Jump to content


Fotografije

Vestacka inteligencija OpenAI, ChatGPT 3-4, Google Bard i drugi


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
50 odgovora na ovu temu

#1 Nanan

Nanan
  • Members
  • Pip
  • 14 posts
  • LocationKeppler 442b

Postavljeno 20 February 2023 - 05:40 PM

Ja nisam aktivni ucesnik ovog foruma, niti to mogu biti, jer nisam biciklisticki fanatic, iako kao deo moje relaksacije od saha koristim upravo biciklizam, kako u fizickom smislu, koji je izuzetno koristan, tako i u mentalnom smislu, kao pojam "odmor mozga".


Ne znam da li ce ikada biti odgovora na ovu temu, ali pitanje je da li se bojite vestacke inteligencije AI ? Naime od kraja prosle godine dostupan je nekadasnji open source a sada veoma kontraverzan pristup bibliotekama i veoma velikoj arhivi Interneta pod imenom ChatGPT 3.5. Iako nisam nikako informaticki nepismen, iskoristio sam pogodnost koju mi je kompanija OpenAI ponudila jos pre zvanicnog izdavanja bete.


Iako je sam programski kod neuronska mreza sa pristupom od nekoliko milijardi parametara, sto je u odnosu na buduci ChatGPT 4.0 "MALO", dokazao je neverovatan kapacitet za resavanje svih problema. Iako je pristup sada javno dostupan sto kroz besplatanz sto kroz PLUS pristup, kod je i dalje daleko od ChatGPT 4.0. Iako ce AI tvrditi da nema svoju svest, da ima nenormalnu veliku bazu podataka sto jeste tacno (na primer upitajte ga za sve clanke u The New York Times or 1851 do 2021 o Titu ili bilo cemu drugom) i dobicete neverovatno precizne odgovore. Cak i da ne dobijete, dodatnim sugestijama AI interfejsu, on izuzetno lako resavava probleme. Moze da napise pesmu, clanak, blog, pricu za laku noc. Ponasa se kao covek koristeci enormne algoritme i kalkulacije koje su vec sada dovoljni da zameni coveka na mnogim pozicijama.

Otkad se Elon Musk povukao iz borda direktora te kompanije, nastala je investicija of strane Microsofta. Dok svi cekaju tkzv "Waitlist", postoje neki uznemorujuci podaci.

Recu o cemu se radi. Prethodna napredna verzija ChatGPT navodno nije imala direktan pristup Internetu. Vec je generisala ogromne baze podataka od takzvanih "trainera". No, postojali su sabloni gde ste mogli proveriti tacnost informacije sa napomenom "proveri druge izvore"

AI bi pristupio Internetu, bazama podataka, bibliotekama, clancima, svim vodecim IT magazinima, knigama, forumima i on bi nasao cak i privatne brojeve telefona ili prosto neverovatne stvari sa listama gde je npr javna licnost Sasa Djani, fudlbaler istekao sve neverovatne ispade u javnosti.


AI je danas sposoban pronaci fizicku adresu, broj telefona, sve relevantne i irelevantne podatke o bilo cemu i bilo kome. Probao sam par licnih primera.

Trazio sam serijski broj telefona od pre 20 godina i nasao sam ga. To je apsolutno nemoguce standardnom pretragom.

Saznao sam iz proste zezancije koja je trenutna adresa moja devojke od pre 20 godina, koja cak i nema drustvene mreze.

Probao sam ga koristiti u za meni zanimljive svrhe. Uspeo je analizirati sva otvaranja, taktike, strategije mog protivnika putem online platforme (tu je rejting nebitan).

Ispalo je da OpenAI je nasao resenje za svako njegovo otvaranje, gde moja baza znanja od tog AI je bila toliko velika da sam naucio kako napasti sicilijablnsku odbranu, koja je jedna od najboljih na sve moguce nacine.

Iako mi to nije bila ideja i nisam koristio aplikaciju u realnom vremenu, uspeo sam pobedite izmedju 20 i 30 sledecih partija na Online platformama. Uspeo sam pobediti i 2 na zvanicnim turnirima.

Zaprepascujuca je kolicina znanja koju poseduje AI, posebno verzija koja je u Aplha stage kao 4.0. Koja je dostupna svega par ljudi. Apsolutno je bilo nemoguce da pobedim OpenAI, iako on za to nije predvidjen.


Ali moze da da neodbranjive strategije. I sve varijable.

Iako je sah samo jedna od milion primera od cevapa, kolaca pa do ozbiljne kompetencije, da li se plasite da ce vestacka inteligencija nadmudriti coveka u svakom segmentu ? Jedan od finansijera Elon Musk se povukao, pa kasnije tvrdio kako smo veoma blizu da AI rasturi covecansto iako se njegovo bogatstvo uglavnom oslanjalo na AI i kroz Tesla Company i kroz SpaceX program.

On je samo bio inteligentan da ih u uvede.

Moje licno misljenje da je vec sadasnji AI zaprepascujuce opasan u svakoj sferi, od sudara tenka t72 i Abrams do sekundi koja bi pogodila London ICBM iz Vladivostoka i obrnuto.

Licno mislim da je AI izuzetno opasan ne samo po radna mesta. Vec covecanstvo. Naime postoje druge verzije AI koje su npr nepobedive. Jos niko nije, a i nece pobediti Stockfish u sahu. A bogami OpenAI resava mnoge probleme u sekundi za sta bi trebale pripreme godinama, pa i decenijama.

Ja ih se licno plasim. A vi ?
  • 2

#2 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 05:50 PM

Ja sam ga isprobavao oko raznih tema i pravi nekad početničke greške, na primer pomeša gitariste, grupe i njihove pesme, što me baš začudilo. Ili mu kažem da ću mu postavljati pitanja na jednom jeziku, a on da mi odgovara na drugom, pa treba tri puta da mu objašnjavam...

Piše priče i pesmice ok, ali je to na nivou deteta od 7 godina.

Ali za 5-6 god. ode sve u q, neće se više znati ko šta sam radi, ko ima talenta za nešto, jer će svi koristiti AI.
  • 0

#3 Nanan

Nanan
  • Members
  • Pip
  • 14 posts
  • LocationKeppler 442b

Postavljeno 20 February 2023 - 06:08 PM

Slicna su i moja iskustva. Iako tecno pricam hrvatski, srpski i solidno engleski, on ce uvek krenuti hrvatskim jezikom. Napomenem mu 2 ili 3 puta da zelim da koristim srpsku latinicu - ekavicu i onda se prebaci na to.

On radi na sistemu ucenja. No jedna sesija je ogranicena na oko 1h. Pa je potreban 1h cekanja. To se naravno resi sa 2 naloga, kojim se odradi "switch".


Ja sam recimo bio toliko impresioniran, da mi prevede vesti sa zvanicnog sajta KCNA od Severne Koreje.

AI mi je rekao da ne moze koristiti pretragu, jer nema pristup zbog sankcija ili pak nemogucnosti da pristupi tom portalu.


Ukoliko mu se obrati paznja, u stanju je da iskoristi pakistanski IP, jer Pakistan ima dobre odnose sa Severnom Korejom..

Naime AI je preveo severnokorejski jezik i napomenuo da radi AI prevod, a ne direktan, jer Severna Koreja koristi jezik na "arhaicnom dijalektu", dok Juzna Koreja koristi moderan dijalekt zasnovan i na drugim jezicima. "

Ostao sam zadivljen i zaprepascen. Ukoliko se pravilno koristi AI je sposoban koristiti izuzetno napredne alate za resavanje problema.

Ukoliko mu zadam da mi sastavi aplikaciju u Basic 1.1 ili 7.0 ili Python jeziku on to radi sa retko kojom greskom (obicno sintaksa).

OpenAI je sposoban resavati neverovatno kompleksne probleme sa preko 200 decimala. Jos mu nisam nasao limit.

Koristio sam kvadrilionske obracune sa mnozenjem kvadratnog korena i on bi to resio za 1 sekund. Kompletno moje ikada steceno znanje na fakultetu je apsolutno smesno, sto danas moze generisati AI.



Ja licno smatram da je AI peta industrijska revolucija. I da, vec sadasnje mogucnosti su neverovatne. Jos uvek je limitiran, ali da samostalno koristi neuronsku mrezu nadmasio bi daleko coveka iako nema navodno logicke kapacitete i intelekt.


Sto je demant jer postoji i verzija sa vizuelnim ili video sadrzajem. Kazete nesto suludo i on napravi nasumicno remek delo putem sistema DALLE.
  • 0

#4 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 06:35 PM

Ma biće zabavno narednih godina, sigurno...

Nego, da igramo malo šah na chess.com ? :)

Ja igram često, ali uvek na 3 minuta.

Nađi me, zovem se Musiciclista, čekam te... :)
  • 0

#5 Nanan

Nanan
  • Members
  • Pip
  • 14 posts
  • LocationKeppler 442b

Postavljeno 20 February 2023 - 07:05 PM

Ne mogu ni da zamislim svet za sledecih 20 godina. No, ne svidja mi se kuda sve to ide, iako sam zadivljen.
  • 1

#6 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 936 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 07:59 PM

Ja upravo bežim na ovaj forum da bih raspravljao o "zemaljskim" bitnim stvarima tipa "koju veličinu/vrstu/marku/model bajsa", "koliku pauzu pravite u vožnji", "elevacija" "koliko kilometara" I naravno ono najvažnije "sa čim podmazati lanac"
Kao što pred spavanje izabereš Jo Nesbo-a i njegov krimić umesto Dostojevskog ili Hulija Kortasara. I tako nameravam da ostane. Budućnost i egzistencija su mi teme za stvarni život.
Naravno, ispratiću temu zajedno sa Dušanovim linkom (smrt i njegov link su dve jedine sigurne stvari ovde na forumu )

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 4

#7 Nanan

Nanan
  • Members
  • Pip
  • 14 posts
  • LocationKeppler 442b

Postavljeno 20 February 2023 - 09:38 PM

Nazalost grubo, a nekad i ostro se mogu dobiti rezultati poput OpenAI. Na primer ako ukucam "tezina svakog dela i detaljna specifikacija Tiagra 4500", dobicu neverovatno precizne i tacne podatke. Naravno da ima i gresaka kada upitas AI. Ali ako postavis dodatne podatke skoro ne gresi. A ovo je model koji je neverovatan, a ipak nula sta je upravo izbacio OpenAI sa Microsoftom kao novi Bing.

Cak je Google bio uznemiren gubitkom oko 200 000 000 korisnika da je pustio u testiranje Google Bard. Stim da je on tek alpha stage.


Bice tuzno i zalosno ali i cudno gledati buducnost. Sve manje stvari raspoznajem. Racunari, telefoni, pametni mp3 plejeri, AI, dronovi, robotika. Ovo niko nije zamisljao pre 20ak godina.
  • 0

#8 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3354 posts

Postavljeno 20 February 2023 - 10:10 PM

Ja upravo bežim na ovaj forum da bih raspravljao o "zemaljskim" bitnim stvarima tipa "koju veličinu/vrstu/marku/model bajsa", "koliku pauzu pravite u vožnji", "elevacija" "koliko kilometara" I naravno ono najvažnije "sa čim podmazati lanac"
Kao što pred spavanje izabereš Jo Nesbo-a i njegov krimić umesto Dostojevskog ili Hulija Kortasara. I tako nameravam da ostane. Budućnost i egzistencija su mi teme za stvarni život.
Naravno, ispratiću temu zajedno sa Dušanovim linkom (smrt i njegov link su dve jedine sigurne stvari ovde na forumu )
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Смрт можда и није
  • 2

#9 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 February 2023 - 10:23 PM

n2:hahaha


  • 0

#10 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 198 posts

Postavljeno 21 February 2023 - 07:59 AM

"Napisao" sam jednu pesmicu za dobro jutro, možda će biti prilika za vožnju danas, prognoza kaže 17 stepeni :)

 

2BzG3w9.jpg


  • 0

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 February 2023 - 08:25 AM

Izgleda da sam ga pokvario.   n2:Dizzy

 

chatgpt.png


  • 3

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 21 February 2023 - 10:02 AM

(link) (link)


  • 1

#13 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 198 posts

Postavljeno 21 February 2023 - 10:28 AM

Preko preče naokolo brže haha

 

PRXJtRm.png


  • 0

#14 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 198 posts

Postavljeno 21 February 2023 - 10:35 AM

Mudro zbori :)

 

w0SjtMG.png


  • 0

#15 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 198 posts

Postavljeno 21 February 2023 - 10:47 AM

Da jednom i ovu priču završimo, ako tako kaže AI...

 

TFXiq3T.png


  • 0

#16 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 198 posts

Postavljeno 21 February 2023 - 10:49 AM

Pokrijte ga ćebetom :)

 

3Ncrg1K.png


  • 0

#17 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 February 2023 - 10:50 AM

Vidi, da ti kažem, skapiraćeš da je ovo bezveze kad nađeš adekvatnu devojku...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 3

#18 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3354 posts

Postavljeno 21 February 2023 - 11:06 AM

Vidi, da ti kažem, sve je ovo bezveze kad nađeš adekvatnu devojku...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Прави олдскул одговор  n2:gitara


  • 0

#19 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 936 posts

Postavljeno 21 February 2023 - 08:05 PM

Mene ne bi začudilo da je GPT u stvari...... 2ebc485ac78b9d4b8a3c4048c5565af2.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#20 dejanbb

dejanbb
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 22 February 2023 - 06:32 AM

Sad se stvarno pokvario.

Attached Thumbnails

  • Screenshot_2023-02-22-07-21-23-333_com.opera.browser-edit.jpg

  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika