Jump to content


Fotografije

Problem sa rucicom menjaca


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
15 odgovora na ovu temu

#1 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 06:44 PM

Imam Campagnolo Xenon rucice 9x2,drumas bicikl.
Ne znam do cega je ali...
Kada je sve radilo normalno,imao sam na rucici (za prednji lancanik) 4 poteza prebacivanja,prva dva su za trim opciju,treci potez stavlja lanac u najtezu brzinu (najveci zupcanik napred),i cetvrti te zadnji potez opet trim opcija (posle najteze brzine/najveceg zupcanika).
Prilikom downshiftinga,jedan klik gasi trim opciju,a drugi klik vraca kavez u pocetni polozaj (te se vraca u 0 trim polozaj)
A sada je ovako..prvi potez ne pomera kavez menjaca nigde,drugi potez pomera malo,a treci potez kao da ima blokadu,pomerim rucicu u stranu ali se uopste ne cuje klik,te nece ostaje tesko u tom polozaju,cak i mali dodir poluge za downshift vraca kavez menjaca u pocetni polozaj.
Ne mogu prebaciti napred u najtezu brzinu,mogu ako sam nazad skoro u najtezoj brzinu,ali opet veoma tesko te nema nikakvog smisla,jer lanac mi se podera od kavez posto ne mogu koristiti trim.
Da li bi moglo biti do rucice menjaca ili?
Jel bi trebala sajla biti opustena kada je kavez u pocetnom polozaju (kada downshiftujem na pocetno)
  • 0

#2 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 05 June 2020 - 08:24 PM

Да пробамо од простијих проблематика.

Откачи сајлу са мењача, узми сајлу руку па пробај да мењаш брзине. Пробај руком мењач из доњег у горњи положај. Кад си последњи пут заменио бужир и сајлу?


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#3 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 09:52 AM

Ne znam kad mu je zadnji put to bilo menjano,ali rekao bi da ima dosta vremena..
Mislio sam da je do sajle jer je bila labava,zategao sam je ali opet isto.
H sraf sam stelovao i nije ni do njega.
Kao da je do opruge ili ne znam do cega u rucici.Jer pre sam mogao praviti 4 klika,a sada samo 3 (a treci klik ne funkcionise kako treba,ne zakoci ga onaj "klik").
  • 0

#4 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 06 June 2020 - 11:30 AM

Ne znam kad mu je zadnji put to bilo menjano,ali rekao bi da ima dosta vremena..
Mislio sam da je do sajle jer je bila labava,zategao sam je ali opet isto.
H sraf sam stelovao i nije ni do njega.
Kao da je do opruge ili ne znam do cega u rucici.Jer pre sam mogao praviti 4 klika,a sada samo 3 (a treci klik ne funkcionise kako treba,ne zakoci ga onaj "klik").

Verovatno ti je otišao mali zupčanik koji se nalazi unutar ručice, ako je grupa slabijeg ranga u njih kampanjolo ugrađuje plastične zupčanike koji se vremenom potroše.
Lek je da rasturiš šamaraljku (imaš video na youtube) i napraviš takav novi deo kod ljudi što prave plastične zupčanike ili da kupiš novu šamaraljku.
http://www.termoplas...asinska-obrada/
https://m.kupujempro...0-1591443028516

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#5 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 12:35 PM

Verovatno ti je otišao mali zupčanik koji se nalazi unutar ručice, ako je grupa slabijeg ranga u njih kampanjolo ugrađuje plastične zupčanike koji se vremenom potroše.
Lek je da rasturiš šamaraljku (imaš video na youtube) i napraviš takav novi deo kod ljudi što prave plastične zupčanike ili da kupiš novu šamaraljku.
http://www.termoplas...asinska-obrada/
https://m.kupujempro...0-1591443028516

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Rasturanje mi deluje komplikovano i nebi se usudio raditi to na svoju ruku (iako imam zelju),tako da mi je mozda najbolje poslati negde u servis rucicu pa videti da li oni mogu tu sta popraviti.Ako ne,onda mi nista drugo ne preostaje nego prodati bajs (ionako nije nesto posebno),jer sumnjam da bi uspeo naci istu,a da se prodaje samo komad..


  • 0

#6 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 06 June 2020 - 12:37 PM

Rasturanje mi deluje komplikovano i nebi se usudio raditi to na svoju ruku (iako imam zelju),tako da mi je mozda najbolje poslati negde u servis rucicu pa videti da li oni mogu tu sta popraviti.Ako ne,onda mi nista drugo ne preostaje nego prodati bajs (ionako nije nesto posebno),jer sumnjam da bi uspeo naci istu,a da se prodaje samo komad..

Nađi video na youtube jednostavnije je rasturanje nego što misliš da jeste.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#7 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 01:30 PM

Nasao sam ovaj video https://www.youtube....h?v=6OocYpHXJ3Y

Jel isti postupak i ista mehanika ovog modela sa snimka,i model koji ja imam (Xenon 2x9)


  • 0

#8 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 01:42 PM

Ako si probao ciscenje, ispiranje sa necim kao sto je WD40 i dalje zeza onda je mozda otisao zupcanik E ali drugaru je otisao deo koji je na slici oznacen pod B. To je G odnosno neki je zovu P opruga, verovatno se  "ispravila" ili se ostetio nosac ili ... ko zna.

campy.jpg

 

Evo link, odakle je slika, sa detaljnim uputstvom za servis, u pitanju je desna rucica ali je isti princip.

 

https://www.cyclecyc...hifter-assembly

 

Inace ako je prljav mehanizam, jasno je kako lako moze da preskoci, odnosno da ne uzubi.


  • 0

#9 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 01:46 PM

Ako si probao ciscenje, ispiranje sa necim kao sto je WD40 i dalje zeza onda je mozda otisao zupcanik E ali drugaru je otisao deo koji je na slici oznacen pod B. To je G odnosno neki je zovu P opruga, verovatno se  "ispravila" ili se ostetio nosac ili ... ko zna.

attachicon.gifcampy.jpg

 

Evo link, odakle je slika, sa detaljnim uputstvom za servis, u pitanju je desna rucica ali je isti princip.

 

https://www.cyclecyc...hifter-assembly

 

Inace ako je prljav mehanizam, jasno je kako lako moze da preskoci, odnosno da ne uzubi.

Ciscenje sa WD 40 nisam ni probao,nije mi ni padalo na pamet.

Gde bi trebao spricnuti?jel u ovaj deo oznacen strelicom,kada stisnem kocnicu?

Attached Thumbnails

  • imgur.png

  • 0

#10 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 01:52 PM

Dobar je taj video, moze i ovaj

 

https://www.youtube....h?v=0hYfDybcTRw

 

Slobodno liberalne kolicine u unutrasnjost rucice sa svih mogucih mesta :)


  • 0

#11 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 02:23 PM

Stavio sa wd ali opet nista.
Evo slike,ne znam da li one ista mogu pomoci,i da li sa njih ima nekih vidljivih problema.
Mada opet mi je najbolje u servis to poslati,dok popratim sa yta sve kako sta,pa onda i vreme i zivce trositi...Nemam osecaj da je to za mene heh :D.

Attached Thumbnails

  • IMG_20200606_161752.jpg
  • IMG_20200606_161832.jpg
  • IMG_20200606_161845.jpg

  • 0

#12 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 02:35 PM

Deluje cisto, da li si proverio sta je Grbic predlozio, da skines sajlu sa menjaca i rukom blago da je zategnes i onda da proveris da li imas cetiri klika i kad vracas sajlu na menjac da si siguran da si skroz otpustio klikove na rucici.


  • 0

#13 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 03:12 PM

Deluje cisto, da li si proverio sta je Grbic predlozio, da skines sajlu sa menjaca i rukom blago da je zategnes i onda da proveris da li imas cetiri klika i kad vracas sajlu na menjac da si siguran da si skroz otpustio klikove na rucici.

Jesam ali ne funkcionise opet,prva dva poteza odlicno rade,ali na trecem samo zaledi,kao da nedostaje "zub" u mehanizmu rucice za koji ga zupcanik uhvati.
Poslat cu u servispa videti sta ce tamo reci.
  • 0

#14 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 06 June 2020 - 05:19 PM

Rekao sam ti šta je, rasturao je drugar kampi šamaraljku i ja sam se smejao kako je odrađena, zupčanici od plastike, on je super lepkom lepio parciće lima i tako je privremeno oporavio, u današnje vreme 3d printera i firmi koje prave takve stvari po uzorku đože uspešno da se popravi ako je rasturiš.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#15 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 05:54 PM

Rekao sam ti šta je, rasturao je drugar kampi šamaraljku i ja sam se smejao kako je odrađena, zupčanici od plastike, on je super lepkom lepio parciće lima i tako je privremeno oporavio, u današnje vreme 3d printera i firmi koje prave takve stvari po uzorku đože uspešno da se popravi ako je rasturiš.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Odbacicu bajs do majstora pa videti ako on tu ista mogne,ako ne onda se prekrstiti i lagano sa svojih deset prstiju rastavljati .
  • 0

#16 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 06 June 2020 - 06:05 PM

Ако је Видак у праву, онда се сваким новим кликом све више ломи па је могућност поправке све мања.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika