Jump to content


Fotografije

Mehanika na bajsu - menjaci i stelovanje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
343 odgovora na ovu temu

#321 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 16 July 2017 - 11:22 AM

1. Verovatno nigde, 6 brzina je mnogo low-end da se neko zeza sa okidačima. Vidi venera bike, alisekspres... možda ipak postoji.

 

2. Probao da nabudžim kod drugara, ne može... uvek negde brlja.


  • 0

#322 lowzyyy

lowzyyy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 315 posts

Postavljeno 16 July 2017 - 11:55 AM

Kako mislis brlja ? Pretpostavimo da imam menjac za 7 brzina i shiftere za 7 brzina.
Je l moze fizicki da stane ?

Posto sam mislio da nema takvih shiftera za 6 hteo sam da probam navojnu kasetu od 7 staviti umesto 6...
  • 0

#323 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14625 posts

Postavljeno 16 July 2017 - 12:13 PM

Shimano sl tx50 6spd verzija ili shimano sl tx30 ovaj poslednji nema indeksiran prednji menjac vec samo zadnji.

 

Shimano sl tx50

 


  • 0

#324 Aca_Mladenovic

Aca_Mladenovic
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 17 July 2017 - 08:11 PM

Evo mene opet.Cemu tacno sluzi B sraf na zadnjem menjacu.On odvaja ili priblizava gornju rolnicu do zadnjih zupcanika , ne razumem.Takodje koliko je idealno da se priblize rolnice do zadnjeg zupcanika ? Moze neka slika ili neko objasnjenje.


  • 0

#325 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14625 posts

Postavljeno 17 July 2017 - 11:33 PM

chorus+diagram.jpg


  • 0

#326 lowzyyy

lowzyyy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 315 posts

Postavljeno 18 July 2017 - 12:02 AM

Nista ne kapiram na ovoj slici, jako je losa :D
Ne moze iz ovog ugla da se prikazuje vec i profila
U sustini b sraf ti sluzi da priblizis onaj mali zupcanik menjaca zupcanicima kasete da bi brze "hvatalo" kada promenis brzinu.
Obicno se podesava tako sto nateras na najveci pozadi i onda podesis toliko da ne ne drlja zupcanik jedan o drugi. I sad isprobavas tu malo da vidis ali poenta je da bude sto blizi kaseti, ali na dovoljnoj udaljenosti
  • 0

#327 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 July 2017 - 04:53 AM

Zavrtanje B šrafa odmiče gornji točkić zadnjeg menjača od zupčanika. Odvrtanje ga primiče, naravno.

 

Stavi se lanac pozadi na najveći zupčanik (napred najbolje na najmanji lančanik), pa se popušta/zateže B šraf dok gornji točkić menjača ne bude nekih 5-6 mm ispod najvećeg zupčanika pozadi (ovo rastojanje zavisi i od konkretnog modela zadnjeg menjača, ali za većinu Shimano i SRAM menjača se može ići na pomenutih 5-6 mm).

 

Ako je točkić menjača preblizu zupčanicima, praviće problem pri prebacivanju na najveći - kačiće ga fizički lanac sa bočne strane pri prebacivanju, neće moći da pređe.

Ako je predaleko, menjanje brzina će biti usporeno/otežano, zbog uvijanja lanca.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#328 Aca_Mladenovic

Aca_Mladenovic
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 24 July 2017 - 08:57 AM

Hvala na pomoci, mozete mi reci i u vezi onog burenceta (srafa) kroz koji prolazi sajla kod zadnjeg menjaca.Kad se podese L i H i kad se provuce sajla mora da se zategne skroz ili da bude na polovini.Meni je logicnije da bude skroz zavijen pa da se po potrebi odvije.Mada ne znam.
  • 0

#329 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 24 July 2017 - 10:01 AM

Zasrafis burence do kraja pa ga odvrnes 1-1,5 krug.
Provuces i zategnes sajlu rukom malo jace ( Ne iz sve snage ), zasrafis.
Probas kako sljaka menjanje brzina i po potrebi zatezes ili pak popustas sajlu preko burenceta.
Burence okreci po 1/2 ili 1/4 kruga jer ce ti tako biti lakse fino da podesis.
 


  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#330 Aca_Mladenovic

Aca_Mladenovic
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 24 July 2017 - 10:11 AM

To pitam jer uskoro treba da mi stigne zadnji menjac TX-55 Shimano iz Fanatica.Da li odmah da ga montiram , lanac i zadnji zupcanik nisu bas u nekom dobrom stanju.Sledeci mesec ili za par nedelja cu da uzmem novi zupcanik i lanac.Ne moze da se osteti menjac ili nesto slicno da se desi ako se sve lepo namontira.Mislim na one rolnice itd ?


  • 0

#331 lowzyyy

lowzyyy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 315 posts

Postavljeno 25 July 2017 - 11:12 AM

Je l ovo ok cena za ove siftere ?
http://www.2bike.rs/...ano-slx-sl-m670
  • 0

#332 logo

logo
  • Members
  • PipPipPip
  • 94 posts

Postavljeno 04 August 2017 - 04:25 PM

Imam ovakav menjac. Zanima za koji sistem su ove kukice na vrhu, da se tako izrazim. Meni sajla ide pravo od vertikalne cevi na sraf.

Attached Thumbnails

  • download.png

  • 0

#333 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14625 posts

Postavljeno 04 August 2017 - 04:29 PM

Kad sajla ide odozdo onda prolazi kroz te kukice.


  • 1

#334 logo

logo
  • Members
  • PipPipPip
  • 94 posts

Postavljeno 05 August 2017 - 07:51 PM

Ima logike, ne znam kako mi nije palo na pamet. Hvala puno na odgovoru!


  • 0

#335 Aca_Mladenovic

Aca_Mladenovic
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 08 August 2017 - 04:09 PM

Problemima nikad kraja.Menjac namontiran, stavljen buzir shimanov i javio se drugi problem.Pre nekih 2 dana mi se javio problem u voznji.Povremeno mi se desava da mi pogon okrene pedale kontra i u tom trenutku dok se ne vrate pedale menjac tj. njegov kavez je totalno prav jos malo i da pippne viljusku tj. totalno se ispravi i kad se pedale vrate i on se vrati.Podignem tocak i opet se desi povremeno.Cak mi se desilo kad se vrate pedale kontra i posle krenem normalno da okrecem pedale jednostavno se zupcanik i sve okrece ali nece da pokrene tocak.Ne znam sad kako sam objasnio ali neverujem da je menjac problem, nov je.Osovina u srednjem pogonu nova.Sumnjam na zadnji zupcanik jer 4 zupcanik odavno se okrece u mesto i ne pokrece tocak ali ovo mi se prvi put desava da mi na silu okrene pedale.Slika najmanji-najmanji Da napomenem da sam vozio sa ovim menjacem par dana i nije bilo problema.

Attached Thumbnails

  • IMG_20170808_174250.jpg

  • 0

#336 Aca_Mladenovic

Aca_Mladenovic
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 08 August 2017 - 04:36 PM

Nije najmanji najmanji vec iza najveci a napred najmanji
  • 0

#337 lowzyyy

lowzyyy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 315 posts

Postavljeno 08 August 2017 - 08:58 PM

Nista nisam ukapirao koji problem imas, neka mi neko pametniji od mene pojasni
Sta treba da vidim na slici ?
  • 0

#338 Aca_Mladenovic

Aca_Mladenovic
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 08 August 2017 - 09:13 PM

Na slici se nista ne vidi samo polozaj menjaca u 1. brzini ali zanemarimo to.Problem je kada u toku voznje okrecem pedale desi se da kavez menjaca skroz ispravi i bude paralelan viljusci i cimne da se vrati nazad a samim tim i komplet srednji pogon povuce u kontra smer.Takodje se desi da mi proslajfuje zupcanik tj. okrece u mesto a nikako da pokrene tocak.Kao da zablokira zadnji zupcanik i sve stane i kavez ode skroz napred.Ne znam kako da objasnim :)
  • 0

#339 Aca_Mladenovic

Aca_Mladenovic
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 08 August 2017 - 10:05 PM

Jednostavno, kada guram bajs napred okrecu se pedale sto nebi smelo da se desava.
  • 0

#340 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 08 August 2017 - 10:06 PM

Iz opisa tvojih problema, ti bi trebalo da zameniš i kasetu i lanac i srednji pogon :D To ako ti jedan lančanik ŠLAJFUJE, to je legendarno. A cimanje lanca miriše na neko zapinjanje negde kroz menjač ili na prelazu menjač-kaseta. Vidi da ne mrdaš ništa kad tako zapne i vidi gde glavi. A idealno ne vrti pedale kontra.

 

Edit posle tvog posta

 

Tebi je izgleda freewheel sj* za sve pare sa sve lančanicima. Ako možeš, zajmi neki drugi točak sa navojnom kasetom (ili kakvu već imaš, ne mogu da pohvatam) pa probaj.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika