Jump to content


Fotografije

Shimano CUES


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
54 odgovora na ovu temu

#1 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 02 March 2023 - 02:19 PM

vidak, on 01 Mar 2023 - 9:46 PM, said:

Sad sam video ovo, to je trebalo da urade pre 30 godina!!!https://www.bikerada...s/shimano-cues/
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk



Ova vest zaslužuje posebnu temu.

Dakle, Shimano izbacuje potpuno novu mehaničku (za sad) grupu koja će imati nekoliko podgrupa (9,10,11 brzina, sa i bez kvačila na zadnjem menjaču) koje će zameniti i potisnuti sa tržišta niže Shimano mtb (Tourney, altus, alivio) a vrlo moguće i drumske (Tourney, Claris, Sora, Tiagara) grupe.

Biće ovo prava revolucija. Sve grupe će biti međusobno kompatibilne, za sve isti lanac, kasete se razlikuju samo u broju zuba, svi menjače povlače isto sajle, svi pogoni sa svačim kompatibilni. Ovim potezom Shimano će proždrati konkurenciju koja se ionako tek koprca, a krajnji korisnik će platiti cenu i dobiti jednostavnost kompatibilnosti delova kao nikad pre.

Jedna zanimljivost: Pogon na četvrtku ili takozvani Square tappered ostaje u ponudi. Sistem izmišljen pre 40 godina koji dokazano u praksi traje i radi posao
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14610 posts

Postavljeno 02 March 2023 - 02:25 PM

Sto se lozite, grupa ce kostati 300 evra minimum :) Kaprijolo sa U3000 bice 450 evra :)


  • 1

#3 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 02 March 2023 - 02:28 PM

Joj, pa naravno. Najmanje!
Raja misli da će nešto ućariti od globalista..
  • 0

#4 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 02 March 2023 - 03:37 PM

Opet prenos za invalide.


  • 0
.

#5 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 459 posts

Postavljeno 02 March 2023 - 03:42 PM

Dobro, ali ne znam šta je tu sada drugačije - Capriolo sada za 450 evra je Alivio, za 400 je već kombinacija Alivio zadnji/Tourney prednji menjač. Pri čemu će koliko sam shvatio U3000 biti samo zadnji menjač, ostale komponente će biti U4000 i na više. U teoriji će taj kupac koji kupi takav bicikl biti u prednosti jer su kao delovi dugotrajniji (bar tako Shimano kaže) a moći će sutradan da ga zameni za druge Cues komponente bez bilo kakvog cimanja i nekompatibilnosti.

Praktično taj rang 400-1000 evra bi trebalo da zaista dobije dobre stvari ovom promenom. Ovi rangovi iznad, koje većina ovde po forumu vozi, se neće menjati.
  • 0

#6 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 02 March 2023 - 03:44 PM

Sto se lozite, grupa ce kostati 300 evra minimum :) Kaprijolo sa U3000 bice 450 evra :)


Naravno, jer jedan od razloga pojavljivanja svega ovoga je i naravno Shimanov profit. Moje mišljenje je da Shimano ovim potezom diže ruke od stavljanja svojih komponenata na no name kineske bicikle sa teškim čeličnim ramovima. To će prepustiti konkurenciji koja ionako ne može da drži korak sa njima među skupljim grupama. Shimano ovim jako pametnim potezom za sebe pravi od svog imena luksuzan brend. Znači gde god se u budućnosti bude pojavljivalo ime Shimano, znaće se da je to bicikl od minimum minimuma 500 eura.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#7 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 459 posts

Postavljeno 02 March 2023 - 04:00 PM

Opet prenos za invalide.

Meni to deluje vrlo logično s obzirom da je namena za entry i mid-level bicikle, ne treba njima prednji lančanik od 55t :)
  • 3

#8 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 02 March 2023 - 04:36 PM

Baš se radujem zbog Shimana i ja ;)
i njegovog pametnog poteza i profita dabome
  • 0

#9 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 October 2023 - 04:29 AM

Ako sam dobro shvatio, kod Shimano Cues-a će sve grupe od 9 do 11 brzina biti međusobno kompatibilne u smislu povlačenja sajle, i sve će koristiti jedan isti 11 spd lanac.

Ja sam skoro rešio da kupim Pogon cues u400 i da ga koristim uz Sorinu drumsku grupu, ali ako taj pogon radi sa lancem za 11 brzina, to onda pretpostavljam znači da će biti problema u radu sa lancem od 9 brzina, zar ne?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#10 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 October 2023 - 06:18 AM

Nisu napravili Cues da bude kompatibilan sa grupama koje treba da potisne sa tržišta. Realno je i bolje tako, do sad je bilo previše nedoumica šta sa čim može da radi.
  • 0
The sea, the sea

#11 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 October 2023 - 07:45 AM

Biće to dobro za jedno 20 godina kada više ne bude Altusa, Sore, Tiagre i Deore-a. A dok god je toga na tržištu biče problem uklopiti komponente da rade sa tim Cues-om, jer je Cues izgleda kompatibilan samo sa Cues-om i ni sa čim drugim.

Nije mi jasno kako su to napravili pogon da bude za 9 brzina a da je kompatibilan samo sa lancem za 11. Zar lanac sa 11 brzina nije uži nego za 9 brzina? Ako jeste, kako onda podjednako dobro na kaseti od 9 brzina radi lanac za 11?

Ne sumnjam ja da će to raditi u prkasi jer ne bi Shimano nešto izbacio na tržište a da prethodno nije valjano testirano. Međutim nisam siguran da kapiram poentu. Imaš na primer zadnji lanac i šifter za 9 brzina, a kupuješ kasetu za 9 brzina a lanac za 11? Ili i kaseta mora biti za brzina a samo lanac za 11?

Meni konkretno treba H2 pogon 46 30 i Cues je ubedljivo najpovoljniji, košta samo 40 eura nov. Međutim, kao što rekoh, na njihovom sajtu jasno piše da je kompatibilan sa lancem za 11 brzina, ali da li će taj lanac za 11 brzina normalno da radi na kaseti za 9?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#12 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 October 2023 - 07:47 AM

Biće to dobro za jedno 20 godina kada više ne bude Altusa, Sore, Tiagre i Deore-a. A dok god je toga na tržištu biče problem uklopiti komponente da rade sa tim Cues-om, jer je Cues izgleda kompatibilan samo sa Cues-om i ni sa čim drugim.

Nije mi jasno kako su to napravili pogon da bude za 9 brzina a da je kompatibilan samo sa lancem za 11. Zar lanac sa 11 brzina nije uži nego za 9 brzina? Ako jeste, kako onda podjednako dobro na kaseti od 9 brzina radi lanac za 11?

Ne sumnjam ja da će to raditi u praksi jer ne bi Shimano nešto izbacio na tržište a da prethodno nije valjano testirano. Međutim nisam siguran da kapiram poentu. Imaš na primer zadnji lanac i šifter za 9 brzina, a kupuješ kasetu za 9 brzina a lanac za 11? Ili i kaseta mora biti 11 brzina isto kao i lanac?

Meni konkretno treba H2 pogon 46 30 i Cues je ubedljivo najpovoljniji, košta samo 40 eura nov. Međutim, kao što rekoh, na njihovom sajtu jasno piše da je kompatibilan sa lancem za 11 brzina, ali da li će taj lanac za 11 brzina normalno da radi na kaseti za 9?

Attached Thumbnails

  • Screenshot_20231009-093816.png

  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#13 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 October 2023 - 11:20 AM

Da li su CUES kasete za devet brzina različite od sadašnjih kaseta za 9 brzina? Očekivao bih da jesu, jer ako je stepen povlačenja sajli CUES 11 i 9 brzinskih ručica isti, kako to može da radi sa starim kasetama kod kojih stepen povlačenja nije isti?
  • 0

#14 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 09 October 2023 - 12:31 PM

Da li su CUES kasete za devet brzina različite od sadašnjih kaseta za 9 brzina? Očekivao bih da jesu, jer ako je stepen povlačenja sajli CUES 11 i 9 brzinskih ručica isti, kako to može da radi sa starim kasetama kod kojih stepen povlačenja nije isti?

Različiti su sistemi i nisu kompatibilni ovi novi i stari.
Takođe imaćeš Cues za 9 ili 10 ili 11 brzina i svi će koristiti 11 brzinske lance ali međusobno neće biti kompatibilni, lanac im je jedino što će biti međusobno kompatibilno.
Ukratko izbacuje se altus, acera i alivio i na njihovo mesto dolazi Cues. Ostaju Tourney kao najniža klasa ispod Cuesa i linije Deore, Slx, Xt i Xtr koje su iznad Cuesa.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#15 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14610 posts

Postavljeno 09 October 2023 - 05:34 PM

(link)

 

Mislim da ce 11spd lanac raditi na 9spd kaseti bez problema. Verovatno ce i 9spd lanac raditi sa 11spd pogonom ali ce biti suvise sirok za 11spd kasetu. Lanci za razlicit broj brzina bi trebalo da se razlikuju po spoljnoj sirini a unutar karike bi trebalo da su iste sirine. Sirina lanca pomaze (ili odmaze) da se lanac popne na rampu lancanika, posto nije isto rastojanje izmedju lancanika razlicito brzinskih kaseta i pogona.


  • 0

#16 nikoli_ca

nikoli_ca
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 October 2023 - 08:11 PM

Izvinjavam se ako je offtopic al da ne otvaram novu temu.
Nadovezao bih se na gornje pitanje, može li neki od ovih jeftinijih Cues pogona 46/30 varijanta da radi na drumašu sa Sora prednjim menjačem? Znam da GRX ne može jer su lančanici pomereni na napolje.
Kakav je na ovim jeftinijim Cues fc4010 za 9/10brzina pogon, jel na četvrtku, hollowtech 2 ili nešto novo?
Ili ako to ne može nikako, pitanje gde naći, u nekoj budžet varijanti, lančanik za sora pogon (4 rupe 110bcd) sa 46 zuba?
  • 0

#17 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 October 2023 - 08:12 PM

Suma sumarum, sve mi se čini da će to biti jedno obično sranje, da prostite na izrazu.

 

 

Ja sam mislio da su uveli Cues da potisnu Alivio, Altus, Deore i SLX da naprave manju konfuziju među grupama, kad ono prc. Nestaće samo Alivio i Altus, ali će zato verovanto dobrano da podignu cene za mehaniku od Deore-a pa na gore. Živi bili pa videli.

 

Drugo, napisaše da će Cues mehanika biti međusobno kompatiblna, sve sa svačim jer povlači isti stepen sajle. I to je glupost. Moći će sve da radi jedno sa drugim jer sve ima isti lanac i pretpostavljamo isti razmak između zupčanika. Što znači ako imam šifter i menjač za 11 brzina, mogu opušteno i da stavim kasetu za 10 ili 9 brzina a što bih pobogu pa to radio? Da sebi oduzmem dve brzine koje već imam na šifteru? Ili možda ako imam šifter i menjač za 9 brzina, mogu opušteno da stavim kasetu za 11 brzina, radiće super, s tim što naravno opet dva zupčanika  na toj kaseti ne mogu da koristim jer je šifter indekisran na 9 klikova. Od svega toga dobijamo samo potrebu da kupujemo lanac za 11 brzina, koji je odmah posle lanca za 12, najskuplji i to je to.

 

Meni se čini da je ovo najviše želja i potreba Šimana da napravi menjače sa 1:1 sistemom povlačenja sajle da bi iz svoje kompatibilnosti izbacila polulegalne proizvođače tipa Microshift, Micronew i Sensah. Ali dokočiće njima sviam braća kinezi. Samo će da preprave svoju mehaniku da povlači sajlu 1:1 i opet Jovo nanovo. :)

 

 

@Dusan'11

 

 

Deder ti meni lepo reci da li će taj pogon Cues U400 što je kao deklarisan za 9 brzina a radi sa lancem od 11 brzina (???) moći lepo da radi sa klasičnom drumskom Sora mehanikom za 9 brzina. Znam da nisi probao ali me interesuje tvoje mišljenje, jer ako kupim, montiram i shvatim da ne radi, za vraćanje je kasno...


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#18 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 October 2023 - 08:17 PM

Izvinjavam se ako je offtopic al da ne otvaram novu temu.
Nadovezao bih se na gornje pitanje, može li neki od ovih jeftinijih Cues pogona 46/30 varijanta da radi na drumašu sa Sora prednjim menjačem? Znam da GRX ne može jer su lančanici pomereni na napolje.
Kakav je na ovim jeftinijim Cues fc4010 za 9/10brzina pogon, jel na četvrtku, hollowtech 2 ili nešto novo?
Ili ako to ne može nikako, pitanje gde naći, u nekoj budžet varijanti, lančanik za sora pogon (4 rupe 110bcd) sa 46 zuba?

To je upravo i moje pitanje. Ja sam se nameračio da kupim pogon Cues U400 koji je deklarisan za 9 brzina, ali piše u specifikacijama da radi samo sa lancem za 11 brzina.

 

Koliko sam shvatio, pogoni Cues U400, 600 i 800 su svi  sa šupljom Hollowtech 2 patronom pogona.

 

ja sam sa Shimano Sorom upario pogon FSA Vero na četvrtku, 46 zuba veliki i 30 mali, baš to što ti tražiš. Međutim nisam zadovoljan. Pogon je na četvrtku i u poređenju sa pogonim sa šupljom osovinom jednostavno manje je krut. Ima tu neku minimalnu fleksiju, dovoljnu da ja sa svojih 96 kg kad se popnem na pedale i jako nagazim,pogon se uvija i češe mi lančanik od kavez menjača. Naravno mogu to da rešim trimovanjem na menjaču, ali na primer na Sram Rival pogonu i Shimano 105 to ne moram da radim jer su pogoni jednostavno kvalitetniji, krući, ne uvijaju se. Tako da rešenje jeste taj FSA pogon ali nije baš najsrećnije jer fleksije definitivno ima.


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#19 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14610 posts

Postavljeno 09 October 2023 - 08:39 PM

@Smasher   Mislim da ce da radi.


  • 0

#20 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 09 October 2023 - 11:22 PM

@Smasher Mislim da ce da radi.

Ja mislim da neće

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika