Jump to content


Fotografije

Koji long cage menjac za 42T kasetu 8s ?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
35 odgovora na ovu temu

#1 acony

acony
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 654 posts
  • LocationEurope

Postavljeno 18 December 2023 - 01:16 AM

Dakle, napred imam Shimano Claris ST-R2000-R u 1x kombinaciji...

 

Uzeo sam 11-42T 8s kasetu za ovaj build, sa kukom koja je extender menjaca, medjutim ta extender kuka je tezak shit, i sa tim ne planiram da vozim jer mi se na ram ne kaci kako treba, a i kvalitet materijala je zesce upitan...

 

Pozadi je trenutno sora, medjutim ona ne moze da nabaci na 42jku nikako a i sa 36ticom se bas muci.

 

Probao sam sa nekim starim STX-om koji imam skinut i ist stvar. 

 

Ono sto mi treba je dakle idealno samo nov zadnji menjac koji ce da radi adekvatno u ovoj kombinaciji ? Moze polovno, moze novo. Hvala.


  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 18 December 2023 - 04:54 AM

Mislim da ne moze, tek 10 brzinski zadnji menjaci menjaju na vise od 36 zuba ali nemaju isto povlacenje sajle. Zadnji menjaci RD-TX800 ili RD-M360 su za 8. brzina i trebalo bi da imaju isto povlacenje sajle kao i Claris rucica menjaca (valjda) ali oni mogu da rade sa kasetom koja ima najveci lancanik od 36 zuba.


  • 0

#3 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 18 December 2023 - 07:58 AM

Moraš da se igraš i da pokušavaš sam razne kombinacije menjača, što nije jeftin sport, teško da je iko to pokušavao ovde.
Treba malo guglati po stranim forumima i po netu tražiti tuđa iskustva, verujem da postoji neko rešenje.
Po meni bi neki 9 brzinski mtb menjač recimo XT sa produžetkom kuke trebalo da radi posao.
Čak i 8 brzinski menjač tipa Alivio sa dugačkim kavezom i produžetkom kuke bi mogao da radi.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#4 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 December 2023 - 07:58 AM

Koliko mi se čini, Sram (koji je preskup), Microshift Acolyte i neki ZTTO MicroNew imaju opciju 1x8 sistema koji prihvata 42+ zuba kasete, ali nijedan nije kompatibilan sa Shimano ručicama. Shimano 8s je pravljen za 3x konfiguracije, nije tad bilo tolikih kaseta. Koja je to 8s 42t kaseta uopšte? Nešto sa Alija?
  • 0
The sea, the sea

#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 December 2023 - 10:19 AM

Frikciona ručica menjača i mirna Bačka.  :)

 

Relja


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 acony

acony
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 654 posts
  • LocationEurope

Postavljeno 18 December 2023 - 02:42 PM

Dakle, resenje sa extenderom kuke mi ne odgovara, jer su extenderi sa alija i ovi koji imaju kod nas od aluminijuma, ali mnogo mnogo loseg kvaliteta, dakle licno ne bi preporucio nikom ko silazii sa ceste a ma ni minimalno, ako bi nasao neki kvalitetniji alu i celik, onda bi probao jer kapiram da bi radilo (strani forumi preporucuju wolf tooth, ali ne uspevam da to nabavim)

 

Michoshift bez problema moze kazu strani forumi (i oficijalni sajt), ali tu ostaje problem, claris rucice jer nisu kompatibilni, a claris rucicu bi bas da zadrzim (nova je, radi odlicno, vizuelno je sve uklopljeno itd)

 

@Woody kaseta je ZTTO, sa cikloberze kupljena (ali aliexpress preprodavac).

 

@Relja hvala medjutim to otpada u ovoj varijanti, dakle treba mi explicitno menjac, ako bi menjao siftere onda imam vise opcija Tipa microshift za 50tak eur novo, ili bi prosto isao na 1x10-11.

 

@Dusan, @Vidak @Woody posto se igram a i budzet mi nije problem, koji bi ste menjac da ste u slicnoj situaciji probali (pod uslovom i da ne radi, jer sam svestan da je to vrlo moguce) ?

Inace pogon vozim sa 1x46T chainringom.

 

Hvala.


  • 0

#7 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 18 December 2023 - 03:54 PM

Ne preporucujem ni jedan, menjaj prednji na pogonu. Ili komplet nova grupa sa rucicama, menjacem i eventualno zadnjom nablom kad ti budzet nije problem :)

 


  • 0

#8 acony

acony
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 654 posts
  • LocationEurope

Postavljeno 18 December 2023 - 04:59 PM

@Dusan011 okej posteno, javljam svakako sta sam uradio, kapiram da cu nekako uspeti da nabuzim da radi 8mofaz :)


  • 0

#9 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 18 December 2023 - 06:29 PM

Dakle, resenje sa extenderom kuke mi ne odgovara, jer su extenderi sa alija i ovi koji imaju kod nas od aluminijuma, ali mnogo mnogo loseg kvaliteta, dakle licno ne bi preporucio nikom ko silazii sa ceste a ma ni minimalno, ako bi nasao neki kvalitetniji alu i celik, onda bi probao jer kapiram da bi radilo (strani forumi preporucuju wolf tooth, ali ne uspevam da to nabavim)

Michoshift bez problema moze kazu strani forumi (i oficijalni sajt), ali tu ostaje problem, claris rucice jer nisu kompatibilni, a claris rucicu bi bas da zadrzim (nova je, radi odlicno, vizuelno je sve uklopljeno itd)

@Woody kaseta je ZTTO, sa cikloberze kupljena (ali aliexpress preprodavac).

@Relja hvala medjutim to otpada u ovoj varijanti, dakle treba mi explicitno menjac, ako bi menjao siftere onda imam vise opcija Tipa microshift za 50tak eur novo, ili bi prosto isao na 1x10-11.

@Dusan, @Vidak @Woody posto se igram a i budzet mi nije problem, koji bi ste menjac da ste u slicnoj situaciji probali (pod uslovom i da ne radi, jer sam svestan da je to vrlo moguce) ?
Inace pogon vozim sa 1x46T chainringom.

Hvala.

Ja teram taj produžetak sa alije na drumašu i radi mi posao.
Ako se bojiš da će da mu se nešto desi staviš par komada u džep kad kreneš na vožnju da imaš u rezervi i miran si.
Inače kad kupuješ gledaj da bude CNC a ne liveni produžetak ima ih na aliju baš kvalitetnih.
A ima i baš loših, gledaj neki ztto ili neki njihov poznatiji brend i bićeš zadovoljan kao i sa wolftooth-om.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 December 2023 - 07:04 PM

2x ili ne daj Bože tripl bi verovatno jeftino i efikasno rešili problem.

 

:)


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 acony

acony
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 654 posts
  • LocationEurope

Postavljeno 18 December 2023 - 07:53 PM

@vidak, hvala porucicu par komada, mozda se ispostavi da nesto od toga radi posao i kod mene. 

 

@BikeGremlin, naravno ali 1x ima svojih prednosti, (malo slazem se), ali u ovom slucaju, ovaj bild planiram da zadrzim na 1x varijanti do daljnjeg, jer za to sto vozim, i 40T pozadi bi verovatno bilo dovoljno, ali sa 46icom pozadi sam siguran da imam coverage za sve sto mi treba i da nijedan lancanik nije visak :D 


  • 0

#12 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 December 2023 - 10:06 PM

Dakle, resenje sa extenderom kuke mi ne odgovara, jer su extenderi sa alija i ovi koji imaju kod nas od aluminijuma, ali mnogo mnogo loseg kvaliteta, dakle licno ne bi preporucio nikom ko silazii sa ceste a ma ni minimalno, ako bi nasao neki kvalitetniji alu i celik, onda bi probao jer kapiram da bi radilo (strani forumi preporucuju wolf tooth, ali ne uspevam da to nabavim)
 
Michoshift bez problema moze kazu strani forumi (i oficijalni sajt), ali tu ostaje problem, claris rucice jer nisu kompatibilni, a claris rucicu bi bas da zadrzim (nova je, radi odlicno, vizuelno je sve uklopljeno itd)
 
@Woody kaseta je ZTTO, sa cikloberze kupljena (ali aliexpress preprodavac).
 
Ako već imaš ZTTO kasetu, onda mi je logično da uzmeš i njihov menjač i ručice.
@Relja hvala medjutim to otpada u ovoj varijanti, dakle treba mi explicitno menjac, ako bi menjao siftere onda imam vise opcija Tipa microshift za 50tak eur novo, ili bi prosto isao na 1x10-11.
 
@Dusan, @Vidak @Woody posto se igram a i budzet mi nije problem, koji bi ste menjac da ste u slicnoj situaciji probali (pod uslovom i da ne radi, jer sam svestan da je to vrlo moguce) ?
Inace pogon vozim sa 1x46T chainringom.
 
Hvala.


  • 0
The sea, the sea

#13 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 December 2023 - 10:39 PM

Malo sam se zeznuo sa kuckanjem, ostade odgovor u citatu...

Ako već imaš ZTTO kasetu, onda mi je logično da uzmeš i njihov menjač i ručice.
  • 0
The sea, the sea

#14 acony

acony
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 654 posts
  • LocationEurope

Postavljeno 19 December 2023 - 12:54 AM

@Woody, rucice ne uzimam, ne trebaju mi ni jedna samarljke vise u kolekciji, claris je dovoljan jer mi je to jedini drop bar "gravel" bicikl, a za ostale buildove imam dovoljno shiftera.

 

Svakako cu javiti sta sam napravio, ako ne nabudzim 42 da radi, 36 radi i sa Sorom pozadi, ne perfektno, tako da kapiram da ce sa nekim malo vecim kavezom 11-36 kaseta onda sigurno da kida.

 

Hvala svakako na preporukama.


  • 0

#15 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 19 December 2023 - 05:41 AM

https://planetbike.r...m30208sgsl.html mozda moze jos dva.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#16 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 19 December 2023 - 06:48 AM

Opa, pojavila se i 11-40 kaseta za 8. brzince, uz novi menjac.


  • 0

#17 acony

acony
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 654 posts
  • LocationEurope

Postavljeno 19 December 2023 - 10:03 AM

@Vorda hvala puno, prema Amazonu:

 

I needed a derailleur to go from 11 to 42 for a gravel bike and it works great! I was worried that I would have to add an extended, but this did the trick. Will buy again if this one gets damaged or worn out.

 

Tako da... probacemo ;)


  • 1

#18 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 198 posts

Postavljeno 19 December 2023 - 11:02 AM

Ima na AliExpress pored 11-42 i 11-46 za 8 speed. Ja sam u istoj situaciji, imam 1x i kasetu 12-32, ali mi treba veci za uspone pa sam narucio 11-42. Napred imam 38 i nisam hteo da stavljam double/triple chainring zbog FD i blata koje bi tu moglo da se nagomilava jer ovo mi je stanje na fat bike koji vozim preko blatišta. Naravno, uvek mogu da smanjim sa 38 napred na 32 zuba, ali to posle ako zatreba da pridjem bliže 20 gear inches za voznju po jakim usponima. Nisam hteo da previse rizikujem sa 11-46 koji bih sigurno morao preko hanger extender. Imam Acera menjac (RD-M360 kao ovde: https://www.bike-com...ailleur-p35965/ za koji piše najveći zupčanik je 34 iako u nastavku sledi da je kapacitet 43 zuba. Ja ću pokušati da upotrebim postojeći menjač bez hanger extender i da vidim da li prebacuje na tih dodatnih 42 zuba, jer čini mi se da ima prostora. Sledeća opcija mi je možda da smanjim zupčanike na menjaču ili da koristim hanger extender koji dolazi uz kasetu na linku sa Alija gde sam poručio, link:

https://www.aliexpress.com/item/1005006054824059.html Ovo je neka neverovatna cena od samo 17.62$ za 11-42 8 speed kasetu sa hanger extenderom i free shipping. Nema nigde na Aliju ta cena i ne možeš da dođeš do proizvoda pretragom na Aliju nego samo preko Google. Delovalo mi je kao scam ali sam ipak naručio zbog predobre cene ispod 2000 dinara za 11-42... jer koliko vidim to je isto uradilo i njih 309 uz 53 review. Navodno ponuda ističe za dva dana...

Gore je naveden Acera (RD-M3020) https://www.bike-com...ailleur-p85781/ za koji piše da je najveći podržani zupčanik 40 zuba, a kapacitet 45 zuba, šta god ovaj poslednji broj značio. Verujem da bi ovo radilo bez hanger extendera.


  • 0

#19 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 December 2023 - 11:16 AM

Kapacitet je zbir razlika najvećeg i najmanjeg zupčanika na kaseti i najvećeg i najmanjeg lančanika na pogonu.
Znači prvo izračunaš razliku između najmanjeg i najvećeg zupčanika na kaseti.
Onda izračunaš razliku Između lančanika na pogonu.
Onda te rezultate sabereš i dobiješ kapacitet.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#20 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 198 posts

Postavljeno 19 December 2023 - 11:29 AM

Hvala na detaljnom objašnjenju. Pošto ja trenutno imam 12-32 nazad (32-12=20), a napred 38 (1x je pa onda 38-0=38), ispada da Acera koju ja posedujem ima kapacitet od 20+38=58 zubaca. Izgleda da ne može, ako prednji pogon nije bar double ili triple. Ispravi me ako grešim. Recimo nek je pogon triple sa 42-32-22, onda bi to bilo (42-22=20), pa bi kapacitet bio 20+20=40 što ima smisla prema katalogu i dobija se upravo taj broj 40.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika