Jump to content


Fotografije

ELEKTRIČNI BICIKLI, PEDELECI i slično

električni bicikl pedalec s-pedalec e-bike

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
74 odgovora na ovu temu

#1 RayaBGD

RayaBGD
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 November 2018 - 08:22 AM

Pozdrav svima.

 

Pre par meseci sam kupio električni bicikl, odnosno s-pedalec, i glavni izvor informacija prilikom izbora su mi bili strani sajtovi. Na ovom sajtu i forumu sam takodje naišao na dosta tehničkih informacija i delimično shvatio prednosti i razlike izmedju različitih sisitema.

 

Prateći oglase na ovom sajtu, kao i na najvećim sajtovima za oglašavanje u zemlji, primetio sam, kao i neki ostali članovi, da su električni bicikli (generički naziv) svih vrsta sve popularniji i sve se više prodaju. Kako se radi o skupim spravama koje zahtevaju ozbiljno održavanje, sigurno će i za njih biti sve više oglasa i sa polovnim delovima, te postovima o modifikacijama, popravkama, dodatnoj opremi i slično.

 

Imajući u vidu sve gore navedeno, mislim da bi bilo veoma koristno uvesti posebnu rubriku na forumu za električne bicikle, gde bi koristnici mogli da razmenjuju iskustva, savete, fotografije, kao što već postoje za ostale vrste standardnih vrsta bicikala.

Uostalom, čitajući par već postojećih diskusija na ovom forumu, vidim da je bilo već takvih predloga, ali izgleda da se o njima menadžment sajta nije izjašnjavao, a oćigledno ih nije prihvatio jer nije uveo takvu rubriku, podforum ili kako se već zove.

 

Mislim da bi to bilo korisno, u skladu sa trendovima u svetu i na dobrobit svih članova, a verovatno bi privuklo i dosta novih.

Hvala.


  • 3

#2 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 November 2018 - 07:20 AM

Tema sa električnim biciklima već postoji ovde:

https://www.2bike.rs...stvo-korisnika/

 

Ja sam pre nekog vremena pokušao da napravim jednu temu koja se bavi električnim biciklima, tuningom i opremom, ali nije dobila odobrenje. Većina članova smatra da ovo nije bicikl i da takva tema nema šta da traži ovde. Uglavnom su svi pljuvali po električnim biciklima, a ja sam upravo pisao o pedalecima, pa zato nisam baš siguran da li članovi foruma u opšte znaju razliku između električnog bicikla i pedelaca. Temu koju sam otvorio je toliko bila spam-ovana nekim off topic-ima da je administartor morao da reaguje i sve to izbriše. A kada su se u oglasima pojavili električni skuter i električni trotinet, svi su ćutali i nigde ih nije bilo.

 

Što se tiče održavanja, pedelec bicikli se održavaju kao i "normalni". Kod njih se malo brže troše kočnice, kao i lanac, tako da to redovno treba proveravati. Ja sam kompletno održavanje tog bicikla poverio Grbiću i super sam zadovoljan. Čak sam ga jednom cimao da mi ugradi modul za povećanje brzine i super je to uradio.

 

U potpunosti se slažem da i električni bicikli/pedeleci trebaju da ovde dobiju malo prostora jer, ma koliko to bolno nekima zvučalo, ovakvi bicikli su sve više zastupljeni kod nas.


  • 1

#3 RayaBGD

RayaBGD
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 November 2018 - 07:39 AM

Upravo sam na tom postu i pokupio informacije. Takodje sam čitao i onog člana koji je sam pravio električne bajseve pa objašnjavao prednosti i mane srednjih i zadnjih motora itd. 

 

Ali tek sada od Vas saznajem da Grbić održava i električne bicikle, a to nigde nisam našao ranije, pa da znam za proleće...

 

Ono što sam ja mislio, jeste da se u deo foruma "Oprema i stil" ubaci rubrika sa električnim biciklima, odnosno sa pedalecima, koji samo motorom pomažu pri vrtenju pedala. Mada nisam zaludjenik za bajseve, ipak pravim razliku i stvarno nešto što ne okrećeš pedale i nije bajs.

 

Ja imam Stromera, koji može da se vozi na dugme, ali sam to samo jednom probao da znam kako da aktiviram tu funkciju ako naidjem na kerove islično, a inače ga vozim sa asistencijom i to u ECO modu isključivo, jer sam i kupio bajs da vrtim pedale, a asistencija mi služi samo da se manje znojim i da mogu da dodjem normalan na posao na Bežanijsku kosu, kao i da se u povratku popnem uzbrdo uz Nemanjinu ulicu od Gl. Železničke do Slavije a da mi ne pukne srčka, pošto imama 50 godina, a zadnji bajs mi je bio "ponika sa trobrzinkinim banana sedištem pre 35 godina.

 

Stromera sam izabrao isključivo zbog izgleda, jer niti izgleda kao mountain bike (izgledao bih na njemu bez veze u odelu) a ne izgleda ni kao pijačni bajs sa reklame za "del haize".


  • 0

#4 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 21 November 2018 - 08:03 AM

Šapnula mi ptičica da je prvo sedanje na električni bicikl mnogim starim&verziranim kvakama (neki su i gradili ovaj forum u svoje vreme) "malo" promenilo mišljenje :D

 

Naravno, biće uvek moderno pljuvati ibajkove. Ali ne treba zato da to ostane tabu tema. Neka se otvori podforum, pa će ga posećivati oni kojima je ta tematika zanimljiva. Ima ovde i drugih podforuma koji nemaju veze s biciklizmom (i zvrje prazni 99% vremena), pa nikom ne smetaju.


  • 4

#5 RayaBGD

RayaBGD
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 November 2018 - 08:12 AM

Šapnula mi ptičica da je prvo sedanje na električni bicikl mnogim starim&verziranim kvakama (neki su i gradili ovaj forum u svoje vreme) "malo" promenilo mišljenje :D

 

Naravno, biće uvek moderno pljuvati ibajkove. Ali ne treba zato da to ostane tabu tema. Neka se otvori podforum, pa će ga posećivati oni kojima je ta tematika zanimljiva. Ima ovde i drugih podforuma koji nemaju veze s biciklizmom (i zvrje prazni 99% vremena), pa nikom ne smetaju.

Potpuno se slažem, ali ne želim da raspirujem i širim diskusiju. Msm bicikli sa motornom asistencijom imaju više dodira sa običnim biciklima od trčanja.

 

Posebno moram da napomenem, (da ne bi bio pogrešno shvaćen) nemam ništa protiv trčanja, jer je to isto fizička aktivnost koja održava zdravo telo i duh, i slična je običnom bicikliranju. I sam sam se bavio trčanjem do pre dve godine, trčao polumaratone, ali sada od toga nema više ništa zbog zdravstvenog stanja. Zimi sam radi održavanja kondicije pored redjeg trčanja vozio bajs u teretani, išao na eklilptični trenažer....

 

Ali sve je to ništa prema mom Stromeru, kad mu rikne baterija... :oops:


  • 0

#6 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 21 November 2018 - 09:11 AM

Hehe skoro ispade da postoji neka zavera protiv električnih bicikala :D Naravno, ubacujem danas podforum u grupu Oprema i Stil.

Ne sećam se zašto to ranije nije urađeno, ne vidim neke razloge protiv.

 

Inače smatram da e-bajk svakako ima svoje mesto među dvotočkašima. Lično ga ne bih vozio kada idem na vožnju (još uvek imam snage i želim sam da okrećem pedale), ali sigurno bih ga poterao na putu od kuće do posla ako nemam luksuz da mogu da se oznojim kao prase ;)  

Naravno ovo je krajnje subjektivno mišljenje. Neko opet voli da sa isto utrošene energije u poređenju sa klasičnim bajkom pređe veće distance i istraži veća područja, što je svakako validan razlog.

 

Takođe veliki plus e-bajka vidim za starije ljude slabe fizičke spreme ili ljude sa odrađenim zdravstvenim problemima, koji nisu u mogućnosti da voze duže relacije ili prate tempo prijatelja. Njima e-bajk pruža skroz nove mogućnosti.


  • 5

#7 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 21 November 2018 - 09:30 AM

Javite ako bude nekih problema u radu:

https://www.2bike.rs...cikli-i-oprema/


  • 1

#8 RayaBGD

RayaBGD
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 November 2018 - 09:36 AM

Hvala puno što ste uvažili našu molbu i sugestiju.

 

Nadam se da će ova vaša odluka proširiti popularizaciju ovog sajta, kao i da će diskusije i postovi na navedenom pod-forumu pomoći rešavanje problema što postojećih vlasnika e-bicikala, a moguće i doprineti da se taj vid prevoza više popularizuje i smanji sve veću gužvu u saobraćaju zbog velikog broja automobila.

 

Ovo posebno imajući u vidu da će centar Beograda za koju godinu (kako su gradske vlasti krenule) biti možda i skroz zatvoren za saobraćaj. Tada će tek da skoči broj oglasa, te postova sa raznoraznim pitanjima oko održavanja, korišćemka i odabira opreme i delova.


  • 0

#9 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 21 November 2018 - 09:53 AM

Konstatacija o slabijoj fizičkoj spremi je svetlo na vrata kojima će ibajk ući u naš svet :) Prođu godine, pritisnu obaveze, u proseku bajs voziš mesečno koliko si u punom sjaju vozio dnevno, imaš snage da jedan dan voziš k'o nekad, ali zato drugi dan ne možeš da izađeš iz kuće jer ne osećaš noge.

Buđav razlog da se ne ode na prošireni vikend s ekipom...


  • 0

#10 rubiroza76

rubiroza76
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 262 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 November 2018 - 11:39 AM

Upravo sam na tom postu i pokupio informacije. Takodje sam čitao i onog člana koji je sam pravio električne bajseve pa objašnjavao prednosti i mane srednjih i zadnjih motora itd. 

 

Ali tek sada od Vas saznajem da Grbić održava i električne bicikle, a to nigde nisam našao ranije, pa da znam za proleće...

 

Odmah da se ogradim da ne bi bilo nekih nesporazuma. Grbic već duže vreme održava moje električne bicikle. Odlično se razume u mehaničke delove i daje super savete u vezi istošenosti delova i zamene istih. Ja sam ga cimao i men ije ugradio taj modul za skidanje limita brzine tako što je skinuo oplatu motora i povezao neophodne žice. Na novom biciklu sam ga cimao da mi menja prednji zupčanik i to mi je super sredio. Pričam o biciklima sa Bosch motorom.

Što se tiče samog motora, ne verujem da postoji u našoj Srbiji servis koji bi krenuo da popravlja motor. Ako bi u ovom trenutku stradalo nešto unutar motora, verovatno mi morao da se baci čitav bicikl. Još jednom ponavljam da je sve ovo vezano za Bosch motore. Jednostavno, taj motor imam i samo sam se za njega interesovao. Pretpostavljam da to važi i za BionX motor koji ima Stormer. PlanetBike je počeo sa uvozom i prodajom e-bicikala sa Bosch motorom, ali nemaju obezbeđen servis. Kako to? Zaista ne znam. Evo, lično meni je potreban kompjuter za dijagnostiku tih Bosch motora, a preko kojeg se može uključiti opcija za prednje i zadnje svetlo.

Drago mi je da je u međuvremenu otvorena tema za električne bicikle. Nadam se da će administartor biti ljubazan da moj post u kome sam predstavio moj stari ebike prebaci u ovu novootvorenu temu.


  • 0

#11 kicavac

kicavac
  • Members
  • PipPip
  • 30 posts

Postavljeno 19 March 2019 - 01:02 AM

Pozdrav, imam biciklo giant alu ram, 61 cm, hteo bi da ga pretvorim u e bike pošto zivim u BG. Kako to najbolje da uradim, po pristupačnoj ceni?
  • 0

#12 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 19 March 2019 - 05:26 AM

Najbolje carobnim stapicem,samo se treba raspitati koja to dobra vila radi po pristupacnoj ceni. n2:Dizzy  O:)  :-]*


  • 0

#13 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 19 March 2019 - 05:48 AM

(link)


  • 0

#14 kicavac

kicavac
  • Members
  • PipPip
  • 30 posts

Postavljeno 19 March 2019 - 10:10 AM

Stavio bi prednji hub. Mislim da je to najjeftinije od 250w, pedelec. Samo ne znam za ojacanje rama, kako to ide.
  • 0

#15 boban156

boban156
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 19 March 2019 - 09:24 PM

od 3.4.2019. se uvodi izgleda obavezna registracija obavezna za sve bicikle sa pomocnim motorom tj e-bikeove.


  • 0

#16 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 19 March 2019 - 10:02 PM

Nista neobicno ako tako bude. Ti e-bajkovi su po zakonu mopedi. Da li je moped na benzin, naftu, struju ili drva nije bitno. Nije na misice, nije bicikl. 


  • 4
.

#17 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 20 March 2019 - 11:06 AM

zapravo mislis na "bicikl sa motorom"?

Sto u biti i jeste i oduvek je kao takav i bio definisan u zakonu, mada i oni su evoluirali.

 

ne znam izvor ovoga sto @boban156 kaze?


  • 0

#18 kicavac

kicavac
  • Members
  • PipPip
  • 30 posts

Postavljeno 20 March 2019 - 11:12 AM

To ce mozda vaziti samo za jace i koji mogu da se voze bez pedala.
  • 0

#19 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 20 March 2019 - 12:08 PM

MIslim da je u zakonu  uvek pisalo -Bicikl sa pomocnim motorom- do 50ccm. Ispocetka nije trebala registracija,mislim na Tomosov Colibri,pa su uveli da mora imati vozac takvog vozila potvrdu o poznavanju saobracajnih propisa i mora da ima najmanje 14 god. Pa su sada uveli ovi najnoviji monstrumi da mora bicikl sa pomocnim motorom imati godisnje osiguranje. Znaci ako se uvede registracija cilj je i na ovaj naci otimati novac od gradjana.Registracija+osiguranje, malo natankariti novac u budzet.ali ja prosto ne mogu da verujem da mogu tako nisko da padnu,ko zna? videce se.

 

ALi to znaci da samo E-bajkove ko vozi morace da nosi obavezno kacigu,znaci bio bi selektivan zakon.


  • 1

#20 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 20 March 2019 - 03:20 PM

Nije zakon selektivan. E bajk nije bajk, nego moped po zakonu, za sta se po istom zakonu nosi kaciga. 


  • 0
.





Also tagged with one or more of these keywords: električni bicikl, pedalec, s-pedalec, e-bike

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika