Jump to content


Fotografije

Nepravilna linija lanca??


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
21 odgovora na ovu temu

#1 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 22 May 2022 - 09:22 AM

Poz svim kolegama na dva tocka,imam jedan problem pa se nadam da ce neko moci dati neki savjet i uputiti me...Znam da je tekst dosta dugacak,ali morao sam ovjasniti sve kako sta....Uglavnom...
Imam 2x9 drumasa,i uz to problem sa linijom lanca,kada vozim mali lancanik i bilo koji zupcanik nazad veci od cetvrtog (odozdo),lanac mi se bas krene kriviti tako da kada npr vozim na trecem najvecem zpcnk nazad lanac mi pa skoro izgleda kao da radim blagi "cross chaining".
Dok npr vozim naprijed opet mali lancanik,a nazad cak i drugi i treci najmanji zupcanik,linija lanca ravnije izgleda nego kada bi vozio npr naprijed mali lncnk,a nazad u cetvrtom najvecem (odozgo) zupcaniku....
Mjenjao sam kasetu i zadnji mjenjac (koji je imao duzi kavez),trenutna kaseta je 12-23,a stara je bila 13-26 i dok sam nju imao i stari mjenjac,ovaj problem nisam imao...
Jedino krivljenje lanca bi imao kada bi npr vozio na dva najveca zupcanika nazad,opet i ne bi bilo nekog primjetnog kosenja sve dok nebi lanac stavio na najveci zupcanik nazad,ali i to nije bio sada neki ekstrem....
Serviser mi rekao da moram mjenjati zadnji mjenjac jer mi je prijasnji bio dugi kavez,tako da je trazio da ja njemu dam stari Campi mjenjac,a on meni novi Shimanov (tj opet koristen ali ispravan),i tako i bilo,i morao mi skratiti lanac.
Eh sad,prije tog servisera,zamjenu kasete i full servis je radio drugi serviser iz drugog grada ali ista firma,nisu mi servis dobro uradili pa sam morao kod ovog drugog pomenutog slati,sto mi je on upravo dodatno i rekao da moram mjenjati zadnji mjenjac i sta nije dobro uradjeno...Ali nebitno to sad...
Pored toga ovaj "bezobrazni" mi je nesto rekao cini mi se da je mjenjao nesto vezano za lancanik da li njega ili oko njega nesto nisam siguran,ne mogu se sjetiti nikako....
Cijela stvar oko toga me frustrira jako,jer ne mogu blage uzbrdice voziti (kamoli neke zahtjevnije) kako treba jer me ubija u glavu pomisao da ako budem vozio lakse brzine dalje od seste,da mi lanac nece trajati ni upola koliko bi trebao,kao mozda ni kaseta....Tako da trenutno samo vozim na 2 zupcanika,peti i sesti najlaksi,ali opet vise sesti nego peti,i naravno i dva najmanja (kad sam naprijed u teskoj brzini)
Mozda se varam,ali po meni linija lanca mi ne djeluje onako kako bi mozda trebalo,tj vise mi nekako djeluje da spada pa donekle i u "ekstrem" kategoriju kosenja.
Ubija me i to jer vozim bajs ali kao da ga i nevozim...tj kakva je opet voznja ako ne mogu bar "ocesati" uzbrdicu,"No hills,no fun" hehe.Nesto mi se dopalo voziti po njima u zadnje vrijeme (bar na MTB-u),pa cak i one teze,sto sam ranije izbjegavao raditi cak i ako su blage heh.
Nadam se da sam fino objasnio problem i da nisam previse zbunio oko objasnjavanja...
Imam oko 20 slika pa se nadam da se moze sve fino vidjeti na njima,i ukoliko mi mozete reći jeli ipak nesto nije kako treba (oko linije lanca).

SLIKE https://imgur.com/a/34WSUKO
  • 0

#2 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 22 May 2022 - 09:29 AM

Nisam baš pažljivo čitao, žurim pa ću kasnije pažljivije, ali liniju lanca ne određuje ni zadnji ni prednji menjač. Menjači se prilagođavaju lančanicima a ne obrnuto. 

Liniju lanca određuje samo međusobni položaj prednjih i zadnjih lančanika i samo tu je problem. Možda grešim ali mi se čini da je pogon previše pomeren u desno i mali lančanik stoji tamo gde treba da stoji veliki. Kao da je menjana patrona pa stavljena šira nego što treba. 


  • 0
.

#3 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 22 May 2022 - 02:04 PM

Baš tako kao što Žare piše... Menjači nemaju veze sa linijom lanca. Što je još gore, kako jer serviser mogao da ti predloži da ti njemu daš Campa menjač a on tebi Shimano, i još tvrdi da je u tome problem.... Bar serviser treba da zna da Shimano i Campagnolo međusobno nisu kompatibilni i iako poneke ombinacije mogu da rade, u osnovi treba izbegavati njihovo mešanje. Sačuvaj me Bože tih servisera i onog ko im je dopustio da u tom serviseru rade!

 

Još jedna bitna stvar... Dužina kaveza menjača nema nikakve veze sa linijom lanca. Ona samo određuje koliko će opseg zuba na kaseti moći menjač da "proguta" a da radi u granicama tolerancije.

 

Ja ne mogu da otvorim tu sliku. Bilo bi dobro ako bi je uploadovao na forum umesto da je hostuješ. Ne mogu da pričam napamet, ali pretpostavljam da će patrone druge dužine (malo kraća) rešiti tvoj problem.


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#4 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 22 May 2022 - 03:24 PM

Ma taj nije prošao pored servisera. Sve što mu je rekao je čista laž a izgleda da je jedini problem promenjena i neodgovarajuća patrona koja je pomerila pogon u desno. Bar mi tako liči sa slika. 


  • 0
.

#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 May 2022 - 06:53 PM

Odozdo, odozgo.

Meni je lakše razumeti o čemu se priča kada se koriste termini kao što je "treći najmanji," ili "treći najveći" i slično.

 

Na slikama ugao kamere hoće da bude varljiv.

 

Opet, može čovek sam sve premeriti i proveriti, pisao sam uputstvo:

 

Šta je to linija lanca, kako se meri i koja je optimalna


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 22 May 2022 - 07:54 PM

Kad vec pisemo o liniji lanca, nove informacije (il' imformacije sto bi Gadjan rek'o) (link)


  • 0

#7 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 May 2022 - 08:16 PM

Kad vec pisemo o liniji lanca, nove informacije (il' imformacije sto bi Gadjan rek'o) (link)

 

Hahha.  :)
Očekujem da će za 5-10 godina "otkriti" nešto što se zove "prednji menjač" i "više prednjih lančanika" (verujem da će marketinški nazivi biti puno bombastičniji).


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#8 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 22 May 2022 - 08:27 PM

Mozda "otkriju" i homokineticki zglob...


  • 1

#9 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 22 May 2022 - 09:56 PM

Poz svim kolegama na dva tocka,imam jedan problem pa se nadam da ce neko moci dati neki savjet i uputiti me...Znam da je tekst dosta dugacak,ali morao sam ovjasniti sve kako sta....Uglavnom...

pogubio sam se kao u Tarantinovom filmu..ko, kome, sta i najvaznije kada?

 

po fotkama bih se slozio sa onim sto kaze kolega zare:

 

 

... izgleda da je jedini problem promenjena i neodgovarajuća patrona koja je pomerila pogon u desno. Bar mi tako liči sa slika. 


  • 0

#10 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 22 May 2022 - 10:15 PM

i dalje mi nije jasno jasno zasto je menjan zadnji menjac koji radi, bez obzira na duzinu kaveza.

 

...Serviser mi rekao da moram mjenjati zadnji mjenjac jer mi je prijasnji bio dugi kavez,tako da je trazio da ja njemu dam stari Campi mjenjac,a on meni novi Shimanov (tj opet koristen ali ispravan),i tako i bilo,i morao mi skratiti lanac....

skracivaje lanca je OK jer imas navu kasetu do 23Z u poredjenju sa starom koja je bila do 26Z.

Kako je uklopljen SHIMANO zadnji menjac umesto CAMPYjevog?

 

 

...Eh sad,prije tog servisera,zamjenu kasete i full servis je radio drugi serviser iz drugog grada ali ista firma,nisu mi servis dobro uradili pa sam morao kod ovog drugog pomenutog slati,sto mi je on upravo dodatno i rekao da moram mjenjati zadnji mjenjac i sta nije dobro uradjeno...Ali nebitno to sad...

 

Imas li racun za pomenute intervencije (kazes ista firma drugi grad)

 

 

...Pored toga ovaj "bezobrazni" mi je nesto rekao cini mi se da je mjenjao nesto vezano za lancanik da li njega ili oko njega nesto nisam siguran,ne mogu se sjetiti nikako....

 

da proveris sta je radjeno na pogonu?


  • 0

#11 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 23 May 2022 - 08:04 AM

Baš tako kao što Žare piše... Menjači nemaju veze sa linijom lanca. Što je još gore, kako jer serviser mogao da ti predloži da ti njemu daš Campa menjač a on tebi Shimano, i još tvrdi da je u tome problem.... Bar serviser treba da zna da Shimano i Campagnolo međusobno nisu kompatibilni i iako poneke ombinacije mogu da rade, u osnovi treba izbegavati njihovo mešanje. Sačuvaj me Bože tih servisera i onog ko im je dopustio da u tom serviseru rade!
 
Još jedna bitna stvar... Dužina kaveza menjača nema nikakve veze sa linijom lanca. Ona samo određuje koliko će opseg zuba na kaseti moći menjač da "proguta" a da radi u granicama tolerancije.
 
Ja ne mogu da otvorim tu sliku. Bilo bi dobro ako bi je uploadovao na forum umesto da je hostuješ. Ne mogu da pričam napamet, ali pretpostavljam da će patrone druge dužine (malo kraća) rešiti tvoj problem.

Nije mi ni rekao da ce to rijesiti problem,vec je samo rekao da bi trebao zamjeniti sa manjim kavezom,rekao je razlog zasto ali jbg kako se i ne razumijem oko tih stvari nakon par dana sam vec i zaboravio sta je rekao...
Usput zaboravih reci,uz to je zamjenjen i lanac,stavljen Shimanov,a prethodni je takodje bio Campi...
Znaci ukoliko kao sad npr imam Shimano 9brz 12-23 kasetu i njegov lanac,prosli Campi mjenjac koji sam imao nebi imao nikakvih peoblema sa radom,tj bio bi kompatibilan sa trenutnom konfiguracijom?Tj nebi bilo mozda nekog odstojanja/neslaganja izmedju zuba pulija i lanca ili slicno...
 

Ma taj nije prošao pored servisera. Sve što mu je rekao je čista laž a izgleda da je jedini problem promenjena i neodgovarajuća patrona koja je pomerila pogon u desno. Bar mi tako liči sa slika.

Iskreno me nebi iznenadilo da su to uradili,jer uopste nisu korektni ispali na kraju,poslao im bajs na full servis cekao 2 i kusur mjeseca,i na kraju sve pretegnuto,a kad sam im javio da im zelim vratiti nazad bajs da urade kako treba tu odgovor prestao lol.
Tako da mi je taj drugi serviser (sto mi je predlozio i zamjenio mjenjac) uzeo bajs i sve fino dotegao,od kocnica do pogona...
On mi rekao uz zamjenu za moj mjenjac dati i stavit ce taj Shimanov dzaba jer skuplja te starije Campi dijelove...
 

i dalje mi nije jasno jasno zasto je menjan zadnji menjac koji radi, bez obzira na duzinu kaveza.
 

skracivaje lanca je OK jer imas navu kasetu do 23Z u poredjenju sa starom koja je bila do 26Z.
Kako je uklopljen SHIMANO zadnji menjac umesto CAMPYjevog?
 
 

 
Imas li racun za pomenute intervencije (kazes ista firma drugi grad)
 
 

 
da proveris sta je radjeno na pogonu?

Iskreno ne znam zasto...

Malopre mi pade na pamet da bi mozda mogao imati slike stare opreme sa bajsa i nasao sam ih,cak i one sa oglasa kada sam ga tek kupovao...

I cini mi se da je ipak cijeli srednji pogon zamjenjen,vidi se po lancanicima i kurblama...Sad da li je nova patrona stavljena to ne znam.Ali znam da nisu nista spominjali za patronu.

Prve tri slike je su prijasnji pogon,a zadnje tri novi...

Takodje i prijasnjeg Campi mjenjaca.

 

I usput samo kod Smashera nece otvori link,kod ostalih znaci moze?

Attached Thumbnails

  • IMG_20210712_123132.jpg
  • IMG-152614c946e79a56617d049ff5463d54-V.jpg
  • IMG-152614c946e79a56617d049ff5463d54-Vv.jpg
  • IMG_20220523_095443.jpg
  • IMG_20220523_095448.jpg
  • IMG_20220523_095503.jpg
  • IMG-cc9f32236192a991612fdc1ee44dbccb-V.jpg

  • 0

#12 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 May 2022 - 08:24 AM

Ovo su dva različita pogona.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#13 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 23 May 2022 - 09:14 AM

...vec je samo rekao da bi trebao zamjeniti sa manjim kavezom,rekao je razlog zasto ali jbg kako se i ne razumijem oko tih stvari nakon par dana sam vec i zaboravio sta je rekao...

 

... jer skuplja te starije Campi dijelove...

aj slikiraj celu desnu stranu, kao sto si slikirao dok su bili stari delovi..bice nam lakse da identifikujemo :)

 

zasad (pokusacu da budem diplomatican) mogu da zakljucim da je serviser skinuo tvoj pogon i zamenio ga pogonom novije generacije koji zahteva krace vratilo/osovinu pogona. Iz tog razloga su ti lancanici pogona pomereni suvise (udesno) od rama te se lanac previse krivi kada vozis vece lancanike na zadnjem snopu/kaseti.

Takodje, pogon koji ti je ugradio poseduje ne-krugle (jajaste/elipsaste) lancanike koji su prevazidjenog dizajna i danas ih niko ne koristi jer ovi noviji imaju drugaciju *elipsu* (u vecini slucajeva).

 

Tvoj stari menjac (uglavnom aluminijumski) je zamenjen nekim drugim ali cini mi se isto CAPAGNOLO zadnjim menjacem novije generacije koji je uglavnom od plastike sudeci po fotkama iz prvog posta. Ne znam kakva je finansijska struktura, ko je kome doplatio za menjac ali ovo tvoje 

 

...Usput zaboravih reci,uz to je zamjenjen i lanac,stavljen Shimanov,a prethodni je takodje bio Campi...

ne pomaze u stavaranju jasne slike sta se desilo, gde i kada je nastao problem da bi ljudi mogli da ti predloze resenje.

 

Msm da je najjednostavnije resenje da stavis patronu sa kracom osovinom (115mm), ali se bojim da je to srz problema jer mi se cini da tvoj ram ima *italijansko* kuciste pogona sirine 70mm i navojem M36x1 za koje se teze nalaze patrone (msm da je *majstora* mrzelo da ti nadje odgovarajucu patronu pa to ga je ovako spakovao - msm na pogon) :(

 

https://velobase.com...c9-3c49cc7b7241


  • 0

#14 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 May 2022 - 09:39 AM

(msm da je *majstora* mrzelo da ti nadje odgovarajucu patronu pa to ga je ovako spakovao - msm na pogon) :(
 
https://velobase.com...c9-3c49cc7b7241



I pri tom se nije konsultovao sa vlasnikom kako bi mu ukazali na moguće razlike u radu drugog sistema.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#15 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 23 May 2022 - 10:54 AM

aj slikiraj celu desnu stranu, kao sto si slikirao dok su bili stari delovi..bice nam lakse da identifikujemo :)

zasad (pokusacu da budem diplomatican) mogu da zakljucim da je serviser skinuo tvoj pogon i zamenio ga pogonom novije generacije koji zahteva krace vratilo/osovinu pogona. Iz tog razloga su ti lancanici pogona pomereni suvise (udesno) od rama te se lanac previse krivi kada vozis vece lancanike na zadnjem snopu/kaseti.
Takodje, pogon koji ti je ugradio poseduje ne-krugle (jajaste/elipsaste) lancanike koji su prevazidjenog dizajna i danas ih niko ne koristi jer ovi noviji imaju drugaciju *elipsu* (u vecini slucajeva).

Tvoj stari menjac (uglavnom aluminijumski) je zamenjen nekim drugim ali cini mi se isto CAPAGNOLO zadnjim menjacem novije generacije koji je uglavnom od plastike sudeci po fotkama iz prvog posta. Ne znam kakva je finansijska struktura, ko je kome doplatio za menjac ali ovo tvoje


ne pomaze u stavaranju jasne slike sta se desilo, gde i kada je nastao problem da bi ljudi mogli da ti predloze resenje.

Msm da je najjednostavnije resenje da stavis patronu sa kracom osovinom (115mm), ali se bojim da je to srz problema jer mi se cini da tvoj ram ima *italijansko* kuciste pogona sirine 70mm i navojem M36x1 za koje se teze nalaze patrone (msm da je *majstora* mrzelo da ti nadje odgovarajucu patronu pa to ga je ovako spakovao - msm na pogon) :(

https://velobase.com...c9-3c49cc7b7241

Alooo breee,pa jesam ja normalan jbt,cijelo vrijeme mislim da mi je zadnji mjenjac Shimano,i to sam ubjedjen da sam procitao na njemu "Shimano" kad sam ga prvi put pogledao,mora da je to neki teski slucaj onog efekta nez kako se zove...butterfly?:/
Sad citam pises da mi je trenutni takodje Campagnolo pa me totalno zbuni,da nisi spomenuo to ja bi jos stajao na tome da mi je mjenjac "Shimano" 🤦😔
Ali hvala puno na objasnjenju,ma trebao sam odma poslati kod ovog drugog majstora,ali reko poslat cu kod ovih drugih,blizi grad,ali eto...Bolje da nisam hah...
A i zeznuto je ovako slanjem brzom postom u servis,kada bajs bude gotov niti ga mozes pogledati i odma reci ako nesto nije kako treba...
Nadam se da valjaju slike.

Attached Thumbnails

  • IMG_20220523_124012.jpg
  • IMG_20220523_123945.jpg
  • IMG_20220523_123933.jpg
  • IMG_20220523_123923.jpg
  • IMG_20220523_123909.jpg
  • IMG_20220523_123855.jpg
  • IMG_20220523_123843.jpg
  • IMG_20220523_123530.jpg

  • 0

#16 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 May 2022 - 11:25 AM

Skinuo ti menjače i pogon i uvalio ti kurčinu pogon i menjače.
Eto ukratko...
Samo traži da ti vrati oni što je skinuo i to je to.
Kakvi govnari sve postoje, baš sam se iznervirao sada.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#17 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 23 May 2022 - 01:22 PM

Moje pitanje glasi, što si uopšte na početku slao bajs u servis? Šta to nije valjalo na njemu pa je morao na "generalku" ?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#18 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 23 May 2022 - 05:20 PM

Skinuo ti menjače i pogon i uvalio ti kurčinu pogon i menjače.
Eto ukratko...
Samo traži da ti vrati oni što je skinuo i to je to.
Kakvi govnari sve postoje, baš sam se iznervirao sada.

Mislim da je vec prekasno sada za to,jer slao sam ga na servis prosle godine pocetkom/sredinom Jula,i dok sam ga 2 puta slao jednom pa drugom,sezona vec prosla,tako da pedale nisam ni jednom okrenuo sve do kraja Marta ove godine....
Cek oces reci da mi stari mjenjac bio ipak bokji/kvalitetniji nego ovaj sad.


Moje pitanje glasi, što si uopšte na početku slao bajs u servis? Šta to nije valjalo na njemu pa je morao na "generalku" ?

Skoro pa sve heh,kad sam ga kupovao bio je bas "ofucan" izgledom,lanac i kaseta zahrdjali ali nebitno.
Vozio sam ga dosta sve dok nisam primjetan luft opazio u srednjem pogonu,i tockovima,i stalno nesto krckalo pucketalo,i psiha mi vise nije mogla izdrzati te zvukove.
Pa reko kad ga vec saljem bolje da mu generalku urade.
Prevoza nisam imao da ga licno odvezem,pa sam morao ovako...
Ali mi ne pada na pamet vise ga slati dostavom,pa makar ne morao sjesti na njega cijelu godinu dok ne nabavim auto.
Mada morat cu ga sto prije odnijeti,jer iskreno ne bi da vozim "ekstrem" i kosim lanac toliko te moguce i "gulim" kasetu prerano.
  • 0

#19 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 23 May 2022 - 05:56 PM

Управо гледам линију ланца на двофазу (десет брзина) која је равна тек са ланцем на малој шајбни погона и петом најнањем ланчанику погона у фабричкој поставци бицикла прошлогодишње серије. Је ли могуће да тако треба? Мала на погону и највећи ланч. на касети дају ланац крив према споља толико да сам мислио да не видим добро.
  • 0

#20 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 May 2022 - 06:44 PM

Управо гледам линију ланца на двофазу (десет брзина) која је равна тек са ланцем на малој шајбни погона и петом најнањем ланчанику погона у фабричкој поставци бицикла прошлогодишње серије. Је ли могуће да тако треба? Мала на погону и највећи ланч. на касети дају ланац крив према споља толико да сам мислио да не видим добро.

 

Moglo bi se reći da je to sasvim normalno.

Uz gore linkovani članak koji na našem to objašnjava, ovde sam (za sad samo na engleskom) objasnio princip linije lanca i pravilnog menjanja brzina pomoću jednostavnih grafika:

 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika