Jump to content


kojom prosecnom brzinom treba voziti za put od 100km a da si


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
28 odgovora na ovu temu

#1 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postavljeno 27 February 2009 - 07:05 PM

:?
  • 0

#2 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 27 February 2009 - 07:26 PM

pozdrav,

dovrši rečenicu :wink:
  • 0

#3 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 980 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 February 2009 - 07:29 PM

Zavisi od kondicije(utreniranosti),vrste puta(asfalt,makadam,sljunak,blato),bicikla(drumas za sljunak i blato,no no [-X ),kakva je "etapa" od 100km(brdska,ravnicarska),prometnosti(automobili,pesaci,koze,krave,zmajevi :wink: )...u svakom slucaju voznja bicikla treba da ti pricinjava zadovoljstvo te tako vozi brzinom koja tebi najvise prija.
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#4 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 27 February 2009 - 09:16 PM

Pravilno pitanje bi bilo kojim prosečnim pulsom treba voziti...... :wink:
Ako hoćeš, poređaćemo nekog rekreativca, nekog profesionalca i neko dete. Da svi pređu 100km. Odgovor se nameće sam :mrgreen:
  • 0

#5 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 27 February 2009 - 09:49 PM

Da se i ja malo umesam i pitam gamzzy-ja koliki je preporuceni puls. Meni u proseku bude oko 145. Da li je to mnogo (da mi ne rikne cuka :D ) ili da teram i vise. Naravno da zavisi od spreme i drugih faktora, ali me cisto okvirno interesuje
  • 0

#6 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 27 February 2009 - 10:12 PM

Da se i ja malo umesam i pitam gamzzy-ja koliki je preporuceni puls. Meni u proseku bude oko 145. Da li je to mnogo (da mi ne rikne cuka :D ) ili da teram i vise. Naravno da zavisi od spreme i drugih faktora, ali me cisto okvirno interesuje

Svako ima svoj maximum i svoje zone pulsa.
Ajde ovako: dobro se odmori, znači da budeš čio i veseo i odmora, da lepo jedeš (da se ne prejedeš) pa 2 sata posle tog obroka da budeš već na bajku. Zagrevanje od oko 20-30min i onda startuješ pulsmetar i zapneš svom snagom. Još ako imaš i brdo -još bolje. I pošto kontam da si rekreativac, posle 20-30min cepanja zaustavi pulsmetar pa mi ovde napiši koji ti je prosek. Taj prosek bi bio grubo izmeren tvoj aerobni prag. Na osnovu tog praga ću ti dalje dati šta i kako.
  • 0

#7 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 27 February 2009 - 10:16 PM

da mu daš conconi test :D
  • 0

#8 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 27 February 2009 - 10:22 PM

Thanks. Cim uslovi dozvole merim i saopstavam rezultate.
  • 0

#9 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 27 February 2009 - 10:28 PM

Primera radi:
Meni je na visokom opterećenju prosek 183, a treniram "dužine" između 151 i 163
  • 0

#10 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 28 February 2009 - 11:18 AM

Da to me je u principu i interesovalo. Znaci mogu da puls drzim izmedju 145 i 155. Primetio sam da mi tako i najvise odgovara. Iznad 155 već kreće opterećenje a iznad 165 ne mogu da se snabdem kiseonikom u dovoljnoj meri pa moram da usporim. Jbg kada sam loš što se kondicije tiče. #-o
  • 0

#11 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 28 February 2009 - 12:01 PM

Ništa me nisi shvatio!
Moraš sam sebi da izmeriš taj prosek. Ajde sada da se i Đuka ili Stević ovde otvore i napišu kako oni treniraju i ti misliš da ćeš moći da voziš tim tempom i u tim njihovim zonama?
Već sam napisao da svako ima individualan max puls. Nekome je preko 200, nekome je ispod 170, nekome je možda i 160.
Ništa ti neće značiti da voziš nahođen osećaju. Ja recimo mogu ceo dan, ali ceo dan da budem na bajku ako vozim ispod 150, dok neko crkne posle pola sata na tom pulsu.
Isto tako kada vidim pitanje kojom brzinom je najbolje da se ide pripadne mi muka... ima jako mnogo faktora koji utiču na brzinu kretanja: vetar (u leđa, u lice ili bočni), uzbrdica, nizbrdica... puls je jedino merilo, doduše, za nekoga ko ima viška kilograma može da bude mnogo teže uzbrdo nego ravno.

I ponovo, ja sam moje dao samo kao primer kako to otprilike ide, a kada mi neko da svoj aerobni prag, bez problema ću ispisati kako je najbolje da vozi dužine.
  • 0

#12 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 28 February 2009 - 12:13 PM

puls ili vataža, ali ko još ima merač snage :?
  • 0

#13 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 28 February 2009 - 12:30 PM

puls ili vataža, ali ko još ima merač snage :?

Ne znam da li se mogu nabrojati ljudi na prste jedne ruke koji u srbiji imaju watt-metar na bajku... uz to nisam siguran da iko ima...

Takođe sam primetio da samo bolji pulsmetri prikazuju tačan puls. Sigma PC-14 mi je pokazivala i 220, a Polar mi nije nikada prešao 198 a i to je bilo na izuzetno teškoj trci u Krivaji. U normalnim uslovima mi je max 192.
  • 0

#14 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 28 February 2009 - 12:33 PM

Kao prvo hvala ti što se trudiš da mi neke stvari objasniš.

Kao drugo nije mi bila namera da budem brzoplet.

Kao treće ne razumem zašto si u poslednjem postu napisao komentar za prelazak puta od 100km. Pa ja to pitanje nisam postavio.

Kao četvrto sve vreme sam mislio na prosečan puls a ne maksimalni. Dok merim ne gledam trenutni puls (što je možda pogrešno) jer on naravno stalno varira, već samo prosečni.

Dakle, kako se ne bi više nervirao i meni objašnjavao neka ostane cela priča na tome da ti ja dam svoj prag (kada ga budem izmerio po uputstvu koje si mi dao), pa da mi ti (ako želiš) napišeš ostatak. Ok?
  • 0

#15 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 28 February 2009 - 12:40 PM

Ne znam da li se mogu nabrojati ljudi na prste jedne ruke koji u srbiji imaju watt-metar na bajku... uz to nisam siguran da iko ima...


ja znam barem dvoicu... :) ali ostaje ovo za prste ruke :)

220 pik, ili konstantno? i meni je malo chudan puls, mada promenio sam 2 pulsmetra.. tipa zavrsim trku od 1h sa prosekom 188 i max 197.. 189 mogu da vozim duze, 190-191 vec ubija.. podaci od prosle godine. izgleda mi malo visoko za anaerobni prag.
  • 0

#16 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 28 February 2009 - 05:33 PM

Kao prvo hvala ti što se trudiš da mi neke stvari objasniš.

no frx. treba ljudi da nauče da brzinomer nije nikakvo merilo, osim za neko lično zadovoljstvo.

Kao drugo nije mi bila namera da budem brzoplet.

3 puta meri, jednom seci, pogotovo što je tvoja čuka u pitanju.

Kao treće ne razumem zašto si u poslednjem postu napisao komentar za prelazak puta od 100km. Pa ja to pitanje nisam postavio.

naslov teme

Kao četvrto sve vreme sam mislio na prosečan puls a ne maksimalni. Dok merim ne gledam trenutni puls (što je možda pogrešno) jer on naravno stalno varira, već samo prosečni.

kada ti budem dao raspon u kom da voziš, bolje da ga gledaš.

Dakle, kako se ne bi više nervirao i meni objašnjavao neka ostane cela priča na tome da ti ja dam svoj prag (kada ga budem izmerio po uputstvu koje si mi dao), pa da mi ti (ako želiš) napišeš ostatak. Ok?

nije frka, sve dok se razumemo i čitamo cele postove. nema ljutnje.
  • 0

#17 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 28 February 2009 - 05:36 PM

220 pik, ili konstantno? i meni je malo chudan puls, mada promenio sam 2 pulsmetra.. tipa zavrsim trku od 1h sa prosekom 188 i max 197.. 189 mogu da vozim duze, 190-191 vec ubija.. podaci od prosle godine. izgleda mi malo visoko za anaerobni prag.

Ma to je merio ona skrnava Sigma. To je bilo na FG maratonu, blizu finiša, na poslednjem usponu. Borio sam se za 5 mesto protiv grane koja se zakačila za zadnju vilu. Mislio sam da me prati izvesni vozač :mrgreen:
  • 0

#18 gordan

gordan
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 517 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 02 March 2009 - 07:11 AM

[...] Već sam napisao da svako ima individualan max puls.[...]


uz to, kod nekoga ograničavajući faktor za maksimalno opterećenje ne mora biti max puls (MHR) već krvni pritisak (ljudi sa povišenim pritiskom; starosna dob - posle četrdesete godine života (grubo rečeno) krvni sudovi počinju da gube na elastičnosti).

tako meni je meni ((pasionirani)rekreativac, 40 godina) na testu opterećenja (radio sam ga sredinom januara) pri 200W i pulsu nešto preko 170, pritisak iznosio oko 200/75 (uternirano oko će primetiti viši donji pritisak od uobičajenog pri tom opterećenju). od tada uzimam da mi je MHR, po savetu doktorice, 179, bez obzira na to što sam nekoliko puta prošle godine uspeo da držim puls iznad 180 tokom nekoliko minuta (u finišu trke u erdeviku max puls je bio 191).
  • 0
--

#19 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postavljeno 13 March 2009 - 10:31 AM

Posto vidim da ima ljudi koji se razumeju u biciklisticki trening i opterecenje organizma hteo bi da postavim pitanje koje je srodno sa ovom temom.
Ja sam slicno Gordanu rekreativac sa svojih 40 godina, koji se u poslednjih godinu, dve bavi malo aktivnije biciklizmom jer mi prija vise od ostalih sportova (u ovim godinama se vrate sve povrede iz aktivnog bavljenja sportom). Namera mi je da pocetkom leta krenem na turu od jedno hiljadu kilometara i da je predjem tu deonicu za 10-11 dana. Sto od prilike iznosi oko 100 km/dan. Deonica je ravna i najverovatnije sa vetrom u ledja, tako da mislim da nece biti problema da je izvezem. Medjutim kako se taj napor javlja kontinualno 10 dana, a po nekoj mojoj racunici cu trositi preko 5000 cal./dnevno (90 kg+oprema na biciklu), a sa normalnom (pojacanom) ishranom sam ogranicen na oko 3500cal./dan pitanje je sledece:
Kako se ponasa organizam u takvim situacijama, odnosno sta mogu da ocekujem? Nemam iskustva sa takvom vrstom naprezanja organizma.

Unapred hvala na odgovoru,

Pozdrav Marko
  • 0

#20 prodzo

prodzo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 240 posts
  • LocationCacak

Postavljeno 13 March 2009 - 10:55 AM

Ja sam vozio turu od 600km u 4 dana. Neko moje misljenje je da je km od 100 do 150 km idealna kilometraza za nekih 15ak sati koliko ti dan dozvoljava da vozis. Naravno u prekidima. Nema sta da se cimas oko toga...jedi normalno pij dosta tecnosti i okreci bez ikakvih pulsmetara i tih zaebancija. Veruj mi kada prodjes prvi dan i prvih 100 km sve ce ti biti lakse,ne zato sto ces fizicki biti bolji nego zato sto ces imati u glavi da nije nista spec i tesko voziti vece kilometraze. Po meni nema lepseg osecaja nego kada sednes na bike i odpocens svoje putesestvije a da pritom znas da je ispred tebe 600 km koje treba da predjes. Stavis sluske naocare i uzivanje pocinje ;)
Moj savet nemoj se mnogo opterecivati sa tim. Samo dobro razmisli sta ces nositi na put. Razmisli sta ce ti trebati a sta je totalno ne potrebno a tezi bar pola kila a takvih stvari ce imati veruj mi. Farke ni slucajno na put :).
P.S. to je uzivanje ne trening za kondiciju! Koliko mozes vozi i uzivaj!
  • 0
NEVER GIVE UP....




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika