Jump to content


Fotografije

Sa Alivija na XT??


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
23 odgovora na ovu temu

#1 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 31 January 2009 - 03:48 PM

Trenutno vozim bajk sa alivio shifterima i deore zadnjim menjacem. Ova kombinacija me sluzi jos uvek ali kako sam poceo da sve vise i duze vozim nisam siguran u njihovu pouzdanost.

Problem je nedostatak iskustva sto se tice upotrebe komponenti. Pitanje je sledece: da li da kupim xt shiftere i xt zadnji menjac (konkretno M770) sto izadje oko 15000din., Ili da kada mi otkazu trenutne komponente kupim iste takve? Da li je XT stvarno dugotrajniji i da li se isplati ili i alivio i deore mogu da rade posao vise od godinu dana?

Neko ce reci zavisi od nacina voznje i drugih faktora. Sto se toga tice nacin voznje nije toliko zahtevan, po meni se radi o nekom normalnom, srednjem, intenzitetu.

Takodje se kocim i oko X.9 kombinacije (2008. godina), koja u capriolu takodje kosta oko 15000din. (oba trigera i zad. menj.) Ili da iskombinujem nesto trece??

P.S. U obzir dolaze samo novi delovi.
  • 0

#2 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 January 2009 - 03:54 PM

Ja sam uvek za kvalitetan upgrade - XT i X9 je definitivno kvalitetniji od Alivio/deore kombinacije.
A sto se tice pitanja da li X9 ili XT - i jedna i druga varijanta ODLICNO rade, pogotovu kada je rec o redizajniranom XT-u.
Budi bez brige - sta god kupio, neces se pokajati, licno vozim i Shimano i Sram i oba sistema rade posao perfektno. U tvom slucaju, posto kupujes novo - sta ti se ucini lepsim i laksim za saltovanje brzina - XT ima opciju da brzine idu nadole u oba smera rucice, opet X9 ima resenje sa kojim palac zavrsava sav posao...
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#3 ciric_ivan

ciric_ivan
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 307 posts

Postavljeno 31 January 2009 - 05:34 PM

A kakav bajk vozis?

Pretpostavljam da ima delove u Alivio klasi - pogon, tockove, kasetu, kocnice...

Staviti xt rucice i zadnji menjac na takav bicikl isto je kao staviti skupe alu felne i niskoprofilne gume na yugo. Opet je yugo, nikako auto [-X :) (Nemoj da mi neko zameri na pesnickoj slobodi)

Moras da kupis i kasetu za devetofaz (3x9) i lanac i onda ce raditi kako treba (jos 2-3 hiljade).

Vrednost polovne bicikle sa alivio opremom tesko da prelazi 15k dinara, a ti planiras da das 18k za njen upgrade. A ostaju ti i "losi" tockovi, i amortizer i pogon, kocnice... A diskutabilno je i ram kakav je, nisu svi al ramovi isti.

Ovakav upgrade mi ne deluje smisleno. Ja bih te pare drukcije potrosio.

Bio je ranije na oglasima ovde ili na ciklonautu krsh bicikl, od onih sto novi kostaju 5000dinara, dno dna, a lik mu je stavio zadnji menjac xtr!!! I prodavao ga za 90 evra. Valjao sam se od smeha.
  • 0

#4 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 31 January 2009 - 06:17 PM

Hvala na brzom odgovoru.

za Ivana: apsolutno se slazem sa tvojim argumentima. Naravno da se promena kasete i lanca podrazumeva. Da krenemo redom. Ram alu 7005 (polar avalanche), felne rigida, osovine lx (585) prednja i zadnja, srednji pogon alivio (planiram da stavim firex nije skup oko 6000din), prednji menjac lx, amort suntour axon itd.

ono sto hocu da kazem je da bajk (barem po meni) ima dobru osnovu za upgrade. Za sada me interesuje hardtail bajk i ram se pokazao dobro. Kada se pogleda i merida, scott i skoro svi ostali (bilo je reci na forumu) valjaju ramove iz azije. Ne kazem da je polar kvalitetniji ili isto tako kvalitetan sto se ramova tice ali se pokazao iznenadjujuce izdrzljiv. Tako da sam krenuo na uklanjanje drugih slabih karika, ne da bih vozio xt ili sta drugo vec da bih imao pouzdanje da na nekom brdu 100km od kuce nesto ne pukne. Kada bih znao da deore moze da bude toliko pouzdan uopste ne bi bilo potrebe za kupovinom skupljih delova.
  • 0

#5 CopyCat

CopyCat
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 323 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 31 January 2009 - 06:22 PM

U neku ruku se slažem sa Ivanom ... mada je na primer moj slučaj... ja isto vozim Alivio šiftere (ili su možda neki još klasa ispod ne znam :mrgreen: ) i deore zadnji menjač... i odlično me služe a vozim koliko toliko zahtevne i duge deonice ... otprilike vozim većinu trail-ova na Fruškaću ... u isto vreme sam tokom ove godine napravio upgrade na XT pogon i kupio nove točkove ... ja ne vidim neku preteranu potrebu da upgradeujem na xt šiftere dok mi ovi šljakaju.... tako da koristi to dok radi ... ili ti ona krilatica "dok radi ne menjaj" :D ... kad ti prsnu onda kupiš nove i to je to. Razlog tome je što je i ivan rekao... ja ako hoću sad da menjam šiftere moram kupiti i kasetu, i lanac, i šiftere... znači mnogo novaca.... a da menjam za nešto što mi funkcionište ok [-X .


ps: ako ipak odlučiš da kupuješ pogledaj na CNC-ju mislim da ćeš proći jeftinije a čuo sam i da je danas počela primena trgovinskog sporazuma tako da je moguće i da su skinuli carinu.
  • 0
"Always remember you're unique, just like everyone else."

#6 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 31 January 2009 - 06:47 PM

+1 ne menjaj dok radi.

Imam deore na trekeru i X-7 na MTB, jače od toga je stvarno overkill :)

(oseti se da je X-7 debelo nadmoćniji od deorea, ali za rekreativnu vožnju gde ne gledaš svaki milisekund je svejedno)
Virni na moj WWW link pa proceni koji mi je stil vožnje.
  • 0

#7 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 31 January 2009 - 07:07 PM

Thanks Copy Cat i mixitron. Trebalo mi je misljenje iz prve ruke. Ako vama sljaka onda ce i meni. Gledao sam i malo na CRC-u ali me je uvek nervirala kradja nase lepe drzave.

Mislite da je počela primena trgovinskog sporazuma i da su skinuli carinu. NEMA SANSE!!

Daj neka neko potvrdi pa da se bacim na CRC.

P.S. Copy Cat sad videh da si napisao CNC da li si mislio na Chain Reaction Cycles?
  • 0

#8 ziggy

ziggy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 291 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 31 January 2009 - 09:56 PM

Mislite da je počela primena trgovinskog sporazuma i da su skinuli carinu. NEMA SANSE!!
Daj neka neko potvrdi pa da se bacim na CRC.
P.S. Copy Cat sad videh da si napisao CNC da li si mislio na Chain Reaction Cycles?


Jeste,počela je primena SSP-a. Carina na delove za bicikle iz EU je 8 % ,a ostatak koji nema EU poreklo je ostao 10%, ali za pravna lica. Da bi mogli da primene povlasticu o smanjenoj carini, mora da postoji dokaz da je roba EU porekla. Znači EUR obrazac ili izjava na fakturi u tačno određenom obliku. Ovo se ne odnosi na fizička lica, na njih primenjuje jedinstvena carinska stopa od 10 % za svu robu.
  • 0
When I was a kid I used to pray every night for a new bike. Then I realised that The Lord doesn't work that way, so I stole one and asked him to forgive me.

#9 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 January 2009 - 10:02 PM

Znači EUR obrazac ili izjava na fakturi u tačno određenom obliku. Ovo se ne odnosi na fizička lica


Tacno tako, negde se cak trazi i da se da detaljna spec. utrosenih repromaterijala i nihovog udela u finalnom proizvodu da bi se vildelo koliki je % iz EU...ili pri recimo izvozu iz Srbije - koliki je udeo domacih sirovina...Fizicka lica nemaju sa ovim delom dodirnih tacaka.
Ali - sta je to iz EU - poreklo - Kina, Tajvan, Malezija...pa izmedju svega sa Istoka, ubode se malo i neceg iz UK recimo, Spanije, ali Istok ubedljivo vlada.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#10 ziggy

ziggy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 291 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 31 January 2009 - 10:05 PM

Ali - sta je to iz EU - poreklo - Kina, Tajvan, Malezija...pa izmedju svega sa Istoka, ubode se malo i neceg iz UK recimo, Spanije, ali Istok ubedljivo vlada.


Mislim isključivo na zemlje koje pripadaju EU, a ne EU kao zemlja porekla...
a da dolazi sve sa istoka, to je tako skoro 100 %. Veoma malo robe dolazi a da je iz zone EU, a da je vezano za MTb, barem kod nas u Srbiji.
  • 0
When I was a kid I used to pray every night for a new bike. Then I realised that The Lord doesn't work that way, so I stole one and asked him to forgive me.

#11 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 31 January 2009 - 10:09 PM

Auuu al vas globe sa carinom. Kod nas samo 5% na delove. POnekad i neplatimo :mrgreen: :mrgreen: Cek malo, Ziggy jel za delove ili bajkove koje imaju bar 51% ''EU'' u njih je besplatna carina. Znaci 0%. Mislim da je tako kod nas, neznam kako je gore kod vas. Ali idi nadji nesto takvo. :mrgreen: :mrgreen:
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#12 ziggy

ziggy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 291 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 31 January 2009 - 10:17 PM

Auuu al vas globe sa carinom. Kod nas samo 5% na delove. POnekad i neplatimo :mrgreen: :mrgreen: Cek malo, Ziggy jel za delove ili bajkove koje imaju bar 51% ''EU'' u njih je besplatna carina. Znaci 0%. Mislim da je tako kod nas, neznam kako je gore kod vas. Ali idi nadji nesto takvo. :mrgreen: :mrgreen:


A koji bajk ima 51 % EU... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • 0
When I was a kid I used to pray every night for a new bike. Then I realised that The Lord doesn't work that way, so I stole one and asked him to forgive me.

#13 milanbike

milanbike
  • Members
  • PipPipPip
  • 136 posts

Postavljeno 31 January 2009 - 10:43 PM

ja sa deore izvozao sve trke prošle i ove godine, kao i ostale voznje.
i to sa jednim istim kompletom(polovnim) !
  • 0

#14 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 31 January 2009 - 11:42 PM

n:grandpa vot hi sed.

Jone ciklonaut na svom prastarom GT-u (bez amorta...) ima Deore opremu, nije njime prošao samo gde nije ni otišao.
  • 0

#15 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 01 February 2009 - 08:33 AM

Kontam da je za netakmičare Alivio neprevaziđen.
8-faz je i taj lanac je u startu dugotrajniji. Zupčanici su deblji i samim tim dugotrajniji. Da sam na tvom mestu, uzeo bih eventualno Sram-ove 8-faz ručice menjača za Shimano. Mislim da se zovu Attack ili kako več, neka me nemko ispravi. Time ćeš dobiti na preciznosti šiftanja, ako dobro razgraničiš zadnji menjač.

Evo, zove se Attack, ima i za 8-faz ceo set da se naruči. Valjda ga ima i Capriolo.
http://www.veb-company.si/sram6.php
  • 0

#16 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 01 February 2009 - 09:56 AM

Upravo sam shvatio da je ta kombinacija (sram attack) najbolja i najisplativija trenutno. Ima ih u capriolu za nekih 3000din.

Znaci da predjem na attack i uzivam 8) :mrgreen: a jea
  • 0

#17 sssasa

sssasa
  • Members
  • PipPip
  • 33 posts

Postavljeno 01 February 2009 - 04:43 PM

...da se i ja ukljucim u pricu. Ako nemas takmicarske afinitete i ne bolujes od bolesti "fenseraj" ne opterecuj se. Naravno ako imas kinte za trosenje onda zasto ne. No ako si prosecan srbin( citaj malo bolje no golja) ovo ti vrsi posao. Ja vozim treka scott sportster sa deore shalterima i zadnjim menj. Prosle god skoro 5hilj.km po svakojakim vukojebinama. Sve shljaka kao i kod 5x skupljih. Bolje ti je da ulozis u dobar sic u dobrar shorts sa umetkom no da ulazes u to a da prostata "place" i izlaze zuljevi po "guzovi" :oops:
  • 0

#18 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 February 2009 - 05:40 PM

ono sto hocu da kazem je da bajk (barem po meni) ima dobru osnovu za upgrade


Razmisli dobro da li ce tebe licno zadovoljiti oprema kvaliteta koju vec imas, jer ako ti u glavu udje virus koji vecina nas ima - onda si dzabe bacio kintu za alivio i sl, jer ce ti u glavi odzvanjati XT....XT....XT....XT....i slicne stvarcice..... :wink:

Ako nemas takmicarske afinitete i ne bolujes od bolesti "fenseraj" ne opterecuj se


Ovo prvo nije toliko zarazno, ali ovo drugo ( fenseraj )...to kad uhvati - ne pusta 8)
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#19 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 01 February 2009 - 06:27 PM

dobro ste me opravili sssasa i misa. salim se.

naravno da bi mi se svidelo da teram i xtr ali mi je mnogo bitnija pouzdanost u toku rekreativne voznje pa sta god pisalo na menjacu ili cemu vec. ne bih da par desetina kilometara guram bajk do kuce :x . koliko sam zakljucio iz drugih postova ova sadasnja oprema ima da tera jos, a kad rikne kupicu najverovatnije istu pa ako opet izdrzi godinu-dve odlicno. A sto se tice crva i fenseraja za sada odolevam. [-o<
  • 0

#20 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 01 February 2009 - 06:37 PM

Vidi, ja sam se navozio Tourney opreme na Polaru i nikad nisam gurao kući jer mi je nešto otkazalo. A da sam mu se naje* majke kad ponekad slaže u šaltanju - jesam. Da me je C038 prednji menjač nekad maksimalno ispalio na uzbrdici i ostavio me da guram - jeste. (Zato sam prvom prilikom stavio SRAM X-gen napred, i sad se samo čuje klik-zvec (dole) ili klik-cak (gore), i sve teče besprekorno.)

U jednom trenu počinje pouzdanost, u drugom performanse, u trećem sve to dobija predznak 'vrhunski'. Važi za sve komponente. Ti sad vidi koji nivo te u čemu zadovoljava. Negde će ti biti dovoljno da se to ne kvari, negde da radi bez problema, negde da radi savršeno.

pojenta - stavi ti i XT i XTR komponente na bajk ako možeš, ali ne mora to da bude pošto-poto-odma'-sutra. Ako si zadovoljan kako to Alivio rad posao, zadrži ga. Ako nisi, planiraj zamenu u sledećem ciklusu. Ako je katastrofa - menjaj odmah. :)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika