Jump to content


Fotografije

KVALITET HRANE U SRBIJI


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
8 odgovora na ovu temu

#1 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 November 2008 - 06:41 PM

Koliko nas ima nekoga na selu ili u okolini i sami odgajaju svoju hranu? Danas sam na poslu razgovarao sa kolegama i svako od njih je znao nešto loše o hrani koju unosimo u sebe. Kako prepoznati hranu koja nije ispravna ili još bolje kako prepoznati hranu koja je na veštački način napravljena da izgleda lepo, a "nadrukana" je otrovima ili koječim. Moj brat živi u Subotici i na salašu, hteo ne hteo, bio je primoran da nauči par stvari o hrani i razlikama između domaće i kupovne. Zanima me na koji način vi gledate hranu i ono što ćete pojesti ? Kada kupujete ribu, da li gledate iz kog je mora ili nešto slično? Ispričao mi je (pošto je kao veterinar imao priliku da obiđe mnoga poljoprivredna dobra) šta se sve radi sa sitnom i krupnom stokom koja pre ili kasnije završi na našim stolovima u vidu čistog mesa ili mesnih prerađevina. Povrće i voće se takođe ne izuzima iz ove priče jer je i ono postalo tabu...

Piletina...Na mnogim poljo dobrima (čitajte velike i poznate firme čije nazive neću iz očiglednih razloga navoditi) se pilići koji su pred crkavanje kolju i njihovo meso se šalje velikim kućama za proizvodnju mesnih prerađevina. Od toga su pravljena pileća prsa, stišnjeni batak itd. Pilićima se daju hormoni kako bi što pre narasli ali se pre klanja ne čiste od istih pa oni tu ostaju. Može doći do hormonskog poremećaja. Od nečeg takvog je obolelo dete mog kuma zato pažnja. Takođe mnogi od magnata imaju svoje farme pa im se zbog toga veruje ali je to greška. Meso koje predugo stoji u prodavnici i posle desetak odmrzavanja počne da smrdi se vraća u istu tu fabriku na preradu i prave se parizeri, salame, šunkarice, stišnjene šunke i jednim delom hrana za pse. Hrana se u fabrikama steriliše na oko 2xx stepeni u trajanju od oko 45 minuta i pakuje u limenke za paštete i ostale prerađevine. Izbutrice koje se ne ubacuju u hranu za pse ili ljude (zar ima i to) se daju podmlatku da jede jer je ušteda na koncetratu velika.

Svinjetina...takođe se ista stvar dešava sa mesom ove najzastupljenije stavke u našim potrošačkim korpama jer kad nema "gude" ko da nismo jeli :). Kada počne da smrdi šalje se u fabrike za preradu mesa i pravi se "Praška šunka", šunkarica, polugotova i gotova jela kao što su gulaši ili sarma. Iznutrice se sve iskoriste i uglavnom popunjavaju prazan prostor limenki za jetrene paštete, paštete od šunke i creva za viršle. Kad smo kod viršli (pošto mi je ujna radila u 29-om novembru) pričala mi je da je viđala krmače koje su bile pred crkavanje (a bile su noseće) koje su ubacivane tu, kao i celi još neoprašeni prasići sa sve kostima. To su oni tvrdi beli komadići na koje naletite kada jedete neku od prerađevina.

Teletina, govedina, junetina...Takođe :). Moj buraz je video mrtvu kravu koja je stajala čitav dan na jednoj od farmi poznatih proizvođača koja je sutradan na volšeban način nestala. Da nisu bacili meso ? Ne, ništa se ne baca...

Povrće...da li sam jedini ili ste i vi uočili da paradajz postaje sve veći i lepši, a da ima sve više zelenih panjeva u sebi ? Sve je kiseliji i odvratniji. Nema semenki jer je skinut sa stabljike pre nego što je sazreo. Poprskan je sredstvom koje ubrzava zrenje. Takođe krompir...nemojte ni pod tačkom razno da kupujete veliki krompir. Ovo sam imao priliku da vidim svojim očima...čovek dovozi cisternu za čišćenje septičkih jama i naravno pošto je očistio par i napunio cisternu (znate da se čišćenje naplaćuje) sadržaj cisterne rasipa po celoj njivi koja je zasejana krompirom. Taj je krompir bio prskan 7 puta pritiv krompirove zlatice (toliko sam puta video) od maksimalnih tri puta. Naravno taj isti komšija je od svog prvog komšije kupio krompir za sebe, a ovo je otišlo u kamionu za BG na kvantaš. Krompir treba da bude gladak, crvene boje (dezire) i da nema panjeva koji vire iz njega. Najveći da bude oko 250 gr. Nikako nemojte uzimati krompir sa tezge gde je sav iste veličine. To znači da je prošlo mašinu za sortiranje, a ne da je koliko toliko prirodan.

Voće.....zar je potrebno govoriti. Jabuke od pola kile...od kad to.? Na pijaci tražite najcrvljivije (ako uopšte uspete da nađete takve)i ako može srednje veličine. Ništa šta god da se kupuje ne sme biti preveliko jer setite se samo kad ste bili manji kako je izgledalo pravo voće. Banane i pomorandže se i ne trudite da uzimate jer imaju više pesticida na sebi i u sebi nego vitamina.

Šta reći...pazite dobro. Ne znam ja sve...čitajte raspitajte se pa dobro razmislite.

Bezbedno je (koliko toliko) od mesnih prerađevina uzimati dimljeno meso jer ono mora biti sveže inače će se osetiti na trulež koliko god ga dimili. Nikako gotove piliće sa onih malih ražnjeva za pečenje.

Gadno je ovo što sam napisao i nije za one slabog stomaka ali bolje i tako nego da se ne zna. Pažnja
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#2 svetaz

svetaz
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 626 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 November 2008 - 07:14 PM

Otvorio si mi apetit :D
  • 0
supertheoryofsupereverything:)

#3 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 November 2008 - 07:26 PM

Eto...bar neko dobro...a do sad čovek nije mogao puškom da te natera da ideš da jedeš. :mrgreen:
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#4 svetaz

svetaz
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 626 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 November 2008 - 09:48 PM

Postavljena slika

«Najlepše pevaju zablude», napisao je odavno naš veliki pesnik Branko Miljković.
Najveći problem nije to što su nam obroci postali karte bez povratka ka Kancerlendu,
već to što živimo u zabludi kako se hranimo zdravo ...
Koliko puta smo samo čuli od nekog poznanika kako je to što nas gleda tužnim,
mrtvim okicama sa trpeze, zapravo zdravo meso iz Srbije (brale!) ?
Koliko puta smo pročitali u novinama ili videli na katodnoj cevi kako je naše voće
i povrće veoma zdravo, te s'toga razni kenjatori od TV doktora apeluju da se isto
ždere u što većim količinama ?
A najčistije mleko iz najrumenijih sisa?
A najbelji sir iz istog tog naj mleka?
A najveći paradajz iz najmodernije bašte?
A najbistrija voda sa planinskog izvora?
Naj,naj,naj ... Najebasmo!
Jedni riknjavaju od raka, dijabetesa, čuke, zapušenog krvotoka ...
Drugi se pitaju šta bi prvima, trpajući u sebe iste otrove, jer su čuli od prvih
kako je to veoma zdravo.
Groblja prepuna, al prepuni i rafovi u prodavnicama te zdrave hrane,koja samo
čeka svoju narednu žrtvu.
I tako dan za danom učestvujemo u toj kompletnoj zabludi.
I sve to nepodnošljivo smrdi na onaj mit o odabranom narodu ...
Ako je narod nebeski, onda i hrana tog naroda mora biti nebeski čista.
A dole, na planeti Zemlji, u zemlji Srbij, stvari stoje sasvim drugačije.
Ždere se meso sumnjivog porekla, kvaliteta, a često i ukusa.
Al' se ždere.Navika je to.
Žderu se bolesni pilići, krmače samlevene sa prasićima u sebi, mutirana telad ...
Ždere se isprskano voće, modifikovano povrće i ko zna šta sve još ...
Ždere se, žvaće, melje, vari, prerađuje, zagađuje, crkava, pandrkava ...
Usta su nam puna otrova, ali su još punija priča kako je sve to zdravo.
I iz koje BRE zdrave zemlje to raste, kad su i zemlja i vazduh i voda zagađeni
do koske ?!?!
Černobil i Hirošima su za nas banje.
Po mom mišljenju, baš tu i leži srž problema - kada shvatimo da to što nam serviraju
kao "zdravu hranu", ne da nije zdravo, nego jedva i da je uopšte hrana,
možda i uradimo nešto po tom pitanju.
Mada, sa našim mentalitetom - čisto sumnjam! :wink:
Ako i neshvatimo, nema veze.
"Snajka, sipaj još tanjir onoga tamo !!!"
Ne predstavljam se ovde kao neki makrobiotički Mesija iz doba Vodolije,
niti mi je to namera.
Da budem iskren, o svemu sam ovome razmišljao malopre za večerom,
trpajući u sebe velike komade pizze sa svim i svačim.
I ja žderem i ločem iste te otrove kao i svi mi.
I ja vozim bicikl i verujem kako držim boga Zdravlja za jaja.
I ja kao i većina nas imam i uši i oči i mozak pun priča o zdravlju i čistoti hrane koju jedem,
dok mi u organizmu ko zna koji otrov potkopava temelje sopstvenog zdravlja.
Kad malo bolje razmislim , ne znam ni zašto sam pisao uopšte ovaj text ?
Fuck this! :D
Hajde da nastavimo da bezbrižno kenjamo o novim modelima menjača i da se tripujemo
kako živimo zdrav život.
Dakle, drugovi, ko je bolji - SRAM ili SHIMANO ? :wink:
  • 0
supertheoryofsupereverything:)

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 14 November 2008 - 10:40 PM

Sveta je lepo ubo suštinu - ili idi na dedinu njivu ako je još nisi prodao i pravi svoju hranu, ili ćuti i trpi i gledaj da si dobar sa nekim rođama sa sela.

Samo bih primetio, spram one biodizelove kako je sadržaj septičke jame završio na krompiru - dobro, aaaa kad se na njivu istrese tečni svinjski stajnjak (eufemizam, jel', to se inače zove stajsko đubrivo ako nije tečno), tu je sve kako treba? :D
Mi bar nešto radimo da ostanemo zdravi. A karta na 90 godina života i mirnu smrt od istrošenosti ne može da se rezerviše nikako.

SRAM je zakon.
  • 0

#6 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 November 2008 - 10:44 PM

Samo bih primetio, spram one biodizelove kako je sadržaj septičke jame završio na krompiru - dobro, aaaa kad se na njivu istrese tečni svinjski stajnjak (eufemizam, jel', to se inače zove stajsko đubrivo ako nije tečno), tu je sve kako treba? :D


Naravno da je kako treba jer je stajnjak čisto organsko đubrivo. U septičku jamu ide i deterdžent i prašak za veš, i sapun kad se kupaš i gomila hemijskih preparata koji se zadržavaju u krtoli ili bilo kom plodu. Razmišljaj na tu stranu. Ova tema je čisto malo da podseti na ono što se dešava, a ne da bi neko bio u pravu ili krivu. :wink:
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#7 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 14 November 2008 - 10:55 PM

Vi'š, toga se nisam (aktivno) setio - mada to ne sprečava seljaka koji iznosi 'čist' stajnjak da oprska krompir 50x i jednom pre pijace, za svaki slučaj. :roll: Okreni, obrni, šta ti misliš, jel' ovaj shadow sistem stao za vrat SRAMu po performansama?
  • 0

#8 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 November 2008 - 10:05 AM

Čisto da se podsetiš, što kaže Sveta, da nisi uhvatio boga zdravlja za muda ako pedalaš. Taj koji oprska 50x, on i ne iznosi "čist" stajnjak na njivu, a Shadow otkida =D>
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#9 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 15 November 2008 - 01:39 PM

Ono sto je najbitnije od svega je da treba znati od koga se uzima meso. Ako je moguce, videti isto tako i za povrce. Voce je takvo kakvo je, ako imate plac negde u prirodi, pa jos i ako imate vocke, onda znate sta je valjano. A najvaljaniji je Sram, jer 2:1 nikada ne moze raditi kao 1:1 :mrgreen:
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika