Jump to content


Fotografije

Savet oko dodatne opreme i alata


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
10 odgovora na ovu temu

#1 W__

W__
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 16 April 2010 - 12:37 PM

Pozdrav forumašima CikloBerze.

Temu otvaram ne bih li utvrdio šta je sve početniku potrebno od alata i nezaobilaznih potrepština. Dakle, sve one sitnice koje početniku ne bi pale na pamet ili koje bi slučajno zanemario pri nabavci. Takođe, voleo bih da vidim preporuke proizvoda, recimo, koja pumpa je pogodna/povoljna, šta koristiti za podmazivanje i održavanje i sl, kao i gde naći neke od tih stvari.

Hvala unapred.
  • 0

#2 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 16 April 2010 - 05:49 PM

Ne znam na šta si tačno mislio pod dodatna oprema, ali prvo neke "sitnice" koje nosi sam vozač ;)
- kaciga (za ne daj Bože)
- rukavice
- biciklistički šorc i dres (od 5-6.000 pa na više - zato ja vozim i dalje u trenerci i duksu ;) )
- spd obuća (i spd pedale, naravno)


Zatim imaš sitnice za bajs koje ti trebaju, ili mogu ne daj Bože da zatrebaju (nosi se na svaku vožnju):
- svetlo prednje + zadnje (ako voziš samo danju ne treba; ako se nekad vraćaš sa vožnje po mraku, makar "bljeskaj" crveno pozadi)
- pumpa (ja imam neku Giyo: mala, lagana, radi posao; ~400din u planetbike-u)
- rezervna unutrašnja
- komlet za krpljenje unutrašnje (proizvođač TipTop, dobiješ: flekice, lepak, šmirgla, skidači spošljašnje gume)
- ključ za skidanje točka (to samo ako imaš stari sistem - kao ja :D), čini mi se 15ica


I naravno, tu je dodatni alat za zezanje sa bajsom:
- ključevi (okasti) raznih dimenzija
- šrafcigeri
- imbusi
- alat za skidanje lanca
- ulje/sprej za podmazivanje (imaš "lakša" ulja za vožnju po suvom asfaltu; i "teža" ulja za vožnju po kiši/blatu/terenu)
- mast (kad menjaš/podmazuješ ležajeve)
- alat za skidanje kasete/racne (zavisi koji sistem i tu imaš)
....

Može tu još štošta da se doda (od alata), zavisi koliko voliš i umeš da čačkaš bajs ;)
Neka me dopuni neko ko vidi šta sve fali :)
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#3 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 16 April 2010 - 06:17 PM

- kaciga (za ne daj Bože)
- rukavice
- biciklistički šorc i dres (od 5-6.000 pa na više - zato ja vozim i dalje u trenerci i duksu ;) )
- spd obuća (i spd pedale, naravno)


Naocare - da zastite oci od kojekakvih letecih bica i objekata. 8)

- pumpa (ja imam neku Giyo: mala, lagana, radi posao; ~400din u planetbike-u)
- rezervna unutrašnja
- komlet za krpljenje unutrašnje (proizvođač TipTop, dobiješ: flekice, lepak, šmirgla, skidači spošljašnje gume)
- ključ za skidanje točka (to samo ako imaš stari sistem - kao ja :D), čini mi se 15ica


U ovaj set bih dodao i montirace za skidanje guma. Obicno idu 3 u kompletu, plasticni su oko 150din set.

Ako mi sine jos nesto, napisacu.
  • 0

#4 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 16 April 2010 - 06:22 PM


- pumpa (ja imam neku Giyo: mala, lagana, radi posao; ~400din u planetbike-u)
- rezervna unutrašnja
- komlet za krpljenje unutrašnje (proizvođač TipTop, dobiješ: flekice, lepak, šmirgla, skidači spošljašnje gume)
- ključ za skidanje točka (to samo ako imaš stari sistem - kao ja :D), čini mi se 15ica


U ovaj set bih dodao i montirace za skidanje guma. Obicno idu 3 u kompletu, plasticni su oko 150din set.

Nabrojao sam ja to, ali pod drugim (pogrešnim) nazivom :D (vidi crveno). Tako sam ja otišao u Capriolo, uzeo 3 Tacx skidača/montirača/kakogod, i TipTop komplet - nisam znao da u njemu dolaze 2 ista takva... sad ih imam ukupno 5 :D
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#5 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 16 April 2010 - 06:27 PM

Hah, preleteo sam te reci koje su crvene. :mrgreen: Sta te briga, od viska glava ne boli. Plasticni se uniste od cesceg koriscenja, pa se teze vadi guma. :wink:
  • 0

#6 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 16 April 2010 - 06:38 PM

- biciklistički šorc i dres (od 5-6.000 pa na više - zato ja vozim i dalje u trenerci i duksu ;) )


Šorcevi mogu da se nađu na rasprodajama (u Intersportu je bilo i za 1000-1500 dinara Nakamurini, sa i bez tregera), pošto je to stvarno gadno kupovati polovno. A dresova takođe (opet Nakamura u IS - padali su i ispod hiljadarke), a u oglasima ih ima skoro potpuno novih za 10-ak evra. Aktivne majice, potkošulje i dresovi ne moraju da budu isključivo biciklistički, svi oni funkcionišu isto - u Max sportu i Đaku na rasprodajama ih je bilo (čak i firmiranih - Hummel i Nike, na primer) za 300-400 din. Treba cunjati, ili još bolje - zadužiti dragu da cunja za tebe... :D
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#7 W__

W__
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 16 April 2010 - 11:09 PM

- svetlo prednje + zadnje (ako voziš samo danju ne treba; ako se nekad vraćaš sa vožnje po mraku, makar "bljeskaj" crveno pozadi)
- pumpa (ja imam neku Giyo: mala, lagana, radi posao; ~400din u planetbike-u)
- rezervna unutrašnja
- komlet za krpljenje unutrašnje (proizvođač TipTop, dobiješ: flekice, lepak, šmirgla, skidači spošljašnje gume)
- ključ za skidanje točka (to samo ako imaš stari sistem - kao ja :D), čini mi se 15ica


I naravno, tu je dodatni alat za zezanje sa bajsom:
- ključevi (okasti) raznih dimenzija
- šrafcigeri
- imbusi
- alat za skidanje lanca
- ulje/sprej za podmazivanje (imaš "lakša" ulja za vožnju po suvom asfaltu; i "teža" ulja za vožnju po kiši/blatu/terenu)
- mast (kad menjaš/podmazuješ ležajeve)
- alat za skidanje kasete/racne (zavisi koji sistem i tu imaš)

Mislio sam upravo na ovakve stvari. :wink: Koja pumpa završava posao, koje veličine ključeva... Poslednji put kada sam se bavio rastavljanjem i zatezanjem bicikla (a od tada ima ohoho!), 13-ica je bila standardna za sve što sam hteo. Uspomene iz detinjstva. :lol: Montirači za skidanje guma mi nisu ni pali na pamet...

Da li se isplate oni kompleti šrafcigera, inbusa i sličnih stvarčica koji idu zajedno u pakovanju nalik na švajscarski nož? Deluje mi praktičnije nego da nosim više odvojenih alata.
  • 0

#8 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 16 April 2010 - 11:23 PM

Da li se isplate oni kompleti šrafcigera, inbusa i sličnih stvarčica koji idu zajedno u pakovanju nalik na švajscarski nož? Deluje mi praktičnije nego da nosim više odvojenih alata.


Multitool. Da, ako je od poznatijih proizvodjaca. Cene se krecu 10-20eur (ima i skuplje). Ako je neka kinezara, preskoci.

Npr. http://www.cikloberz...ow.php?id=16062

Naravno, uvek treba precesljati net, mozda ima i jefitnije. :wink:
  • 0

#9 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 17 April 2010 - 06:53 AM

Mercedes imbus (trokraki, svaka bici radnja mora da ima else not repeat)
Skidač guma
Komplet TT flekica u kutijici
Rezervna guma
(ispod ono potrebno jednom u 2 godine na terenu)
Klještanca i krstasti šrafciger (ovo je zgodno imati u multi varijanti)
Torx 25
imbus 2,5

S ovim možeš da sastaviš i rastaviš svaki normalan bicikl.
  • 0

#10 W__

W__
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 18 April 2010 - 01:16 AM

Hvala na odgovorima, sada sam spreman da sastavim spisak i uputim se u kupovinu. :D
Još samo da pitam, koju marku sredstva za podmazivanje preporučujete?

Znam, možda sam dosadan, ali volim sve da znam, a od koga da dobijem informaciju ako ne od ljudi koji se time bave duže od mene... :wink:
  • 0

#11 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 18 April 2010 - 09:34 AM

Za podmazivanje, Weldtite. Toga bar ima u nasim radnjama. :wink:
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika