Jump to content


Fotografije

Kad vila vibrira pri kocenju


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
17 odgovora na ovu temu

#1 antiR3ality

antiR3ality
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Postavljeno 04 May 2010 - 09:27 PM

Pozdrav drustvo,
dogadjalo mi se to i ranije, a najcesce kad kocim na asfaltu, na nekoj vecoj nizbrdici, da cela vila pocne da se trese, podrhtava u donjem delu. Od kako sam stavio lepljene paknove, ovo jos vise dolazi do izrazaja, pa se pitam da li ovo moze da dovede do nekog ostecenja vile?
Da li bi novi paknovi resili problem, ili moze i rotor da bude u pitanju? n2:scratch
Inace, vila je RS Reba SL, formula k-18 kocnice, 180mm disk...
  • 0
Sometimes you’re ahead, sometimes you’re behind. The race is long, and in the end, it’s only with yourself!

#2 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 04 May 2010 - 09:50 PM

?svašta?

Jel' sve što ima napred pritegnuto i bez lufta?
  • 0

#3 ziggy

ziggy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 291 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 04 May 2010 - 09:52 PM

Možda bušinzi!?
  • 0
When I was a kid I used to pray every night for a new bike. Then I realised that The Lord doesn't work that way, so I stole one and asked him to forgive me.

#4 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 04 May 2010 - 10:18 PM

Ako je oko volana lepo pritegnuto...Mirise mi na luft. :idea:
  • 0

#5 antiR3ality

antiR3ality
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Postavljeno 04 May 2010 - 10:26 PM

Naravno da je sve lepo stegnuto, a lufta nema. Mozda nisam bas najbolje opisao sta se dogadja, ali ako je neko imao slicnu situaciju, verovatno bi prepoznao.
  • 0
Sometimes you’re ahead, sometimes you’re behind. The race is long, and in the end, it’s only with yourself!

#6 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 04 May 2010 - 11:10 PM

Teško teoretisanje, moguće da lupetam:

Ako ništa nije tako očigledno defektno, *možda* imaš oscilacije u sili kočenja.
Si menjao ulje u sistemu? Od drugih mogućnosti, zeznut rotor (vibrira), loše pločice - ovo probaš računarskom metodom, zameni drugim delom pa vidi kako se ponaša :D

Kako se ponaša zaključana vila pri takvom kočenju?
  • 0

#7 driver

driver
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 215 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 May 2010 - 10:10 PM

ovako... moras da proveris da li i koliko ti se disk pomera pri kochenju,,, ako dolazi do pomeranja diska do znaci da moras da nacentriras kuciste s paknovima prema disku....
to moze da dovede do vibracija.... prilikom menjanja paknova verovatno nisi vrati kako treba....

kako da nacentriras...?

uzmi inbus u ruke.... stisni kocnicu do kraja..... zatim odvi shrafove kojim je kuciste prikaceno na viljsku.... ne pustaj kocnicu... cim odvijes, kuciste ce se automatsi samo postaviti u pravilan polozaj prema disku......

ako ti i onda bude vibrirala viljuska.... ne znam sta da ti kazem.... sem da mi tu onda nesto mnooogo smrdi....

P.S. Imaj u vidu da je to viljuska, i ne daj Boze da ti se polomi, mozes gadno da prodjes.....

pozzz i javi sta si uradio :)
  • 0
Guram bajs pola sata, da bi vozio svega nekoliko sekundi!!!

TO JE PRAVI DOZIVLJAJ!!!
I LUDOST!!!! : )))


Postavljena slika
Postavljena slika

#8 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 07 May 2010 - 10:39 PM

Obično se prvo otpuste šrafovi pa se onda koči.
A ova metoda je đoka bez vizitkarte.
  • 0

#9 bobale

bobale
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1061 posts
  • LocationLeskovac

Postavljeno 07 May 2010 - 11:54 PM

Pa koja metoda nije đoka? :)

Nema baš veze sa temom, ali sam uspeo da mi se ovako ponaša vila samo u jednom slučaju, i to kad sam jako kočio na mokrom asfaltu preko kog je bio tanak sloj vode, a ispod ona bela boja kojom se obeležavaju pešačke zebre. Ponovio sam tu više puta, svaki put kad zablokira prednji točak bicikla nastavi uz vibriranje donjeg kraja vile.

To mi se desilo tada i na tom mestu, i nikad više.
  • 0
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen ;)

#10 MojoJojo

MojoJojo
  • Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Postavljeno 08 May 2010 - 10:33 AM

Pozdrav drustvo,
dogadjalo mi se to i ranije, a najcesce kad kocim na asfaltu, na nekoj vecoj nizbrdici, da cela vila pocne da se trese, podrhtava u donjem delu. Od kako sam stavio lepljene paknove, ovo jos vise dolazi do izrazaja, pa se pitam da li ovo moze da dovede do nekog ostecenja vile?
Da li bi novi paknovi resili problem, ili moze i rotor da bude u pitanju? n2:scratch
Inace, vila je RS Reba SL, formula k-18 kocnice, 180mm disk...


Da li je u pitanju ISO ili Postmount?

Imam isti setup ako ti i sa formulinim diskovima imao sam ovaj problem, a sada sa ashimom je još izraženiji.

Rešenja su sledeća (pod uslovom da su bushinzi ispravni):
1. da pređeš na disk od 160mm
2. da prekontrolišeš da li su ti se pločice "nakrivo" (nije bila dobro podešena čeljust) potrošile
- ukoiko je ovo slučaj to znači da ti ćošak pločice upada u perforacije na disku prilikom kočenja, ovo će da prođe kada se pločica jednako potroši. Inače ovo je posledica toga što nisi dobro podesio čeljusti i ovde predloženim sistemima to nećeš rešiti.

Sve u svemu ja bih izvadio pločice proverio kako su potrošene, zatim podesio čeljusti tako da se spoj nalazi na centru diska (disk mora biti u odličnom stanju) (i gore i dole), vratio pločice, poritisnuo kočnicu i gledao da li klipovi jednako izlaze. Ako jedan _malo_ više izađe i prvi dotakne disk i disk češe onda uraditi sledeće. Pritisnuti kočnicu, ne prejako, (ne diraj šrafove) prstom gurnuti pločicu koja je dalje od diska ka drugoj pločici. Pritisak treba da traje dugo a ne da bude kretanski jak.

Malo ih ovzi i vidi šta se dešava...
  • 0

#11 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 08 May 2010 - 10:48 AM

prstom gurnuti pločicu koja je dalje od diska ka drugoj pločici. Pritisak treba da traje dugo a ne da bude kretanski jak.


Tako se i 'udaljeni' klip pogura, pod silom kočenja?
  • 0

#12 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 08 May 2010 - 10:50 AM

A mozda je sve to normalno.....
  • 0

#13 MojoJojo

MojoJojo
  • Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Postavljeno 08 May 2010 - 04:13 PM

prstom gurnuti pločicu koja je dalje od diska ka drugoj pločici. Pritisak treba da traje dugo a ne da bude kretanski jak.


Tako se i 'udaljeni' klip pogura, pod silom kočenja?


ne.. nego spojene posude kad jedan guraš drugi mora da izađe...
  • 0

#14 betelgez

betelgez
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 825 posts
  • LocationNiš-Valencia

Postavljeno 09 May 2010 - 01:02 AM

stvar je mozda u tome da su mu oslabile opruge u vili, pa prilikom kocenja dolazi do uvijanja iste, pa opruge razlicitom silom vracaju teleskope nazar. prilikom duzeg kocenja dolazi to torzionog efekta i vila pocne da vibrira u donjem delu. @antiR3ality koja je frekventnost vibracija prilikom kocenja? vise komada u sekindi ili manje, ili pak dosta vise? moze da bude jos jedna stvar, da mu nestom ili tocak ili disk imaju neki luft, ali i u tom slucaju, ne bo dolazilo do torzije. doslo bi do krivljenja, i natezanja, ali ne i do vibracija.
  • 0
Posted Image

#15 MojoJojo

MojoJojo
  • Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Postavljeno 09 May 2010 - 09:28 AM

stvar je mozda u tome da su mu oslabile opruge u vili, pa prilikom kocenja dolazi do uvijanja iste, pa opruge razlicitom silom vracaju teleskope nazar. prilikom duzeg kocenja dolazi to torzionog efekta i vila pocne da vibrira u donjem delu. @antiR3ality koja je frekventnost vibracija prilikom kocenja? vise komada u sekindi ili manje, ili pak dosta vise? moze da bude jos jedna stvar, da mu nestom ili tocak ili disk imaju neki luft, ali i u tom slucaju, ne bo dolazilo do torzije. doslo bi do krivljenja, i natezanja, ali ne i do vibracija.


Kod Rebe samo jedan štap amortizuje i nema opruge.
  • 0

#16 milancheee

milancheee
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 19 June 2010 - 10:10 PM

I meni se to desavalo ali sa vbrake kocnicama,malo sam guglao,i pitao svog majstora,i on kaze da je to u redu,mogao si to da opises kao ABS na autu,bukvalno je tako,imam suntour axon i to je sve u tome kako hvataju paknovi na disc ili u mom slucaju na felnu,ne brini,ako nema lufta,onda je sve u redu,ja sam samo malo osmirglao blagom smirglom tocak i paknove i nije bilo vise toga,a i ako ga ima nije problem,nista se nece raspasti,iako je malo zastrasujuce
  • 0

#17 bobale

bobale
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1061 posts
  • LocationLeskovac

Postavljeno 19 June 2010 - 10:32 PM

Danas sam primetio da i meni vibrira viljuška pri kočenju. Ali to je ok pošto ima lufta, mada do sad nisam primećivao da se ovako ponaša. I baš je kao ABS, što ti kažeš :).
  • 0
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen ;)

#18 betelgez

betelgez
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 825 posts
  • LocationNiš-Valencia

Postavljeno 20 June 2010 - 12:18 AM

Danas sam primetio da i meni vibrira viljuška pri kočenju. Ali to je ok pošto ima lufta, mada do sad nisam primećivao da se ovako ponaša. I baš je kao ABS, što ti kažeš :).


jedno je kad se tako trese zato sto ima luft, a drugo je kad se trese kao da trpi torziono uvijanje. to nije zbog lufta, nego moze da bude zbog na primer rotora koji je 203mm......
  • 0
Posted Image




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika