Jump to content


Fotografije

Licna radionica


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
43 odgovora na ovu temu

#1 BikeMan

BikeMan
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationSrpsko Sarajevo

Postavljeno 11 January 2009 - 07:08 PM

Sta po vama treba da ima bolje opremljna licna radionica i koliko novca bi trebalo uloyiti u nju
  • 0

#2 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 11 January 2009 - 07:19 PM

Ako idemo da imamo celi alat za biciklizam od zvucnog proizvodjaca(recimo Park Tool) treba da se odvoji vise od 5000e za njega. Ako zelis samo osnovne stvari za licnu kucnu radionicu a opet od dobrog proizvodjaca cena ce se dviziti od 100-300e u zavisnosti od alata. Isto to ako kupis od nekog kineskog proizvodjaca moze da kosta od 30-80e ali veruj mi da na alat se nestedi

Specijalni alati iz tipa alat za servisiranje amortizera nespada u gorenavedene stvari. Za njega treba doplatiti vise od 1000e od proizvodjaca. Znaci ako hoces da imas servisni alat za Rock Shox, Marzocchi, Manitou, Fox treba da se odvoji oko 5000e. Za celu asortiman
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#3 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 11 January 2009 - 07:25 PM

Znajuci Bikeman-a, verovatno misli na najosnivnije stvari pristupacne cene, tipa set imbus kljuceva, malih srafcigera, adapteri/kljucevi za skidanje kasete, patrone, pedala,.. itd..
  • 0

#4 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 11 January 2009 - 07:36 PM

Pa to sam i napisao da ako uzme najosnovniji alat moze da prodje i sa 30-ak eura. Samo ako me poslusas imbus kljucevi neka budu od dobrog proizvodjaca kako ne bi zaebali imbus strafove na bajku
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#5 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 11 January 2009 - 09:10 PM

Ključ za kasetu je oko 15 evra i alat za lanac izadje isto, što je 30e. Dodaj na to i set imbusa i to je oko 40e. Ključeve za konuse isto nije loše imati - još 10e, kao i ključ za centriranje (oko 5e). Radapciger za kurble i poseban alat za patronu se po meni bar - ne isplati kupovati ako nećeš da otvaraš sopstveni servis.
  • 0

#6 BojanNS

BojanNS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 11 January 2009 - 10:12 PM

To sto Arioth rece za imbuse potvrdjujem iz prakse, nisam na svu srecu zeznuo sraf ali sam uvrnuo imbus kao da je od gume, a na drugom imbusu se kraj skroz izjeo i postao je okrugao.

Skoro sam kupio kljuc za kasetu u PlanetBike-u, jos dosao kao da proverim da li kojim slucajem imaju, cisto radi reda, kad ono kaze ima :shock: "daj jedan", bio je oko 500din 8) mozda sam trebao kupiti vise dok ima, posto retko tamo ima nesto :mrgreen:

Od ostalog alata imam set imbusa, torx za zavrtanje diskova, par kljuceva, jedne kombinirke, jedne papagajke ako nekada ustrebaju, a bilo je par puta, krstasti srafciger za one zavrtnjeve na menjacima. Jos cu da kupim, kada naletim kljuc za patronu pogona, alat za lanac, za zatezanje zbica i to je to, mada sam verovatno nesto zaboravio. #-o
Umesto radapcigera koristim foru koju je Hari rekao "pedalas dok ne popusti" =D> i to savrseno funkcionise.
  • 0

#7 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 January 2009 - 07:19 AM

Ako imaš neki bajk servis, ne treba ti ništa.
Ako nemaš, onda ti trebaju alati za ono što imaš na bajku. Ključevi (nastavci) se mogu jako razlikovati za razne glave i patrone...
npr, u mom "arsenalu" alata imam sledeće:
ključ za kasetu i kontru
set kvalitetnijih imbusa
poseban dugačak imbus 8 radi poluge (na drumskom je oktalink patrona ;) )
set šrafcigera sa sve torcs-om zbog diskova
par ogromnih "pljosnatih" šrafcigera
pumpicu za amort
veliku pumpu za gume
par "mercedesa" (imbus 4,5,6)
"okasti" ključ 6 i 8 (crank bros pedale)
razni vilasti ključevi
čekić 100g (dovoljan da se izbije headset, a takođe isuviše lagan da napravi neku štetu)
ključ Shimano TL-FC20 (mali, jeftin, ne znam kako sam živeo bez njega :mrgreen: )
mali set ključića Kelly's na kojima je ključić za lanac (jeftino a kvalitetno)
i valjda je to TO

kontam u nekoj budućnosti da uzmem ključ za Hollowtech2 patronu i izbijač šoljica, pa ću biti miran :D
  • 0

#8 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 January 2009 - 07:20 AM

Po meni ako imas smisla za mehaniku i volis te stvari treba biti opremljen. Pored kompletnog biciklistickog alata za koji treba izdvojiti brdo para treba jos garnitura viljuskasti, viljuskasto okasti i okastih kljuceva, imbus kljucevi, gedore, kombinirke, secice, papagajke, sve vrste srafcigera, nesto mernog alata, kilo kljuc, busilica, brusilica, garnitura probojaca i sekaca, cekic mali srednji veliki, testere, turpije, garnitura ureznica i nareznica i neka kutija za odlaganje alata.
Sto bi rekli, BEZ ALATA NEMA NI ZANATA.
  • 0

#9 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 January 2009 - 08:05 AM

Pored kompletnog biciklistickog alata za koji treba izdvojiti brdo para treba jos garnitura viljuskasti, viljuskasto okasti i okastih kljuceva, imbus kljucevi, gedore, kombinirke, secice, papagajke, sve vrste srafcigera, nesto mernog alata...

Pa dobro, ko još nema kombinirke i sečice... nisam nabrajao sav alat, nego u glavnom specifičan koji se najviše koristi za kućno sređivanje. Nisam naglasio da dobro dođe mali nosač bajka koji oslanja bajk na zadnjoj osovini. Tako može u kućnoj radinosti bez ičije pomoći da se našteluje zadnji menjač i sl. stvari za koje "treba da neko drži bajk u vazduhu" :mrgreen:
Papagajke su klešta koja se sve manje koriste na modernim bajkovima, ali valja ih imati.
Šilo dobro dođe da proširi rupu posle sečenja bužira, ali i manji krstak radi isti posao.
Za bužire menjača je dobro imati sečise sa zakrivljenim krajevima, pogotovo ako se nemaju kvalitetnije "obične" sečice, jer je bez toga praktično nemoguće preseći bužir menjača.
Za sav alat je preporuka da se kupi kvalitetan, ali i sa kvalitetnijim treba raditi oprezno, da se ne bi oštetio ni alat ni delovi/šrtafovi i sl.
  • 0

#10 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 12 January 2009 - 08:50 AM

Moja kolekcija.

-lifu kljuc za kasete, skida i f.wheel i f.hub.
-kljuc za patron (cetvrtku)
-odvijac kurbli
-skidac lanca
-kljuc za pedale (viljuskasti + okasti 14/15)
-socijalni viljuskasti kljucevi 13-18 (cale razvukao normalne), ovo nikako da kupim bolje
Puz 0-32 mm (ovo zlata vredi, pogotovo zbog poluge)
-cobra kljuc za zbice
-'mercedes' imbus
-skidaci guma
Torx za BB5
Ogroman gumeni cekic

Misc. imbusi, gedore, srafcigeri i sl. zateceno po kuci.
Imam srece da jedna kineska kljestanca iz 'n-u-1' kompleta savrseno seku buzir.

Za nabijanje zvezde u vrat amorta cu koristiti - kad se javi potreba - staru pijacnu sticnu na koju se natice sediste. Idealna.
  • 0

#11 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 12 January 2009 - 01:09 PM

Kad pominjemo imbuse, da pomenem i foru za "produžavanje" istih. Naime, ako vam treba duža poluga na kraj imbusa navučete neku cevku i tako se dobije veći obrtni moment :) :)
  • 0

#12 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 January 2009 - 02:35 PM

Kad pominjemo imbuse, da pomenem i foru za "produžavanje" istih. Naime, ako vam treba duža poluga na kraj imbusa navučete neku cevku i tako se dobije veći obrtni moment :) :)

i savijanje, ukoliko je sAm imbus lošiji...
  • 0

#13 BikeMan

BikeMan
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationSrpsko Sarajevo

Postavljeno 12 January 2009 - 09:06 PM

ma planiram uloziti oko 450 eura tako da mogu uyeti ipak ponesto boje ali 5000 eura...ma da nisi pretjero
  • 0

#14 BikeMan

BikeMan
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationSrpsko Sarajevo

Postavljeno 12 January 2009 - 09:08 PM

Znajuci Bikeman-a, verovatno misli na najosnivnije stvari pristupacne cene

pa vjerovatno bi i ti mislio na njega da sedmicno iydvajas po 5do 10 eura maksimalno
Al dobro uglavnom Hvala
  • 0

#15 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 12 January 2009 - 11:54 PM

Sam svoj majstor varijanta ne moze da kosta preko 100E. Za egzoticnije stvari je uvek bolje otici kod nekog ko vec ima taj alat i ume da ga koristi.
Ako planiras da otvoris servis, pitaj se sta planiras, da krpis gume i stelujes menjace klincima iz kraja, ili nesto zesce od toga? Pa se nadji :)
  • 0

#16 BikeMan

BikeMan
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationSrpsko Sarajevo

Postavljeno 13 January 2009 - 10:14 AM

Ja mislim da ipak moze izaci preko 100 eura.Jer ne bi to bilo samo za bicikla nego jos ponesto.a dok kupim kljuceve, sarafcigere, sarafe ,cekice ,neki kompreso,r brusilicu i jos ponesto........ipak izadje
  • 0

#17 BikeMan

BikeMan
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationSrpsko Sarajevo

Postavljeno 13 January 2009 - 10:17 AM

Ključ za kasetu je oko 15 evra i alat za lanac izadje isto, što je 30e. Dodaj na to i set imbusa i to je oko 40e. Ključeve za konuse isto nije loše imati - još 10e, kao i ključ za centriranje (oko 5e). Radapciger za kurble i poseban alat za patronu se po meni bar - ne isplati kupovati ako nećeš da otvaraš sopstveni servis.



Sta je ustvari tacno alat za lanac,konusi,kuc za centriranje neznam kako izgleda
  • 0

#18 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 13 January 2009 - 10:18 AM

, sarafcigere, sarafe ,cekice , brusilicu i jos ponesto........ipak izadje


Cekaj malo ti hoces bajk alat ili otvaras neku ladnu valaonicu ili mozda auto servis :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Mala sala. Bilo kako bilo racunaj na vise od 100e ako hoces sve te stvari. Samo kompresor je skuplji od 100e
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#19 BikeMan

BikeMan
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationSrpsko Sarajevo

Postavljeno 13 January 2009 - 10:21 AM

Ako imaš neki bajk servis, ne treba ti ništa.

Ma ovdje kod mene ima nekih servisa ali nisu za bajkove a oni koji jesu rade neke cicice koje urade da ti valja do kuce n:mad0090 n:mad0090
  • 0

#20 BikeMan

BikeMan
  • Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • LocationSrpsko Sarajevo

Postavljeno 13 January 2009 - 10:23 AM

znam i reko sam 450 eura.a znate li nekog proizvodjaca kod kog mogu naci malo jeftinije a da je kvalitetno
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika