Jump to content


Fotografije

Da li treba podmazati nablu na novom točku?

tocak nabla podmazivanje

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
24 odgovora na ovu temu

#1 Segonja

Segonja
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 08 July 2021 - 01:36 PM

Ćao svima, 

 

Kupio sam točak domaćeg proizvođača KryptonX https://www.capriolo...nji-dupli-zid-1

pa me sad zanima da li trebam da podmažem nablu?

 

Osećam da po malo ima otpor i proizvodi neki zvuk, nije baš kao da je podmazana ali odkud znam, ako ne mora ne bih da je otvaram.

 

 


  • 0

#2 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1059 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 08 July 2021 - 03:42 PM

Krypto često pretegne nable (to se sve sastavlja mašinski) i često im trebaju servisi da rade kako treba.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 July 2021 - 05:05 PM

Većina nabli ne bude fabrički dobro podešena (najčešće budu pretegnute).

Viđao sam to od kineskih, do Shimano XT.

 

Podešavanje predopterećenja nable.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 Segonja

Segonja
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 08 July 2021 - 07:03 PM

Znači trebam samo malo da je olabavim i to bi bilo to jel da? Brinem se da slučajno nisu stavili mast ili nešto?


  • 0

#5 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 09 July 2021 - 06:11 AM

Brate, posto te muci ta dilema, a nije neki posao, najbolje uzmi rastavi, podmazi, stegni propisno i onda uzivaj u voznji. Ovako ces se uvek pitati dal je podmazano, kad, koliko, trebao sam, nisam.... pomozi sebi i ne opterecuj se stvarima koje mozes lako da resis...


  • 0

#6 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1059 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 09 July 2021 - 07:38 AM

Treba ti alat (tačnije tanki ključevi) za to. Nemoj to raditi bez pravog alata. Lagano kada stežeš, ne sme da ima lufta a ne sme da grebe.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#7 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 July 2021 - 12:13 PM

Sme, i treba  da ima lufta ako je na quick realease.

Nije bas lak posao za nekoga ko nema osecaj u prstima.


  • 0

#8 Segonja

Segonja
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 09 July 2021 - 02:51 PM

Rešio sam hvala, odvio sam za osminu kruga i sve je radilo okej. Ipak nisam hteo da rasklapam nov točak, mislim da nema potrebe.

 

Još jednom hvala svima na pomoći!


  • 0

#9 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 10 July 2021 - 08:55 AM

Rešio sam hvala, odvio sam za osminu kruga i sve je radilo okej. Ipak nisam hteo da rasklapam nov točak, mislim da nema potrebe.

 

Još jednom hvala svima na pomoći!

Kao nema potrebe kad su ti svi rekli da treba podmazati?

 

 Pre 20 godina kada sam radio u servisu kod Galeta, koji je inace bio mehanicar nekadasnje biciklisticke reprezentacije SFRJ, ispricao mi je sledece. Tada je on isao u UNIS po neke delove. Pitao je tada ljude u Unisu zasto stavljaju tako malo masti u glave. Da l je mast toliko skupa. Oni su mu rekli, ako podmazemo koliko treba i sve podesimo kako treba, kada cemo prodati rezervne delove?

Pametnom dosta...


  • 1

#10 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 18 August 2021 - 09:12 AM

Verujem da  i kod kvalitetnih nabli ,fabricki budu pretegnute nable,tj. konusi . Kod prvog servisa se  mozda to i ispravi ali vec je kasno dolazi do erozije matrijala na konusima, zasto bas na konusima,pa valjda zato sto je tu najvece opterecenje,tj. najmanji precnik,na soljama je veci precnik i tu retko dolazi do ukopavanjna kuglica. Ja imam dosta polovnih Shimano dinama na svojim biciklima i taj problem je na svim dinamama postojao,a i sada kada sam kupio polovan MTB prednji tocak se bas cuo kada sam zavrteo tocak, to me uzasno nervira i imam sistem da opet tocak bude necujan kada se vrti,evo  slike konusa pre obrade konusa nable Shimano  deore ,i posle obrade. Ovo govorim svima sto imaju taj problem jer svako i najmanje zapinjanje dovodi do skracivanja radnog veka. 

 

SSA56925.JPG

 

Da, i kako se najbolje proveravaju lezajevi u kom su stanju, digne se bicikl na stalak i zavrti se tocak,uzme se neki odvijac srednje velicine ,uperi se u osovinu i stavi uvo na drsku,svako i najmanje zapinjanje se odlicno cuje. Nadam se da sam nekom pomogao da i sam proba da servisira svoj bicikl. Namestanje zazora o tome necu,jedino da kazem da su potrebni viljuskasti kljucevi 17,i 14 s tim sto 14 mora da bude tanji da bi usao u deo na konusu.

 

Govorim o ovakvim nablama,na jednoj strani sam skinuo gumicu da se vidi o cemu se radi,i zasto treba tanji kljuc br. 14

 

 

SSA56928.JPG

 

 

I odgovor na ovu temu je, DA! treba na novom tocku ili biciklu namestiti zazor na konusima.Podmazano je sigurno, i to nije problem.


  • 1

#11 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 18 August 2021 - 10:04 AM

Odlično je objašnjeno.
Onaj ko već zna dosta pa će mu i
značiti a onaj ko ne zna, za njega je šaf ko šaf jedino što je nijansa pola šafa svetlija odnosno tamnija, što i kako, ko zna...
Mora se izgleda preći sva teorija da bi se moglo bar malo uključiti u mehaniku.
  • 0

#12 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 18 August 2021 - 12:40 PM

@mirek200   Kako si obradio konuse, turpijom, na strugu?


  • 1

#13 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 18 August 2021 - 01:49 PM

Prvo smirglom .posle sam proverio na starom konusiu da brze ide kamenom od brusilice,posle se doradi sve finijom i finijom smirglom. Ne treba strug,,zavije se konus na osovinu  ,osovina na busilicu ,moze i tako ako je manje od 13mm. 

 

Ali treba veci obrtaji,dugo se brusi ,treba jedno pola sata. Turpija je meka za celik od konusa.


  • 1

#14 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 18 August 2021 - 06:44 PM

Moracu jednom to da probam, imam verovatno 50ak vrhunskih konusa, koji su osteceni...

Negde se moze naci da je samo po povrsini konus tretiran da ima veliku tvrdocu i kad to probije da je to kraj, ali neki navodno imaju taj sloj deblji.

Svakako imam ogroman broj rashodovanih za testoranje.

Sent from my Redmi 7A using Tapatalk
  • 0

#15 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Postavljeno 18 August 2021 - 08:26 PM

mirek200, naravno da ste pomogli. Hvala Vam puno.
  • 0

#16 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 19 August 2021 - 03:04 AM

@mirek200    'Ajde ako te ne bude mrzelo posle kojih stotinak kilometara slikaj opet te obradjene konuse bas me zanima kakav ce trag kuglice da ostave na njima.


  • 0

#17 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 19 August 2021 - 04:26 AM

Ti  si nepoverljivi Toma. Lepo sam napisao da sam to uradio na dinamo Hub nablama , konkretno na trekingu jos pre 2-3 god. To pvrsinska cementacija i te price nema veze, da je samo povrsinski cementirano brzo bi propao i konus i solje. Pa sam napisao da svi konusi stradavaju zbog brze proizvodnje i kontrole,  ne kod nas nego u celom svetu,vrtti se, dobro teraj dalje,svakih deset sekundi jedan bicikl,silazi sa trake(pretpostavka, mozda manje mozda vise)mislis da ce gledati  kontrola,da li tocak inercijom napravi 50 obrtaja ili 5.

 

Elem vec sam nekoliko hiljada km presao na trekingu ,tocak se i dalje vrti tiho da ne kazem necujno,a nema zazora. Na MTB Capriolu sam presao oko 10000 km.  cak i preko,  tu se malo cuje od prvog dana,ali tocak sam kupio sa dinamom prvenstveno zbog odlicne duple felne za pozadi  za 1500dinj. a napred sam stavio dinamu  kao  visak na obicnu jednozidnu felnu,i mozes da zamislis u kom stanju je bila za te novce..Ovo je sada avion.ZnacI dobile su ili malo solje ili kuglice,ali meni je vazno da i u ovom stanju  ce dugo trajati. (Cujem stetoskopom tj. srafcigerom  i to sam opisao u prethodnom postu.

 

U najgorem slucaju hipoteticki ajde i neka ostave trag,ali kontinualan bez ono kao da su ga misevi izgrizli,sta smeta kada tiho radi,nema grejanja i daljeg unistavanja konusa.Uostalom ako imas staru nablu ,probaj,vidi sam,nemoj mene da davis da ja sada rasturam posle  nedelju dana, i da je od obicnog gvozdja ne bi pokazalo,to mora nekoliko hiljada km da se predje da bi se videli rezultati.(mislis da nisam proveravao ispocetka kada sam prvi put to uradio?)

 

Znas kakve drekove Kinezi stavljaju na Shu-feng Al nablama za racnu,mislim da su oko 50din kom,evo na Capriolu sam presao oko  20000-30000km industrijski drek lezajevi odlicni tocak se lako vrti,nema tu mnogo obrtaja i nema unistavanja ako ne udje prasina,konuse unistava pretegnutost,pa  mogu da budu i vrhunski.


  • 0

#18 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 19 August 2021 - 04:36 AM

Nemam stare konuse. Jesi li menjao i kuglice?


  • 0

#19 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 19 August 2021 - 04:40 AM

Dakle stavis konus na osovinu, potom to sve u busolicu. Ako sam razume sa brusnim kamenom pridkes kad se rotira, da li ga hladis, jer temp tu nije pozeljna?
  • 0

#20 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 19 August 2021 - 06:28 AM

Dusan011-Ne ,treba videti da li odgovaraju standardnim kug. lezajevima.Odokativno je tesko videti mikro napukline na kuglicama.A i lupom.Uglavnom kuglice se ne menjaju.

 

Bax- Nema tu neke velike temp. i ne zuris,blago pritiskas.Ne rotira se kamen on stoji,moze i kamen za ostrenje nozeva.sve sto ima tvrdocu,rotira samo konus.


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: tocak, nabla, podmazivanje

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika