Jump to content


Fotografije

Pomično merilo, kljunasto iliti šubler


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
49 odgovora na ovu temu

#1 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 09 December 2021 - 10:29 PM

Pretpostavljam da ima dovoljno ljudi da se razumeju u alatke i da će biti koji pametan savet.

 

Oću da uzmem šubler. Znam da ne može da bude jeftin, al sam se šlognuo od cena kad sam pogledao. Odem na KP, tamo od 700 dinara do nebo je granica. Ima li svrhe dati preko 2000 za to, realno? Šta se dobija osim imena za te veće pare?

 

Neću digitalca, oću običan, što se kvari samo čekićem.


  • 0

#2 stefan10vb

stefan10vb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 210 posts

Postavljeno 09 December 2021 - 11:38 PM

Da li se isplati, zavisi od toga koliko ces ga i zasta koristiti.
Skupa je izrada alata, tj. to je jedan od alata koji ima najveci kvalitet obradjene povrsine, tj. najmanji stepen tolerancije.
Koliko sam cuo, zanimljivost, uspe svaki sedmi prilikom proizvodnje. Ostali idu na doradu ili na topljenje.
Bolji je analogni, a tamo gde se zahteva brzina merenja je bolji digitalni.
Ako ti nije puno bolje kupi novi, zato sto se razdrndaju tokom vremena, tj. dobiju luft.
  • 0

#3 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 12:17 AM

Cena sublera se razlikuje od njihove preciznost izrade. Nemaju svi istu preciznost merenja.  Preciznost svakog sublera obicno pise u donjem pokretnom delu sublera. Ona moze da bude 0.02 ili 0.05. Znaci to je tacnost u stotom delu milimetra.

 

 E sada postoje odlicni subleri na kojima ne pise tacnost merenja. Njihovu tacnost mozes da znas tako sto pogledas onaj pokretni deo. ako ima ukupno 50 podeoka, onda je tacnost 0,02 i to su odlicni subleri. Ako ima 20 podeoka onda je tacnost 0,05 i losiji su od ovih prethodnih.

 

Za vecu preciznost trebas da nabavis one sa satom ali si rekao da te to ne zanima.

 

Ja bih ti preporucio da obidjes Bubanj potok i sl mesta, gde su ljudi posle raformiravanja raznih firmi kupovali odlicne strane sublere za male pare. Mogu da se nadju bukvalno novi u futrolama ili kutijama. Od nekadasnjih odlicnih domacih proizvodjca, a ja imam taj, je MEBA iz Zagreba . Pravili su odlicne sublere i sa njima nema greske a dosta su cesti i ima da se nadju.


  • 0

#4 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1395 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 December 2021 - 06:51 AM

Ja sam šubler kupio čini mi se u WobyHaus-u, onako sa sve plastičnom kutijom sa ležištem od sunđera i koštao je između 500 i 'iljadu, ne sećam se tačno.
U praksi, jedina razlika između njega i običnog školskog plastičnog lenjira je u obliku, jer i sa lenjirom možeš da čkiljeći ošacuješ na pola ili četvrt milimetra. Ovaj smeh od alatke je toliko neprecizno napravljen i toliko se uvija i rasklimatano pomera dok meriš da jedino čvrsta pijana vera može da te drži u ubeđenju da si nešto zaista izmerio. I ne meri dvaput, da se ne bi zbunio.
Ali bio je jeftin, je li, a ima i kutijicu i to sa sunđerom da ga na njega metneš, da se čuva preciznos'... Brrratee, taj šubler je takav beskorisni krš da bi ga trebalo u muzej krševa.

Daj nešto više para i obavezno da možeš da ga probaš - ovaj moj je bio u toj kutijici koja je bila u celofanu... a ja veverica naseo.
  • 0

#5 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 933 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 07:22 AM

Izgleda da koliko ljudi, toliko ćudi. Kolega iz prethodnog posta nije zadovoljan "pomičnim merilom" iz Woby House a, a meni je ok (sva tri puta koja sam ga koristio:). Nije klimav, meri u 0,02 mm, piše da je proizveden u Nemačkoj, platio sam ga nešto preko 900 rsd - za te pare ja sam zadovoljan.
IMG_20211210_081244.jpg JPEG_20211210_081725_5638984097677859163.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#6 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1395 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 December 2021 - 07:28 AM

Mislim da nije do ljudi i ćudi, nego do loše kontrole proizvodnje pa u prodaju prođe sve i svašta. Zato i jeste u celofanu, da ne bi svako mogao da vidi šta dobija.
  • 1

#7 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 08:01 AM

Imate KERN-ove K009 i K010 za ispod 3000 dinara.


  • 0

#8 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 08:59 AM

Za sublere vazi neko pravilo da treba da ima sto manje delova i srafova. Iako mozda izgledaju "profesionalnije" ovi sa vise delova, to nije tako. Vise delova dovodi do mogucnosti greske na nekim duzinama. Za proizvidjace je najteze napraviti te na oko "proste" sublere, ali su oni najtacniji. Kada se gledaju sa strane samo se vide dva dela, pomicni i neomicni i to je sve. Pricam oozbiljnim sublerima. Zato na buvljacima i raznim pijacama mogu da se nadju pravi nekadasnji biseri i izuzzetno skupi subleri.


  • 0

#9 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 10 December 2021 - 09:08 AM

Na osnovu povratnih informacija, organizovana je akcija radnog naslova „on u bubanj, ona u ikeu“. Javim da'l je ispalo.


  • 0

#10 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 04:50 PM

Dobro obrati pažnju na unutrašnje površine (one kojima dodiruješ deo kada meriš), moraju da budu potpuno ravne, bez oštećenja, kada je šubler zatvoren ne sme da prolazi svetlost kroz spoj. 

 

Ja imam par komada a najčešće u garaži koristim kineski od 500 din. Jesam ga malo prepravljao, baš zbog toga što nije zatvarao savršeno ali je ispalo odlično. Još je dosta i precizan. I ako odstupa, odstupa 1 max 2 stota. Za ono što mi treba u garaži odlično. Za baš precizno merenje ima drugih.

 

Digitalni je dobar što se tiče lakoće merenja ali kod ovih jeftinih ne verujem baš u preciznost. Oni koji su stvarno dobri su (za nas) preterano skupi. Uvek sam pre za dobar analogni nego za dobar digitalni. Bar te baterija neće nikada izdati  :mrgreen: .


  • 2
.

#11 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 05:05 PM

Ovo na slici je klasičan primerak đubreta, 99% kineski iz Kineske prodavnice. Lepo se vidi da je kvalitet obrade nikakav i da šubler ne zatvara kako treba celom dužinom, gore je manji a dole veći zazor (crvene strelice). Od preciznosti nema ništa. Može to da se fino obrati vodenom šmirglom na nećem tvrdom ali je to zezanje za one koji znaju i ne znači da će uspeti. Za ovakav kineski šubler može da se proba ko hoće da se zeza. 

 

Druga vrlo važna stvar za preciznost (a niko ne obraća pažnju na to) je da nule na gornjem nepokretnom i donjem pokretnom delu budu potpuno poravnate (zelena strelica).

Isto tako na kraju pokretnog dela, nula mora da bude poravnata na 39. mm za 0,05 mm preciznost a na 49. mm za 0,02 mm preciznost (plava strelica).

Kod ovog šublera na slici moguće je donji deo nonijusa pomerati i podesiti da bude kao što sam gore objasnio. Popuste se ona 3 vijka koji ga drže i fino se podesi. Često se događa (čak i kod skupih šublera) da prvu nulu lako podesite ali se onda ne poklapa poslednja. A vrlo često skupi šubleri i nemaju mogućnost podešavanja, sve je već fabrički "podešeno" preciznom obradom.

 

I naravno, sa novim Kernom za 25 evra nema greške. 

Attached Thumbnails

  • screenshot_00051.jpg

  • 3
.

#12 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 05:27 PM

Vidi se da je loš. To je ono o čemu sam pisao. Kod ovog tvog šublera se vidi 6 srafa, pločice za podesavanje. Kod dobrih uglavnom od toga nema ništa. Samo se vidi pokretni i nepokretni deo. Ali to je tesko za napraviti.
Kod nas u Kg bar možeš da nades dobar subler. Uglavnom se u Zastavi najvise koristio onaj Zagrebački, MEBA, a on je bio vrhunskog kvaliteta.
  • 0

#13 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 05:33 PM

Nije moj, našao sam sliku sa neta. Ja koristim samo 2 stota, ovaj sa slike je 5 stotih. 

 

Nisam nigde na pijacama našao dobar polovan šubler. Uglavnom su u raspadu a cene ih kao da su u odičnom stanju. Da nađem neki dobar uzeo bih ga i ako mi realno ne treba. 


  • 0
.

#14 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 05:49 PM

Nije moj, našao sam sliku sa neta. Ja koristim samo 2 stota, ovaj sa slike je 5 stotih. 
 
Nisam nigde na pijacama našao dobar polovan šubler. Uglavnom su u raspadu a cene ih kao da su u odičnom stanju. Da nađem neki dobar uzeo bih ga i ako mi realno ne treba.


Probaj nekad zna ispod nadvoznjaka da naleti. Isto sam viđao pored buvljaka na onim tezgama. Na aerodromu isto zna da se nadje. I kad su vašari iznese po neko nesto dobro od Zastavinog alata.
  • 0

#15 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 10 December 2021 - 05:54 PM


Druga vrlo važna stvar za preciznost (a niko ne obraća pažnju na to) je da nule na gornjem nepokretnom i donjem pokretnom delu budu potpuno poravnate (zelena strelica).

Isto tako na kraju pokretnog dela, nula mora da bude poravnata na 39. mm za 0,05 mm preciznost a na 49. mm za 0,02 mm preciznost (plava strelica).

Kod ovog šublera na slici moguće je donji deo nonijusa pomerati i podesiti da bude kao što sam gore objasnio. Popuste se ona 3 vijka koji ga drže i fino se podesi. Često se događa (čak i kod skupih šublera) da prvu nulu lako podesite ali se onda ne poklapa poslednja. A vrlo često skupi šubleri i nemaju mogućnost podešavanja, sve je već fabrički "podešeno" preciznom obradom.

 

E, ovo je majka od vodiča za kupovinu.


  • 1

#16 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 06:14 PM

Sa jedne strane, lakše je napraviti i podesiti šubler koji ima podesive nonijuse (kao na slici) a sa druge strane oni koji to nemaju moraju perfektno fabrički da budu urađeni. Kod ovih drugih, kod kojih nema podešavanja, nema svrhe kupovati onaj kod koga se ne gađaju nule. Najčešće donja pokretna ode u levo jer su merne površine potrošene. 
A opet ove prve možeš da obradiš i ponovo podesiš i dobiješ potpuno ispravan šubler. 


  • 0
.

#17 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 07:10 PM

Treba obratiti paznju i na citljivost oznaka, znaju da pretrpaju skale, meni polovan ruski kupljen na zemunskoj pijaci preciznosti 0,1mm obavlja 99,99% poslova i posle dvadesetak godina koliko ga imam.

 

rujka.jpg


  • 0

#18 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 07:43 PM

Treba obratiti paznju i na citljivost oznaka, znaju da pretrpaju skale, meni polovan ruski kupljen na zemunskoj pijaci preciznosti 0,1mm obavlja 99,99% poslova i posle dvadesetak godina koliko ga imam.

 

attachicon.gifrujka.jpg

 

Ovaj tvoj subler spada u najmanje precizne sublere. Subleri se izrađuju sa tačnošću 0.1, 0.05, 0.02 i 0,01mm.

Medjutim tu si u pravu za necitljivost, što više podeoka ima skala na pokretnom delu to je instrument tačniji i ukoliko želimo merilo veće preciznosti, nonijus treba podeliti na više delova. Klasican subler moze najpreciznije da meri do 0.02. Preko toga se preklapaju crte i tesko je za citanje.

 

Ko hoce preciznije mora da kupi subler sa satom. Ono ima zupcastu letvu i tu moze tacno  da se procitaju vrednosti na satu.


  • 0

#19 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14593 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 07:48 PM

Ne treba mi za odrzavanje bicikla i po kuci precizniji.


  • 0

#20 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 10 December 2021 - 07:54 PM

...piše da je proizveden u Nemačkoj, platio sam ga nešto preko 900 rsd - za te pare ja sam zadovoljan.
attachicon.gifJPEG_20211210_081725_5638984097677859163.jpg

msm da nisi dobro razumeo :(

PROIZVODJAČ: WOMAX - NEMAČKA bi trebalo da znaci da je WOMAX firma registrovana u Nemackoj

dok ZEMLJA POREKLA: P.R.C. bi trebalo da znaci da je proizvoden u peoples republic of CHINA

 

generalno nemam problem gde je sta proizvedeno vec da li je kvalitet ili nije i da li je odgovarajuce ocenjen


  • 2




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika