Jump to content


Fotografije

Brdske Kategorije - Način na koji se određuju


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
12 odgovora na ovu temu

#1 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 15 January 2010 - 12:40 AM

Gledajući "Tour de France", "Giro" i druge trke veoma često ćete čuti izraze kao što su "uspon druge kategorije", "uspon prve kategorije"...

Usponi se dele u 4 do 5 kategorija i to u zavisnosti od dužine i procenta nagiba samog uspona. Za kategorizaciju pojedinih uspona na trci zaduženi su organizatori a poslednju kontrolu vrsi UCI.

Uspon 4. kategorije

Najlaksa kategorija sa usponima od 100 do 300 metara visinske razlike. U praksi to su uglavnom kratki (500m) ali teški usponi ili nešto duži (2km) ali blagi usponi.

Uspon 3. kategorije

Do 500m visinske razlike. Mora da sadrži minimum 5km uspona sa najmanje 5% nagiba.

Uspon 2. kategorije

Ovde već kreću teži usponi. Usponi druge kategorije imaju u proseku od 600 do 1100 metara visinske razlike.

Uspon 1. kategorije

Dugi i teški usponi, uglavnom vode na visine gde ni drveće više ne raste ;) Usponi do 1500 metara visinske razlike

Počasna kategorija / Super kategorija / Kraljevska kategorija

Često ćete na etapnim mapama za ovu kategoriju naći skraćenicu HC što je skraćenica od francuskog izraza "Hors Categorie". U bukvalnom prevodu to bi znacilo "Van kategorije". Van kategorije su i muke koje vozače očekuju na ovim usponima. Visokoprocentni usponi sa preko 1500 metara visinske razlike.
  • 0

#2 marko

marko
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 847 posts

Postavljeno 15 January 2010 - 01:03 AM

a u davna vremena to se odredjivalo brzinama na autu. Odnosno u koji brzini auto izadje na vrh. a da se ne raspadne/prokuva ili sta su vec tad automobili radili :)
  • 0

#3 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 January 2010 - 11:16 AM

Komentatori na Eurosportu su više puta ponavljali da je HC "konjska kategorija", tj da su na te uspone samo sa konjima mogli da izađu.
Međutim na wikipediji http://en.wikipedia..../Hors_Categorie se reč Horse nigde ne spominje.
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#4 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 15 January 2010 - 11:38 AM

nema veze sa engleskom reci 'horse' vec sa francuskom 'hors' :) nisu se dobro informisali :wink:
  • 0

#5 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 January 2010 - 12:34 PM

Ali morali su negde da iskopaju podatak o konjskim zapregama koje su stalno spominjali (uz stepen prenosa tadasnjih automobila).
Ne mogu da verujem da su taj podatak govorili samo zato što im je bilo "logično", tj da su od Hors, izvukli Horse, pa onda i zaprege...
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#6 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 15 January 2010 - 12:59 PM

moguce, ne znam, nisam tada gledao ES
  • 0

#7 basso

basso
  • Members
  • PipPipPip
  • 106 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 15 January 2010 - 01:17 PM

Prilikom prenosa toura na ES, nasi komentatori su rekli da su organizatori toura (nekada davno, u prvim godinama trke) isli na najvise vrhove Francuske konjima i da odatle potice taj naziv.
E sad kolko je to tacno ne znam.
  • 0

#8 robhood

robhood
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 867 posts

Postavljeno 15 January 2010 - 06:01 PM

hors categorie na francuskom je van kategorije,ako je na francuskom,ako je horse to je na engleskom konj...e sad ja mislim da je ono prvo da nema veze sa konjima...

znači Crveni Čot je treće kategorije...
  • 0

#9 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 15 January 2010 - 07:26 PM

Naši komentatori su poznati po izuzetnim biserima, pa se na njihova "tumačenja"
ne bih mnogo osvrtao.
Na francuskom postoji i reč "houte" koja bi trebala da znači visoko ili vrhunski.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#10 dario

dario
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 20 February 2010 - 07:04 AM

hahahaha, ne mogu vjerovat. Gledao sam Tour na eurosport i bas se sjecam koliko su oni komentatori spominjali te konjske zaprege. Eeee, ako je to stvarno njihovo tumacenje, onda su ona dvojica prave konjine
  • 0

#11 slobodan

slobodan
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 629 posts

Postavljeno 20 February 2010 - 08:58 AM

ne znam koliko je vas imalo prilike da vozi takav uspon ali ja sam se jednom onomad u italiji otelio na brdu od 24km i 12-15% tako da nije ni konjima tu lako a ne biciklistima #-o
ali zato nizbrdo =D>
  • 0

#12 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 20 February 2010 - 10:40 AM

Dario, ne znam da li mislis na EN, HR ili RS eurosport. Ako su na RS komentatori bili oni za koje mislim da su bili onda su to iskusni bajkeri i kao sto Astrodule rece sigurno su negde izvukli taj podatak. Uostalom prica o zapregama u svakom slucaju zvuci interesantnije :wink:
  • 0

#13 sale024

sale024
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 29 August 2011 - 02:57 PM

uh ovo su bas surove kategorije. ja sam upravo zavrsio voznju po Srbiji. Sad treba da pregledam podatke sa GPS-a. pa hocu da oznacim kategorije.imam osecaj da cu jedva naci uspon i 3 kategorije...
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika