držiš između 150-160 gledaj da ti kadenca bude 90-100
ako nemaš kadencu, možeš da brojiš 16 obrtaja (samo jednom nogom) u 10s
te treninge ćemo nazvati E2
treninge gde voziš puls do 150 ćemo nazvati ubuduće E1
  • 0

#24 inginius

inginius
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 06 June 2010 - 06:59 PM

Auuu.. Ok,prvo hvala na iscrpnom odgovoru i trudu. Drugo,jedna konstatacija/pitanje. Nemam brzinomer niti bilo kakav merac kadence (gledam da ga uzmem sto pre),ali iz iskustva ti mogu reci da nema sanse da vrtim 90-100 u minuti a da mi puls bude iznad 150 a ispod 160,kad vozim laganicu on je oko 130-145 i tada tesko da imam jedan obrtaj u sekundi odnosno kadencu 60. Ne znam kako to da izvedem. Za ostalo je ok,potudicu se da izvedem ovo
  • 0

#25 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 06 June 2010 - 07:19 PM

...ali iz iskustva ti mogu reci da nema sanse da vrtim 90-100 u minuti a da mi puls bude iznad 150 a ispod 160,kad vozim laganicu on je oko 130-145 i tada tesko da imam jedan obrtaj u sekundi odnosno kadencu 60...

Ubaciš u "manju brzinu"? (napred mala šajbna, pozadi neka veća, i vrti u prazno :))
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#26 inginius

inginius
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 17 July 2010 - 06:49 PM

Da ne otvaram novu temu,nikako da se setim da napisem sta me muci... Bole me zglobovi iznad saka,ponekada su mi i sake utrnule posle voznje. Moze li neko da me posavetuje kako da resim ovo, odnosno kakav treba da je odnos visina sediste/guvernala posto je,pretpostavljam, u tome problem.
Ontopic/// Posto je pocetak treninga po rezimu koji mi je gamzzy ostavio prekinut serijom losih i kisovitih dana resio sam da krenem ovaj cetvoronedeljni ciklus iz pocetka,1. jula... u brojkama to izgleda ovako: u danima kada vozim sat ipo prelazim 45km laganim tempom,puls ispod 150,kada vozim dva sata predjem odprilike 55km 150-160 oum dok je nedeljom distanca 70 km,mada pred kraj imam problema da ispostujem kadencu. U sustinini uspevam uglavnom da ispostujem ovo,iako sam mislio da ce puls da mi ode u nebesa cim pocnem da vrtim po 90 okreta u minutu ali za sada je sve ok. Toliko od mene,javljam se za dve nedelje. Pozdrav svima :D
  • 0

#27 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 17 July 2010 - 07:04 PM

Da ne otvaram novu temu,nikako da se setim da napisem sta me muci... Bole me zglobovi iznad saka,ponekada su mi i sake utrnule posle voznje. Moze li neko da me posavetuje kako da resim ovo, odnosno kakav treba da je odnos visina sediste/guvernala posto je,pretpostavljam, u tome problem.

Nešto ti opasno ne odgovara u poziciji. Pokušaj da obrneš lulu ili nešto slično da uradiš dok ne primetiš da ti ne trnu šake.

Ontopic/// Posto je pocetak treninga po rezimu koji mi je gamzzy ostavio prekinut serijom losih i kisovitih dana resio sam da krenem ovaj cetvoronedeljni ciklus iz pocetka,1. jula... u brojkama to izgleda ovako: u danima kada vozim sat ipo prelazim 45km laganim tempom,puls ispod 150,kada vozim dva sata predjem odprilike 55km 150-160 oum dok je nedeljom distanca 70 km,mada pred kraj imam problema da ispostujem kadencu. U sustinini uspevam uglavnom da ispostujem ovo,iako sam mislio da ce puls da mi ode u nebesa cim pocnem da vrtim po 90 okreta u minutu ali za sada je sve ok. Toliko od mene,javljam se za dve nedelje. Pozdrav svima :D

Imamo višebrzinske biciklove tako da se kadenca i puls mogu kontrolisati.
Biće ti lakše na kraju dužinskog treninga da održiš kadencu kada se još malo utreniraš.
  • 0

#28 Milos91

Milos91
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts

Postavljeno 20 July 2010 - 12:33 PM

Podnovio sam se sa Polar A3 pulsmetrom za moje potrebe mislim da je super.
Posto sam ovih dana dosta vozio napravicu pauzu od dva dana pa onda pokusati da odredim Max Hr ili prag na nacin koji ste opisali tj. na konstantom usponu 20-ak miniuta.
@Gamzzy Posto mi je lakse da pratim puls u procentima, ako bi mogao da napises isti ovaj plan samo u procentima bio bih zahvalan. Moj je cilj kao Inginiusov.
  • 0
.

#29 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 24 July 2010 - 10:37 AM

Podnovio sam se sa Polar A3 pulsmetrom za moje potrebe mislim da je super.
Posto sam ovih dana dosta vozio napravicu pauzu od dva dana pa onda pokusati da odredim Max Hr ili prag na nacin koji ste opisali tj. na konstantom usponu 20-ak miniuta.
@Gamzzy Posto mi je lakse da pratim puls u procentima, ako bi mogao da napises isti ovaj plan samo u procentima bio bih zahvalan. Moj je cilj kao Inginiusov.

Nemam plan u procentima, a i nešto me mrzi da racunam... ako si raspolozen, daj mi vrednosti pa kada ti posaljem, mozes pretvoriti u procente i podeliti sa ostalima ako im je zgodnije.
  • 0

#30 Milos91

Milos91
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts

Postavljeno 24 July 2010 - 12:15 PM

Prekljuce sam hteo da u praksi odredim moj MHR. Prema formuli MHR se izracunava 220-broj godina.
Pa bi u mom slucaju bilo 220-19=201. A3 radi na principu % od MHR a MHR odredjuje po ovoj formuli tako da kod podesavanja trazi da se unese datum rodjenja ne bi li odredio MHR i limite. Limiti se mogu manuelno podesiti, po difoltu je 65%MHR do 85%MHR sve ispod/iznad aktivira alarm. Da se vratim na odredjivanje realnog MHR, dodjem ja do Hisara ukljucim pulsmetar i gazi. Na pocetku uspona nisam mnogo forsirao ali mislim da sam na kraju bio veoma blizu svog limita tj. 193 bps. Mozda je moglo jos malo vise ali nisam smeo da idem do granice pre svega sto sam bio sam i nije mi se padalo u nesvest. :) . Penjanje je trajalo 4min i avrg HR je bio 180 pretpostavljam da bio to mogao da bude LT tj. prag. E sad, da li je to dovoljno da bi odredio moj LT ili je potrebna duza distanca pod nagibom? Ja mislim da sam relativnmo dao svoj maks. Ako moze da se upotrebi ova vrednost kao LT trening bi bio kao inginiusov?
  • 0
.

#31 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 25 July 2010 - 05:39 AM

kao prvo, mani se formula i sl. jer je to generalizovanje i svako ima organizam za sebe.
Ako ti se trenira po tim uopštenim formulama, samo izvoli.

Sa druge strane, ako nisi dao svoj max onda nisi dobro ni odredio svoj prag.
Kada sam ja merio svoj puls, onda sam dao max od početka do kraja i nisam se onesvestio! (iako sam video zvezdice...) ali je razlika između nas dvojice 12 godina (ako je 91 tvoje godište)... dakle po tom generalizovanju bi ja trebao da se onesvešćujem a ne ti :mrgreen:
  • 0

#32 Milos91

Milos91
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts

Postavljeno 25 July 2010 - 09:19 AM

Naravno, zato sam i hteo da licno odredim svoj max.
Pokusacu jos jednom cim se ukaze prilika.
Manimo se onesvescivanja, daleko bilo. :mrgreen:
  • 0
.

#33 inginius

inginius
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 03 August 2010 - 12:06 PM

E ovako,cetiri nedelje su prosle,odradio sam ponovo onaj test,20-30 min uzbrdo i prosecan puls je 180
  • 0

#34 Milos91

Milos91
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts

Postavljeno 03 August 2010 - 12:09 PM

Znaci i prvog puta si gazio do svog maksimuma. :)
  • 0
.

#35 inginius

inginius
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 03 August 2010 - 07:24 PM

Ma ne,prvi put je bilo pateticno i ozbiljno mi nije bilo dobro a i duplo manje vremena sam radio test. Nije mi bilo dobro ni sada ali ne moze se porediti,prvi put sam mislio da cu da umrem... :P
  • 0

#36 markowe

markowe
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 416 posts

Postavljeno 09 September 2010 - 06:10 AM

Malo sam zakasnio sa ovim, ali pratio sam temu, pa sam naleteo na ovaj Excel koji može da bude jako koristan: http://www.cyclingfo... ... ulator-zip

Uneseš svoje osnovne parametre - telesnu masu, godine, LT i MHR, i on ti izračuna zone, prema različitim sistemima, počev od Friela, pa još gomilu drugih. Vrlo korisno, tek sad shvatam da nikada ne treniram u prvoj zoni, mislim, puls 105-110, to mi deluje kao žešće kilavljenje :)
  • 0
Move along now, nothing to see here...

#37 Milos91

Milos91
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 231 posts

Postavljeno 09 September 2010 - 11:54 AM

Nikad nije kasno.
Fina stvar moze da bude korisna.
Recovery je uvek smor. :)
  • 0
.

#38 robhood

robhood
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 867 posts

Postavljeno 12 September 2010 - 11:53 AM

da ne otvaram temu,ionako je u vezi sa pulsmetrom...
imam Sigmu pc-9,kad ukucam moje podatke (godine,kg,...) npr. 70% optrećenja je 135 pulsa,po satu.
Kad ja izračunam (..(maxHR-restHR)x0.7+restHR)) onda izadje nešto sasvim drugo...
  • 0

#39 markowe

markowe
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 416 posts

Postavljeno 12 September 2010 - 06:28 PM

da ne otvaram temu,ionako je u vezi sa pulsmetrom...
imam Sigmu pc-9,kad ukucam moje podatke (godine,kg,...) npr. 70% optrećenja je 135 pulsa,po satu.
Kad ja izračunam (..(maxHR-restHR)x0.7+restHR)) onda izadje nešto sasvim drugo...


Sigurno je ova formula (Karvonenova formula) preciznija od onog što uzme pulsmetar. Po tome bi ispalo da imaš oko 28 godina, i da ti je puls metar uzeo MHR kao 217 - (28 * 0.85) = oko 193 bpm, a 70% * 193 = oko 135. Ako sam omašio godine, onda to još više govori koliko je to neprecizno. Već je rečeno ovde da ta formula nije merodavna za ozbiljan trening, i da treba sam ustanoviti svoj MHR i uneti u pulsmetar, i ne oslanjati se na njegovu formulu, koja god bila.

Sad, teško mi je da verujem da je toliko baš odstupanje kad koristiš Karvonenovu formulu - nisi nam rekao kako si došao do MHR, ali opet, korištenjem te formule ti verovatno 70% od MHR ispada oko 150-155, što se slažem, nema veze sa ovo prvom brojkom.

Sve u svemu, bolje napustiti te formule, i čak napustiti MHR kao bitnu stavku - Gamzzy je već rekao, danas se trenira prema LT (laktatnom pragu), koji se ustanovljuje na način kako je on objasnio (Frielov pristup) i onda se zone prema tome određuju. Možda ima još neki uzrok tvom razilaženju sa ciframa, ali sam malo u rebusu, mata mi nije jača strana!
  • 0
Move along now, nothing to see here...

#40 Chili7

Chili7
  • Members
  • PipPipPip
  • 129 posts
  • LocationUzice/ Novi Sad Srbija

Postavljeno 04 January 2014 - 10:44 PM

Odavno neko nije pisao nesto na ovu temu, ali od skoro poceh da treniram uz pulsmetar(biciklizam/trcanje). Pre nego sto predjem na stvar podesio sam zone, donju i gornju granicu itd sve sto treba.... ono sto me zanima, npr danas trcim na traci 10km/h meni tu puls 170 i vise cim stavim brzinu na 12 km/h skoci mi i preko 180+ bpm (sto spada u 4tu zonu) a nisam to hteo vec da budem u trecoj zoni. Ali kada sam zavrsio trening prosecan puls mi je bio 153 bpm sto i jeste 3ca zona.
Konacno, glavno pitanje kada gledamo tabele sa zonama i odlucimo u kojoj cemo taj dan da treniramo, je li bitno da nam u svakom trenutku treninga puls ne predje gornju i donju granicu odabrane zone, ili samo na kraju treninga prosecan puls bude izmedju vec pomenute dve granice ?
Hvala, i nadam se da je razumno pitanje
  • 0

"Mnogi postignu ono sto su zeleli ali izgube sebe".
 





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika