Jump to content


Fotografije

Prednja rucica ne reaguje na zadnji mjenjac / Gravel


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
10 odgovora na ovu temu

#1 Zokisa

Zokisa
  • Members
  • PipPip
  • 33 posts

Postavljeno 16 March 2024 - 06:57 PM

Pozdrav, radio sam indexing na zadnjem mjecanju i u jednom momentu nije htio ici preko 5 brzine od 10, i koliko god sam se trudio nista, na kraju sam odlucio da otpustim sajlu do kraja i da krenem iz 0. Vratio sam brzine naprije na najvecu i nazad na najmanji i kada sam otpustio sajlu, nekada u tom procesu, prednja rucica ne reaguje, kada hocu prema gore samo 1 klik i mogu vratiti 1 klik, ako probam ici gore jos, nakon klika, kao da mi blokira hod ili je to moj subjektivan osjecaj. Uglavnom, postoji sansa da se sajla otkacila na rucici ili da je pukla. Posto je u pitanju inner cable managment, nisam siguran kako da to provjerim, a s druge strane nisam siguran kako da provjerim da li se otkacila sajla. Da li imate savjete konkretno kako da sam rijesim ili da odem u servis?

P.S: Vidio sam foru sa wd sprejem, to je mnogima pomoglo da se otkoci nesto unutar mjecanja ali nemam kod sebe trenutno pa cu to svakako probati sutra 


  • 0

#2 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 March 2024 - 07:23 PM

Moguće je da si previše otpustio sajlu pa da se skroz 'namotala' na ručicu menjača. Kada je zadnji menjač na najmanjem zupčaniku sajla treba da je skroz odmotana i ručica na poslednjem kliku. To je početni položaj odakle počinje štelovanje i indeksiranje (pogledaj na yt ili ovde na temu štelovanja i indeksiranja).
  • 0
The sea, the sea

#3 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 16 March 2024 - 07:30 PM

Pozdrav, radio sam indexing na zadnjem mjecanju i u jednom momentu nije htio ici preko 5 brzine od 10, i koliko god sam se trudio nista, na kraju sam odlucio da otpustim sajlu do kraja i da krenem iz 0. Vratio sam brzine naprije na najvecu i nazad na najmanji i kada sam otpustio sajlu, nekada u tom procesu, prednja rucica ne reaguje, kada hocu prema gore samo 1 klik i mogu vratiti 1 klik, ako probam ici gore jos, nakon klika, kao da mi blokira hod ili je to moj subjektivan osjecaj. Uglavnom, postoji sansa da se sajla otkacila na rucici ili da je pukla. Posto je u pitanju inner cable managment, nisam siguran kako da to provjerim, a s druge strane nisam siguran kako da provjerim da li se otkacila sajla. Da li imate savjete konkretno kako da sam rijesim ili da odem u servis?

P.S: Vidio sam foru sa wd sprejem, to je mnogima pomoglo da se otkoci nesto unutar mjecanja ali nemam kod sebe trenutno pa cu to svakako probati sutra

Idi u servis

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
  • 1

#4 Zokisa

Zokisa
  • Members
  • PipPip
  • 33 posts

Postavljeno 16 March 2024 - 09:47 PM

Moguće je da si previše otpustio sajlu pa da se skroz 'namotala' na ručicu menjača. Kada je zadnji menjač na najmanjem zupčaniku sajla treba da je skroz odmotana i ručica na poslednjem kliku. To je početni položaj odakle počinje štelovanje i indeksiranje (pogledaj na yt ili ovde na temu štelovanja i indeksiranja).

Da, ali kazem ti, rucica ne reaguje na sajlu vise. Iako je bajk skoro nov, moguce da je doslo do nekog problema u rucici usljed perioda ucenja dok sam skontao kako sta radi. Pa sam se zato javio, mozda neko ima praktican savjet. Nije tesko indeksirati mjenjac ali kada dodje do ovih stvari, tu se majstori poznaju, a ja to nisam :D


  • 0

#5 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 16 March 2024 - 09:53 PM

Uhvati rukom sajlu i isklikci rucicu do kraja da se izvuce sajla za donji polozaj
  • 0

#6 Zokisa

Zokisa
  • Members
  • PipPip
  • 33 posts

Postavljeno 16 March 2024 - 10:31 PM

Uhvati rukom sajlu i isklikci rucicu do kraja da se izvuce sajla za donji polozaj

Pa uradio sam to ali ako probam na rucici da zatezem sajlu ne reaguje. Nije mi jasno da tako lako moze da se desi takav problem da se zezne sajla, jedina opcija mi je da vidim da nije sajla spala sa rucice ili je pukla negdje ali nisam siguran kako to uraditi na samarajkama.


  • 0

#7 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 16 March 2024 - 10:45 PM

Pozdrav, radio sam indexing na zadnjem mjecanju i u jednom momentu nije htio ici preko 5 brzine od 10, i koliko god sam se trudio nista, na kraju sam odlucio da otpustim sajlu do kraja i da krenem iz 0. Vratio sam brzine naprije na najvecu i nazad na najmanji i kada sam otpustio sajlu, nekada u tom procesu, prednja rucica ne reaguje, kada hocu prema gore samo 1 klik i mogu vratiti 1 klik, ako probam ici gore jos, nakon klika, kao da mi blokira hod ili je to moj subjektivan osjecaj. Uglavnom, postoji sansa da se sajla otkacila na rucici ili da je pukla. Posto je u pitanju inner cable managment, nisam siguran kako da to provjerim, a s druge strane nisam siguran kako da provjerim da li se otkacila sajla...

 

Da, ali kazem ti, rucica ne reaguje na sajlu vise. Iako je bajk skoro nov, moguce da je doslo do nekog problema u rucici usljed perioda ucenja dok sam skontao kako sta radi. Pa sam se zato javio, mozda neko ima praktican savjet. Nije tesko indeksirati mjenjac ali kada dodje do ovih stvari, tu se majstori poznaju, a ja to nisam :D

kazes da je bajk skoro nov, ako je u garanciji savetujem da odes u ovlasteni servis da ne gubis garanciju.

 

Pominjes indeksiranje zadnjeg menjaca i prednju rucicu pa si me skroz zbunio,

nisi naveo koji menjaci koja rucica su u pitanju (tip, proizvodjac, model, bilo sta),

msm da je najbolje da postavis fotku delova, mozda moze neko nesto da prepozna i odmah ti resi situaciju.

 

Ako bajk nije u garanciji ja bih razvezo sajlu na menjacu, vukao je napolje i klikao rucicom menjaca i brojao klikove

(treba da bude 1 klik manje od "broja brzina" koji  bicikl "ima", npr 9 klikova za x10 brzinski sistem).

 

Zatim bih proverio granicnike na menjacu tako sto bih okretao pedale i menjac rukom gurao menjac

a lanac prodje preko svih lancanika i po potrebi podesio granicnike.

 

Potom bih uklikao rucicu menjaca u polozaj u kojem se menja sajla

i gurao sajlu "nazad" kroz buzir da vidim da li ce da izadje "glava" sajle iz svog lezista u rucici.

Ostecenja sajle su najcesca kod glave sajle gde se sajla rascveta pa "licne" zapinju i smetaju.

 

Posto si rekao da je "inner cable management" seti se da nisi nesto drugo radio na biciklu cime si mogao da poremetis rad sajle?!?!

 

OT za putovanja kakva planiras ja bih izabrao nesto prakticnije od "inner cable management"a :(


  • 0

#8 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 March 2024 - 05:44 AM

Pozdrav, radio sam indexing na zadnjem mjecanju i u jednom momentu nije htio ici preko 5 brzine od 10, i koliko god sam se trudio nista, na kraju sam odlucio da otpustim sajlu do kraja i da krenem iz 0. Vratio sam brzine naprije na najvecu i nazad na najmanji i kada sam otpustio sajlu, nekada u tom procesu, prednja rucica ne reaguje, kada hocu prema gore samo 1 klik i mogu vratiti 1 klik, ako probam ici gore jos, nakon klika, kao da mi blokira hod ili je to moj subjektivan osjecaj. Uglavnom, postoji sansa da se sajla otkacila na rucici ili da je pukla. Posto je u pitanju inner cable managment, nisam siguran kako da to provjerim, a s druge strane nisam siguran kako da provjerim da li se otkacila sajla. Da li imate savjete konkretno kako da sam rijesim ili da odem u servis?

P.S: Vidio sam foru sa wd sprejem, to je mnogima pomoglo da se otkoci nesto unutar mjecanja ali nemam kod sebe trenutno pa cu to svakako probati sutra 

 

Kad otkačiš sajlu sa menjača, zategni je rukom, i onda isklikći menjač do kraja da sajla bude što više otpuštena/izvučena.

Onda isklikći u kontra smeru, da se što više uvuče.

Ako tu zapinje, nešto je do sajle/bužira, ili ručice menjača.

 

Ako ide glatko, onda isklikći opet da se sajla maksimalno izvuče, i to je početni položaj za fiksiranje sajle na menjač (osim ako imaš onaj "rapid-rise" menjač, ali to je Shimano srećom batalio i mala je verovatnoća da je to).

 

Takođe, dok je sajla otkačena, podesi zadnji menjač tako da mu rolnica stoji naspram najmanjeg zadnjeg lančanika (možda za oko pola milimetra više ka spolja).

 

Uvrni burence za vino štelovanje (obično bude ili na ručici menjača, ili na menjaču, ili na oba kraja).

 

I onda zakači sajlu i kreni sa štelovanjem.

 

U ovom videu sam sve pokazao, objasnio, uključujući i najčešće probleme:

 

 

Relja


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#9 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 17 March 2024 - 06:52 PM

Ako kažeš da si otpustio sajlu na ručici (pretpostavljam da znaš da menjaš brzine) i sada ručica kada pokušaš da vučeš sajlu ne radi, najverovatnije je crkla (kaput) ručica menjača. Ako si šaltao na suvo (menjanje brzina bez da se pogon, lanac i kaseta okreću, svi zajedno) i/ili možda igrao sa graničnim šrafovima za brzine na menjaču postoji šansa da si polomio nešto u ručici menjača. Snimi video toga što radiš i pusti pa će skoro sigurno neko imati odgovor.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#10 Zokisa

Zokisa
  • Members
  • PipPip
  • 33 posts

Postavljeno 18 March 2024 - 05:51 PM

Evo update, prije svega, naucio sam po nesto iz komentara u vezi problema kojeg sam napravio i kako da to vise ne napravim, pogotovo saltanje na suho i caprkanje vise nego sto treba, kada vec ne ide.

U servisu su mi zamjenili sajlu, namjestili zadnji mjenjac i naduvali gume, za 7 eura. Tako da, sreca pa sam naucio na vrijeme stati sa "Do it by yourself" :) 

Hvala svima!


  • 0

#11 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 18 March 2024 - 10:17 PM

Pametno, odmah sam ti rekao šta da radiš...

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
  • 2




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika