Jump to content


Fotografije

Izbor Fotoaparata


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
19 odgovora na ovu temu

#1 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 18 April 2009 - 09:35 PM

gamzi je vec načeo temu, pa da nastavimo ovde

šmekam i ja neki Olympus da zameni moj trenutni Sony koji će dumre uskoro...


ja sam razmisljao o Canon Ixusu 80 ili 85 kao mobilnu pocket varijantu a kada bude para neki Canon EOS 1000.

koja su vaša iskusva sa fotoaparatima?
  • 0

#2 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 18 April 2009 - 09:41 PM

Ja licno posedujem Sony DSC W-80 i da ti kazem iskreno za kucni fotoaparat ili dzepni sluzi savrseno. kupijo sam ga pre 2 godine i do dan danas vadi super fotke. Batereija je litiumska i traje dosta vrmena ili u proseku oko 150 fotografija(vise i nema potrebe). Sluzi perfektno za moje potrebe. Ali ako imas nameru da kupis prvo dzepni a posle nekoliko meseci neki ''djavoo'' odma se odrekni dzeparosa. Za nekih 500-600e moze da se uzme neka Canon-va serija fotoaparata koja bi bila savrsena. Ajde Mixi neka pomogne u izboru

p.s Sada kada bu kupovao kucni fotoaparat izbor bi bio samo Canon
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#3 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 18 April 2009 - 10:39 PM

neki dslr obavezno jednog dana, ali moras imati i neki dzepni za poneti na voznju i sl. ili kupiti neki telefon koji radi dobre fotkekoji bi zamenio dzepnu varijantu
  • 0

#4 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 18 April 2009 - 10:56 PM

Mozda ovde nadjete malu pomoc. :wink:

http://dcresource.co.../cameraList.php
http://www.dpreview.com/reviews/
http://www.imaging-r...om/DIGCAM01.HTM
http://reviews.cnet.... ... umnArea1.0
  • 0

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 18 April 2009 - 11:26 PM

Iksus šmiksus... fenseraj.

Moj tip - A2000. Mali, ima dobre ocene na netu, a tretira se kao naslednik 700 serije koja se (provereno) odlično pokazala. Ima solidan, nepreteran raspon zuma i 10 MP, koji će često pomoći da se neki detaljčić pojavi kao dovoljno velik. (IMHO za nas smrtnike fotkanje preko 6 MP je overkill, tešku artiljeriju valja koristiti samo kad je bitan svaki detalj)
I naravno Dž... stabilizacija slike - ovo je neprocenjivo. Ali neprocenjivo.

Loše strane su, kao i svakom modernom kompaktu sa gomilom MP, jadan svaki ISO preko 200 - i samo dve baterije. Ne znam kako je aparat optimizovan, ali verovatno treba računati na rezervu u džepu za neko jače slikanje.

Iskustvo je pokazalo da torbica okačena na lulu odlično služi kao trajno mesto za aparat na vožnjama - osim ako vam nije frka zbog lošije aerodinamike.

Dodatak:

DSLR je rupa bez dna :mrgreen: Nema šanse da ga koristiš kao kompakt, ne prašta greške. Mora da se uči i da se zna šta i kako u svakoj zamislivoj situaciji. Ja sam izduvao 2k fotki i još sam tutumrak. A tek objektivi... to je užas koliko para mora da se da za proizvodnju DOBRE slike. Svaki zajeb se vidi - mek fokus, mutne ivice, propušta ti malo svetla na većem zumu pa ti treba stalak ili suludo mirna ruka... ovoono. Primera radi, prošli vikend u G. Trešnjici - pravio sam fotke koje moja ekipa, naoružana sa S5 IS i A710 IS nije mogla ni pod razno. Ali sam takođe imao seriju žalosno propalih fotki stvari koje su oni iz prve slikali savršeno.

+ iole upotrebljivi objektivi koštaju koliko prosečan kompakt, da ne pričamo o kvalitetnijim :-/
  • 0

#6 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 19 April 2009 - 12:37 AM

ixus-e sam gledao jer ovaj pocket treba da bude sto manji i sto laksi :D

pre desetak godina sam imao ixusa sa ASP filmovima. fotke super, aparat malih dimenzija ali jednog dana ga nepovratno zaboravio na 5minuta na praznim tribinama na adi
  • 0

#7 CopyCat

CopyCat
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 323 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 19 April 2009 - 12:57 AM

Hehe svako svoje stado hvali pa ću i ja svoje :mrgreen: .. koristim Cannon A610 već tri godine i ispucao sam sa njim oko 8000 fotografija.. da ga ne ureknem radi odlichno.. posle njega su izashli neki naslednici A630-640 sa više megapiksela.. ono što bih izdvojio kao prednost je manuelno podešavanje snage blica.. ne znam dal imaju tu opciju svi ali je jako moćna zato što možeš da napapriš blic... pokretni ekran koji i posle tri godine radi kao da je nov... tako da mogu da hvatam neke kadrove koje inače ne mogu sa običnim (kadrovi na koncertima.. itd)..i što je najvažnije radi na 4 aa baterije...t ako da kad se nadješ u nekoj selendri mož
eš da kupiš baterije i da nastaviš da slikaš...kompaktan je.. tj nije glomazan... ima još dosta prednosti kao što je naprimer tip senzora (koji nije najmanji) i još dosta toga mrzi me sad da pišem malo je kasno.. evo slike http://nikola.fotopic.net/
  • 0
"Always remember you're unique, just like everyone else."

#8 ivant

ivant
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 19 April 2009 - 10:36 AM

Moja devojka ima neki od onih 28mm ixusa (850 cinimi se) i moja iskustva sa tim aparatom su iskljucivo pozitivna! 28mm sirine je nezamenljivo a fotke su odlicne. Boje, ostrina, ekspozicija, sve na mestu iz keca...

Da ne bude da svako svoje hvali, ja sam nikondzija u dusi :D (D70s koristim). Kome manuelne komande nisu imperativ, onaj ixus je dobra stvar. Ima kompenzaciju ekspozicije jos ko ne veruje canonovim merenjima, malo metalno kuciste i nazalost price tag koji nije bas naivan (bio letos, ne znam kolko je sada) al' vredi uzeti u obzir.
  • 0

#9 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 21 April 2009 - 09:41 AM

gamzi je vec načeo temu, pa da nastavimo ovde

šmekam i ja neki Olympus da zameni moj trenutni Sony koji će dumre uskoro...

Šmekam nešto kao Olympus FE-5000
ili ako je onaj Canon u toj negde klasi, zašto da ne...
  • 0

#10 Aki

Aki
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts
  • LocationNovi Beograd/Dorćol

Postavljeno 22 April 2009 - 09:18 AM

Ciklo,
Ako mene pitas (a probao sam rad bas velikog broja aparata), savetovao bih te da uzmes ili Nikon-a, ili Cannon-a...

Nikon,
-izbegavaj serije L.
-P serija je njihov sam vrh ponude 'idiotskih' aparata.
Moj favorit P5000
-Serija S, je zaista pogodna za dzep (da stane u dzep:D ). Ciljna grupa su pripadnice lepseg pola, koje ne vode mnogo racuna o karakteristikama aparata i podesavanjima.

Canon,
o Ixusu o kome razmisljas, mogu samo reci reci hvale...
mada i modeli Axxx su se pokazali zaista odlicno.

Sony sa serijom w je odradio bas dobar posao, posebno bih pomenuo model iz 2006-ea (ako se dobro secam), w15, koja pravi, zaista odlicne fotografije.

A koriscenje mobilnog telefona kao aparat, moze biti dobra alternativa. Ali...
Kvalitet fotografija je .... hmmmm, slobodno mogu reci los.
Moj ima 5 mp, Carl Zeiss optika...., kvalitet slike je mnogo losiji od npr. Nikon Coolpix 2100 od 2 mp..

Pentax, Olimpus koji su svakako vredni paznje..
Nisam bio zadovoljan njihovom optikom.
Bar ne u ovom segmentu.
  • 0
Doći ću ti u snovima
da ti ukradem poljupce
neka vrijeme samo leti
jos uvijek volim te...


http://www.juraifilm.com/

#11 Webber92

Webber92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts
  • LocationZajecar

Postavljeno 22 April 2009 - 09:26 AM

sta mislite o fujifilm aparatima , ja mislim da su oni exta!
  • 0
My world is not flat ,there are tousand ways to the botom , every way is a new EXPERIENCE,i choose DOWNHILL , what is you way ?
Postavljena slika
Postavljena slika

#12 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 22 April 2009 - 09:31 AM

meni je trenutno bitno da je aparat sto manjih dimenzija, da ga mogu poneti na voznju kad se ide organizovano a da nije cigla u dresu, da kvalitet fotografija zadovoljava danasnjim standardima. ovaj ixus 85 je 180eur sa 2gb karticom. pogledacu i ove sto si napomenuo.
pitanje je da li uopste uzimati pocket idiota ili uzeti neki telefon sa malo vecom rezolucijom, medjutim kvalitet slika opet nije isti (pretpostavljam) a i telefoni koji snimaju vga video su iznad 300eur

a kao sto rekoh, kasnije kad bude para, onda uzeti neki dslr za svoju dusu :)
  • 0

#13 Aki

Aki
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts
  • LocationNovi Beograd/Dorćol

Postavljeno 22 April 2009 - 09:59 AM

sta mislite o fujifilm aparatima , ja mislim da su oni exta!

Jeftini su (u odnosu na konkurente), imaju dobar odnos, sta vise, odlican odnos cena-kvalitet (fotografije).
Jedina mana je gabarit.
  • 0
Doći ću ti u snovima
da ti ukradem poljupce
neka vrijeme samo leti
jos uvijek volim te...


http://www.juraifilm.com/

#14 Aki

Aki
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts
  • LocationNovi Beograd/Dorćol

Postavljeno 22 April 2009 - 10:01 AM

meni je trenutno bitno da je aparat sto manjih dimenzija, da ga mogu poneti na voznju kad se ide organizovano a da nije cigla u dresu, da kvalitet fotografija zadovoljava danasnjim standardima. ovaj ixus 85 je 180eur sa 2gb karticom. pogledacu i ove sto si napomenuo.
pitanje je da li uopste uzimati pocket idiota ili uzeti neki telefon sa malo vecom rezolucijom, medjutim kvalitet slika opet nije isti (pretpostavljam) a i telefoni koji snimaju vga video su iznad 300eur

a kao sto rekoh, kasnije kad bude para, onda uzeti neki dslr za svoju dusu :)


Mobilni ako vec nemas, nemoj ni da uzimas samo radi fotografija..
Nikako se ne isplati, veruj mi!

A ako si slab sa budzetom, pogledaj i model SONY DSC-W125, njegova cena ne bi trebala da ide preko 150 evra.
Ima odlicnu Carl Zeiss optiku. 4x opticki zum, odlicnu ISO (100-3200) osetljivost. Tezina (slagacu te), ali ne bi trebala da prelazi 150g.
Ali....na zalost ima i ali...
A to su kartice, koje su jako skupe. #-o
Naime, Memory Stick XX kapaciteta, je drasticno skuplji od iste SD/microSD itd.

E da...zaboravio sam da ti napomenem da Canon uglavnom ne daje punjac i baterije, sto iziskuje dodatne troskove (oko 20-ak evra).


A kasnije.....
Nikon (bar) D40. :D
  • 0
Doći ću ti u snovima
da ti ukradem poljupce
neka vrijeme samo leti
jos uvijek volim te...


http://www.juraifilm.com/

#15 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 22 April 2009 - 10:49 AM

sony DSC-w125 nisam uspeo da nadjem na domacim sajtovima prodavnica ali vidim karakteristike W120 su odlicne. vredi pogledati. steta sto ne koriste SD kartice, nekako navikao na njih a imam i citac ;)
  • 0

#16 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 22 April 2009 - 10:50 AM

aki, citam ixusi imaju neko ogranicenje kod snimanja videa, 15 sec po VGA videu, max pola kapaciteta mem. kartice, dok sony izgleda da nema limite?
  • 0

#17 Aki

Aki
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts
  • LocationNovi Beograd/Dorćol

Postavljeno 22 April 2009 - 11:04 AM

aki, citam ixusi imaju neko ogranicenje kod snimanja videa, 15 sec po VGA videu, max pola kapaciteta mem. kartice, dok sony izgleda da nema limite?

Konkretno, kod Sony-a, postoji mogucnost podesavanja trajanja snimka.
A sto se tice kod ixus-a, mislim da je na starijim verzijama postojalo ogranicenje (od ove boljke su patili i Nikon Coolpix aparati, dakle, snimak do 30 sekundi), za ove novije nisam siguran... (jer ih nikada nisam testirao za video:( ).

Inace, kvalitet snimka na sony aparatima (ovo pouzdano tvrdim, jer devojka ima w15) je dosta zadovoljavajuci. 640*480px, na 30fps.

Baci pogled u GET COMPUTERS, oni se nalaze u Proleterske solidarnosti 30
telefon: 31-30-628
Trebalo bi da imaju IXUS 70
ima nesto slabiju ISO osetljivost, i 3x opticki zoom, malo je tezi :(, ali bar dobijas punjac:D
cena je bila oko 150 evrica.
+jos 10ak evra za baterije.
Obicne alkalne se NIKAKO NE ISPLATE, jer vec nakon 5 snimaka, mozes da ih recikliras.
----Gledao sam ga pre nekoliko meseci. Trebao je da bude zamena za mog nikon-a. ;)-----


Sto se tice svih ovih cifara sa pikselima, hmmmmm.
Jako diskutabilno....
Neku drasticnu razliku izmedju 5 i 7, neces primetiti, osim kod zumiranja fotografije na racunaru.
Bitna je optika...(zato sam i ogranicio izbor na nekoliko proizvodjaca)...

A po mom misljenju, tu opet prednjace Nikon (Nikor) objektivi.
E da....obrati paznju da je kuciste od aluminijuma. Ako ces ga nositi na voznju, ovo se vrlo isplati.
Moj Nikon nije preziveo manji pad....pa sam morao da radim zamenu celokupnog kucista, sto je jako skupo.
Dok je ovaj aluminijumski sony, padao, padao...upao u more (ne pitaj kako!)...slika i dalje, mehanika radi fenomenalno!!!
NEUNISTIV JE!! :D
  • 0
Doći ću ti u snovima
da ti ukradem poljupce
neka vrijeme samo leti
jos uvijek volim te...


http://www.juraifilm.com/

#18 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 22 April 2009 - 11:21 AM

ok. thx.

ovih dana prvo moram da resim kupovinu metalne skalamerije na 4 tocka, pa cu da vidim da li ce biti viska € :)
  • 0

#19 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 22 April 2009 - 01:19 PM

A po mom misljenju, tu opet prednjace Nikon (Nikor) objektivi.
:D


Hmm... Ja sam ljubitelj Nikona (dslr), ali se ne mogu bas sloziti sa tobom, ako si mislio na Canon. Za kompaktne aparate, Canon je neporedivo bolji (brzi fokus, bolja slika) od uporedljivog Nikon kompakta. Jedino sto je Nikon prednjacio u tim kompaktnim serijama je siroki ugao (ispod 35mm), ali Canon se konacno opasuljio, pa su i oni u novijim serijama poceli da izbacuju kompakte sa zumovima koji pocinju od 28mm ili manje. Ja bih preporucio IXUS 870IS u toj klasi.

Za poredjenje kompakta raznih klasa (kompakt, ultra-compact, jeftini (budget) itd.), pogledaj:

http://www.dpreview....408budgetgroup/
http://www.dpreview....nthusiastgroup/
http://www.dpreview....08premiumgroup/
http://www.dpreview..../Q408slimgroup/

Ako se vec neko opredeljuje za "ono pravo", onda je to naravno DSLR, a za to su i Nikon i Canon odlicni. Svaki ima nekih malih prednosti i mana u odnosu jedan na drugi. Ja licno vise volim Nikon, ali to ne znaci da je to najbolje resenje za necije potrebe... Naravno, ima jos odlicnih (manjih) proizvodjaca, ali je njihov izbor objektiva i pratece opreme znatno manji, za ne mnogo manju lovu, ima ih u manje prodavnica, itd...
  • 0

#20 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 23 April 2009 - 02:27 PM

E, da, evo i dokaza da je DSLR bolji od kompakta (samo za one preko 18 godina O:) - pile, nema zavirivanja):
http://www.photoligh.../group9/97.html
http://www.photoligh.../group9/68.html

PS: ko hoce, moze da se registruje pa da daje ocene i komentare, i/ili da postavlja svoje slike...
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika