Jump to content


Fotografije

Pomoc pri kupovininovog/polovnog MTB do 500e ili popravka starog?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
25 odgovora na ovu temu

#21 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 19 May 2023 - 08:31 PM

Ako smem da se umešam....

 

 

Vidim da često navodiš da je džaba XT oprema ako je to dotrajalo i spremno za zamenu. Nisam siguran na šta konkretno misliš pod time da je koji deo čega dotrajao?

 

Lanac, kaseta, gume, sajle menjača, ulje u kočnicama i recimo kočione pločice je nešto što prilikom kupovine bicikla se podrazumeva da ćeš morati da menjaš. Ako to ne moraš odmah, super, ako moraš uskoro to je ok, ako je tek sad sve to zamenjeno pa stavljen bajs na oglas, to je najbolje ali retko kao jednorog. Dakle, kupuje se polovan bicikl, evidento je da će kroz izvesno vreme zahtevati određena ulaganja. Treba samo pratiti i videti šta je dotrajalo i pravovremeno zameniti da to kasnije sve ne bi izašlo daleko skuplje.

 

Ostali delovi na biciklu poprilično dugo traju. Menjači više shimanove klase će biti u stanju da besprekorno rade i prelaze velike kilometraže pre nego što se u njima neka opruga pojede, dotraje, pukne, itd. Uz pravilno rukovanje trajaće koliko i ram bicikla. Bitno je samo da nije bilo ozbiljnijih padova na tom biciklu što se po stanju ili rama ili mehanike jasno prepozna. Ako već gledaš da prođeš što bolje i kupiš što bolji bicikl za što manje pare, nemoj se libiti da uzmeš bicikl koji ima mehaniku generaciju ili dve stariju od aktuelne. Bitnije od toga iz koje je to godine je svakako kako i koliko je korišćeno, i u kakvom je stanju i kako radi, a to se najbolje vidi na licu mesta prilikom kupovine.


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#22 milancha82

milancha82
  • Members
  • PipPipPip
  • 149 posts

Postavljeno 19 May 2023 - 09:43 PM

 

Lanac, kaseta, gume, sajle menjača, ulje u kočnicama i recimo kočione pločice je nešto što prilikom kupovine bicikla se podrazumeva da ćeš morati da menjaš. Ako to ne moraš odmah, super, ako moraš uskoro to je ok, ako je tek sad sve to zamenjeno pa stavljen bajs na oglas, to je najbolje ali retko kao jednorog. Dakle, kupuje se polovan bicikl, evidento je da će kroz izvesno vreme zahtevati određena ulaganja. Treba samo pratiti i videti šta je dotrajalo i pravovremeno zameniti da to kasnije sve ne bi izašlo daleko skuplje.

 

Ostali delovi na biciklu poprilično dugo traju. Menjači više shimanove klase će biti u stanju da besprekorno rade i prelaze velike kilometraže pre nego što se u njima neka opruga pojede, dotraje, pukne, itd. Uz pravilno rukovanje trajaće koliko i ram bicikla. Bitno je samo da nije bilo ozbiljnijih padova na tom biciklu što se po stanju ili rama ili mehanike jasno prepozna. Ako već gledaš da prođeš što bolje i kupiš što bolji bicikl za što manje pare, nemoj se libiti da uzmeš bicikl koji ima mehaniku generaciju ili dve stariju od aktuelne. Bitnije od toga iz koje je to godine je svakako kako i koliko je korišćeno, i u kakvom je stanju i kako radi, a to se najbolje vidi na licu mesta prilikom kupovine.

 

Upravo sam to i pricao.  Mislio sam na to da u trenutku kupovene ne bude sve dotrajalo od kasete, lanca, pogona - jer bi to trebalo znatno da spusti cenu bajsa, nismo se razumeli. Ljudi pisu po oglasima besprekorno stanje bicikla. Jel mogu ja sad da prodam moj bicikl i da napisem u ok stanju a pukao mi je ram? To su potrosni delovi i normalno je da se menjaju posle xx kilometara ali ako treba da platim bicikl 500e-650e a u oglasu stoji da je u besprekornom stanju i da menjam odmah racnu, lanac i pogon - onda neka opis bude odgovarajuci, a i cena u skladu sa tim. Pricam generalno, ne prozivam nikog, taman posla, mada video sam par oglasa gde stoji bicikl nov, nov a kaseta i pogon se ušiljili skroz. A svako gleda da ne bude prevaren za novac koji mukotrpno zaradjuje. Napisao sam da mi je i deore program super, ali ispod deore ne, jer sam video kako to salta i nisam bio zadovoljan. Ako uleti xt onda jos bolje. Prednja vila mi je bitnija, tockovi da se lepo kotrljaju sa solidnim nablama i geometrija rama... Cak sam napisao da moze i v-brake i defetofaz - jer sam vozio i 3x10 i nisam video nikakve benefite u odnosu na 3x9 a odmah su skuplji delovi. Evo decko je iz posta na prvoj strani kupio karbon scotta sa xt opremom za 400e i zadovoljan je.


  • 0

#23 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 May 2023 - 10:43 PM

Samo 150e te deli od kante do odličnog bajsa!
Ovakvi su bicikli retkost,pojave se baš retko, to je koštalo pre 5-6 godina 1800e
Imao sam ga i vozio zadnjih 6-7 godina isključivo offroad, penje se uz masnu banderu, izuzetno lagan ram i ceo bajs uopšte.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#24 milancha82

milancha82
  • Members
  • PipPipPip
  • 149 posts

Postavljeno 19 May 2023 - 10:56 PM

Bacas me sad u dilemu. Ma dobro to, pre 3 godina je i moj mobilni kostao 3x vise nego danas. Svidja mi se Cube, jaca cena od mog planiranog budzeta, treba da prevalim 600km u oba pravca, to me koci...  Prelomicu uskoro, da ne trolujem vise ovde. P.s. a nesto sto je za tebe kanta, meni mozda nije, svako naspram svojih mogucnosti i prioriteta.


  • 0

#25 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 May 2023 - 11:16 PM

Pa jeste, tačno je to, ja volim plastično da objasnim.
Tvoji novci, biraj najbolje što znaš i možeš!
Samo jedan savet, ako ti je dosadno nemoj da troluješ i kačiš oglase bajseva koje u startu ne želiš da kupiš i koji su izvan tvog budžeta i domašaja da ne dangubimo bez veze.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#26 milancha82

milancha82
  • Members
  • PipPipPip
  • 149 posts

Postavljeno 20 May 2023 - 12:01 AM

Nije mi dosadno, nisam dokon da dangubim 3 dana gledajuci oglase i otvaram temu bez veze a da nemam nameru da kupim, Prelomicu uskoro sigurno. A ti nemoj da si na kraju srca. Hvala ti na utrosenom vremenu ovde.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika