Jump to content


Fotografije

Pomoc oko izbora MTB


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
187 odgovora na ovu temu

#121 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 June 2022 - 09:59 PM

Znao sam...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 2

#122 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 June 2022 - 08:06 AM

Haha, ja samo čekam da pročitam Vidakove komentare. :D


Jbg druže moraš shvatiti da čoveku treba bajs za od tačke A do tačke B, čim montira korpicu verovatno planira nešto na njemu da često nosi, sad da li je mleko, brašno, šećer, nebitno je.

Ja sam pre par meseci kupio neki bajs koji sam konvertovao u gravel, ali primarna svrha tog bajsa mi je prevoz od tačke A do tačke B, a takođe na njemu često vozim svoju malu ćerkicu. Zbog toga sam na tom bajsu morao da montiram nosač za dečje sedište, nogaru na zadnjoj viljušci (jer kako da stavim dete u stolicu ako bajk nema siguran oslonac) a na kraju i zvonce, jer tuda kuda idemo ima često i pešaka i dojadilo mi je da im vičem da se sklone i da paze. Jeste izgled bicikla bitan, ali ponekad praktičnost mora doći na prvo mesto, pogotovo ako bicikl ima neku svrhu osim da se njime vozikamo unaokolo bez nekog konkretnog cilja....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#123 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 16 June 2022 - 09:34 AM

Šalio sam se za ovu korpu, znao sam da će Vidak reagovati :) Stavio bih sliku korpe sa mlekom, ali nisam našao u tom momentu. Sad ozbiljno od modifikacija su u planu:
- Nosač bidona - Montirano
- Nociga za oslanjanje
- Brzinomer, ali to je 50-50% možda kupim a možda i ne.
  • 1

#124 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 938 posts

Postavljeno 16 June 2022 - 01:59 PM

Po meni, neophodni dodaci za bajs su: otvarač za pivo, nosač banane i psa. Dobra kaciga se podrazumeva. Sve ostalo je manje bitno.
Uživaj u vožnji, malo se šalimo918ddaf2dea413510e65e7225f067b46.jpg00dafd6be00b9be0918be56f98e952a5.jpg6fb5b42042a99dc958ddc9b85b756386.jpg749738632316fbc8f3b511d16e883189.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 1

#125 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14617 posts

Postavljeno 16 June 2022 - 02:12 PM

Pumpa, rezervna guma ili lepak + flekice, i nesto alata za popravku bicikla...


  • 0

#126 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 16 June 2022 - 03:56 PM

Nisam imao sreće u potrazi za nogicom. Obišao sam nekoliko radnji i ovo je bilo u ponudi.
Capriolo:
Ovakva je odgovarala dužinski, cena OK, ali je siva i nikako mi se ne uklapa.
https://www.capriolo...ednji-28-silver
Postojala je i ovakva, ali je cena malkice velka za moje pojmove:
https://www.capriolo...i-ursus-king-xl
Bilo je još nekih na stanju, ali su tek stigle i nisu ih uneli u sistem.
Planet Bike:
https://planetbike.r...tylo-black.html
Cena malo visoka, ali bi je uzeo. Alii, neko pametan je odlučio da nije potreban šraf za montažu jer naravno mi možemo snagom uma da zavarimo nogicu za metal. Tako da sam na kraju uzeo ovo ulje za podmazivanje lanca i to je to :)
IMG-20220616-174104.jpg
  • 0

#127 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 June 2022 - 09:56 PM

Pa jel toliko važna ta nogara xD

Na oglasima toga imaš na tone, da biraš crnih ispod hiljadu din a pogotovo za više para

 

https://www.2bike.rs...prfr=0&prto=995


  • 0

#128 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 17 June 2022 - 08:28 AM

Nije mi urgentno potrebna, ali je svakako zgodno imati.
  • 0

#129 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 21 June 2022 - 09:02 PM

Poceo sam sa sredjivanjem stare Alpine. Kao sto sam vec pisao moj otac je doveo u mozda neko nepovratno stanje  ali pokusacu da je bar delimicno sredim. Prvo sam krenuo sa ciscenjem kasete. Kupio sam litar benzina i zapalio... ups krenuo sa radom. Prvo sam srafcigerom skinuo visedecenijski mix prasine, tovatne masti, i piljevine. Zatim sam cetkicom za zube i benzinom ocistio svaki zupcanik do sijanja. Nekoliko dana pre toga sam lanac polio masinskim uljem koje je lepo rastvorilo svu koroziju sa lanca, pa sam i to ocistio benzinom i cetkom. Celokupnu situaciju sam podmazao uljem za lance koje sam kupio nekoliko postova iznad. Juce sam osmirglao i ofarbao neke sitne i krupne delove koje je zahvatila korozija. Danas sam namontirao nove paknove, jer su stari otisli do metala zanimljiva stvar jeste da su nekako ukoso potrosili sva 4. Kupio sam 2 spoljasnje gume neke najgore dostupne, Ponely 690 din. Znam da je najgora moguca, ali svakako je bolja od 20 god starih guma koje su sad na biciklu, a i mom ocu ne treba bolje od toga. Ovu intervenciju necu da pocinjem sam, videcu sutra sa bratom koji je daleko vestiji u popravkama od mene. To je za sada to, greh je pustiti dobar bicikl da propada, pogotovu sa danasnjim cenama.

PS. Trebalo bi srediti i zadnji menjac, brzine su pobegle. Npr, br 1 na rucici je 2 brzina na zupcaniku, br 5 na rucici je 6 brzina na zupcaniku. Ali to je pipava stvar, videcu da li je brat raspolozen da to cacka...


  • 1

#130 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 21 June 2022 - 09:07 PM

Kada si već počeo sa sređivanjem bicikla, moj ti je savet da nabaviš alat za merenje istegnutosti lanca. Njime proveri u kakvom je stanju lanac, a sudeći po opisu u kakvom je stanju bio, trebaće ti novi a sa njime verovatno i nova račna/kaseta jer je vrlo moguće da je lanac do te mere uništen da je pojeo i zadnje zupčanike. To ti je ulaganje od oko 2500 dinara ali kad to odradiš znaćeš da je na biciklu ispravan prenosni mehanizam.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#131 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14617 posts

Postavljeno 21 June 2022 - 09:24 PM

@Smasher  Nemoj da komplikujes. :)


  • 0

#132 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 21 June 2022 - 09:25 PM

Mogao bih da odem do servisera pa da pogleda, tj izmeri posto za te stvari treba imati namenski alat. Ovako laicki kada uporedim lanac na novom i starom biciklu, stari je primetno pohabaniji. Npr kada pustim kap ulja na onaj prsten istog momenta kaplje dole, sto na novom nije bio slucaj.  Mogli bi i da podmazemo prednju i zadnju nablu, cisto kad se vec menjaju gume


  • 0

#133 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 22 June 2022 - 04:05 AM

Ne samo da se podmažu prednje i zadnje nable nego da se komplet promene kuglice u ležajevima pod uslovon da nisu stradale šolje. To možeš i sam da odradiš ako imaš konusne ključeve. Posao nije težak ali je pipav i u neku ruku zabavan. Imaš pregršt uputstava na yt.

Alat za istegnutost lanca možeš da kupiš na cikloberzi. Kinez košta petstotinak dinara, radi posao i trajaće ti praktično zauvek i onda ga imaš ga za svaki bicikl.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#134 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 June 2022 - 05:10 AM

Kako izmeriti pohabanost lanca i kada ga zameniti - može i lenjirom.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#135 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 22 June 2022 - 08:30 PM

Ono što sam smatrao težim delom posla na kraju je ispao lakši deo. Gume su zamenjene bez ikakvih problema, stare su bile u katastrofalnom stanju. Usput su otvorene prednja i zadnja nabla, sve je podmazano i sastavljeno nazad.
Ono što je ispao teži deo posla su kočnice, tačnije štelovanje. Čačkali 2 sata, navodno došli do najboljih mogućih rezultata, seo da da okrenem koji krug i pogodite šta se dešava? Paknovi škripe, ali ubitačno škripe. Škripe do te mere da prepadam ljude koji prolaze ulicom. Verovatno da je do samih paknova koji su najjeftiniji krš, mada možda treba vremena da se skine površinski sloj. Same ručice su oduvek imale kraći hod ali su bile prilično mekane, sada je hod nešto veći ali kada uhvati koči u mestu. Koči toliko jako da neravnine na samoj površini gde hvataju paknovi šalju vibracije kroz ceo bicikl. Kako smo to postigli nemam pojma, sasvim slučajno. Pao je mrak u međuvremenu, ostalo mi je da sredim još neku koroziju i to je to.
  • 0

#136 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5458 posts

Postavljeno 22 June 2022 - 08:57 PM

... Paknovi škripe, ali ubitačno škripe. Škripe do te mere da prepadam ljude koji prolaze ulicom. Verovatno da je do samih paknova koji su najjeftiniji krš, mada možda treba vremena da se skine površinski sloj. Same ručice su oduvek imale kraći hod ali su bile prilično mekane, sada je hod nešto veći ali kada uhvati koči u mestu. Koči toliko jako ...

kao sto joj samo ime kaze, kocnici je posao da koci :) ako jos i skripi, super,

ima da te cuju ovi zbog kojih kocih i neces morati da skidas prste sa kocnice da im zvonis.

2 u 1 :) samo piči napred ! :)


  • 0

#137 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 22 June 2022 - 09:28 PM

Sredili mi bicikl do "savršenstva", odem u vožnju kad ono škripi jače nego sirena na autu. Znači pokidao sam se od smeha :D :D Majstori smo nema dalje. Upravo to, neće mi biti potrebno zvonce samo se nadam da će ovo potrajati.
  • 0

#138 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14617 posts

Postavljeno 22 June 2022 - 09:41 PM

Postavis paknove pod malim uglom onda bi trebalo da skripi manje (link)


  • 0

#139 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 June 2022 - 09:53 PM

Eh kad se setim tih muka sa v-brake i koliko su drumske kaliper kočnice zahvalnije... tj podsetio sam se nedavno kad sam uposlio ponovo stari mtb i paralelograme. Neki šabani izmislili da pakna treba da bude dugačka 7-8 cm.. dobro nisu napravili ko pola felne. To je jedan od uzroka što su te kočnice glupe i mučenje za podešavanje, a drugi je što je skalamerija sastavljena iz sto delova i pivota, pa kad stisneš ručicu i zategneš paknu nakon što pustiš ručicu dobiješ nešto sasvim deseto, tako da ti ni tri kreditne kartice ne pomažu...

Eee, drumski kaliperi zakon, sve u par sekundi ko pesma, i radi ko zmaj i nema škripanja.


  • 0

#140 komplikator

komplikator
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts

Postavljeno 23 June 2022 - 05:30 PM

Tek danas sam stigao da odvezem malo "dalju" turu. Od mana primetio sam da malkice "cvrkuće" prednji točak, druga mana jeste da kad sam na najvećem lančaniku prednjeg menjača dok okrećem primećujem male vibracije.


Posle 20 dana sam ukapirao šta "cvrkuće" na prednjem točku. U pitanju su one bockice na gumi koje se nalaze blizu samih paknova i kroz vožnju su one udarale u paknove i stvarale sličan zvuk kao zadnja kaseta kada se vozi nizbrdo. Pokidao sam bockice prstima i sada tog zvuka više nema. Neverovatno kolika glupost, a razmišljao sam da pitam servisera o čemu je reč. Baš bi se obrukao.... :D
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika