Jump to content


Fotografije

Poziciranje na drumskim trkacima


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
155 odgovora na ovu temu

#81 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 23 October 2022 - 01:48 PM

Ovo me podseća kada sam otišao da kupim pancerice za skijanje. Izuše me ljudi, ubaciše u neku spravu, pojačaše temperaturu, vakumiraše nešto, izvadiše me, počeše da premeravaju. Kada sam došao sebi malo izgovorih nekako da sam došao samo da pogledam ali džaba, vratiše me u mašinu, kažu, mi ćemo tebi da izmerimo idealan pojas oko članka, listova i stopala, ništa ne brini. Mislim se, samo da se izvučem odavde. Mašu glavom, pojačavaj pritisak, smanjuj, izuvaj, obuvaj, drama, češu se po bradi gledaju medjusobno kao dva hirurga koja operišu pa nešto nije sve pošlo kako treba. Govorim ja, vi radite i sutra, ali džabe.
Kada su završili i rekli mi cenu "uz merenja idealnih dimenzija" konačno sam pao u nesvest. Posle iskakanja kroz prozor kad sam došao sebi otišao sam u drugu prodavnicu i kupio pancerice po normalnoj ceni koje i danas koristim ali bez idealnih mera. :)
  • 1

#82 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 23 October 2022 - 02:02 PM

Ovo me podseća kada sam otišao da kupim pancerice za skijanje. Izuše me ljudi, ubaciše u neku spravu, pojačaše temperaturu, vakumiraše nešto, izvadiše me, počeše da premeravaju. Kada sam došao sebi malo izgovorih nekako da sam došao samo da pogledam ali džaba, vratiše me u mašinu, kažu, mi ćemo tebi da izmerimo idealan pojas oko članka, listova i stopala, ništa ne brini. Mislim se, samo da se izvučem odavde. Mašu glavom, pojačavaj pritisak, smanjuj, izuvaj, obuvaj, drama, češu se po bradi gledaju medjusobno kao dva hirurga koja operišu pa nešto nije sve pošlo kako treba. Govorim ja, vi radite i sutra, ali džabe.
Kada su završili i rekli mi cenu "uz merenja idealnih dimenzija" konačno sam pao u nesvest. Posle iskakanja kroz prozor kad sam došao sebi otišao sam u drugu prodavnicu i kupio pancerice koje i danas koristim ali bez idealnih mera. :)

:D
  • 0

#83 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 23 October 2022 - 05:48 PM

Super je da odes kod nekog srucnjaka da te namesti u idealnu poziciju, ali ono kad kupis nov bajs pa sam stelujes polozaj ima svoju draz...

Mislim da svako ko se iole ozbiljnije bavi biciklizmom zna osnove za pravilan polozaj a ovi sto idu bajsem do pijace i krug oko ade, njima polozaj i nije bitan


  • 0

#84 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 23 October 2022 - 08:05 PM

Ode čovek na svadbu, ponese ga atmosfera, izvadi novčanik i ako nije previše cugnuo potroši 100 eura. Ako jeste i više.

Ode drugi u kafanu, tamo ga ponese atmosfera, okrene par tura i ode stojka.

Hoće čovek da vozi bicikl, sviđa mu se ta ideja, čuo je koliko je podešavanje pozicije bitno ali ne zna ništa o tome i ne razume engleski pa od youtube-a nema mnogo pomoći. Ode na bajk fiting, da jednom 100 eura da ga neko namesti. U početku misli da je sve savršeno kad ga fiter postavi, a posle što više vozi, to više menja nijanse na tom podešavanju. Na kraju posle više godina pedalanja shvati da možda nije morao da da tih 100 eura ali ipak ne žali jer nije morao od nule da krene i da za svaku sitnicu razbija glavu.

Šta je kome i za koga mnogo a šta malo, i šta vredi a šta ne, večita je dilema.

Jedan bi polovan mtb da sa njim ide na posao i tu i tamo rekreacija kad je vreme idealno. Budžet je 300 evropskih. Njemu je ta stotka nerazumna svota.

Drugi kupuje drumski bajs i hoće da vozi 10 000 godišnje. Budžet je 2000, sprinterice je platio 250. Već zna koja mu pozicija odgovara ali možda od tog Stevića pokupi još po koji dobar savet... I da se malo ispriča sa likom, da ga pita kako je biti pro biciklista. Jebeš 100 eura, jednom se živi...

I opet 100 ljudi - ćudi, 100 žena - 200 sisa. :)
  • 5

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#85 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 23 October 2022 - 09:11 PM

↑ ↑ ↑

+ :)
  • 1

#86 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 938 posts

Postavljeno 23 October 2022 - 09:34 PM

Meni je najbolji bike fitting ovaj forum i mišljenje kolega koji godinama/decenijama gaze ozbiljnu kilometražu. Ja "radim" i učim, oni daju pravac. I mislim da svi zajedno uživamo

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 3

#87 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 23 October 2022 - 10:03 PM

Ima tu jedna vazna stvar, a to je da mnogi ljudi nisu svesni svoje fizicke pripremljenosti. Desilo mi se ne malo puta, da ljudi sa viskom novca kupe odlican ram-bicikl, race geometrije i misle da ce sada ici kao nikada. A onda stize razocarenje, i kazu mi bolje sam se osecao na starom ramu-biciklu. Za te agresivne pozicije i bicikle, moraju da se imaju jake ruke , vrat, ledjni i stomacni misici i naravno noge. Posto race geometrija zahteva da si dosta savijen, mnogima telo to ne moze da izdrzi i javljaju se bolovi koje prepisuju biciklu a ne sebi. Prvih sat-dva voznje imaju snage, a onda kako im se zamaraju ruke, ledja i varat, vidis kako su ruke skroz prave, nemaju vise snage da drze telo nego sluze bukvalno ko dve motke, koje podupiru tezinu tela. Onda na to obicno ramena odu gore a glava upadne izmedj ramena. 

Ne kraju kao slag  na torti, pocinje da boli i medjunozje, jer se sada zbog nedostatka snage, svom tezinom nasade na sediste.

 

Znaci godine iskustva i neko znanje se mora posedovati. Mora da se zna koliko je neko stvarno jak, a ne koliko je jak u svojoj glavi. Prema tome treba da izabere i bicikl i poziciju i to bas nije lako za neiskusne vozace. Trebaju tu godine iskustva.


  • 2

#88 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 23 October 2022 - 10:23 PM

Ja bez velikog iskustva pogodio bajs... :D

Drumski M Canyon, koji sam vozio 75 dana (3000km) [ukraden], nije mi baš bio odgovarao, a ovaj Canyon sa flat volanom u S veličini mi je odličan. Po merama sam bio negde između M i S, malo više M, ali sam uzeo S, jer sam znao da ću ubaciti rogove i tamo držati šake 99% vremena. :)
Sedište sam, naravno, povukao unazad.

Sedište, njegovu visinu, doterivao sam neko vreme, pa kad sam bez ikakvih bolova (osim onih od pada u Osijeku :) ) izvozio brevet 4CC, pa se još i biciklom vratio kući (1500 + 700 km), nisam više ništa dirao. Najbitnije mi je da ne bole kolena, ne trnu šake ili stopala i to je to...
  • 0

#89 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 24 October 2022 - 03:57 AM

Negde sam našao podatak da pozicija koju danas prosečan rekreativni biciklista ima na svom biciklu kada vozi od gore sa šamaraljkama je gotovo identična onoj koju su pre 25,30 godina imali profi biciklisti iz dropova. To se najviše vidi iz toga koliko je velika razlika između sedla i kormana i koliki je stepen povijenosti leđa vozača.

Uvek je bolje kupiti bicikl manje agresivne geometrije pa ga češće voziti iz dropova nego preagresivan bicikl na kojem se dropovi ne koriste.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#90 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 October 2022 - 05:33 AM

A nekada davno, pre 30-35 godina kad nije postojao bike fiting i ostala čuda-muda jednostavno smo vozili. Mnogi na ovom forumu tada nisu bili ni rodjeni.
Nije bilo bitno da li je bic bio veći ili manji jer nije ni bilo izbora već se vozilo šta se imalo.
Kao i obično, ovde se uglavnom raspravlja o glupostima a najmanje se vozi.
  • 3
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#91 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 24 October 2022 - 05:35 AM

Pisao sam na početku da sam vozio skoro sa čovekom koji ima skroz pogrešnu poziciju. Znači moze i sa pogrešnom pozicijom da se ide se ide solidno i bez bolova. Nije to obavezna stvar. Ali se ne koristi sav svoj potencijal. Nisi iskorišćen 100%. Tako da nisi ni svestan da nije prava pozicija.
  • 1

#92 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 24 October 2022 - 06:20 AM

A nekada davno, pre 30-35 godina kad nije postojao bike fiting i ostala čuda-muda jednostavno smo vozili. Mnogi na ovom forumu tada nisu bili ni rodjeni.
Nije bilo bitno da li je bic bio veći ili manji jer nije ni bilo izbora već se vozilo šta se imalo.
Kao i obično, ovde se uglavnom raspravlja o glupostima a najmanje se vozi.



Ne znam baš da li bih se složio sa tobom. Zar pravilno podešen bicikl nije ubedljivo najbitniji faktor koji utiče na vožnju bez bolova i problema koji ako se ignorišu mogu da dovedu i do većih komplikacija?

Od svih "gluposti" o kojima smo raspravljali, ovo je jedna od retkih tema koja zapravo itekako ima smisla...
  • 3

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#93 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3358 posts

Postavljeno 24 October 2022 - 07:16 AM

Сигуран сам да овде нико не мисли да је положај при вожњи небитан. Питање је само неопходности плаћања некоме за намештање те позиције, односно у којој мери и за кога то има смисла. Такође је и питање колико међу малобројнима у земљи који пружају ту услугу, има довољно стручних у медицинско/физијатријско/биомеханичком смислу.
Као што се према речима колеге Миловука, неки разочарају када им нови супер бицикл не донесе оно што су очекивали, тако је могуће да им ни плаћање намештања позиције неће донети скок од 100% у перформансама вожње, јер га свеједно неће моћи дуго да држе.
Наравно, свако је слободан да троши новац како нађе за сходно, али није увек неопходно.
  • 4

#94 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 October 2022 - 09:37 AM

Prilično tačno poziciju mnogi mogu da nameste uz pomoć ljudi na ovom forumu. Čak i u grupnim vožnjama često se nadju poznavaoci materije koji će rado pomoći neiskusnom kolegi.
Nije nužno da to mora biti bike fiting. Niti je presudna 100% idealna pozicija jer velika većina ne vozi bicikl po 10 sati dnevno. O višednevnim vožnjama je suvišno i pisati. Retki su oni koji voze nekoliko dana uzastopno/celodnevno.
Eto, ja npr imam 3 različita bicikla.. drum, mtb i treking. Svaki ima različitu poziciju i položaj i svaki od ta 3 mogu da vozim danima po ceo dan.
Toliko o bike fitingu. Ako ruke, ramena i vrat ne ojačaju džaba idealan bic, džaba fiting, džaba gedžeti.. vožnja ili neće prijati ili će biti mlakadžijska.
Kao što sam i napisao.. malo se ovde vozi a mnogo piskara i raspravlja o manje ili više bitnim stvarima.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#95 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 24 October 2022 - 07:26 PM

Postoji mogucnost da poziciju namesti neki strucnjak za to, a da musterija ne bude zadovoljna. Ja nikad ne bih nekome moga da namestim i da budem siguran dal ce biti zadovolja, dokle se ne bih provozao sa njim. Pod uslovom da mogu da ga pratim. Ali posto uglavnom rade amateri, vozio bih 3-4 sata i mogao bih da vidim i snagu i stil i sve. Gledao mu telo posle sat-dva-tri sata voznje. Pa tek onda video da li je uopste izabrao odgovarajuci bicikl. Pa ako je slab isao bih u opusteniju varijantu sa lulom u plusu, vise spejsera, pa kako je vozac sve jaci polako ka agresivnijoj poziciji.

Stvarno mi nije jasno kako nameste poziciju ako ne znaju s km imaju posla. Jer idealana pozicija za profesionalca je skroz losa a za amatera i suprotno. Plus sto postoji izmedju ogroman broj stepenna fizicke spreme.

 

Jos jedan primer iako nije drum. Imao sam  Scott scale carbon mtb predzadnje generacije, i posle kupim onaj beli zadnje generacije. Oba XL-53 cm. Medjutim ovom belom su produzili horizontalnu cev za 1,5-2 cm i vrat je duzi bio nekih 1 cm. Ja to nisam mogao da vozim, probao mucio se i na kraju prodao. Znaci ista visina ali ga produzili, za mene je to bila nepremostiva prepreka.  Imao sam utisak da sam na kamili.To je ono kad se srodis sa biciklom, kao sto mi je bio taj stari, sve mi je leglo, a ovo je bilo posle stano telo. Ja osetim sticnu ako pomerim 3-4 mm, a kamoli ram duzi za 2 cm. Srasno je to bilo za mene.


  • 0

#96 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 938 posts

Postavljeno 24 October 2022 - 08:29 PM

Sutra mi stiže lula od 100mm pa ću uz postojeće kompletirati dužine 80,90,100,110mm.
Malo ću eksperimentisati nedelju/dve pa ću prikazati / postaviti ovde izabranu dužinu lule i pitati vas za mišljenje oko položaja tela

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#97 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 24 October 2022 - 08:45 PM

Sutra mi stiže lula od 100mm pa ću uz postojeće kompletirati dužine 80,90,100,110mm.
Malo ću eksperimentisati nedelju/dve pa ću prikazati / postaviti ovde izabranu dužinu lule i pitati vas za mišljenje oko položaja tela

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Mozes i malo sediste da vratis nazad, mada je vec dosta nazad, ali bi valjalo zbog kolena i mozda malo  da  ga spustis. To u kombinaciji sa tom duzom lulom, imaces dosta polegnutiji polozaj tela. Idealan je neki ugao  u odnosu na zemlju od 45 stepeni. Profi voze dosta manji ugao. Ruke i telo nekih 90 stepeni, kada su na samaraljkama.


  • 1

#98 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 26 October 2022 - 06:44 AM

Jedno glupo pitanje. Šta se više isplati, ram, lula, šticna, volan itd. zameniti više puta ili odraditi bike-fitting?

Iz mog površnog znanja materije, podešavanje pozicije je dobijanje najviše snage iz što bolje pozicije (pozicija koja ne opterećuje pri vožnji). Ono što me najviše nervira je kada neko kaže treba da se utreniraš da te ne bi bolelo. To nije tačno, ne mogu se zglobovi utrnirati niti se kosti produžiti niti skratiti (sem dok traje period rasta). Medicina nije ekzaktna nauka ali ima granice i većinom se zna fiziologija organa (kako organ funkcioniše). Bike fitting uzima ono što je poznato (pozicije tela za dobijanje najviše snage) i primenjuje to na svakog posebno. Primer: Ja, zbog preloma oba radijusa (deblja kost u podlaktici) i ispadanje obe ulne (tanja kost u podlaktici) iz ručnog zgloba nemam potpunu pronaciju desne šake (okret šake iz supu nosi u supu prosipa). Zbog toga imam ponekad trnjenje leve šake. Takve stvari se uzimaju u obzir kod bike-fitting-a i pokušava se dobiti optimalna pozicija uz sva ograničenja.

Imaju programi za kompjuter koji se koriste za pomać pri tom određivanju (kinovea je bila jedna od free opcija). Učitava se snimak pokreta na kome se radi i onda se mere uglovi koji se postižu pri tom pokretu. Menjanjem pozicije se menjaju ti uglovi i meri se snaga proizvedena pri različitm uglovima/pozicijama kao i izdržljivost i gleda se subjektivan osećaj.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#99 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 26 October 2022 - 07:08 AM

Jedno glupo pitanje. Šta se više isplati, ram, lula, šticna, volan itd. zameniti više puta ili odraditi bike-fitting?

Bolje je da naučim da pecam nego da mi neko da ribu, ovde može poslužiti ova stara :)
  • 0

#100 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 26 October 2022 - 07:47 AM

Jedno glupo pitanje. Šta se više isplati, ram, lula, šticna, volan itd. zameniti više puta ili odraditi bike-fitting?

Iz mog površnog znanja materije, podešavanje pozicije je dobijanje najviše snage iz što bolje pozicije (pozicija koja ne opterećuje pri vožnji). Ono što me najviše nervira je kada neko kaže treba da se utreniraš da te ne bi bolelo. To nije tačno, ne mogu se zglobovi utrnirati niti se kosti produžiti niti skratiti (sem dok traje period rasta). Medicina nije ekzaktna nauka ali ima granice i većinom se zna fiziologija organa (kako organ funkcioniše). Bike fitting uzima ono što je poznato (pozicije tela za dobijanje najviše snage) i primenjuje to na svakog posebno. Primer: Ja, zbog preloma oba radijusa (deblja kost u podlaktici) i ispadanje obe ulne (tanja kost u podlaktici) iz ručnog zgloba nemam potpunu pronaciju desne šake (okret šake iz supu nosi u supu prosipa). Zbog toga imam ponekad trnjenje leve šake. Takve stvari se uzimaju u obzir kod bike-fitting-a i pokušava se dobiti optimalna pozicija uz sva ograničenja.

Imaju programi za kompjuter koji se koriste za pomać pri tom određivanju (kinovea je bila jedna od free opcija). Učitava se snimak pokreta na kome se radi i onda se mere uglovi koji se postižu pri tom pokretu. Menjanjem pozicije se menjaju ti uglovi i meri se snaga proizvedena pri različitm uglovima/pozicijama kao i izdržljivost i gleda se subjektivan osećaj.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

To sto tebe nervira sto kazu je ipak tacno. Ne znam zasto si uzeo primer hrskavica i kostiju, kada najveci broj problema prave slabi misici. Masu puta sam se vozio sa ljudima koje od voznje boli vrat, jer su mu slabi vratni misici. Kada imas agresivnu poziciju na biciklu, kada je telo takoreci paralelno sa zemljom, vrat ti ide unazad da bi video kuda vozis. Dok kada normalno hodas ulicom, vrat je u linij sa telom. Ovo bi bilo slicno kao da ides ulicom i non stop gledas u nebo. Naravno da bi te boleo vrat. E to i bolovi u rukaka, ledjima, nogama se naravno zavrsavaju sa utreniranoscu. Kao i bolovi zbog sedista. Razlikujemo se naravno, ali kada si utreniran, ne oklembesis se svom tezinom na sediste. Tako da utreniranost jeste najvaznija.


  • 2




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika