Jump to content


Fotografije
* * * * * 1 glasovi

Kroz Bosnu točkom


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
64 odgovora na ovu temu

#41 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 June 2022 - 10:01 AM

Živeo Brus Li
Brus Li nije u'mreo!
 
 
Inače, Čemerno je možda u tom smeru dug 2090m ali ako ideš od Sutjeske ga Gackom onda je duži :D



Ček, možda je 2109.. a ja utripovao 2090.. uostalom, 19 metara gore - dole nije neka stavka :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#42 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 June 2022 - 10:10 AM

Chamade, može malo opisa vožnje kroz tunel(e)?



Naravno..
Tunel kod Tuzle je solidno osvetljen jer je u gradskoj zoni.
Tunel Čemerno je odlično osvetljen, opušteno se vozi kao u sred noći nekom centralnom gradskom ulicom jer je uz rasvetu okrečen svetlom bojom. Dovoljno je i širok a saobraćaj slab.

Tuneli ka Višegradu od Goražda su priča za sebe.. ima ih od 90 m dužine pa do 700+ neki metar. Mnogi su unutra neobradjeni, da kažem kameni, neki su betonirani pa je kroz njih lakše voziti.
Kameni su mnogo mračniji i po pravilu vlažni što je meni smetalo jer se osećam u njima nebezbedno. Pitanje je da li će me neko na vreme primetiti dok prolazi autom. Imao sam i svetla i fluo prsluk ali nervoza je prisutna. Najgori je jedan od poslednjih ka Višegradu.. unutrašnjost od kamena, vlažan, mokra podloga, NEMA rasvetu.. znači odvratan tunel dužine gotovo 700 metara.
Bosanski vozači su još i korektni.. problem su tablice BG i Užice.. oni voze pun gas kroz tunele. Naša seljana se svuda ističe sa bahatom vožnjom.
  • 5
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#43 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 June 2022 - 11:08 AM

11 dan u BiH.. zbog velike vrućine i poslednji dan vožnje jer sam već u fazonu povratka. Plan preko Trebinja i Durmitora sam odbacio ali to sam već vozio ranije pa nije zapelo. Biće dana i za to što je ostalo.

Noć pored Sutjeske na oko 500 mnv neše topla, oko 15C.. iznenadjujuće jer sam očekivao vlagu i nižu temperaturu. Šator potpuno suv iako je 15ak metara dalje tekla reka.

IMG_20220604_063626~2.jpg

Inače, omladinski kamp Sutjeska se plaća 7,5€ po šatoru ali sam se prošvercovao uz studente DIF-a iz Banjaluke i istočnog Sarajeva koji su došli malo pre mene na vikend kampovanje.

IMG_20220604_064339~2.jpg

IMG_20220604_065509~2.jpg

Od Sutjeske ka Drini imam samo jedno brdo sa usponom od nekih 7km, ne mnogo jakim i još u hladovini i to je prošlo opušteno. Usput ovaj kraj za razliku od Hercegovine je bogat sa vodom koje ima svuda pored puta.

IMG_20220604_085636~2.jpg

Na vrhu se okrećem na još jedan pogled ka planini..

IMG_20220604_093758~2.jpg

Medjutim spust je skoro duplo duži.. milina, te ubrzo izbijam do Drine..

IMG_20220604_100942~2.jpg

IMG_20220604_112033~2.jpg

IMG_20220604_140225~2.jpg

Put niz Drinu.. veći deo ima česte hladovine zbog vegetacije pored samog puta. Medjutim od prvih tunela počeo je i otvoren deo bez šume, i ujedno je počeo i najtopliji deo dana.
Tuneli kojim ima 19 ako se ne varam na trenutke donose osveženje.. posebno oni duži jer je razlika u temperaturi 10-15C.

IMG_20220604_131955~2.jpg

I tako odvratni i mračni tuneli postadoše simpatični :D

Višegrad.. obzirom da sam prolazio više puta nisam svraćao u Andrićgrad. Ali u kaVanu jesam :D

IMG_20220604_151356~2.jpg

Evo i jedna s'mostom.. red je..

IMG_20220604_145754~2.jpg

IMG_20220604_145947~2.jpg

IMG_20220604_150537~2.jpg

Od Višegrada nastavljam ka Srbiji. Razmišljam o preostalih 65km do Užica i da negde u Užicu ili bližoj okolini prespavam i ujutro na voz ka Beogradu u 06.38h. I razmišljanje o noćenju.. gde postaviti šator a da ne bude daleko. U tom razmišljanju stižem u Dobrun i gledam u tablu.. levo Užice 55km.. desno Priboj 27km.
I neplanirano okrećem ka Priboju jer do Užica bih vozio bar 1-1,5 sat po mraku što mi se nije dopalo. U Priboj ću stići za dana.. ali, Marfi iza ugla čeka.. pa me na putu ka Priboju sačekalo brdo sa 10-ak km uspona. Brate, ostade mi deo duše tu negde :D
Ako je za utehu, na samom vrhu je česma koja je tu da biciklistu vrati na ovaj svet, medj' žive :D

IMG_20220604_182822~2.jpg

A kao ispomoć česmi tu je i spust od dobrih 7km.. srećom nisam tuda išao uzbrdo jer ne bi me ni česma povratila.

Nedugo odatle je i granični prelaz Uvac gde se Bosanski carinik raspričao sa mnom o biciklima. Uzeo skoro neki GT 29 pa se raspituje za detalje.

IMG_20220604_190640~2.jpg

I konačno Srbija.. nisam ni bio načisto da li mi se vraća ili bih nastavio još. Da nije ovako toplo produžio bih sigurno.
U Priboju veče provodim u obližnjem piknik fitnes parkiću gde je mirno i tiho. Ujutro u 4,40h ulazim u voz koji je bukvalno prazan.
E da, na stanici sam imao i ispraćaj..

IMG_20220605_041946~2.jpg

Mali slatki kucov :)

IMG_20220605_043135~2.jpg

I evo, 11 dana kasnije gotovo isti prizor kao i na polasku, samo u kontra smeru i nešto dalje od Beograda.

IMG_20220605_044451~2.jpg

I to je to.. biće ovih danajoš poneka slika, i ruta dok je sastavim u jednu celinu pa možda neko odluči da podje ovim putevima koji biciklistu neće ostaviti ravnodušnim.
Bosna je lepa zemlja i ima šta da ponudi.. samo treba odvojiti vremena i krenuti.
  • 7
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#44 dbic

dbic
  • Members
  • Pip
  • 20 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 June 2022 - 11:25 AM

Svaka čast za turu!

bio sam u Foči u to vreme, ali bez bajsa nažalost. 

 

Pitanje o tunelima sam postavio zbog onih oko Višegrada... Nema nauke znači, recept je samo jako i sa verom  n2:cool2


  • 0

#45 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 June 2022 - 11:39 AM

Svaka čast za turu!
bio sam u Foči u to vreme, ali bez bajsa nažalost. 
 
Pitanje o tunelima sam postavio zbog onih oko Višegrada... Nema nauke znači, recept je samo jako i sa verom  n2:cool2



Da, baš tako.. stisneš zube, prekrstiš.se 3 puta i udri. Kroz većinu sam prošao opušteno ali 4-5 tunela jesu jezivi. Pomoglo bi bar da se sa strane montira nešto reflektujuće, da se svod okreči u svetlu boju i slično. Ovako neosvetljeni su kao tuneli iz filma strave.
Prolazio sam jednom i kroz runele u kanjonu Pive.. koš je strašnije u njima ali retko prolaze vozila pa je rizik sveden na minimum. Ovi Višegradski su ubitačni posebno kad naidju šleperi.. ja tad stajem i bežim uz trotoar.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#46 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 06 June 2022 - 12:32 PM

Tuneli i ajde de, meni na ovoj celoj ruti je jako zajebano penjanje i spustanje na Tjentiste. Put uzak kamiona koliko hoces krivine nista se ne vidi. Nisam isao nikada bickolm ali bar 3 puta godisnje odemo u Bilecu ovim putem. Jos mi nije palo na pamet da vozim tuda bajs.


  • 2

#47 SalaBrat

SalaBrat
  • Members
  • PipPipPip
  • 127 posts

Postavljeno 06 June 2022 - 12:51 PM

Mislim da od Višegrada do Goražda ima 38km i 28 tunela koliko se sećam od 2017 kada sam išao na more bajkom!(nisam ih brojao neko mi reče tamo kada sam se raspitivao)

Taj deo mi je zaista lep,tuneli jesu malo jezivi ali nije baš tako strašno n2:cool2,strašnije mi je palo penjanje prema Tjentištu tzv,Prijedjel sa 30kg  nepotrebnog tereta u bisagama  n2:hahaha   n2:Heristical

Tada sam rekao neću više tako,nadam se da ću ove godine sa minimum tereta krenuti na more!

Još jednom Igore svaka čast na vožnjama,uživao sam u fotkama zaista!


  • 0

#48 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 June 2022 - 01:00 PM

Mislim da od Višegrada do Goražda ima 38km i 28 tunela koliko se sećam od 2017 kada sam išao na more bajkom!(nisam ih brojao neko mi reče tamo kada sam se raspitivao)
Taj deo mi je zaista lep,tuneli jesu malo jezivi ali nije baš tako strašno n2:cool2,strašnije mi je palo penjanje prema Tjentištu tzv,Prijedjel sa 30kg  nepotrebnog tereta u bisagama  n2:hahaha   n2:Heristical
Tada sam rekao neću više tako,nadam se da ću ove godine sa minimum tereta krenuti na more!
Još jednom Igore svaka čast na vožnjama,uživao sam u fotkama zaista!



Ili 19 ili 29.. negde sam pročitao, poslednja cifra je 9.

Da, Prijedel jes' zajeban, usko, krivine ali i vozila ne idu brzo. I treba dosta iz pravca Foče jer je ta strana niža.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#49 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1400 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 June 2022 - 01:27 PM

Tunela ima 29, ali je ogromna većina sasvim pristojna tj osvetljeni su i betonirani, ali ih ima par koji nisu pa su onako malo, je l' te, jezivi :D

Ipak, mnogo je manji stres prolaziti kroz te tunele nego kroz one na Pivi i Limu.

 

Ja sam išao iz pravca Foče i baš sam se bio istraumirao zbog saobraćaja do Prijeđela. Tačno je da se ne divlja jer je put uzan i krivine su oštre, ali baš zbog tih stvari te oni brži vozači ne ugledaju do praktično poslednjeg momenta i onda se naglo koči, svira i psuje, a kada te sustigne neiskusniji a pažljiv vozač onda se iza tebe stvori kolona automobila pa iz nje krene nervoza, trubljenje, opasno preticanje itd... Ja nisam imao nikakav incident, ali je ta deonica baš bila stresna, mada sam tada već bio i poprilično umoran i smlavljen vrućinom, pa je možda i to uticalo da stanem ranije i tu sačekam jutro.


  • 3

#50 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 November 2022 - 09:13 PM

Nadjoh neke moje stare slike iz Martin Broda, da vidis kako je to izgledalo pre vise od 40 godina. Prva slika je ovaj  drveni most, na cijem mestu stoji ovaj viseci crveni, koji si slikao. Napravljen posle rata, a pre njega je izgledao ovako, malo se vidi. Inace njega su srusili Srbi, kada je krenula oluja da bi sprecili Hravate da predju na drugu stranu.


  • 1

#51 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 November 2022 - 09:15 PM

Ovo je veliki vodopad "Milancetov buk", pre 60 godina. Na slici moja majka i otac.


  • 1

#52 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 November 2022 - 09:22 PM

Jos par slika


  • 1

#53 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 03 November 2022 - 09:34 PM

Par fotki od ove godine. Nocni vukovi su takodje posetili MB.


  • 0

#54 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 November 2022 - 03:03 AM

Milovuk1967@ ja sam tuda vozio sa merakom. Ceo taj deo pored Une počev od Kozarske Dubice je odličan. Štrbački buk je lep, sjajno uredjen ali meni lično je Martin brod lepši, nekako prirodniji, tiši i mirniji. Bio sam na dosta reka ali Unu stavljam na prvo mesto. Moja preporuka svima da se provozaju tuda, nebitno da li je to bicikl, motor ili nešto drugo. Svakako doživljaj sa biciklom je poseban jer pruža tu mogućnost da se sve natenane razgleda pri čemu se može zaustaviti u bilo kom trenutku i na bilo kom mestu.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#55 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 November 2022 - 03:06 AM

Ostao sam dužan za trek. Napisao da ću ga postaviti ali nekako mi je izmaklo.
Možda nekome bude inspiracija za neki deo puta jer se uz ovo može još dosta kombinovati po drugim delovima. Ja svakako hoću ponovo tamo negde voziti jer ima u Bosni još dosta neistraženog područja.

https://ridewithgps.com/trips/92553738
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#56 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 04 November 2022 - 08:35 AM

Dobra je baš bila ova priča kroz Bosnu, ako ponoviviš, tu smo, čekamo.
I ja vozim po (istočnoj) Bosni često, pa ću se pobrinuti za neki i svoj doprinos temi.
Priroda je toliko lepa... jedina primedba (sa našeg stanovišta) je dosta tunela i ne tolika "tolerancija" na bicikliste :)
  • 0

#57 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 November 2022 - 08:53 AM

Milovuk1967@ ja sam tuda vozio sa merakom. Ceo taj deo pored Une počev od Kozarske Dubice je odličan. Štrbački buk je lep, sjajno uredjen ali meni lično je Martin brod lepši, nekako prirodniji, tiši i mirniji. Bio sam na dosta reka ali Unu stavljam na prvo mesto. Moja preporuka svima da se provozaju tuda, nebitno da li je to bicikl, motor ili nešto drugo. Svakako doživljaj sa biciklom je poseban jer pruža tu mogućnost da se sve natenane razgleda pri čemu se može zaustaviti u bilo kom trenutku i na bilo kom mestu.

Slazem se, vodopad u Mb ima vise duse, iako je Strbacki buk veci. Lepo si primetio da je na njemu sve uredjeno i dosta para ulozeno, a u MB ni deo toga. Razlog tome je taj sto je i tu politika umesala prste, pa posto je MB cisto Srpsko mesto, pored Drvara jedino, sve pare od prodatih ulaznica odlazi u Bihac, a mestanima MB ne ostaje nista. A MB godisnje poseti oko 150 000 turista iz celoga sveta.

 

Ne znam da li si video kada si prolazio preko Unca pored manasrira Rmanj, ribnjak iza manastira? To je najveci ribnjak pastrmke u Evropi.

Steta je sto nisi ostao par dana tamo. Da li si video Mali slap, postavicu video ispod, pa mi reci. Prelepo mesto, mali restoran iznad vode, tu sam proveo dane i dane uzivajuci u zvuku i boji Une. Odatle si mogao da vozis oko 20 km do sela Cvjetnic, sve pored Une. Neopisiva priroda. To je ovaj drugi video, gde Una sa jedne strane mosta bude divlja i neukrotiva, a sa druge pitoma kao neko jezero.

Inace u Mb ima gomila pritoka Une a isama Una se racva na vise mesta, tako da tamo uglavnom svaka kuca u svom dvoristu ima po neki krak Une. 

Prelepa reka, kada su je Rimljani prvi put videli i nazvali Una-jedna, jedina.

https://www.youtube.com/watch?v=yKMbrSqgToA&t=158s


  • 0

#58 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 November 2022 - 12:42 PM

Priroda je toliko lepa... jedina primedba (sa našeg stanovišta) je dosta tunela i ne tolika "tolerancija" na bicikliste :)


Da, pored Drine ima mnogo tunela pa zna biti pomalo neprijatno.
Što se tiče tolerancije, od Doboja pored Save do Bihaća i nazad do Mostara tolerancija je daleko veća nego u Srbiji. I što sam bliže Bihaću dolazio na putu medju ajtomobilima bilo je sve prijatnije.
Vozio sam kroz MKD, Albaniju, CG i svuda je da daleko bolje nego u Srbiji kad je u pitanju saobraćajna kultura. Rumuniju je suvišno i spominjati.. tamo su vozači gospoda za volanom. Jedino je kod Bugara slično kao kod nas.
Što se tiče Bosne, još ću voziti tamo. Ostalo je još dosta delova za obići
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#59 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 04 November 2022 - 01:09 PM

Zato što je ovaj podrinjski deo bliže Srbiji pa su poprimili taj negativan uticaj od nas ... :)
Više sam mislio zbog tunela da nije prijatno nego zbog vozača jer tunela ima baš baš mnogo ali je toliko lepo da se zaborave te stvari na kraju.

Malo je tužno to što čitam da smo takvi. I jesmo.
Moramo se popravljati svi pojedinačno da bi nam bilo bolje, kao što je govorio pokojni patrijarh Pavle.
  • 0

#60 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 November 2022 - 01:56 PM

Zato što je ovaj podrinjski deo bliže Srbiji pa su poprimili taj negativan uticaj od nas ... :)
Više sam mislio zbog tunela da nije prijatno nego zbog vozača jer tunela ima baš baš mnogo ali je toliko lepo da se zaborave te stvari na kraju.
Malo je tužno to što čitam da smo takvi. I jesmo.
Moramo se popravljati svi pojedinačno da bi nam bilo bolje, kao što je govorio pokojni patrijarh Pavle.



Tužno jeste što su mnogi naši vozači bahati ali je to čista istina. Bio u okolnim zemljama, uverio se. I to je najgore u krugu od 100-150 km oko Beograda. Na istoku i jugu je već znatno bolja situacija.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika