Jump to content


Fotografije

Poziciranje na drumskim trkacima


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
155 odgovora na ovu temu

#41 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 04:56 PM

Ti imaš "sreću", da si svojom visinom ni tamo ni ovamo. Ovaj ram ti je za nijansu manji, a veći bi ti bio, za nijansu veći. Zašto to kažem? Koleno ti je malo ispred osovine pedale. To znači da bi trebalo još da vratiš sedište nazad. Ali ako bi vrato nazad sedište, morao bi da staviš još kraću lulu. A ova je već prekratka. Tako da ne znam sta da ti kažem. Mislim da ćeš teško napraviti baš savršenu poziciju. Nemoj da se obeshrabri, ovo bas gledamo finese, možeš ovo da vozis, ali nije idealno.

Ja sam isti bajs u XL veličini (prva slika) baš zbog toga što mi je veliki zamenio za ovaj u L veličini (druga slika)
Kod njega mi ni kraća lula nije pomogla.
Ovaj mi neuporedivo više odgovara i mislim da će duža lula rešiti problem. Naravno posle postavljanja nove lule ide pozicioniranje sedišta ponovo745dd04bb60cb18ba3974c8e5fbe2ca1.jpgae383eef8552c37c0912de44c676ea19.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#42 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 05:03 PM

Ne razumeš. Kada staviš dužu lulu, sedište će morati da ide još, napred. A u tvom slučaju to nije dobro, jer ti je koleno već ispred osovine pedale. To ne valja. Kao što rekoh imaš visinu koja ne odgovara ni većem, ni manjem ramu.
  • 0

#43 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 05:08 PM

Sada izmerih lulu, 80mm a fabrički Canyon za L size je 110mm!!?
Baš sam magarac, trebao sam da primetim da mi je lula ispred osovine kada gledam sa bajsa.
Odmah naručujem lulu pravilne dužine.
 

 

Ta lula "prave" dužine ne mora da znači da će tebi odgovarati. Moraš da probaš pa vidiš kako je sa 10 a kako sa 11 cm. 

Druga i važna stvar, duža lula će da ti poremeti poziciju tela, moraćeš više da se saviješ jer visina lule tj. volana ostaje ista. Zato kažem da treba i lulu podići neki cm, pod uslovom da nećeš da menjaš poziciju tela. 

 

Ne vidi se lepo ali na onim slikama sa ispruženom desnom nogom, deluje da ti je sedište previsoko. 


  • 1
.

#44 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 05:13 PM

Ne razumeš. Kada staviš dužu lulu, sedište će morati da ide još, napred. A u tvom slučaju to nije dobro, jer ti je koleno već ispred osovine pedale. To ne valja. Kao što rekoh imaš visinu koja ne odgovara ni većem, ni manjem ramu.

A zašto bi sedište moralo da ide napred? Ja i tražim da se ispružim/rastegnem više, pogotovo u dropu. Možda će biti ok i bez pomeranja sedišta...

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#45 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 05:22 PM

[quote name="Nesoni" post="285107" timestamp="1666458815"]A zašto bi sedište moralo da ide napred? Ja i tražim da se ispružim/rastegnem više, pogotovo u dropu. Možda će biti ok i bez pomeranja sedišta...
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk[/quo
te]
Zato što ti je sedište višlje dosta u odnosu na volan. A to je zato što ti ram malo manji. Kada budeš stavio dužu lulu, imaćeš još polegnutiju poziciju, priblizavaš se profesionalcima. A to je teško voziti duže, ako držiš ruke gde treba, radi aero dinamike. Ako držiš ruke gore onda se gubi sav smisao. Zato kažem, da bi mogao da vozis moraćeš sedište napred.
  • 1

#46 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 05:31 PM

Okej, hvala na savetima. Probaću i 100mm I 110mm. Probaću da ne pomeram sedište više napred po cenu i da ga malo spustim. Imam mogućnost da podignem lulu sa jednim spejserom, kao i da dižem i spuštam korman. Ono što znam sigurno je da sa postojećom lulom od 80mm ne mogu da nađem pravi položaj
Mora veća lula a gledaću sve ono što je bitno, vrh kolena i pedale, volan/osovina, udobnost u obe pozicije itd

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#47 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 22 October 2022 - 05:39 PM

Ja sam prodavao knjige o bike fitingu na oglasima mesecima al se niste baš otimali o njih

Sent from my RMX3085 using Tapatalk
  • 0

#48 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 05:43 PM

Izvinite, ali ko to završava za 15-20 minuta?
Ozbiljni stručnjaci to rade mnogo duže. I ne naplaćuju utroseno vreme. nego svoje znanje.
  • 2

#49 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 05:54 PM

Имам ту величину рама истог модела бицикла, а ја сам 181 висок. Лула ми је 90мм, постављена у минус, штицна има офсет и седло је изнад висине шамараљки. Бицикл ми је удобан. Може бити да је у питању незгодна висина за овај модел
  • 0

#50 vladapile

vladapile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts
  • LocationBrus

Postavljeno 22 October 2022 - 05:55 PM

Колико видим на слици, њему врх колена пада преко осовине педале па с тим у вези не треба да помера сиц ако буде мењао лулу!? Тј. сиц помера само ако врх колена није тачно изнад осовине педале.


  • 0

cycling is life, that's why I pedal ...


#51 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 October 2022 - 06:00 PM

Ne nudim (i ne planiram nuditi) usluge bike fittinga (mada bi sudeći po komentarima trebalo da kupim Bentli od toga u roku od mesec dana, i to ako radim upola cene :) ), ali možda nekom pomognu članci i videi koje sam pravio na temu:

 

 

Video koji se bavi veličinom rama (sa akcentom na drumske bajseve) i dužinom lule (opet, sa akcentom na drumaše):

 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#52 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 06:25 PM

Имам ту величину рама истог модела бицикла, а ја сам 181 висок. Лула ми је 90мм, постављена у минус, штицна има офсет и седло је изнад висине шамараљки. Бицикл ми је удобан. Може бити да је у питању незгодна висина за овај модел

Zar fabrički Canyon endurace cf 8 u L veličini nema 110mm? Stavljao si kraću?

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#53 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 06:35 PM

Ne nudim (i ne planiram nuditi) usluge bike fittinga (mada bi sudeći po komentarima trebalo da kupim Bentli od toga u roku od mesec dana, i to ako radim upola cene :) ), ali možda nekom pomognu članci i videi koje sam pravio na temu:

Video koji se bavi veličinom rama (sa akcentom na drumske bajseve) i dužinom lule (opet, sa akcentom na drumaše):

:) Кад си споменуо Бентли, сретох данас у вожњи у Иригу један Бентли НС таблице, женска особа за воланом.
  • 0

#54 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 06:37 PM

Zar fabrički Canyon endurace cf 8 u L veličini nema 110mm? Stavljao si kraću?
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Узео са огласа, чак је имао лулу неку 80мм. Мој је алу са карбон вилом, али је геометрија иста. Бар колико сам ја гледао, једино ако сам нешто превидео.
  • 0

#55 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 06:47 PM

Ovaj Nesonijev primer, je pokazao ono što sam na početku napisao. Za idealnu poziciju, mora da bude i idealna veličina rama. To je i razlog zašto se profilima prave ramovi po meri. Mi obični smrtnici ili imamo ili nemamo sreću da nam se potrefi mera.
I ono glavno, dok su proizvođači pravili ramove po brojevima na 2 cm razlike, bilo je veće šanse ubosti pravi ram. Sada kada su prešli na slova, pa u ponudi imaš samo para slova, a izmedju nas razlika u visini i po pola metra naravno teško.
  • 0

#56 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 06:59 PM

Ovaj Nesonijev primer, je pokazao ono što sam na početku napisao. Za idealnu poziciju, mora da bude i idealna veličina rama. To je i razlog zašto se profilima prave ramovi po meri. Mi obični smrtnici ili imamo ili nemamo sreću da nam se potrefi mera.
I ono glavno, dok su proizvođači pravili ramove po brojevima na 2 cm razlike, bilo je veće šanse ubosti pravi ram. Sada kada su prešli na slova, pa u ponudi imaš samo para slova, a izmedju nas razlika u visini i po pola metra naravno teško.

Inače sada sam merio razmak između vrha sedišta i vrha pedale (pazio da kurble budu u osi sa sedalnom cevi) I meni je tačno kao i tebi 99 cm. Koliko si ti beše visok?

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#57 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 08:09 PM

Inače sada sam merio razmak između vrha sedišta i vrha pedale (pazio da kurble budu u osi sa sedalnom cevi) I meni je tačno kao i tebi 99 cm. Koliko si ti beše visok?

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

 

Zadnji put kada sam se merio pre 37 godina na regrutaciji sam imao 1,9 m. Kazu da se ljudi vremenom smanjuju, tako da ne znam. sad me podseti sa ovim tvojim pitanjem, da sam i krv dao zadnji put pre 37 godina, bas sam za primer...


  • 1

#58 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 08:09 PM

Izvinite, ali ko to završava za 15-20 minuta?
Ozbiljni stručnjaci to rade mnogo duže. I ne naplaćuju utroseno vreme. nego svoje znanje.

Za koliko vremena to rade ozbiljni stručnjaci ?


  • 0

#59 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 08:15 PM

Ima tu dosta varijabli u tome je stvar.

-visina sica

-nagib sica

-dužina lule

-nagib lule

-ugao šamaraljki odnosno guvernala

Svaka izmjena neke povlači korekciju i neke druge ili više njih .Pa se što bi se reklo dolazi do radne tačke. I opet zavisi od toga u kakvoj si formi itd. Ja u aprilu vozim 80 a u avgusti 110 lulu. Treba vremena da se malo adaptiraš.


  • 0

#60 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 22 October 2022 - 08:17 PM

Kolko sam ja gledao nije to samo 15-20 min i krojački cm.Ima tu još dosta toga.


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika