Jump to content


Photo

Kompatibilnost pogonskog dela i menjaca


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 617 posts
  • LocationBrdo

Posted 15 March 2010 - 07:30 PM

Planiram da zamenim ceo pogonski deo:
Pogon, ulozak, kasetu, lanac
i menjace i rucice.
Interesuje me:
Da li moze da se kombinuje sram i shimano?
Koji shimano zadnji menjac moze da radi na 9 faz. ili 8 faz kaseti (11-32 ili 11-34)?
Jel ima nekih posebnih dimenzija na koje moram da obratim paznju da bi mi se uklopile na ram (menjac), ili medjusobno?
Na sta da obratim paznju kod menjaca i rucica ako kupujem polovno?

Hvala unapred, nadam se da nisam previse dosadio.
  • 0

#2 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 15 March 2010 - 07:52 PM

Sram Rocket i Sram Attack ručise su jedine Sram ručice kompatibilne sa Shimano zadnjim menjačima.
Shimano nema kompatibilne ručice menjača sa Sram zadnjim menjačima.
Prednji menjači su svi kompatibilni međusobno u svakoj kombinaciji.
8-faz je kompatibilan sa 8-fazom i ništa od 9-faz komponenti ne paše. Tako je i obrnuto.

valjda nisam ništa zaboravio...
  • 0

#3 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Posted 15 March 2010 - 07:56 PM

8-faz je kompatibilan sa 8-fazom i ništa od 9-faz komponenti ne paše. Tako je i obrnuto.

valjda nisam ništa zaboravio...

cek cek, 9faz menjaci itekako mogu da rade sa 8 faz rucicama :)
  • 0
Postavljena slika

#4 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 15 March 2010 - 08:01 PM


8-faz je kompatibilan sa 8-fazom i ništa od 9-faz komponenti ne paše. Tako je i obrnuto.

valjda nisam ništa zaboravio...

cek cek, 9faz menjaci itekako mogu da rade sa 8 faz rucicama :)

Nije 100% provereno da li na svakom 9-faz zadnjem menjaču može da prođe kroz kavez 8-faz lanac. Znam da može na starom XT-u, može na Deore, LX, ali na XTR-u već nisam probao, kao ni na Sram menjačima.
  • 0

#5 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 617 posts
  • LocationBrdo

Posted 15 March 2010 - 08:12 PM

Hvala.
Nisam mislio da kombinujem menjace, nego pogon, kasetu i lanac.
Na sta da obratim paznju kod menjaca i rucica, konkretno Deore, ako uzimam polovno?
  • 0

#6 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Posted 15 March 2010 - 08:28 PM

To su retke komponente kojima u 99% slučajeva nema šta da se zameri. Ako ništa ne klima*, ne zapinje i ne proizvodi čudne zvuke, nemaš brige.

Ručkama je normalno da imaju *malo* lufta.

Uzgred, proveri u planetu imaju li šta od tih stvari, bilo je po debilnim cenama ako nije sve rasprodato.
  • 0

#7 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Posted 15 March 2010 - 08:41 PM


8-faz je kompatibilan sa 8-fazom i ništa od 9-faz komponenti ne paše. Tako je i obrnuto.

valjda nisam ništa zaboravio...

cek cek, 9faz menjaci itekako mogu da rade sa 8 faz rucicama :)

Nije 100% provereno da li na svakom 9-faz zadnjem menjaču može da prođe kroz kavez 8-faz lanac. Znam da može na starom XT-u, može na Deore, LX, ali na XTR-u već nisam probao, kao ni na Sram menjačima.

da li znas neki da na njemu (dokazano) ne moze da prodje lanac?
  • 0
Postavljena slika

#8 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Posted 15 March 2010 - 08:42 PM

To su retke komponente kojima u 99% slučajeva nema šta da se zameri. Ako ništa ne klima*, ne zapinje i ne proizvodi čudne zvuke, nemaš brige.

Ručkama je normalno da imaju *malo* lufta.

Uzgred, proveri u planetu imaju li šta od tih stvari, bilo je po debilnim cenama ako nije sve rasprodato.

to sto je bilo po debilnim cenma je davno otislo put sretnih ljudi :lol:
  • 0
Postavljena slika

#9 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Posted 16 March 2010 - 04:21 AM

Prolazi svaki osmofazni lanac kroz devetofazni menjac to je provereno.
  • 0

#10 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 16 March 2010 - 07:28 AM

da li znas neki da na njemu (dokazano) ne moze da prodje lanac?

Ne, ali baš zato tako nešto nisam preporučio. Na kraju krajeva, zašto bi neko davao pare za XT kada i Alivio sasvim lepo radi?

Takođe nisam naglasio da na standardni Shimano freewheel prima 8-faz, 9-faz i 10-faz kasete -provereno!
  • 0

#11 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Posted 16 March 2010 - 07:34 AM

Prolazi svaki osmofazni lanac kroz devetofazni menjac to je provereno.

Prolazi? Mozda i prolazi (da, vidjao sam 8 fazne lance, kasete i siftere sa Deore menjacima). Da li bilo koji od proizvodjaca to preporucuje/odobrava? Jok [-X

Meni licno nije ni jasno zasto bi neko to i pokusavao. Ako neko misli da mu treba XTR (ili XT) zadnji menjac, a tera Alivio (ili gori) pogon i 8-fazni lanac i komponente, izgleda da mu neke stvari nisu jasne i da baca pare u bezvezna ulaganja...
  • 0

#12 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Posted 16 March 2010 - 07:48 AM

Prolazi svaki osmofazni lanac kroz devetofazni menjac to je provereno.

Prolazi? Mozda i prolazi (da, vidjao sam 8 fazne lance, kasete i siftere sa Deore menjacima). Da li bilo koji od proizvodjaca to preporucuje/odobrava? Jok [-X

Mani sta preporucuju, fakat je da deore menjac radi savrseno sa alivio polugama.Sam menjac je manji od alivio menjaca, i ceo je od metala za razliku od alivia...


Meni licno nije ni jasno zasto bi neko to i pokusavao. Ako neko misli da mu treba XTR (ili XT) zadnji menjac, a tera Alivio (ili gori) pogon i 8-fazni lanac i komponente, izgleda da mu neke stvari nisu jasne i da baca pare u bezvezna ulaganja...


Pa sad pakovati bilo sta iznad deore-a na alivio poluge je sa ekonomske strane problematicno, tehnicki nista ne fali, samo cenovno nema smisla :lol:
  • 0
Postavljena slika

#13 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Posted 16 March 2010 - 03:45 PM

Mani sta preporucuju,

:shock: :shock: :shock: #-o
Blago tebi! Pa ti mislis da su njihovi inzenjeri kreteni?

fakat je da deore menjac radi savrseno sa alivio polugama.Sam menjac je manji od alivio menjaca, i ceo je od metala za razliku od alivia...


Deore je u principu bolji od Alivia je tacno, ali to nije tema diskusije.
"Savrseno"??? Ni Alivio ni Deore ne rade savrseno (zato toliko i kostaju). No, da li treba karabudziti je druga prica...
Kada ja radim na razvoju novog proizvoda, onda obicno za 2-3 meseca to proradi! Posle toga, treba 3-9 meseci testiranja, usavrsavanja, dok proizvod nije preman za trziste (komercijalnu upotrebu)...

Dobar proizvod ne radi samo u laboratoriji i pod idealnim uslovima. Kada se (dobro) dizajnira proizvod, dizajnira se da bude robustan (na varijacije procesa proizvodnje, na varijacije stelovanja/podesavanja/kalibracije), da pokriva odredjeni radni opseg. Ima puno elemenata koje proizvodjaci uzimaju u obzir.
To sto si uspeo da namontiras "ne odgovarajuci" lanac na neki menjac i to "radi" znaci samo da su ga dosta dobro dizajnirali. Medjutim, time zrtvujes robustnost (u nepoznatoj meri). Ko to radi svesno, nek izvoli, ali objasnjavati drugima da je to u redu, bez "upozorenja" na minuse tog resenja je pomalo neodgovorno. U ovom slucaju nije nesto opasno, samo eventualno dodatni trosak.

Pa sad pakovati bilo sta iznad deore-a na alivio poluge je sa ekonomske strane problematicno, tehnicki nista ne fali, samo cenovno nema smisla :lol:

O tehnickom aspektu sam pisao gore. Sto se ekonomskog dela tice, bez veze je, jer tehnicki bolje radi full Deore bike, nego isti bajk sa Alivio komponentama + XTR zadnji menjac (a za iste pare). O full SLX bike-u da ni ne govorimo...
  • 0

#14 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 16 March 2010 - 05:26 PM

...tehnicki bolje radi full Deore bike, nego isti bajk sa Alivio komponentama + XTR zadnji menjac (a za iste pare). O full SLX bike-u da ni ne govorimo...

potpisujem
  • 0

#15 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Posted 16 March 2010 - 11:36 PM


Mani sta preporucuju,

:shock: :shock: :shock: #-o
Blago tebi! Pa ti mislis da su njihovi inzenjeri kreteni?

E moj ti, da je sve na inzenjerima bilo bi lepo, a uspesno si prevideo kompletnu marketnig diviziju i finansijski menadzment ... Daklem imas oci usi ruke i svoje iskustvo to sto ti pise u uputstvu ne mora da znaci da je 100% istinito, i pocesto nije ...

Samo primer po tehnickoj dokumentaciji za prednju hb-rm60 http://techdocs.shim...69830647992.pdf nablu ide 10 kuglica.Koja god fabricki podesena nabla mi je pala ruku posle ~500km (mozda i ranije ali tada je bivalo primeceno) je imala sahranjene konuse (100% drumska voznja) .Vrlo lako se vidi prostor za jos jednu kuglicu po strani i onda dilema poslusati uputstvo ili ne i hajde da ga poslusamo.Rezultat ponovo opelo nad konusima, i onda uradis suprotno uputstvu dodas tu jednu kuglicu po strani i voulla nakon 2000km konusi zdravi :) Samo ti veruj svemu sto procitas ...

Deore je u principu bolji od Alivia je tacno, ali to nije tema diskusije.


Vrlo neistinito, cak naprotiv radi kilavije.Deore i alivio su prilicno slicni cak je 510 serija deore-a +1faz napimpovani alivio.8 faz je generalno preziniji jer ga je lakse napraviti preciznim zbog veceg prostora izmedju sajbni, ceo sistem je nesto robusniji ... Deore ima vecu cenu svakako ne zbog bilo kakvog extra kvaliteta koji nudi,530 je rapidfire+ (do ove godine kod alivia to nije postojalo) sistem pa to i jedna fazica vise jesu dovoljan razlog za vecu cenu, ali da u kvalitetu nudi nesto spektakularno kod menjaca i poluga jokac ... Cak kad i nable pogledas veoma je skromna razlika izmedju deore nabli i ove gore navedene (postoji ali nije posebno znacajna) ... Pogoni su druga prica ...


"Savrseno"??? Ni Alivio ni Deore ne rade savrseno (zato toliko i kostaju). No, da li treba karabudziti je druga prica...

Ako poredis golfa sa ferarijem ni on ne radi savrseno (kao trkacka masina) ali svakako radi savrseno kao prevozno sredstvo.Ni alivio ni deore nisu race oprema.Oni su vrh rekreativne opreme i kao takvi rade savrseno.


O tehnickom aspektu sam pisao gore. Sto se ekonomskog dela tice, bez veze je, jer tehnicki bolje radi full Deore bike, nego isti bajk sa Alivio komponentama + XTR zadnji menjac (a za iste pare). O full SLX bike-u da ni ne govorimo...


E vidis ja potpisujem obrnuto alivio poluge sa deore menjacem rade bolje nego deore poluge sa deore menjacem jer je 8fazu malo lakse da izigrava preciznu zverku :)

I u svu tu pricu o tehnici uvedi malo ekonomije i markteniga bez toga ti firma nece preziveti :)
  • 0
Postavljena slika

#16 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Posted 17 March 2010 - 10:50 PM

Prolazi svaki osmofazni lanac kroz devetofazni menjac to je provereno.

Prolazi? Mozda i prolazi (da, vidjao sam 8 fazne lance, kasete i siftere sa Deore menjacima). Da li bilo koji od proizvodjaca to preporucuje/odobrava? Jok [-X

Meni licno nije ni jasno zasto bi neko to i pokusavao. Ako neko misli da mu treba XTR (ili XT) zadnji menjac, a tera Alivio (ili gori) pogon i 8-fazni lanac i komponente, izgleda da mu neke stvari nisu jasne i da baca pare u bezvezna ulaganja...



Malo sam bio dokon i merio unutrasnji precnik kaveza od menjaca koji su mi trenutno u posedu.

RR-M531 10mm
RD-M771 9mm
RD-M772 9mm
RD-M972 9mm
RD-M952 9mm
Sram 3 9mm
RD-M 6600 9mm (za 10 speeed)

Zakljucak je da svi menjaci imaju istu sirinu kaveza izuzev Deore menjaca koji je siri 1mm. Ultegra menjac koji je za 10-faz ima istu sirinu kao menjaci za 9-faz, a tanji lanac. Ako uzmemo u obzir da Deore menjac (a i svi ispod njega) ima one sugave tockice od menjaca cijom zamenom dobijamo opet sirinu kaveza od 9mm. Razlika izmedju lanca za 8-faz i 9-faz je manja od milimetar, a uzevsi o ubzir koliko SVI gornji tockici Shimano menjaca setaju levo- desno razlika od 1 mm je totalno zanemarljiva. Preporuka proizvodjaca bi mogla biti nosite u ovlasceni servis i ne radite sami.
Usput kome Deore i slabija klasa menjaca rade lose neka zameni tockice menjaca sajle i buzire radice kao XTR :D
  • 0

#17 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Posted 17 March 2010 - 11:29 PM

Aaaaaaaaaaaaaaa pa zato se ja kunem u Deore na trekeru, što sam od Željka iskukao nekakvu visoku klasu točkića za zamenu :D Koštali su neverovatnih 350 din pre dve godine, pa se nećkao da li da mi da tako skup deo za običan Deore :P
  • 0

#18 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 617 posts
  • LocationBrdo

Posted 19 March 2010 - 01:34 AM

Hvala na objasnjenjima.
Ajde mi jos samo objasnite za sta se koristi kratki a za sta dugi zadnji menjac.
  • 0

#19 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Posted 19 March 2010 - 12:06 PM

Tačnije, sad već ima dugi, srednji i kratki kavez....Dugi pokriva kasete i sa 36 zuba i on je i najčešći menjač koji se viđa na bajkovima. Kratki je za DH varijante gde nema potreba za velikim lančanicima na kasetama + kratak kavez znači i mnogo manja verovatnoća udaranja istog u "okoliš" pri jurcanju. Srednji kavez je nešto što je meni lično najoptimalnije za XC bajk. Odlično radi, po meni i brže šifta, a za kasete 11-32; 11-28 funkcioniše besprekorno.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#20 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Posted 19 March 2010 - 12:17 PM

Srednji kavez savršeno radi i sa 11-34 kasetama. Kako sam prešao na Sram-a nikada nisam imao dug kavez a stalno vozim te velike kasete.

Inače, dužina kaveza je direktno proporcionalna i sa načinom vožnje: ako si zaboravan i nepažljiv kada šaltaš brzine pa ti se desi da završiš na odnosu 44 napred a nazad 34 onda si lepo kupi dug kavez pa se nemoj razmišljati. Mislim, desi se to svakom bar jednom u životu, ali ako se dešava često, onda bolje dug kavez. Ako si ultra-pažljiv i uvek paziš na liniju lanca, možeš komotno i kratak kavez. Ako ništa drugo, tada je lakši menjač :roll:
  • 0




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users