Jump to content


Fotografije

Novi Sad - GIANT XTC team - ukraden


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
50 odgovora na ovu temu

#21 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 23 May 2010 - 10:33 AM

Ne da ometam ovako nadahnutu diskusiju, ali to sto pominjete se zove PREDUMISLJAJ i mnogo se gore sankcionise od pocinjenog dela. Takvo je zakonodavstvo ove nase drzave. Nasa je, kakva je takva je. Drugu nemamo. [-X


Umišljaj ne može da se gore sankcioniše od počinjenog dela, jer umišljaj je stepenovanje krivice u odnosu na počinjeno delo koje je propisano kao krivično.

Sa legalnog aspekta, može se sasvim lepo organizovati sačekuša i da ti niko ne može ništa, samo je treba lepo isplanirati i razmotriti svaku situaciju i dokle tačno smeš da ideš. U građanskom pravu postoji institut "samopomoći" koje je definisano kao "pravo držaoca (stvari) da sam, primenom izvesne sile, odbije smetanje svoje državine, odnosno vrati državinu koja mu je oduzeta".

U našem pravu samopomoć je isključivo dopuštena pod sledećim uslovima (to je ono što kažem da nemate problem sa sudom nikakav):

1. potrebno je da je smetanje ili oduzimanje državine neovlašćeno, tj. ne zasniva se na volji državnog organa, držaoca ili na zakonskom ovlašćenju

2. samopomoć se ne sme vršiti nanošenjem telesne povrede (osim ako se držalac kreće u granicama nužne odbrane u smislu propisa krivičnog prava) - ovo proizilazi iz opštih pravnih načela po kojima važnija pravna dobra (život, telesni integritet) ne mogu biti žrtvovana manje važnim dobrima (imovinskim... makar to bio i bajk)

3. držalac je dužan da se uzdržava od postupaka koji prema okolnostima nisu opravdani, što je jedno faktičko pitanje u svakom konkretnom slučaju (npr. ne smeš ga šamarati pošto si mu oduzeo bajs, a lopov se postavlja pasivno) - ovo načelo kod samopomoći podrazumeva da se sila odbija srazmernom silom i da držalac odgovara za nastalu štetu prekoračenjem samopomoći

Ovo rešenje nije unikatno za nas i poznaju ga sva prava, tako da možete to isto organizovati i u Švici, Sloveniji, Etiopiji. Slovačkoj, gde god hoćete... samo da se sve uklopi u navedene uslove :wink:
  • 0

I chill harder than you party. 


#22 simalens

simalens
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 23 May 2010 - 10:40 AM

Aaaauuuuuuuuuuu Marcuse jer si ovo izvuko iz krivicnog zakonika ili iz glave :D ? Mislim ja sam na pravnom faxu (nisam jos stigo do krivicnog) ali ako je iz glave svaka cast :D
  • 0

#23 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 23 May 2010 - 10:43 AM

Iz glave, mada sam kod ovih uslova ipak morao da konsultujem knjigu, davno se polagalo 8)
  • 0

I chill harder than you party. 


#24 Druid

Druid
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • LocationSvilajnac

Postavljeno 23 May 2010 - 11:44 AM

Svaka cast za pravne savete !!!
  • 0
Potpis

#25 Dukelander

Dukelander
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 205 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 24 May 2010 - 06:13 AM

Ček, pa ja sam ovaj bajk viđao po gradu ranije :( To što reče Srdjoni je 100% tačno. Sa biciklom moraš spavati da ga ne bi neko odneo, posebno sa ovakvim.
Što se Najlona tiče, evo ja idem već dva meseca od kako su mi digli bajk (propustio sam 2 puta) i ništa od toga. Tamo ima par ljudi koji prodaju polovne kvalitetnije bajkove, ali to su poznati (recimo i provereni) likovi, znaju ih i novosadski bajkeri. Ti likovi se ne bi šalili da valjaju kradenu robu iz Srbije. Znam svakako da čitaju ovaj forum i da paze da im ne uleti vruć krompir.
Ne bih da vam ubijam nadu, morate gledati i paziti svuda, probati sve što možete probati... ne bi me čudilo da je bajk prošao preko iste ekipe kao i moj pa ću dodatno paziti jer sam i dalje besan.
Pratite i delove. Ako krenu da ga rasture, možda će se pojaviti i na sajtovima poput ovog.

Što se tiče sačekuše, ja sam odavno za, ali ne vidim da se organizovala neka akcija... i ako ćemo to raditi, dajte neka bude preko p.m. jer me ne bi čudilo da ovo čita i neko ko ima veze sa krađom bicikala.

Gledam i pratim, a ako treba, što reče Gamzzy, ima nekog i da skidam sa bicikla.
  • 0
Klub Putnika Srbije
http://www.serbiatravelers.org/

#26 CopyCat

CopyCat
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 323 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 24 May 2010 - 06:22 AM

I šta sad? Treba celu slanu baru i šangaj da navatate! Bolje čuvajte bicikle jednostavnije je.
  • 0
"Always remember you're unique, just like everyone else."

#27 Beti

Beti
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 24 May 2010 - 07:33 AM

Copycat,
da li to sto neko JEDNOM ostavi bicikl bez vizuelnog nadzora (a pritom necu detaljisati zasto, ali pogledaj gde je ostavljen) treba i da znaci da je sasvim "normalno" da ga je neko ukrao i da je taj neko onda to i zasluzio?
Postoji izreka "lako je biti general posle bitke".

Zato odbijam da i mom prijatelju i bilo kome ko je doziveo nesto slicno "pametujem" oko toga da bicikl ne sme da se ostavlja, jer svi oni to i sami DOBRO ZNAJU, ali su napravili taj jedan izuzezatak i neko je to iskoristio. Da li je to OK i da li su to oni onda i zasluzili? Pa ne bas.

Ja u ovom momentu zelim samo da mu pomognem da ga pronadje, a kad to uradimo, e onda cu ga naribati posteno :)
  • 0

#28 Beti

Beti
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 24 May 2010 - 07:34 AM

Dukelander,
gde god gledam za ovaj, gledam i za tvoj Scott :)
  • 0

#29 markowe

markowe
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 416 posts

Postavljeno 24 May 2010 - 07:48 AM

Pa sta se to desava po Novom Sadu?


Jednostavno, Novi Sad je veliki biciklistički grad - daleko više ljudi procentualno vozi bicikl svakodnevno nego u Beogradu, to je sasvim sigurno, a kao veći grad sigurno nadmašuje ostale gradove u Srbiji po broju biciklova. Pa nije čudo ako se ovde razvila ozbiljna "industrija" krađe i preprodaje biciklova, a spoji to sa dosta ozbiljnim problemom narkomanije i sve će ti biti jasno. Pre nekoliko godina sam pozajmio od druga totalan krš od Ponike, nisam ga ni vezao - rekoh, ma neće to niko ukrasti. Uspostavilo se da se varam... Isto tako kršinu od Capriola sa totalno razglavljenim kormanom (nadam se ne-tako-potajno da se lopov skrljao na njemu). Sve se krade što je ostavljeno na izvol'te, a vrednost bajka čak nije toliko bitna stavka...

P.S. U Amsterdamu, gde ima 600,000 biciklova na 750,000 stanovnika, svaki dan nestane nekih 200 bajkova, tako da to nije samo kod nas. Ponuda i potražnja.
  • 0
Move along now, nothing to see here...

#30 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 24 May 2010 - 11:05 AM

P.S. U Amsterdamu, gde ima 600,000 biciklova na 750,000 stanovnika, svaki dan nestane nekih 200 bajkova, tako da to nije samo kod nas. Ponuda i potražnja.


Eto - postali smo svet :D ...
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#31 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 24 May 2010 - 11:10 AM

Ma nismo mi postali svet ,nego je puno balkanaca u svetu :mrgreen:
  • 0
puno znoja,malo krvi

#32 CopyCat

CopyCat
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 323 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 24 May 2010 - 11:31 AM

@ beti I ja želim da pomognem takođe, i javio sam se zato što je ta ideja o postavljanju sačekuše poprilično besmislena, šta mislite kakvi likovi kradu biciklove, oni će kao stati i reći "vodite me" . Ovako možete ući u još veću nevolju, a i čak da ga uhvatite, šta mislite kakvu kaznu će da dobije ? Plaćen stan i hrana na dva - tri meseca :D , i to još nije ni daleko od kuće u slučaju Novog Sada :lol:

ps: i da dovoljno je jednom - pogrešno zakočiti na nizbrdici u šumi
izgubiti koncentraciju u kolima
ne kupiti prezervative
ostaviti bicikl van vidnog polja... itd itd.
To jednom je upravo ono što razdvaja profesionalce od amatera.. pa se čak se i profesionalcima desi to jednom.
I sam sam osetio krađu bicikla na svojoj koži na isti način, samo što sam ja ostavio bicikl kod fakulteta.. ono što se može je prijaviti policiji aktivirati se na ovakvim sajtovima i polako pokušati da ga zaboraviš. Zaradiš ponovo novaca za bicikl i kupiš bolji i lepši.
  • 0
"Always remember you're unique, just like everyone else."

#33 simalens

simalens
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 24 May 2010 - 11:47 AM

Pa pitao bih tebe Copy da ti nestane bajk od 500 i jace e (nisam materijalista nikad bio, jer vozim bajk zbog sebe i zato sto uzivam u tome) al ajde ti opet kupi takav bajk i sedi tako bezveze i nemoj nista da preduzmes...A vreme koje provedes na njemu je barem meni nezamenljivo drugim stvarima.Nije sustina u tome sto ce on da odlezi neki mesec u zatvoru,jer ti to nece vratiti bajk (u vecini slucaja)....Ali ko zna mozda je taj isti ukrao i Aci njegov scott pa sada ovaj giant ili barem zna nesto o tome.Znaci nije besmisleno uopste, a da li su ti tipovi opasni nema potrebe da se o tome raspravlja jer se zna da su pi..e !!!E sad mozda postoji i neki drugi nacin...
  • 0

#34 markowe

markowe
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 416 posts

Postavljeno 24 May 2010 - 02:35 PM

Da, hmm, ja sam jednom kupio bajk od 500 EUR, i planiram da se još dugo družimo, jer je to verovatno i zadnji bajk na koji ću moći toliko da potrošim, obzirom na druge finansijske obaveze...
  • 0
Move along now, nothing to see here...

#35 devoni

devoni
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 348 posts

Postavljeno 24 May 2010 - 03:04 PM

ama nebi mi bilo dobro i da mi ukradu bajs od 5000 dinara a ne 500evrića #-o lelelele (piroćanac)
  • 0
DEVONI

#36 simalens

simalens
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 24 May 2010 - 03:09 PM

ama nebi mi bilo dobro i da mi ukradu bajs od 5000 dinara a ne 500evrića #-o lelelele (piroćanac)


:D :D :D
  • 0

#37 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 24 May 2010 - 03:50 PM

Kakav god bajs da vozim, da vidim da neko pokušava da ga krade, doslovno bih ga prebio na licu mesta.
Mrzim lopove iz dna duše. Ne sumnjam da bih isto učinio i u slučaju tuđeg... Jednostavno sam alergičan na to i nisam baš tip čoveka koji mirno posmatra sa strane.

dodatak na temu: danas sam pri vožnji po gradu naročito zabacio oko na bicikle, ali nisam video ovakav Giant.
  • 0

I chill harder than you party. 


#38 Dule1975

Dule1975
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 24 May 2010 - 11:17 PM

Ljudi, verovatno se vecina tih bajseva koji su ukradeni u NS ne proda nekome tu ili u okolini. To bi bilo jako glupo priznacete. Povremeno odem do bubanj potok pijace subotom i tamo ima gomila bicikala za prodaju. Bas sve i svasta ima. Savetovao bih vam da se prosetate u subotu ako ikako mozete do tamo, a ja ako budem isao obraticu paznju na ovaj bajs ako ga kojim slucajem negde vidim. Ostavite mi neki kontalt telefon za svaki slucaj ako ga nagazim negde u BG pa da odmah javljam. Ko zna.. sve je moguce. Sutra sam palnirao da se malo vise vozim po ovim nasim stazicama i obraticu malko vise paznje na bajseve. Nadam se da sam bar malo od pomoci.
  • 0

#39 Beti

Beti
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 25 May 2010 - 08:20 AM

Dule,
ispod oglasa imas oba nasa telefona.

Znam da se na Bubanj Potoku isto prodaju kradeni bajkovi, ali nema sanse da mi stignemo do tamo, jer kola ne vozimo...a cak i da ih vozimo prosto ne mozemo da stignemo da obidjemo sve sto treba za to neko prepodne kada su pijace najaktivnije :(
  • 0

#40 markowe

markowe
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 416 posts

Postavljeno 25 May 2010 - 08:46 AM

Ljudi, verovatno se vecina tih bajseva koji su ukradeni u NS ne proda nekome tu ili u okolini.


Taj biznis obično funkcioniše tako što sitni lopov mazne bajk, mobilni, šta već, u cilju dobijanja neke sitne love (verovatno svega 10-20 EUR) za drogu, ili šta god bila njegova „nasušna” potreba. On već ima svog lokalnog „šanera” koji se bavi „otkupom” te robe, i svi lopovi znaju da mogu brzo da utope ukradenu robu kod njega i da dobiju keš na ruke. Onda je taj šaner odgovoran za dalju „distribuciju”, sigurno preko najmanje još jednog posrednika a možda i nekih kriminalnih mreža.

Mislim, sve u svemu nije to tako jednostavno da narkić ukrade bajs i ode na pijacu da ga proda, nego sasvim sigurno postoje lanci distribucije koji vode u druge gradove, a možda i zemlje, pa je zato teško naći jednom ukradenu robu. Ipak, nije ni nemoguće, jer desi se čak i to da ih policija uhvati sa punom kućom robe, ali to su retki slučajevi, nažalost... Ipak, tako je moj drug (tačnije par njih u odvojenim slučajevima) došao ponovo do svog ukradenog auta godinu-dve nakon što je nestao, lopovi su auto uštekali negde i čekali trenutak da ga prodaju, pa možda tako i sa bajkom...
  • 0
Move along now, nothing to see here...




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika