Jump to content


Fotografije

Kad bajs pokisne...


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
24 odgovora na ovu temu

#1 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 19 February 2010 - 08:48 PM

Šta mu radite?

Ja sam na teži način shvatio da ne mogu da ga ostavim da se "spontano" suši :oops: Ribao sam danas i kasetu i lanac dobrih 45min (od rđe); i dalje nije onako kako bi trebalo da bude. Pa da čujem šta vi radite kad vas uhvati kiša na bajsu, šta radite? Sušite sve krpom, fenirate bajs? Jasno mi je da treba podmazati sve "podmazive" delove; ali ni to ne ide na mokar bajs, zar ne?
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#2 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 19 February 2010 - 08:53 PM

malo ga prosusis ali je bitno da ga posle pranja ostavis na toplom
  • 0

#3 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 19 February 2010 - 08:56 PM

malo ga prosusis ali je bitno da ga posle pranja ostavis na toplom

Hehe, kada bih bajs ostavio "na toplom", verovatno bih ja tu noć proveo "na hladnom i mokrom" - izbačen iz stana brzinom munje :D

Mogu da ga prosušim krpom, ili fenom (samo da iskopam neki produžni do ulaznih vrata)... šta je bolje?
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#4 dast2001

dast2001
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 449 posts
  • Locationzemun

Postavljeno 19 February 2010 - 09:07 PM

Sve to sto si danas radijo je ok samo to trebas da radis malo cesce i nema frke
  • 0
..............

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 19 February 2010 - 09:33 PM

Mogu da ga prosušim krpom, ili fenom (samo da iskopam neki produžni do ulaznih vrata)... šta je bolje?


Krpa je ok ako je bajs na toplom jer će ono malo što se zavuče svuda gde ne treba (i gde, naravno, nikako ne možeš da ga dohvatiš) da ispari. Ako ostane na hladnom, prvo će da ti pojede sve što može pa tek onda da ispari.

Ako je bajk DOBRO masan (da ne kažem, usvinjen) to neće toliko smetati. Međutim, ako je tanko podmazan onda je već gadno*. Pogotovo u ovo vreme kad svuda još uvek ima soli. Ne vidim drugu opciju nego feniranje ili kaloriferčić da duva od kasete niz lanac, ka pogonu.

*što će reći, podmaži ga pre vožnje po mokrom.
  • 0

#6 marko

marko
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 847 posts

Postavljeno 19 February 2010 - 09:40 PM

kad pokisne ostavim ga ispred vrata stana, udjem unutra , skinem sa sebe mokru garderobu, Pa unesem bike u kadu i onda sledece:

Otusiram ga da spadne blato
uzmem cetku i famin i operem lanac i menjace
Otusiram ostatke masnog
Veliki skolski sundjer + Fairy pa obrises ceo bike
Otusiras ga
ostavis da se ocedi
wd ili teflon na menjace i ostale delove koji imaju veze sa sajlama :)
obrises krpom da se ne hvata prasina posle

to je to.
Ovo je slucaj da je bike potpuno usran, kao npr danas posle par sati po kisi i blatnjavom putu.
inace ako je nesto slabije prljav operem ga svaki treci dan.

i naravno ovo je u slucaju da zivite u stanu i nemate dvoriste da ovo uradite bez kade ... :lol:
  • 0

#7 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 19 February 2010 - 09:43 PM

izgleda da nemaš dovoljno skup bajk da bi bio na toplom :mrgreen:
mada, i ja sam moj prvenac držao do kreveta u sobi gde nikome nije smetao osim meni ;) a što je bajk vremenom "poskupljivao" to mi je bilo draže da ga lupam nogom u prolazu i da se nekada usvinjim o blatnjavu gumu kada se taman skockam i krenem negde :roll:
  • 0

#8 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 19 February 2010 - 09:47 PM

izgleda da nemaš dovoljno skup bajk da bi bio na toplom :mrgreen:


What he said :mrgreen:

i naravno ovo je u slucaju da zivite u stanu i nemate dvoriste da ovo uradite bez kade ... :lol:


Pri ovoj proceduri je poželjno ukloniti tragove s mesta zločina pre pojave ostalih ukućana.
  • 0

#9 dast2001

dast2001
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 449 posts
  • Locationzemun

Postavljeno 19 February 2010 - 09:54 PM

Ja probao da perem u kadi pa izgrebao celu kadu hoce zena da bije
  • 0
..............

#10 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 19 February 2010 - 10:11 PM

izgleda da nemaš dovoljno skup bajk da bi bio na toplom :mrgreen:

Hehe, problem male kvadrature, jeftinog bajsa i nerazumevanja ukućana - nemam svoju sobu, može samo u dnevnu :mrgreen: (zato i stoji na tavanu *)

Ovo je slucaj da je bike potpuno usran, kao npr danas posle par sati po kisi i blatnjavom putu. inace ako je nesto slabije prljav operem ga svaki treci dan.

Ajoj, pranje svaki treći dan, svaka čast, Marko... meni je lakše (a skoro i da je jeftinije) da kupim novi Tourney nego da ga perem :D Šalu na stranu, i ako vozim po mokrom, to je ili asfalt ili sneg; uz minimalne količine blata. Nakupi se samo peska po bajsu, da li je to prokletsvo Novog Beograda ili normalna pojava ne znam; ali posle vožnje po kiši, ako pustim da se bajs osuši i onda ga udarim - sipa sa njega kao da sam na peščanoj plaži... :D Unošenje u kadu tuš kabinu je veliko [-X , sestra i mama nikako da nađu razumevanja za bicikl ;) (zato pranje dolazi u obzir samo kad sam sam u kući)

Krpa je ok ako je bajs na toplom jer će ono malo što se zavuče svuda gde ne treba (i gde, naravno, nikako ne možeš da ga dohvatiš) da ispari. Ako ostane na hladnom, prvo će da ti pojede sve što može pa tek onda da ispari.

Ako je bajk DOBRO masan (da ne kažem, usvinjen) to neće toliko smetati. Međutim, ako je tanko podmazan onda je već gadno*. Pogotovo u ovo vreme kad svuda još uvek ima soli. Ne vidim drugu opciju nego feniranje ili kaloriferčić da duva od kasete niz lanac, ka pogonu.

*što će reći, podmaži ga pre vožnje po mokrom.

Najprihvatljivija opcija mi je krpa ispred vrata, fen na tavanu - tako će i da bude dok ne otopli (leti je na tavanu +40 - ako pokisne nek se suši sam). Podmazujem ga Teflon Dry uljem (super za letnje vožnje do Ostružnice, Ade itd), tako da nema ni reči o nekom "dobro masnom" podmazivanju...

Hvala vam svima na savetima, isprobaću neka rešenja u praksi prvom prilikom... čini mi se da traži manje vremena od ribanja rđe ;)

I da, jedna anegdota: kako znate da su vam gume preširoke? Pa kad nije dovoljno da otkačite V-brake da bi skinuli točak, već morate i gumu da izduvate (ne može da prođe kroz širom raširene čeljusti bez sajle #-o )

* tavan je u ravni stana, iz sobe se izlazi na njega... ne prokišnjava, ali temperatura i vlažnost su ~iste kao i napolju
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#11 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 19 February 2010 - 10:28 PM

Nešto ti tu nije podešeno kako treba... ili imaš 2.25 :mrgreen:
  • 0

#12 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 19 February 2010 - 10:30 PM

Nešto ti tu nije podešeno kako treba... ili imaš 2.25 :mrgreen:

"Samo" 2.10...
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#13 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 19 February 2010 - 10:33 PM

Šta li će ti samo? :mrgreen:
  • 0

#14 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 19 February 2010 - 10:35 PM

:evil:
Iskreno, nisam siguran koja je svrha 2.10 slikova - al' to sam dobio na bajsu...
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#15 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 19 February 2010 - 10:55 PM

:evil:
Iskreno, nisam siguran koja je svrha 2.10 slikova - al' to sam dobio na bajsu...


Hehe, pa tako nekako. #-o
  • 0

#16 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 22 February 2010 - 08:34 PM

2.1 i 2.3 slikove sam vidjao samo za urban egzibicije...

Sto se tice sta raditi kada bajk pokisne - najbolje je imati delove od aluminijuma, titanijuma i karbona, pa te to mnogo i ne tangira :wink:
  • 0

#17 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 22 February 2010 - 08:44 PM

2.1 i 2.3 slikove sam vidjao samo za urban egzibicije...

E hvala ti, moja Cobra još nije dobila ovakav kompliment ;) :D Sad ću umesto Cobra da nalepim "URBAN EGZIBITON" :mrgreen:

Ko zna kako ih je Capriolo dobio pa ih uvaljuje na jeftinim biciklama... :)
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#18 marko

marko
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 847 posts

Postavljeno 22 February 2010 - 09:23 PM

Ajoj, pranje svaki treći dan, svaka čast, Marko... meni je lakše (a skoro i da je jeftinije) da kupim novi Tourney nego da ga perem :D Šalu na stranu, i ako vozim po mokrom, to je ili asfalt ili sneg; uz minimalne količine blata. Nakupi se samo peska po bajsu, da li je to prokletsvo Novog Beograda ili normalna pojava ne znam; ali posle vožnje po kiši, ako pustim da se bajs osuši i onda ga udarim - sipa sa njega kao da sam na peščanoj plaži... :D Unošenje u kadu tuš kabinu je veliko [-X , sestra i mama nikako da nađu razumevanja za bicikl ;) (zato pranje dolazi u obzir samo kad sam sam u kući)


Jbg, par razloga...
ne volim prljav bike da vidim a ni da vozim :) bolje radi kad je cist, a ako me vozi cele sezone red je da i ja njega odrzavam, ne volim kad mi pesak i sicno otpadnu na pod u stanu jer sam unutra uvek bos ...
  • 0

#19 100ka

100ka
  • Members
  • Pip
  • 28 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 May 2010 - 02:09 PM

Meni je takođe pokisao bajs pre par nedelja. Bio sam na poslu, bajs je bio ispred u strasnom zagrljaju sa banderom onda je počeo pljusak, a radim na takvom mestu da nemogu da izađem s posla pre kraja radnog vremena. Kada sam završio sa poslom bajs je bio još uvek malo vlažan, obrisao sam koliko sam mogao tada paprinim maramicama da bih mogao do kuće. Pošto od posla do kuće imam 2 km novobeogradskim ulicama nije se nigde uz put zablatnjavio. Samo sam ga ostavio na terasi na kuku da se suši i nisam ništa dir'o. E sad fora je što sam posle toga imao dve ture po zemljanom putu, nasipom iza železničkog ostružničkog mosta prema Jakovu i Boljevcima u svrhu pecanja. I primetio sam da mi se nahvatala prašina na amortizer, a i lanac mi deluj da je suvlji nego što treba. Bajs je capriolo Roadster.
Lanac sam od prilike ukapirao kako treba očistiti i podmazati od ovolike prašine iz prethodnih postova.
Brine me amortizer pošto nisam nikad ranije podmazivao amortizer, a bajs mi je pod garancijom još uvek. Da li i kako da ga podmažem ili da ga vozim u servis?
  • 0

#20 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 08 May 2010 - 02:14 PM

Obrišeš štapove, odozdo nagore, prsten oko svakog štapa uljem za šivaću mašinu, sabij par puta, obriši višak, kraj.

Ovo je valjda peti put da pišem isto :roll:
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika