Jump to content


Fotografije

GRAVEL - do 1000e


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
14 odgovora na ovu temu

#1 kevinis

kevinis
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 09 May 2023 - 08:19 AM

Pozdrav svima,

 

Nov sam u svemu ovome pa ce mi trebati mala pomoc pri kupovini svoje prve igracke.

 

Probao sam kolegin drumski Scott bicikl koji me je odusevio. Bajs je masina ali mislim da takav tip ne odgovara mojim potrebama pa sam se zato odlucio za GRAVEL sa kojim cu moci da sebi pruzim i malo off road voznje.

 

Visok sam 190cm, 80ak kg.

 

U obzir dolaze i polovni bicikli, tako da navalite.

 

Hvala svima unapred, zivi bili!

 

 


  • 0

#2 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 09 May 2023 - 10:55 AM

ako smem da pitam, budući da si nov u smevu ovome, kako si se baš odlučio za limit od 1000€?


  • 1

#3 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 May 2023 - 02:26 PM

Nešto na ovu temu bi bilo sasvim dovoljno za početak, a i za dalje ;)

https://www.2bike.rs...ce#.ZFpXVuyxVPw
  • 0
The sea, the sea

#4 kevinis

kevinis
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 09 May 2023 - 05:07 PM

ako smem da pitam, budući da si nov u smevu ovome, kako si se baš odlučio za limit od 1000€?

 

Naravno da smes, zasto ne bi.

Ne postoji neki poseban razlog, jednostavno toliki mi je budzet i do te cifre sam spreman da priustim sebi to zadovoljstvo :)

 

 

Nešto na ovu temu bi bilo sasvim dovoljno za početak, a i za dalje ;)

https://www.2bike.rs...ce#.ZFpXVuyxVPw

 

Hvala ti puno na sugestiji.

 

Zanima me vase misljenje o ovom bajku:
https://www.2bike.rs...22#.ZFp9rHbMKUk


  • 0

#5 miroslavs

miroslavs
  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Postavljeno 09 May 2023 - 08:12 PM

Ovaj GRX je dosta zahvalan za pocetnika (napred 46/30 i pozadi 11-34 odnos zuba) - odlican i za vece uspone po tezem terenu:

p.s. probao sam sa svojih 180cm L i meni je bas prevelik tako da mislim da L nece biti mali za 190cm.

(stack 589mm, reach 392mm, top tube 571mm, standover height 825mm)

 

https://www.2bike.rs...ze#.ZFqn8XZByUk
 


  • 0

#6 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 09 May 2023 - 09:33 PM

Ovaj GRX je dosta zahvalan za pocetnika (napred 46/30 i pozadi 11-34 odnos zuba) - odlican i za vece uspone po tezem terenu:

p.s. probao sam sa svojih 180cm L i meni je bas prevelik tako da mislim da L nece biti mali za 190cm.

(stack 589mm, reach 392mm, top tube 571mm, standover height 825mm)

https://www.2bike.rs...ze#.ZFqn8XZByUk

Bojim se biće mali za 190cm! Ja sam te visine i od Scott bicikala do sada su mi odgovarali XL ili XXL zavisi od modela.
Uostalom treba proveriti Scott size chart šta kaže za taj model.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#7 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 May 2023 - 09:47 PM

Zanima me vase misljenje o ovom bajku:
https://www.2bike.rs...22#.ZFp9rHbMKUk

Ovo je ciklokros ram, to je agresivnija geometrija, bicikl za trkanje po blatu... Ljudi često 'podvaljuju' cx bicikle kao gravel jer imaju šire gume, disk (ili cantilever) kočnice i drop korman pa liče na gravel, ali nisu ni izbliza toliko udobni niti predviđeni za duge ture po meštovitom terenu.

Onaj Scott je super, ali treba proveriti veličinu. Ako je za nijansu manji, to ne bi trebalo da bude problem, bolje nego da je prevelik.

Edit: Bergamont koji sam predložio je mnogo bliže tvom opisu za šta bi bio korišćen bicikl, a to je 'malo off road vožnje'. Dakle malo asfalt, malo grad, malo šuma ili livada... Široke gume, lagan prenos, dovoljno jak i za off road i za asfalt, blatobrani i pak teger, svetla, široke pedale... Možda grešim, možda želiš bicikl isključivo za povremene vožnje po blatu i kamenju ili po šumskim i šljunkovitim stazama, ali onda pitaš pogrešno pitanje. Onda ti treba MTB.
  • 0
The sea, the sea

#8 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 09 May 2023 - 09:48 PM

Za 20e ili 1000e mora da bude taman, nema tu kompromisa, bacanje para ako nije dobra veličina.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#9 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3353 posts

Postavljeno 10 May 2023 - 05:58 AM

Naravno da smes, zasto ne bi.

Ne postoji neki poseban razlog, jednostavno toliki mi je budzet i do te cifre sam spreman da priustim sebi to zadovoljstvo :)

 

 

 

Hvala ti puno na sugestiji.

 

Zanima me vase misljenje o ovom bajku:
https://www.2bike.rs...22#.ZFp9rHbMKUk

Осим што није гравел, величина је мала.

Предложени Бергамонт је одличан.


  • 0

#10 kevinis

kevinis
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 10 May 2023 - 07:19 AM

Hvala puno svima na savetima.

 

Scott bicikl je bas nekako po mom ukusu mada je Bergamont dosta jeftinija opcija sto znaci da bi za razliku u ceni mogao sebi da priustim i opremu.

 

 

Ovo je ciklokros ram, to je agresivnija geometrija, bicikl za trkanje po blatu... Ljudi često 'podvaljuju' cx bicikle kao gravel jer imaju šire gume, disk (ili cantilever) kočnice i drop korman pa liče na gravel, ali nisu ni izbliza toliko udobni niti predviđeni za duge ture po meštovitom terenu.

Onaj Scott je super, ali treba proveriti veličinu. Ako je za nijansu manji, to ne bi trebalo da bude problem, bolje nego da je prevelik.

Edit: Bergamont koji sam predložio je mnogo bliže tvom opisu za šta bi bio korišćen bicikl, a to je 'malo off road vožnje'. Dakle malo asfalt, malo grad, malo šuma ili livada... Široke gume, lagan prenos, dovoljno jak i za off road i za asfalt, blatobrani i pak teger, svetla, široke pedale... Možda grešim, možda želiš bicikl isključivo za povremene vožnje po blatu i kamenju ili po šumskim i šljunkovitim stazama, ali onda pitaš pogrešno pitanje. Onda ti treba MTB.

 

Ne gresis puno jer mene vise privlaci offroad voznja ali s ozbirom na to da bicikl planiram i da vozim do posla/po gradu a ne iskljucivo van grada, zato mi je najlogicnija opcija gravel.


  • 0

#11 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 10 May 2023 - 07:01 PM

Gravel bicikle najviše liče na starije XC-hardtail ramove sa tvrdom viljškom i drumskim volanom, po meni taj bicikl je najbolja opcija za touring i realno ništa više. Nekako je da te preveze iz tačke A u tačku B. Previše kompromisa i ništa ne radi dobro, nekako je sav "pa eto može".

Ako pod off-road podrazumevaš "Stazu zdravlja" u Košutnjaku onda je gravel ok, za bilo šta ozbiljnije nije. Mislim može, vozio sam drumaša po toj istoj stazi sa prenosom 52-42 i gumama na sedam bara širine 20mm (pre jedno 15-16 god.), ali je malko mučenje. Moraš da budeš jak i da znaš tehniku. Nemaš prednju viljušku i zadnji amortizer da ti ispravljaju greške (oba služe da obezbede da točkovi imaju što bolje prijanjanje na podlogu). Na terenu ne možeš tako lako da se ustane iz sedišta ako hoćeš da vrtiš 10-15-20-25-30 stepeni nagibe. Kočenje je pravi "doživljaj" na drumskom volanu i gume ne drže tako dobro kao MTB gume.

Ako hoćeš da voziš ozbiljno off-road a opet da imaš nešto za po gradu MTB je bolja opcija, 29" točak, hard-tail i 2x ili još bolje (teško svetogrđe u sadašnje vreme) 3x. Za 1000e može da se nađe jako dobar karbonac (jedno 7-8 god star) sa XT opremom. Na sve to (ako si baš kinky na drop volan) uzmeš Surly corner bar i dobio si 2u1. Ne tako dobar drumaš (ali sa prenosom 44-32-22 i kasetom 11-36 drži bez problema 50 ako imaš srce i noge) i jako dobar off-road bicikl.


  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#12 Darkonda

Darkonda
  • Members
  • Pip
  • 11 posts

Postavljeno 10 May 2023 - 08:20 PM

Pozdrav za sve, nov sam na forumu i u biciklizmu.
Vozio sam kao osnovac i srednjoskolac mtb sa najlon pijace i od tad nista..

Interesantna tema, nesto slicno trazim kao kolega koji je otvorio temu pa cu je ispratiti.
Preporucili su mi gravel pa da vidimo sta se nudi na oglsima.
Visok sam 187, znaci L-XL u zavisnosti od proizvodjaca, buzet oko 1000€

Prvo sam gledao trekking-turing zbog oblika samog, svidja mi se kad je bajs nacickan opremom, ugradjena svetla, korpa na kojoj moze i neki teret da se preveze (iz prodavnice), kosarkaska lopta itd. Posle sam gledao MTB nakon cega sam skontao da cu voziti uglavnom po asfaltu i da ce to biti mucenje zbog guma i na kraju kad se sve sabere dosao sam do gravela.
Neka planirana ruta je po fruskoj gori, asfalt i po koja staza za pesake :)
  • 0

#13 kevinis

kevinis
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 14 May 2023 - 07:18 PM

Častih ja sebe ovim biciklom, poslušao sam savete

Veliko hvala Makariju koji je olakšao ceo proces i detaljno me uputio u sve do najsitnijih detalja

Vidimo se negde u prirodi
  • 3

#14 Darkonda

Darkonda
  • Members
  • Pip
  • 11 posts

Postavljeno 15 May 2023 - 09:42 AM

Sta si uzeo?

koja velicina rama ide za visinu 187cm? deluje mi da je L ali kod nekih proizvodjaca ide i XL


  • 0

#15 kevinis

kevinis
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 15 May 2023 - 11:16 AM

Bergamont Grandurance RD5, XL

Attached Thumbnails

  • IMG_0323.jpeg

  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika