Jump to content


Fotografije

Shimano Altus zadnji menjac 9 brzina problem!

Menjač MTB Merida tfs 100 “big nine” 29e

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
7 odgovora na ovu temu

#1 XCE

XCE
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 12 August 2020 - 08:35 PM

Imam problem sa zadnjim menjačem na biciklu, menjač je altus a evo i link datog menjača:

https://planetbike.r...9-brzina-2.html

Problem je da se prilikom vožnje javlja “ghost shifting” tj klizanje lanca i to isključivo u manju brzinu tj na veći zupčanik, najčešće se javlja na 6 i 3 brzinu (mislim na zadnji menjač, prednji menjač ne utiče na preskakanje)

Bio sam kod pet različitih biciklističkih servirsa, radnji medju kojima je bio i planetbike.

Kuka tj nosač menjača je pravilan zupčanici na kaseti su u dobrom stanju, lanac je nov, zanima me šta sem zadnjeg menjača može da pravi ovakav problem jer trenutno nisam u situaciju da kupim zadnji menjač a da pritom i to ne bude garancija da će sve raditi kako treba.

Hvala unapred svakom savetu i pomoći (takodje nov sam korisnik nadam se da nisam slučajno prekršio neko od pravila foruma)
  • 0

#2 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 28 August 2020 - 06:00 AM

Ma nema sta ako planet bajk ne moze da resi oni imaju profesionalne servisere ucene u shimano japanu
  • 0

#3 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1365 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 August 2020 - 06:16 AM

Pošto je kolega stručno odgovorio, evo još jedne ideje.

Lanac je nov, a kaseta nije? Obično u tom slučaju treba vremena da lanac 'legne' na staru kasetu, a ako se to ne desi - treba menjati kasetu. To što stara izgleda da je u dobrom stanju ne znači da jeste, potrošena kaseta se prepozna po preskakanju.
  • 5
The sea, the sea

#4 nesa1

nesa1
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 201 posts

Postavljeno 28 August 2020 - 08:55 AM

Tako je. uvek sam menjao u isto vreme i lanac i kasetu.  Najbolje resenje.


  • 2

#5 XCE

XCE
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 01 May 2023 - 12:11 PM

Pošto je kolega stručno odgovorio, evo još jedne ideje.

Lanac je nov, a kaseta nije? Obično u tom slučaju treba vremena da lanac 'legne' na staru kasetu, a ako se to ne desi - treba menjati kasetu. To što stara izgleda da je u dobrom stanju ne znači da jeste, potrošena kaseta se prepozna po preskakanju.

 

Odgovor kasni 3 godine, ali eto možda ljudima bude interesantan problem.

 

Nakon što sam zamenio kasetu i lanac preskakanje se nastavilo, to je mene nateralo da zamenim zadnji menjač koji takođe nije rešio problem. Iako sam uspeo da nađem kuku menjača ni ona nije uspela da smanji a kamoli skroz zaustavi preskakanje.

Tako da je bicikl ostao pod sumnjom da je sam ram kriv od ko zna čega da li prevoza, pada itd. itd.

 

Ali eto MERIDA big niner je ostala tako misteriozno sa preskakajućim brzinama.


  • 0

#6 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1365 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 May 2023 - 06:53 AM

Pozdrav posle 3 godine. Jedino što još može da mi padne na pamet je da ručice menjača nisu kompatibilne pa indexiranje nije dobro ili da je pogon problem tj. linija lanca.
  • 0
The sea, the sea

#7 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 May 2023 - 07:12 AM

Pored ručica, mogu biti i sajle, bužiri, rutiranje...
  • 0

#8 XCE

XCE
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 14 May 2023 - 09:45 PM

Pored ručica, mogu biti i sajle, bužiri, rutiranje...


Evo da odgovorim na Vaš post mada nek bude odgovor na oba, pri menjanju zadnjeg menjača bižuri i sajle su menjani to je bilo kao poklon od momka koji je stavljao novi menjač zbog muke koju sam prošao, menjači su altus i prednji i zadnji kao i ručice menjača koje su proverene ali napominjem nisu menjane. Šta više da kažem kada je bicikl postao misterija u planetbike-u. Moguće da je nešto promaklo mada nosio sam bicikl kod sigurno preko 5 različitih biciklističkih radnji. Inače kupio sam pre godinu i po dana cube cross pro sa hollowtech II XT 3x10 grupom i nisam imao nijedan jedini problem, konačno sam video tu razliku izmedju XT-a i ostalih grupa i dahnuo dušom od Meride.
  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: Menjač, MTB, Merida tfs 100 “big nine” 29e

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika