Jump to content


Fotografije

Covid-19 - Sport i trening nakon oporavka, posledice

covid-19corona oporavak posledice SARS-CoV-2

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
27 odgovora na ovu temu

#1 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 25 December 2020 - 11:22 PM

25ti dan nakon prvih simptoma sam i dalje pozitivan na pcr testu, trenutno sa blazim simptomima se polako oporavljam. Kucni oporavak sa srednjom klinickom slikom (covid upala pluca, povisena temperatura 16 dana itd). Vec nekoliko dana aktivno istrazujem sta i kako nakon sto svi simptomi prestanu. Kada se vratiti sportu/biciklu, kojim intenzitetom itd. Pogotovo sto sam neposredno pre zarazavanja konacno oporavio oba kolena posle 5+ meseci. Zbog toga svakako ne mogu da se vratim biciklu kako bih voleo, ali mora da se obrati paznja i na posledice od virusa. Kardiovaskularni i plucni bolesnici treba dodatno da obrate paznju na podmukle tj tesko uocljive simptome (u kontekstu sporta su ova dva najbitnija, da ne ulazim u dubiozu drugih problema). Meni je svakako pregled kod kardiologa bio po redu jer imam hipertenziju i istoriju srcanih problema/trombofilije u porodici, tako da ce dodatni akcenat sad biti i na pracenju posledica od covid-19.

 

Drugarica koja me leci (koja je od pocetka pandemije doktor u covid sistemu) mi je prosledila relativno sazet i veoma koristan dokument pisan od strane Udruženja za medicinu sporta Srbije i Udruženja za sportsku kardiologiju Srbije. Za razliku od inostranih clanaka koje sam nalazio, ovaj mi je nekako bliskiji posto je na nasem jeziku i ima vrlo konkretne savete/smernice sta raditi nakon sto simptomi prestanu.

 

Dodaj prilog  preporuke_za_UMSS_i_USKS.pdf   480.1KB   206 downloads

 

Koga mrzi da sve cita, grafikon na poslednjoj stranici je koristan kao preliminarni indikator na sta treba obratiti paznju:

covid-19-oporavak-dijagram.png

 

Trudicu se da ispratim ove savete. Pre druge polovine januara necu moci da razmisljam o biciklu, cak ni za vrlo kratke voznje, ali kad krenem javicu kako ide u kontekstu ove price.

 

Napomene:

1. Tema se otvara iskljucivo za iskustva tokom/nakon oporavka od covid-19 i posledice koje ostavlja. Znaci nije generalna tema o virusu, zarazavanju, maskama, vakcinama, Bil Gejtsu i teorijama zavere. Molio bih sve ucesnike da se suzdrzimo suvisnih komentara u tom pogledu, najbolje bi bilo ko ima iskustva iz prve ruke vezana za sport i oporavak/posledice da o njima pise. Hvala! :)

2. Nisam doktor vec pacijent, prenosim tudje savete, tako da sve savete uzmite sa dozom rezerve.


  • 9

#2 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3322 posts

Postavljeno 26 December 2020 - 01:23 PM

Одлична тема. Нажалост,  и за нас рекреативце могло би да значи да више ништа неће бити исто по питању вожње бицикла. Да ли ово прво (без знакова и симптома) подразумева оне који су били позитивни или имали вирус, а нису имали симптоме или се односи на оне који уопште нису имали вирус?


  • 0

#3 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4411 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 December 2020 - 03:01 PM

Одлична тема. Нажалост, и за нас рекреативце могло би да значи да више ништа неће бити исто по питању вожње бицикла.


Ne bih se složio. Kao i kod svake druge bolesti organizmu je potreban odredjeni period da se oporavi i vrati u normalu. Nekome će će trebati 1, nekome možda 2 meseca. Nakon toga se sve lako vrati u prvobitno stanje.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#4 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3322 posts

Postavljeno 26 December 2020 - 03:35 PM

Ne bih se složio. Kao i kod svake druge bolesti organizmu je potreban odredjeni period da se oporavi i vrati u normalu. Nekome će će trebati 1, nekome možda 2 meseca. Nakon toga se sve lako vrati u prvobitno stanje.


Може бити да је тако како кажеш. Они неуочени симптоми и оно што не може да се открије може да буде проблем, поготово у условима у којима тешко да сваки појединац може да се подвргава темељнијим прегледима и контролама, што збо очајног стања система, што због субјективних околности. У сваком случају, боља варијанта је да си у праву :)
  • 0

#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8864 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 December 2020 - 05:07 PM

Koliko sam ja čuo - kod nekih ljudi se javi pojačano zgrušnjavanje krvi, što može da utiče na srce i krvotok.

Meni je lekarka tražila da radim krvnu sliku kad je počelo da prolazi, da vidi kakva je situacija sa tim.

 

Isto tako, kako sam čuo, kod različitih ljudi može više napasti i više oštetiti različite organe.

 

Takođe, opet po onome što sam čuo od lekara, fizički napori nisu preporučeni dok se skroz ne izbori sa virusom. Tj. da je opasno krenuti s treningom čim osetiš da se osećaš bolje (što je sa gripom bilo opušteno).

 

Uprkos svemu tome, deluje mi da tu još niko ništa ne zna. Šta, kako, od čega zavisi. I različiti ljudi veoma različito reaguju. U mom užem krugu je bilo ljudi koji su prošli bez ikakvih simptoma, do onih koji su dobili upalu pluća (srećom niko nije završio u bolnici, niti sa trajnim posledicama).

 

Tako da kontam da je dobro uraditi preglede, a posle toga, čak i ako je sve OK, svakako slušati svoj organizam.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts

Postavljeno 26 December 2020 - 05:13 PM

Moje iskustvo od letos..

Blaga upala pluca uz malo kaslja bez ostalih simptoma, uz negativan pcr i seroloski test. Proslo za nekih deset dana uz terapiju antibioticima ali sve vreme vitamini i aspirin/cardiopirin. Posle toga sam otprilike jos 3 nedelje odmarao i poceo sam sa voznjama, i mogu da kazem da mi je prva voznja posle upale pluca bila laksa i prijatnija nego prva voznja u prolece. Nisam bio nista drugacije umoran ni iscrpljen nego posle normalnih voznji..e sad, mozda je od znacaja sto bukvalno 20godina treniram brz prestanka, srukomet do pre 2 godine, a sada bajs i redovni basket dva do tri puta nedeljno..

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#7 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 708 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 December 2020 - 06:04 PM

Mom detetu su rekli: prvih mesec dana nikakve napore, sledeći mesec krenuti sa šetnjama, a sasvim lagani trening tek krajem drugog meseca.
To je bilo u julu, imala je laganu upalu pluća, nisu je testirali uopšte, ali su je vodili kao covid pacijenta. Sami smo uradili test na antitela u septembru - nema ih.
Sad trenira punom parom ali nema veze sa biciklizmom. Ima 13 godina.
  • 0

#8 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 26 December 2020 - 06:50 PM

Mom drugu koji je bio pozitivan na virus, a od simptoma imao samo gubitak cula ukus i mirisa, posle zavrsene terapije doktor je rekao da mora da miruje bar dva meseca pre pocetka treninga (inace u pitanju je maratonac)

Meni koji sam od simptoma imao malo problema sa otezanim disanjem posle zavrsene terapije doktor je rekao da sa sportskim aktivnostima nastavim kad osetim da sam spreman.

Mislim da ni doktori ne znaju pravu sliku nego zavisi kod koga zapadnes pa takav savet i dobijes 

Ja ne osecam nikakve tegobe ali sam odlucio da mirujem mesec dana pa da onda krenem sa nekim laganim voznjicama.


  • 0

#9 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4411 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 December 2020 - 10:20 PM

 

Uprkos svemu tome, deluje mi da tu još niko ništa ne zna. Šta, kako, od čega zavisi. I različiti ljudi veoma različito reaguju. U mom užem krugu je bilo ljudi koji su prošli bez ikakvih simptoma, do onih koji su dobili upalu pluća (srećom niko nije završio u bolnici, niti sa trajnim posledicama).

 

Tako da kontam da je dobro uraditi preglede, a posle toga, čak i ako je sve OK, svakako slušati svoj organizam.

Da, otprilike ovako nekako. Mislim da se mnogo toga svodi na nagadjanje. Svako ko preleži treba da u prve 2-3 nedelje da sebe poštedi napora i da se postepeno vraća u formu i kad oseti da je uglavnom spreman onda može pun gas.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#10 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 27 December 2020 - 01:19 AM

Pola NBA je pozitivno a eno malo pauziraju malo igraju i to ne baš rekreativno, što se tiče sporta i covida.

Tako da bih uputstva za oporavak i treninge nakon potražio na tu stranu recimo. Oprez pre svega.

 

https://www.wired.co...e-good-for-you/


  • 0

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8864 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 December 2020 - 08:20 AM

Pola NBA je pozitivno a eno malo pauziraju malo igraju i to ne baš rekreativno, što se tiče sporta i covida.

Tako da bih uputstva za oporavak i treninge nakon potražio na tu stranu recimo. Oprez pre svega.

 

https://www.wired.co...e-good-for-you/

 

Nisam lekar (mada, opet, nisam siguran da ni oni znaju), ali mislim da, pogotovo američki grupni profi sport, nije uzor dobrog. Mislim da njima ne smeta ako igrač živi puno kraće, ili puno lošije, nakon što ispuni ugovor (ili čak i kraće, u zavisnosti od proračuna) - samo dok ne može niko da bude tužen posle.

 

Mada, koliko sam skontao, i većina lekara kod nas je dosta konzervativna i idu na siguricu. Tipa, samo ti miruj što duže, naspram najbržeg mogućeg oporavka. Možda zavisi i od specijalizacije, ali za sportske povrede je tempo oporavka i jačina vežbi u rehabilitaciji uvek bila drastično različita kad pitaš lekare i specijaliste sportske medicine.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 27 December 2020 - 08:50 AM

A verovatno imaju dostupne i malo kvalitetnije lekove.

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
  • 0

#13 djole1966

djole1966
  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Postavljeno 27 December 2020 - 09:12 AM

Evo i ja da podelim svoje iskustvo sa kovidom.Treceg novembra sam osetio simptome,testiran devetog novembra i bio pozitivan,sledi dve nedelje karantina i simptomi su se povukli,prvih nedelju dana temperatura je bila konstantna do 38,terapija max koldreks i hemomicin 3 dana,posle toga samo uvece sam imao temperaturu jos par dana.Prva aktivnost mi je bila hodanje 10 km 25 dana posle prvog simptoma i vrlo me je zamorila,znaci kondicija i opste stanje na niskom nivou.Sto se tice bicikle za sad samo sluzi za posao a to je nekih 10-15 km dnevno.Tek pre sedam osam dana mi se čini da se polako vraća snaga od pre trećeg novembra.Imam 54 god i desetak godina vozim,ako nekog zanima moze da gugla djole biciklista i ima na netu preko hiljadu fotografija sa voznji uglavnom iz mog kraja.Sportski pozdrav svima i dobro zdravlje zelim.
  • 2

#14 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 27 December 2020 - 09:58 AM

Nisam bio pozitivan bar do sada ali ovde lekari listom bukvalno mole na apsolutni odmor 2 meseca nakon korone bez obzira što se osećate dobro. Bolest je podmukla.
  • 1

#15 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 28 December 2020 - 10:00 PM

Posle 14 dana negativan pcr test i odmah bicikla 50+km.Pluća su bila ok bez upale.Završio sa 7 kg manje sad vratio 4-5 i to je to.
  • 0

#16 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1046 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 30 December 2020 - 07:25 AM

Koje objašnjenje daju lekari kada vas mole na 2 meseca bez fizičke aktivnosti?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#17 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4258 posts

Postavljeno 30 December 2020 - 01:50 PM

Sigurno je sigurno ;).

Oni se lepo ograde, da ne bude da te nisu upozorili a ti kako hoces. 


  • 0
.

#18 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14487 posts

Postavljeno 30 December 2020 - 02:21 PM

Ja bi ovu temu zakljucao kao sto sam odmah predlozio da se zakljuca tema o covidu znajuci u kom smeru ce da krene...


  • 1

#19 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 31 December 2020 - 09:53 AM

Koje objašnjenje daju lekari kada vas mole na 2 meseca bez fizičke aktivnosti?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

 

Svaki doktor ima svoju ideju kako pristupiti problemu. Ja sam zbog aritmija viđen po kardiologiji i okrebuo sam 4 doktora.

1. (građena kao knedlica) – Nisi normalan, toliki napori, oćeš da umreš...
2. (mlada doktorka) – Pa sve je to u redu, ne bih ja menjala terapiju koju su vam dali drugi, pratite stanje.
3. (Medicina sporta) – Smršaj malo i udri.

4. (Belmedic) – Vi ste životinja i vi niste srčani bolesnik ako sve to možete. I evo ti drugi lek, šta ćeš na tome, mož' te ubije.

 

 

Glede korone. Imao letos, 4 dana bio nešto kenjkav, ali nedovoljno da se latim toplomera. Znam da je bila korona jer me je ćale zakašljao, razvili nam se simptomi u isto vreme, ali njega gnjavila mesec i po na sitno. Posledica bez.


  • 0

#20 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 31 December 2020 - 11:41 PM

Neko moje iskustvo, prije mjesec i po dana me dohvatilo. Imao temperaturu 39.6, 4 dana, ostao bez mirisa to mi se jos nije vratilo. Radio brzi test i bio negativan. Poslije 4 dana me popustilo i otisao na posao peti dan, sesti odradio trening u teretani, zbog nekih drugih problema ne smijem se ulezati pa sam rizikovao. Sad nakon mjesec i po dakle nemam miris i kapacitet pluca nije kao sto je bio, malo i zigaju ono kao kad se prehladis pa sa prednje i zadnje strane dohvati kao neki lagani grc. Doktoru ne idem, prosto im ne vjerujem da ista znaju oko ovog pa kako bude bar je sam pao, sam se ubio

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika