Jump to content


Fotografije

TALK - talk za gume?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
30 odgovora na ovu temu

#1 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 25 June 2019 - 10:11 PM

Rekoh možda je bolje da ipak otvorim novu temu, nisam siguran da smo pisali o ovome, a baš mi je sad potrebno.

 

Jel znate gde se kupuje talk, industrijski? Kada ga nisam imao, možda smešno, ali radilo je posao, stavljao sam bebi puder Becutan na unutrašnjoj/spoljnoj gumi i nije bilo loše. Ali hajde reko sada da to kupim, valjda ima negde. Jer kupovao neko?

Meni je bitno da na drumašu ubacim talk, jer pumpam na 7 pa se desi da se sve ulepi unutra...


  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 25 June 2019 - 10:48 PM

Ne znamo, i mi koristimo bebi puder.


  • 0

#3 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 June 2019 - 11:16 PM

Sad sam pre neki dan baš bio s nekim penjačima gledao malo penjanje po prirodnim stenama. Sutra ću pitati druga gde nabavljaju.

I ja koristim bebi puder to je isto to.


  • 0

#4 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 26 June 2019 - 01:33 AM

Nije isto, Mg-chalk tj. sportska kreda je za  dizace tegova, gimnasticare, planinare... sluzi da poboljsa grip, dok talk tj. bebi puder ima podmazujuce osobine. Tebi za unutrasnju gumu treba nesto sto "podmazuje" da se lakse montira.


  • 0

#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 June 2019 - 06:01 AM

Talk je nepotreban za gume. Koristan je samo u proizvodnji, da se sveže napravljene ne slepe.
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 26 June 2019 - 09:48 AM

Jel' to jos jedna teorija nepogresivog Sheldon Brown/ Jobst Brandt? Niko im nije rekao da se unutrasnja guma montira delimicno napumpana toliko da dobije oblik ali nedovoljno napumpana da ostvari pritisak na spoljasnju gumu.


  • 0

#7 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 26 June 2019 - 11:29 AM

Talk je nepotreban za gume. Koristan je samo u proizvodnji, da se sveže napravljene ne slepe.

 

Kako ne, uhvati te kiša kao mene pre neki dan, pride izbuišim gumu. Kada sam je skinuo od talka nema ništa. Drumaš, pritisak 7 bara, zalepi se itekako za zid gume. Upresuje se!

Kada staviš talk, 100 puta je bolje jer nema šanse da je toliki pritisak ulepi.

Tražio sam u prodavnicama boja i lakova, pola ljudi me gleda ko da sam pitao da li prodaju leteće automobile :(

Nije isto, Mg-chalk tj. sportska kreda je za  dizace tegova, gimnasticare, planinare... sluzi da poboljsa grip, dok talk tj. bebi puder ima podmazujuce osobine. Tebi za unutrasnju gumu treba nesto sto "podmazuje" da se lakse montira.

 

Meni ne treba za lakšu montažu, msm da se za to i ne koristi, hajd ok možda u ruci neće da kliza...nego da se ne slepi guma ;)


  • 0

#8 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 26 June 2019 - 02:02 PM

@bockokg  Ne koristi se talk(bebi puder) pri montazi da guma u ruci ne kliza vec da se ne lepi za spoljasnju. Takodje pomaze i da se posle lakse odvoji od spoljasnje kako si primetio.

U neku ruku je normalno sto su te u prodavnicama boja i lakova cudno gledali jer se bebi puder tamo ne prodaje. A napisao sam da sportska kreda nije isto sto i bebi puder. Za unutrasnju gumu ti treba talk a ne chalk. Talk podmazuje da ne bude trenja, kreda/chalk povecava trenje. Dizaci tegova, gimnasticari, planinari koriste kredu zbog trenja. Trenje pomaze da se nesto bolje "zalepi" jedno za drugo.


  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 June 2019 - 02:14 PM

Potpuno nepotrebno, čak kontraproduktivno kod bici guma. Neće se zalepiti toliko da se ošteti pri odvajanju, ni bez talka.

Dok će sa talkom, u slučaju bušenja, brže ispuštati vazduh - jer se ni malo ne prilepi za spoljnu.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 26 June 2019 - 02:23 PM

Bas ce na drumasu na 7-8 bara da pomogne to sto se zalepi za spoljnu. Ispustice vazduh celu sekundu duze nego da nema talka  n2:hahaha .


  • 2
.

#11 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 26 June 2019 - 02:30 PM

Talk na biciklistickoj gumi nije kontraproduktivan a kod nekih guma pomaze, tako da se moze reci da je potreban. Mozda je Sheldon vozio po Britaniji gde retko sija sunce i temperature vazduha ne idu do 40 stepeni pa jos kada kotrljaju po vrelom asfaltu...

 

(link)


  • 0

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 June 2019 - 05:06 PM

Za vulkanizaciju suvpotrebni i temperatura i pritisak.

Ja još nisam video da se unutrašnja vulkanizira.

Što se bušenja tiče: pravi razliku. Na bolje. Kad nema talka. U zavisnosti od veličine rupe, kao i pritiska, efekat se menja, ali postoji.

Od talka po mom iskustvu nema koristi.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 26 June 2019 - 05:12 PM

Odnosno nikad ga nisi koristio, procitao si Sheldona koga obozavas i doneo si zakljucak. A mi koji ga ponekad koristimo jos i pre postojanja Interneta znamo da Sheldon Brown/ Jobst Brandt u ovom slucaju nije u pravu.


  • 0

#14 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 June 2019 - 05:38 PM

Odnosno nikad ga nisi koristio, procitao si Sheldona koga obozavas i doneo si zakljucak. A mi koji ga ponekad koristimo jos i pre postojanja Interneta znamo da Sheldon Brown/ Jobst Brandt u ovom slucaju nije u pravu.



Koristio sam ga ja. U povratku sa Ostroga 2012-te u avgustu u nekom selu zastade neki čiča i započe priču sa mnom. Klasika.. odakle i dokle idem i slično. I dodjosmo do guma. Tad me on upita da li koristim talk. Ispostavilo se da je on stari vulkanizer i reče mi da pri svakoj montaži ubacim malo talka preko unutrašnje jer se na velikim vrućinama smanjuje trenje i da je to dobro za gumu.


Dok će sa talkom, u slučaju bušenja, brže ispuštati vazduh - jer se ni malo ne prilepi za spoljnu.



E moj Faloute, izleteće taj vazduh istom brzinom bez obzira bio talk unutra ili ne. Kad potera pritisak iz gume naduvane na 4+ bara izleće to brzinom metka.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#15 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 June 2019 - 05:39 PM

Zašto tako?

Imam kutiju industrijskog talka u servisu. Nabavio. Nekad za neka montiranja pomaže. Ali za same unutrašnje nema nikakve vajde po meni.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#16 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 June 2019 - 05:42 PM

To ti je isto kao i kod muškarca i žene.. ne ide na "suvo". Tj, može da ide ali mnogo zajebano :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#17 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 26 June 2019 - 07:00 PM

Faloute, cetvorica koji koriste talk ti kazu da ne skodi a moze da pomogne. Proverili smo pa zato tako. I v-brake paknove treba da ukosis da manje skripe.


  • 0

#18 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 June 2019 - 08:31 PM

Faloute, cetvorica koji koriste talk ti kazu da ne skodi a moze da pomogne. Proverili smo pa zato tako. I v-brake paknove treba da ukosis da manje skripe.

 

Teorijski: uslovi za vulkanizaciju unutrašnje gume na spoljnu ne postoje, ne kod bicikala.

Praktično: još nisam video vulkaniziranu (tj. da se ošteti prilikom razdvajanja).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#19 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 26 June 2019 - 08:40 PM

@bockokg  Ne koristi se talk(bebi puder) pri montazi da guma u ruci ne kliza vec da se ne lepi za spoljasnju. Takodje pomaze i da se posle lakse odvoji od spoljasnje kako si primetio.

U neku ruku je normalno sto su te u prodavnicama boja i lakova cudno gledali jer se bebi puder tamo ne prodaje. A napisao sam da sportska kreda nije isto sto i bebi puder. Za unutrasnju gumu ti treba talk a ne chalk. Talk podmazuje da ne bude trenja, kreda/chalk povecava trenje. Dizaci tegova, gimnasticari, planinari koriste kredu zbog trenja. Trenje pomaze da se nesto bolje "zalepi" jedno za drugo.

Pa to i pisah, pročitaj moju poruku poslednju. Zato sam i otovorio temu. Mislio sam da ga ima po gvožđarama, treba da pogledam kod još mekih...ili će bekutan :)

 

Potpuno nepotrebno, čak kontraproduktivno kod bici guma. Neće se zalepiti toliko da se ošteti pri odvajanju, ni bez talka.

Dok će sa talkom, u slučaju bušenja, brže ispuštati vazduh - jer se ni malo ne prilepi za spoljnu.

Vidi, ne bih ni postavio temu o talku da pre neki dan kada sam izvadio unutršnju - ja sam je bukvalno, ali bukvalno odlepio od spoljašnje, bukvalno. Naravno, pričam samo o drumašima. OK, tamo gde su šire gume možda može da prođe bez talka. Ali moj ti je savet, da ti napuderišeš neku gumu, videćeš da će biti mnogo bolje.
Meni je ok talk kada lepim gumu, pa preko fleke i lepka ako ga malo ima samo prepuderišem talkom, i nema nikakvog lepljenja više, onnda je napuderišem celu, malo i po spoljnoj i to radi odličan posao...
Neka svako ko je radoznao proba i verujem da će videti prednosti.

Nije valjda da ne možemo nači nigde ovo čudo u prodaju sem da nije za bebi guzice ;) ?


  • 0

#20 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 June 2019 - 08:55 PM

Probao sam i sa talkom i bez.

To što se zalepi je OK, čak i poželjno u slučaju bušenja, ili drugih problema.

Ali sigurno se nije vulkanizirala, tj. slepila tako da deo unutrašnje ostane na spoljnoj posle odlepljivanja. Da se ošteti.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika