Jump to content


Fotografije

Sensah


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
177 odgovora na ovu temu

#21 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 31 January 2020 - 07:34 PM

A Kina je upravo najbolja zemlja da se bilo sta patentira jer je odatle najlakse i verovatno najpovoljnije pokrenuti serijsku proizvodnju koja potom moze da se salje u malte ne bilo koju zemlju sveta.

Ako govorimo o patentima menjanja brzina, niko tu dugo nista nije patentirao. Sve se svodi na promenu brzine uz pomoc poluge na menjacu. E sad da li je ta poluga na rucici kocnice, da li je od nje fizicki odvojena ili nesto trece, to su vec nijanse.

Sensahov sistem za menjanje brzina je dobar zbog toga ne samo sto se sve radi jednom rucicom, ne zato sto je ta rucica velika i laka da se dohvati iz bilo kog polozaja, nego zato sto je sa njom lako rukovati i sa debljim i glomaznijim zimskim rukavicama, a to je nesto sto nece ceniti samo rekreativni i sportski orijentisani vozaci nego i tzv. pendleri i komjuteri, ljudi koji svakodnevno koriste bicikl za obavljanje razlicitih aktivnosti, kao osnovno prevozno sredstvo.

Kao sto napisah, ja jesam porucio jedan par samaraljki za 7 brzina, i stavicu ih na bajs koji skoro svakodnevno vozim, kao prevozno sredstvo. Uparicu ga sa Shimano Tourney menjacima i kad steknem neki utisak pisacu o tome na forumu. Svakako, Sensah rucice koje sam porucio bile su za oko 20 % jeftinije od Shimano samaraljki za 7 brzina...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#22 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 31 January 2020 - 07:41 PM

Meni je malo nejasan taj način promene brzina, da li kada je vozač umoran može doći do grešaka prilikom menjanja ili će se vremenom ruka i mozak navići da "pogađa" brzine...to ćeš taman da nam kažeš kada stignu. 


  • 0

#23 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 31 January 2020 - 09:40 PM

Isto kao Sram, jedan klik ide na manji zupčanik, dva i više na veći. Navikneš se u par vožnji. Prvi klik se i razlikuje pod rukom od ostalih, zato je intuitivno.
  • 0

#24 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 31 January 2020 - 10:32 PM



A Kina je upravo najbolja zemlja da se bilo sta patentira jer je odatle najlakse i verovatno najpovoljnije pokrenuti serijsku proizvodnju koja potom moze da se salje u malte ne bilo koju zemlju sveta.

Ako govorimo o patentima menjanja brzina, niko tu dugo nista nije patentirao. Sve se svodi na promenu brzine uz pomoc poluge na menjacu. E sad da li je ta poluga na rucici kocnice, da li je od nje fizicki odvojena ili nesto trece, to su vec nijanse.

Te nijanse su ono što se patentira. Sram nije smislio potpuno nov sistem za šamaraljke jer su mislili da su postojeći loši, već zato što drugačije ne bi mogli da uđu na tržište zbog postojećih patenata.

A mesto proizvodnje nema mnogo veze s mestom patentiranja ni sa mestom prodaje. Svi oni proizvode u Kini, ali se Shimano izvozi i prodaje u celom svetu, dok Sensah možeš da poručiš samo iz Kine, i to nije samo zbog razlike u budžetu.
  • 0

#25 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 01 February 2020 - 12:34 AM

Isto kao Sram, jedan klik ide na manji zupčanik, dva i više na veći. Navikneš se u par vožnji. Prvi klik se i razlikuje pod rukom od ostalih, zato je intuitivno.


Имао сам закве шифтере, али за раван корман. Зову се дабл тап и навикне се човек буквално за пар вожњи.
  • 0

#26 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 01 February 2020 - 02:37 AM

Meni iz fotelje deluje totalno nerealno, ali verujem, naravno da je tako. Ja se navikao na Campy, jezičak i dugmence i teraj...


  • 0

#27 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 07 June 2020 - 05:42 PM

ja bi radi probao, ali tesko da bi kupio ovako nesto.

Ne sumnjam da radi, ali me jako brine kvalitet materijala.

 

Recimo pogon izgleda jako lepo, ali alu pogon sa alu kurblama koji je tezine kao karbonski mora biti od zaista izuzetnog aluminijuma ili krs kvaliteta, a s obzirom da je ovo u sustini jeftina grupa bice da je ovo drugo u pitanju.

 

Voleo bih da vidim kako ova grupa radi nakon 25000km

Ispade da sam ipak bio u pravu :)

Nije izdrzalo ni 1000 a ne 25000km


  • 1

#28 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 June 2020 - 06:01 PM

Videh ovo, najzanimljiviji detalj mi je primer campy menjača koji je imao skoro isti kvar iz istog razloga.
  • 0
The sea, the sea

#29 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 07 June 2020 - 09:02 PM

Sad ce neki da se jave i da napisu kako to ustvari nije istina zato sto je neko negde to napisao/snimio na internetu a ne doziveo u voznji tako da puj pike ne vazi. :)

Salu na stranu, izgleda da i u ovom slucaju vazi ono koliko para toliko muzike.

Inace, ja te rucice menjaca nikad nisam ni dobio. Isporuka je debelo kasnila pa sam se zalio i vratili mi lovu. Sad vidim da su mi zapravo ucinili uslugu....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#30 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 11 June 2020 - 06:24 PM

A Kina je upravo najbolja zemlja da se bilo sta patentira jer je odatle najlakse i verovatno najpovoljnije pokrenuti serijsku proizvodnju koja potom moze da se salje u malte ne bilo koju zemlju sveta.

 

Eh, ne znam odakle ti to. Sve se to prvo prijavi i patentira u https://www.uspto.gov/ jer to jedino važi. Ne pitaj me zašto. Nego u vezi Kine, najbitnija stvar je kako uopšte znati da li nešto original ili jako dobra kopija, čak i da ima original potpis original fabrike, uvek postoji mogućnost da gledaš u škart koji umesto da je bačen završi na internetu. Ovo je 1000% proverena informacija.


  • 0

#31 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 18 June 2020 - 12:50 AM


  • 0

#32 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 18 July 2020 - 09:18 AM

Stigle mi juce Sensah samaraljke, uprkos tone sto nakon 60 dana proizvod nije stigao, ja se zalio i dobio lovu nazad. Prosle nedelje mi stiglo pismo iz carine da je tamo i da treba da pokupim. Tako i bese, otisao sam juce, platio carinu 7 eura i toliko su me na kraju kostale samaraljke. :)

Na prvi pogled deluju dosta kvalitetno. Guma je fina i lepo ergonomski oblikovana, poluge su od aluminijuma. Nisu prelake pa ne odaju utisak da ce se polomiti svakog trenutka. Buziri i sajle idu potpuno ispod kepera kao kod najnovijih grupa. Za 40 dolara koliko im je cena bez transporta, zaista sam pozitivno iznenadjen.

Sad ono losije. Ne mogu da ih ukombinujem da rade kako treba sa zadnjim menjacem. Pise da su kompatibilne sa Sramom i Shimanom, ali je problem sto je kod mene zadnji menjac MTB Tourney tx. Da li bi to mogao biti razlog zasto ne radi kako treba? Mogu da namestim da jedno 4 brzine lepo rade, ali ostale 3 onda ili mogu da saltam dole a nece na prvi klik na gore, ili se cuje onaj zvuk tak tak. Probao sam sve zivo, jednostavno ne ide.

Ne kontam zasto je nemoguce podesiti da lepo radi sa samaraljkama. Da nije problem u stepenu povlacenja sajle? Ili mozda u tome sto ova kaseta ima ekstremne kombinacije, 14/34? Svakako sam nameravao da ubacim kasetu 11/28. Moze li biti da ce to resiti problem?

Neki predlog?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#33 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 July 2020 - 10:00 AM

Isklikći šamaraljku na najtežu brzinu. Namesti sajlu i burence tako da gornji točkić menjača bude tačno ispod najmanjeg lančanika, ali da je sajla zategnuta. Prebaci šamaraljku na najlakšu brzinu i vidi koliko se pomerio gornji točkić, da li je daleko od najvećeg lančanika. Čisto da probaš da oceniš da li je povlačenje sajle odgovarajuće. Može biti lakše bez lanca ovo probati.
Edit: probaj i obrnuto, da najlakša brzina bude početna tačka gde je gornji točkić poravnat, pa vidi šta se desi kad prešaltaš na najmanji i onaj do njega.
  • 0

#34 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 18 July 2020 - 02:24 PM

Nisam siguran da sam te dobro razumeo. Kako da pomerim sajlu i burence ispod zupcanika? Menjac se svakako pomera kliktanjem samaraljke. Jedino sto ja mogu je da ga zatezanjem i otpustanjem sajle malo pomerim ka spolja ili unutra. Jesi na to mislio?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#35 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 18 July 2020 - 04:31 PM

Sa kojim samaraljkama ti je radio taj MTB tourney menjač?

Mislim da on ne ide na drumske samaraljke osim ako ti to tako nisi koristio?

Valja ga probati na drumskom menjaču.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 0

#36 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 18 July 2020 - 05:33 PM

Nije radio sa samaraljkama nego sa onim menjacem sto se preko selne montira na korman pa se menjaju brzine na gore ili na dole. To je ultra low budget varijanta, mislim da ta poluga menjaca nova kosta 8 eura. Sto je jos smesnije, sa tom polugom je zadnji menjac radio kao svajcarski sat. :)

Ocito si Bakara u pravu, morace tu da ide drumski menjac da se to nasteluje da radi kako treba.

Posto me vec ceka kupovina novog menjaca, uzecu i kasetu jer je sada montirana racna koja je sranje. Pa kad vec uzimam novi menjac i kasetu, zao mi je sto kada sam porucivao samaraljke nisam uzeo 8 ili 9 brzina. No nema veze, realno gledano i ove samaraljke dobih za dzabe. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#37 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 21 January 2021 - 12:21 AM


  • 0

#38 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 21 January 2021 - 11:27 AM

uhh...sve ovo interesantno izgleda narocito kada uzmemo u obzir cenu, ali kvalitet u opste ne obecava.

 

proverio sam koliko kosta ltwoo "grupa, i kosta svega 100$ ali mi odmah upada u oci da kinezima grupset cine: samaraljke i prednji i zadnji menjac.

 

jednostavno su "zaboravili,: kasetu, lanac, kocnice tako da i dalje mislim da treba biti mnogo lud pa pored proverenog shimana kupiti ne proverene kineze, ciji kvalitet ni najmanje ne obecava a cena vrlo slicna.

 

Tesko je pobediti shimano u odnosu cena / kvalitet


  • 0

#39 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 21 January 2021 - 04:01 PM

Da možda i ja podelim moje skromno iskustvo sa Sensahom...

 

 

Niame, prošle godine letos su mi najzad stigle šamaraljke sa 7 brzina. Montirao sam ih na moj neki treking bajs koji vozim svakodnevno do posla, teretane, prodavnice, itd. Znači to mi nije bajs za rekreaciju nego za od tačke A do tačke B i sa tim bajsom sam od letos prešao doduše skromu kilometražu, možda jedno 700 km.

 

Prvo sam se dosta patio da podesim menjače da rade sa Shimano Tourney zadnjim menjačem, jer je iznad svega pozadi i Megarange račna. Posle dosta podešavanja low i high limit šrafova uspeo sam nekako da namestim da to radi kako treba. Doduše, to nije bicikl od kojeg očekujem mnogo ali bio sam pozitivno iznenađen kako lepo radi. Par meseci nakon toga sam imao mali incident i pao sa bicikla. Proklizao mi je prednji točak dok sam se penjao na ivičnjak i ja sam leteo preko kormana i izvrnuo se na stranu. Šamaraljke su se malo ogrebale od pada i iskrivile, ali podigao sam samo bajs, ispravio šamaraljke i nastavio dalje. Nikakvo podešavanje nije bilo potrebno. Ovaj bajs vozim po svim vremenskim uslovima, često ga ostavljam napolju po ceo dan dok sam na poslu, neretko i pokisne. Menjači i dalje rade besprekorno. Doduše, na tom bajsu imam 1x7 brzina, znači nema prednjeg menjača, a koliko se sećam po tim review-ima sa Youtube-a, najviše zamerki je bilo na rad prenjeg menjača i što je leva šamarljka riknjavala, što je i logično jer je potrebno da daleko veća sila povuče salu prednjeg menjača da promeni brzinu nego zadnji.

Vezano za te probleme, što se lomio onaj mehanizam koji povlači sajlu jer je bio od plastike, izgleda da su ovi iz Sensaha čuli za to, i počeli su da taj deo prave od metala. I ne samo to, nego ljudi kojima se dešavalo da im pukne taj deo u šamaraljci prihvatali su reklamaciiju. Ima da se nađe na YT par video klipova na tu temu.

 

Sad je pitanje da ili ne jeftina kineska grupa. Ja bih rekao i da i ne. Nedavno sam na oglasima na ebay-u video da čovek prodaje te polovne Sensah 11s šamaraljke u odličnom stanju za 40 eura, i to u Evropi, znači ne mora da se čeka svetlosna godina dok ne dođu iz Kine. Morate priznati da za te pare nigde ne mogu da se kupe 11s šamaraljke a da ne izgledaju kao da je preko njih prešlo krdo volova. Što se zadnjeg menjača tiče, tu na Sensah niko nije imao primedbe. Međutim, ja bih recimo u slučaju kad bih išao na Sensah, uzeo šamaraljke i zadnji menjač, prednji menjač, pogon i kočnice bih ipak poverio proizvođačima sa nešto boljim renomeom, jer ipak kočnica je jedan od najbitnijih delova na bajsu jer glavu čuva, a pogon je jedini zaslužan za transfer energije i mora da bude dobro konstruisan. Sve ostalo, ako radi dobro, nebitno je šta piše....


  • 2

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#40 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 21 January 2021 - 05:19 PM

...Sad je pitanje da ili ne jeftina kineska grupa. Ja bih rekao i da i ne...ja bih recimo u slučaju kad bih išao na Sensah, uzeo šamaraljke...

...

... kočnice bih ipak poverio proizvođačima sa nešto boljim renomeom, jer ipak kočnica je jedan od najbitnijih delova na bajsu jer glavu čuva,..

po meni je i samaraljka deo kocionog sistema, tako da po meni ovaj argument nekako stoji na klimavim nogama.

 

ovo mi zvuci nekako mnogo razumnije:

 

... ako radi dobro, nebitno je šta piše....


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika