Jump to content


Fotografije

Pomično merilo, kljunasto iliti šubler


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
49 odgovora na ovu temu

#21 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 07:54 PM

Ne treba mi za odrzavanje bicikla i po kuci precizniji.

 

Ma pricamo o sublerim uopsteno. Medjutim ima ova tvoj subler dobru stranu a to je da se sastoji od minimalnog broja delova, tako da je savrseno tacan u svojoj nesavrsenosti. O:)


  • 0

#22 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14619 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 08:21 PM

Rujka je Deore, kome treba XTR neka trazi dalje savrsenost i neka sa tom savrsenosti meri da li je sraf M5 ili M6.


  • 0

#23 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 08:49 PM

msm da nisi dobro razumeo :(

PROIZVODJAČ: WOMAX - NEMAČKA bi trebalo da znaci da je WOMAX firma registrovana u Nemackoj

dok ZEMLJA POREKLA: P.R.C. bi trebalo da znaci da je proizvoden u peoples republic of CHINA

 

generalno nemam problem gde je sta proizvedeno vec da li je kvalitet ili nije i da li je odgovarajuce ocenjen

 

 Da ljudi uvek potcenjuju Kinu, ali koliko para toliko i muzike. Imaju oni vrhunske stvari ali kod nas uglavnom dolazi ono jeftino. A kvalitet odredjuje cenu.

 

Npr dok sam radio u preciznoj mehanici pri Zastavi, par godina sam radio popravku komparatera. Oni su bili u rangu cena od 30 pa do 200 e. 

U Zastavi je bilo nekoliko hiljada masina. Znali su odjednom da nam donesu na popravku po 300-400 komparatera. Oni su isto merili od 0,01 do 0,001 m.

Ti sto su merili u 0.001 su bili toliko osetljivi da je moralo u lezista da ide specijalno ulje koje je vise licilo na vodu, jer je malo gusce ulje dovodilo do nepreciznosti sata, uglavnom nije mogao iglu da vrati u pocetan polozaj. Ti najskuplji uredjaji su imali ulezestenja od rubina, dok je vecina imala izbusenu plocu i u njoj su se okretale osovinice.

Najveca majstorija je bila kada se razloka rupa pa osovina dobije mikroskopska pomeranja levo desno. Tada je morala sa malim kirnerom svuda oko rupe da se ukrug potesni ta razlokana rupa, pa onda sa specijalnim minijaturnim turpijama se pravilo novo leziste. 

Tu se najbole videlo zasto se merni uredjaji toliko razlikuju po cenama.


  • 0

#24 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 10 December 2021 - 09:34 PM

Da dodam – i meni je 0,1 puna kapa preciznosti za po kući. Za sve ostalo bi mi u praksi ionako trebao neko ko je 300x veći mehaničar od mene, tako da je veća preciznost zgodna, ali ne i neophodna.


  • 0

#25 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 11 December 2021 - 08:36 AM

Možda si u pravu ali ispod 5 stotih (0.05) ne bih išao, to je duplo preciznije od 0,1 a opet vrlo lako čitljivo. 


  • 0
.

#26 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 11 December 2021 - 10:49 AM

Možda si u pravu ali ispod 5 stotih (0.05) ne bih išao, to je duplo preciznije od 0,1 a opet vrlo lako čitljivo. 

 

Naravno, ne kupuje se subler svaki dan. I ne sluzi samo za bicikle, ko zna, za sta ce nekada zatrebati. Al svako ima svoje...


  • 0

#27 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 11 December 2021 - 02:17 PM

Ma ne kažem da ću sad da jurim baš taj sa 0,1, samo da ne mora da bude ne sajdžijski precizan.

 

PS šacnuo sam danas jedan u Uradi samu, znači majko mila, kao da su od 4 različita jedan sastavili, ništa mu se ne gađa. A 1500+.


  • 0

#28 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 11 December 2021 - 03:23 PM

Pa to i jeste problem što u tim "radnjama" imaš sve i svašta pa i za malo veći novac. Ali to ne znači da je to što je skupo i dobro. 

Ako već hoćeš da daš malo više para pa da šubler ostaviš i unucima onda samo provereni proizvođači. A to zaboravi u Woby, Uradi sam i sličnim prodavnicama koje prodaju neke marke za koje nikada nisam ni čuo. 

 

Pogledam malopre mog nabudženog Kineza, raskantao se a da nisam ni primetio, mada nisam ni gledao. Sluti na Kern, MItutoyo, Meba, Horex... ;).


  • 0
.

#29 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 11 December 2021 - 06:38 PM

Pa to i jeste problem što u tim "radnjama" imaš sve i svašta pa i za malo veći novac. Ali to ne znači da je to što je skupo i dobro. 

Ako već hoćeš da daš malo više para pa da šubler ostaviš i unucima onda samo provereni proizvođači. A to zaboravi u Woby, Uradi sam i sličnim prodavnicama koje prodaju neke marke za koje nikada nisam ni čuo. 

 

Pogledam malopre mog nabudženog Kineza, raskantao se a da nisam ni primetio, mada nisam ni gledao. Sluti na Kern, MItutoyo, Meba, Horex... ;).

 

Eto vidis, a kod mene na poslu su nekada, sajzdjie odvijale poklopce rucnih satova sa sublerima i ni jedan nije mrdnuo. Svi ti stari dobri subleri kada sastavis i pogledas prema svetlu ne propustaju ni malo svetla. Evo ovaj moj ima skoro 40 godina i kao nov. I zato po stoti put samo juriti na pijacam i slicnim mestima.

 

Npr ja samo kupujem kada naleti od kljuceva one stare iz Zastave, oni su neunistivi.; Ova sadasnja sranja Unior i sl nije nizasta. samo gledam da ga je pomalo uhvatila rdja i koja je firma i oni su babaroga. Sta sam 15 Uniorovih unistio...

 

Dok samo radili u preciznoj meh. sve su nam nabavljali Unior. Ne znam sta je bilo od cega gore. Imali smo 6-7 razlicitih vrsta spicastih kljesta. Posle par meseci su imala zev od milimetra. Motorcangle, se razlokaju dok trepnes. Srafcigeri se krunili ko od plastike, itd , itd. 


  • 0

#30 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 11 December 2021 - 09:12 PM

Gledao sam više puta kada otvaraju sat šublerom, sada to sa ovim Kinezima ne smeš ni da pomisliš. Nalazio sam na pijacama i vašarima Meba šublere ali je to sve bilo u raspadnutom stanju. Sve manje ima alata i sve manje kvalitetnog. Izgleda da ne radi "uvoz" :)


  • 0
.

#31 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 12 December 2021 - 07:07 AM

Ama koja firma će da opstane ako ti proda nešto jednom u tri generacije x) Ništa nije večno sem mesingane džezve.


  • 0

#32 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 December 2021 - 08:10 AM

Ama koja firma će da opstane ako ti proda nešto jednom u tri generacije x) Ništa nije večno sem mesingane džezve.

 

Tako je.

Mada - ima poneki proizvod koji je napravljen da traje, ako se pažljivo koristi. Cenu stave da bude oko 10 do 20 puta viša, tako da se na taj način "štite."

Za šublere ne znam koji su trenutno tačni, precizni, a dugotrajni.

Ako nešto pomaže, trenutno isprobavam ovaj (najmanji model, 150 mm):

https://uniorteos.co...-tockicem-1108/

 

OK je. Zadovoljan sam. Radi posao, baterija drži. Ali tek posle godinu-dve mogu reći da je nešto zaista isprobano.

A većina proizvođača "unapređuje" proizvode svakih godinu-dve dana, tako da ih ne možeš uhvatiti ni za glavu ni za rep. Unapređenja su često u smeru smanjivanja dugotrajnosti, ako vide da su tu "preterali."  :(


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#33 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 12 December 2021 - 10:25 AM

Ama koja firma će da opstane ako ti proda nešto jednom u tri generacije x) Ništa nije večno sem mesingane džezve.

 

Kako da nema. Imas sada gomilu stranih firmi koje proizvode vrhunske alate. Ali i kostaju vrhunski.

 

Kod nas su vecina fabrika bivse SFRJ za svje potrebe kupovale upravo takve alate. Kod nas se  u Zastava  automobilima, kamionima, vojnoj, upravo takav alat nabavljao. U montazi su bili najbolji alati koji su mogli da se nadju. Znam ne mogu da odviju neki sraf sa viljuskastim kljucem, onda se na drugi kraj viljuskastog navuce okasti da bude veca poluga , pa se odvijalo. Probajte sada sa ovim alatom sto vecina ljudi kupuje. Nama su u prec. meh. jedno vreme kupovali te alate, a devedesetih presli na ono Unior sranje.

 

 Takoreci svaki nas grad je imao po neku takvu fabriku. Ima ljudi koji sada prodaju a da ne znaju sta imaju. Zato pricam kome treba alat za ozbiljan rad, neka odresi kesu, ili neka luta po buvljacima. Kakve sam ja bisere tu kupio. 


  • 0

#34 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 12 December 2021 - 11:01 AM

U pravu si, ko zna koliko puta sam odvijao šraf tako što na okasti dodam viljuškasti. Kada može tako, bolje je nego obrnuto :). Ali sa Unior Extra alatom, otac kupio i okaste i viljuškaste 70 i neke. To si u najgorem slučaju mogao malo da iskriviš i to baš ako si neviđeni siledžija. Ali da pukne i da ti polomi ruke, nije imalo šanse. Pa u to vreme su se homokinetički zglobovi odvijali Unior čegrtaljkom a ne ključevima ili polugama. 

Ovo sada što se "zove" Unior je smešno. Pa makar davali 3 doživotne garancije. 

 

Problem na pijacama i buvljacima je što je izbor najčešće korišcenih ključeva loš. Mnogo lakše se nađu oni "nepotrebni" vrhunskih proizvođača ali ima kada i oni zlata vrede. Ja sam okaste od 24 do 32 kupovao za 200-300 din/komad. Neka zatreba 2 puta godišnje pa se isplati. 


  • 0
.

#35 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 12 December 2021 - 11:19 AM

. Posto mi od oca jos ostao dobar alat, a i ja sam kupovao to jos pre 30 godina, odavno ne jurim alat. Ali pre 2 god, bio vasar neki kod nas, izneo jedan ciganin gomilu alata i to dobrog. Ja gledam onako i primetim Campagnolo kljuceve za konuse, one siroke tanke, sa ugraviranim Campagnolo. Prodao mi sva 3 kljuca za mislim nesto 200 din. I da, novi su bili ne korisceni. Sad pogledam na Ebay jedan kljuc se prodaje u zavisnosti od stanja od 30 e pa navise.


  • 0

#36 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 13 December 2021 - 10:15 AM

Ama koja firma će da opstane ako ti proda nešto jednom u tri generacije x) Ništa nije večno sem mesingane džezve.

 

Tako je.

:(

Kada ovakvu izjavu potvrdis,nesto mi ne ulivas poverenje kao majstor. O:)


  • 0

#37 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 27 April 2022 - 04:05 PM

Pošto je Kinez "zinuo" skoro 2 deseta mm a od polovnih nisam ništa našao da valja došao novi Kern. 

Kakav će biti i koliko će trajati videće se mada ne očekujem neke probleme. 

 

Dosta korektno je urađen, ima po neka oštrija ivica, nije savršena završna obrada svuda ali gde treba, dobar je. Nije baš ni savšeno klizao, morao sam da ga odmastim pa ponovo podmažem sada klizi odlično. U svakom slučaju vredi tih 2700 din.

 

Skoro sam držao u ruci mator i istrošen Mitutoyo. Kako je to urađeno ne mogu da opišem. I pored toga što mu se godine vide bez ikakvih problema u svemu je bojli nego nov Kern (sem u tačnosti, Mitutoyo je za bacanje). Perfektna završna obrada, zazor ne postoji, nikakav i nigde, nema ni o od oštrih ivica, ceo nepokretni deo sa lenjirom urađen kao osmougao, savršeno leži u ruci. Perverzija od šublera...

Attached Thumbnails

  • IMG_20220.jpg

  • 0
.

#38 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 04 May 2022 - 07:15 AM

Korisno za imaoce šublera. Očigledno ima namenski alat za ovo, ali šubler meri i ostale stvari :)

 

Diskovi.jpg


  • 1

#39 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 04 May 2022 - 10:45 AM

Korisno za imaoce šublera. Očigledno ima namenski alat za ovo, ali šubler meri i ostale stvari :)

Diskovi.jpg

Običan šubler ne može da izmeri debljinu diska...


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#40 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 May 2022 - 11:55 AM

Običan šubler ne može da izmeri debljinu diska...
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


A onaj rotacioni mikrometar?
  • 0
The sea, the sea




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika