Jump to content


Fotografije

Tečnost za kočnice bicikla - komentari na članak


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
10 odgovora na ovu temu

#1 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 January 2024 - 08:40 AM

Na 2bike.rs forumu ima dosta iskusnih stručnjaka iz raznih oblasti.

Ova tema na BikeForums forumu je rezultovala sa više pozitivnih izmena sajta.

Zato mislim da je pametno da (i) ovde zatražim povratne informacije vezano za (poslednji) članak koji sam napisao sa "maštovitim" nazivom: "Koju tečnost da sipam u kočnice bicikla?"

 

Ako nađete vremena, i ako nađete da nešto fali (a pogotovo da ima grešaka), molim vas da javite.

Komentar na forumu, (anonimno) na sajtu, ili privatnom porukom - kako god vam je lakše.

Cilj je da članak bude tačan i pouzdan izvor informacija za sve hobi (i profi) mehaničare.

 

Napomena:

Svestan sam da crvena mast za gumu nije tečnost.

Ta "greška" je namerna.

Po mom iskustvu, većina majstora ni ne zna da to postoji, a kamoli da to koristi, a ovaj članak je bio logično mesto da objasnim za šta je dobra.

 

Relja Novović


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2 slavkov

slavkov
  • Members
  • PipPip
  • 63 posts

Postavljeno 09 January 2024 - 10:58 AM

Sjajan tekst!

Shimano pakuje u osnovi shell tellus c8

https://si.shimano.c...008-ENG-GHS.pdf

Ono ima cSt 8 (Centistokes) viskoznost na 40 stepeni celziusa.

 

A mislim da total lhm+ ima viskoznost 18 na 40 stepeni.

Ja imam pozitivna iskustva sa lhm plus tako da bar ne vidim neku razliku. Ali postoji po datasheetu neka mala razlika u viskoznosti. 


  • 4

#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 January 2024 - 07:31 AM

Sjajan tekst!

Shimano pakuje u osnovi shell tellus c8

https://si.shimano.c...008-ENG-GHS.pdf

Ono ima cSt 8 (Centistokes) viskoznost na 40 stepeni celziusa.

 

A mislim da total lhm+ ima viskoznost 18 na 40 stepeni.

Ja imam pozitivna iskustva sa lhm plus tako da bar ne vidim neku razliku. Ali postoji po datasheetu neka mala razlika u viskoznosti. 

 

Hvala na informaciji.

Ubacio sam tu informaciju (i link ka tvom komentaru) u članak:

 

https://bicikl.bikegremlin.com/19017/koju-tecnost-da-sipam-u-kocnice-bicikla/#1.1.2

 

Relja


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 10 January 2024 - 02:42 PM

Stvarno je mala razlika u viskoznosti, 8 prema 18~20 cSt. Ili sto bi matematicari rekli dva i po puta. Ili 150%, samo. Ili kad pomnozis cenu jednog litra LHM+ ulja sa 2.5 puta dobijes 2250dinara prema 2700dinara za litar koliko je shimano ulje u Srbiji. S time sto se LHM ulje proizvodi za bilione vozila dok se shimano proizvodi za koji milion bicikala...


  • 0

#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 January 2024 - 07:18 AM

Stvarno je mala razlika u viskoznosti, 8 prema 18~20 cSt. Ili sto bi matematicari rekli dva i po puta. Ili 150%, samo. Ili kad pomnozis cenu jednog litra LHM+ ulja sa 2.5 puta dobijes 2250dinara prema 2700dinara za litar koliko je shimano ulje u Srbiji. S time sto se LHM ulje proizvodi za bilione vozila dok se shimano proizvodi za koji milion bicikala...

 

Ima tu svega (kapitalizam i marketing su u suštini: "svi pošteni, pa ko koga...").

 

LHM+ u praksi radi odlično. Nema problema sa dihtunzima, niti sa radom kočnica, barem do nekih - 10 °C.

 

Po povratnim informacijama brata rusa (na engleskom :)  ), na - 20 °C kočnice budu nešto "lenje" ali i dalje dobro rade.

To nisam u prilici testirati.

 

Relja


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 11 January 2024 - 12:35 PM

Da, da, taj kapitalisticki rad, zamisli direktora u shimanu koji umesto da lupi cenu od 1000 dinara za litar i dobije milione kupaca u auto industriji, odluci :"ne ne to je shimano to mora da kosta pet puta skuplje..." Ili nesto kao: "radi i cSt 18 ulje posao ali 'ajde da nabavljamo cSt 8 koje je tri puta skuplje..."

 

Ili mikroprocesori od 20nm i 7nm su slicni pa treba da kostaju isto :)


  • 0

#7 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 January 2024 - 02:31 PM

Da, da, taj kapitalisticki rad, zamisli direktora u shimanu koji umesto da lupi cenu od 1000 dinara za litar i dobije milione kupaca u auto industriji, odluci :"ne ne to je shimano to mora da kosta pet puta skuplje..." Ili nesto kao: "radi i cSt 18 ulje posao ali 'ajde da nabavljamo cSt 8 koje je tri puta skuplje..."

 

Ili mikroprocesori od 20nm i 7nm su slicni pa treba da kostaju isto :)

 

Misliš da se vode prvenstveno dobrim inženjeringom i interesom kupaca?

Napisao sam svoje mišljenje o tome generalno u članku:

Besmislice u biciklističkoj industriji


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#8 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 11 January 2024 - 02:49 PM

"Shimano mineral oil is very thin, at 8 cSt, and has a high viscosity index, which means it doesn't get as thin when heated as other oils. This combination makes it quite expensive to produce."

 

Mislim da su ljudi iz shimana otisli do proizvodjaca, rekli sta im treba, ovi im dali nekoliko razlicitih ulja i na kraju posle dosta testiranja izabrali su ovo koje su izabrali, iako je skuplje... Shimano ta ulja koristi jos od 80'-tih proslog veka ne verujem da im je i tada mentalitet bio hajde da krademo sto vise...

 

Poenta moje price je da nije isto ili slicno, nikome nisam rekao nemojte da koristite LHM i tako to, ali kada napisete to je slicno, samo se malo razlikuje cSt8 i cSt18 onda moram da se ne slozim sa misljenjima. Moje misljenje je da shimano od 1L nije skupo. Znaci ako imas para i gde da kupis a u Srbiji imas onda je "no-brainer"...


  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 January 2024 - 02:55 PM

"Shimano mineral oil is very thin, at 8 cSt, and has a high viscosity index, which means it doesn't get as thin when heated as other oils. This combination makes it quite expensive to produce."

 

Mislim da su ljudi iz shimana otisli do proizvodjaca, rekli sta im treba, ovi im dali nekoliko razlicitih ulja i na kraju posle dosta testiranja izabrali su ovo koje su izabrali, iako je skuplje...

 

I dovoljno su pametni da nikom ne kažu koje je to ulje zaista, kako bi mogli zaraditi na prodaji tog ulja.  :)

Barem meni tako izgleda.

Čisto sumnjam da su smišljali neko baš specijalno ulje za svoje kočnice - uveren sam da su izabrali neko od postojećih i lupili svoju etiketu.

 

Isto mislim za njihovu zelenu mast (po svemu liči na Motorex Grease 2000).

 

Relja


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 11 January 2024 - 03:27 PM

Zasto onda nisu izabrali cSt18 ulje, jos vise bi zaradili sa istom krajnjom cenom svoga ulja?


  • 0

#11 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 11 January 2024 - 04:19 PM

Zasto onda nisu izabrali cSt18 ulje, jos vise bi zaradili sa istom krajnjom cenom svoga ulja?

zato sto su dobili veci popust od proizvodjaca kojem je ovo ulje stajalo i istekao mu rok za upotrebu :) ako bas oces da znas!


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika