Jump to content


Fotografije

Koje ulje koristiti za podmazivanje lanca?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
207 odgovora na ovu temu

#181 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 15 July 2020 - 09:44 PM

Evo ja vozim na novom lancu bez podmazivanja, i meni se cini da je to trebalo podmazato, opet bolje ovakav nego suv, to je valjda jasno
Nije mi jasno sto skidate taj konzervans, namazi preko njega i gas, mislim ako je nov lanac cemu ga prati?

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#182 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 15 July 2020 - 10:43 PM

I ja sam isto tako upućen.
Konzervans nije mazivo.

Ali na novim lancima nije konzervans, nego mazivo. Po treći put, https://www.roadbike...rom-the-experts
  • 0

#183 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 15 July 2020 - 11:24 PM

Ali na novim lancima nije konzervans, nego mazivo. Po treći put, https://www.roadbike...rom-the-experts

možda drumašima više odgovara ne znam, ali ono lepljivo po lancu na mountbajku pa, trava, prašina, bube, sve se lepi čak i kad se istrlja prethodno... ja operem lanac, osušim, onda off road sprej iz dva prelaza sa pauzom i sušenjem između... to iz fabrike je vosak, nekom ok nekome ne, zavisi od upotrebe
  • 1

#184 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 July 2020 - 04:35 AM

Koje su tehnoloske razlike izmedju tog maziva za konzervans i sredstva za podmazivanje. Sta je to sto jedan ima a drugi nema i obrnuto?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#185 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 16 July 2020 - 07:51 AM

Sve su to sredstva za podmazivanje. Najbitnija razlika je što je fabričko mazivo naneseno u fabričkim uslovima od tako da je lanac u potpunosti natopljen i sve unutrašnje površine su prekrivene mazivom. To im omogućuje da koriste nešto gušće i lepljive mazivo koje duže traje, teže se ispira i bolje štiti lanac od habanja nego ulja koja se obično koriste u kućnoj režiji ili radionici.

Poenta nije da je fabričko mazivo nešto magično i neponovljivo, već da lanac iz fabrike dolazi kvalitetno podmazan i nema potrebe dirati ga sem ako se ne stavlja neki parafin ili slično što mora da ide na potpuno suv lanac. Dobra je ideja samo da se obriše spolja da se ne lepi prašina, kao što se radi i posle biko kog naknadnog podmazivanja.
  • 3

#186 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 16 July 2020 - 12:14 PM

https://www.bikerada...es/chain-lubes/

 

suvo, vlažno, vosak, keramika...


  • 0

#187 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 04 October 2020 - 07:28 PM

Uzeh ovo nemacko masinsko ulje u vobihausu, za gradski bajs, mogu reci da sasvim fino zavrsava posao. Lako, postojano, ne navlaci mnogo prasine na lanac i lancanike. Ko ne voli da daje mnogo para na sredstva za podmazivanje lanca, ovo je solidan izbor, preporuka sa moje strane.

 

https://www.wobyhaus...6566-ulje-100ml


  • 1

#188 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 October 2020 - 09:07 PM

Ma testerol/lancol je 200-300 din litar i traje tipa dve decenije.

Meni bočica od 200 mililitara evo pune četiri godine, a vozim mnogo i podmazujem redovno.


  • 0

#189 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 October 2020 - 10:05 PM

Ja bih samo dodao, ako imate diskove, nemojte da koristite ulje u spreju. Stvara se neka uljna izmaglica koja može da završi na zadnjem disku.
  • 0

#190 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 04 October 2020 - 10:16 PM

"Ja bih samo dodao, ako imate diskove, nemojte da koristite ulje u spreju. Stvara se neka uljna izmaglica koja može da završi na zadnjem disku."

 

Stavim stare novine iza lanca i prskam kroz cevcicu.


  • 0

#191 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 October 2020 - 04:45 AM

Ma testerol/lancol je 200-300 din litar i traje tipa dve decenije.

Meni bočica od 200 mililitara evo pune četiri godine, a vozim mnogo i podmazujem redovno.

 

Ja razblažim testerol dizelom. Onda dosta manje prljavštine kupi lanac.

Nisam uspeo izmeriti neku prednost korištenja specijalnih ulja, da piše na bočici da su "za lanac bicikla" - što koštaju 10 do bukvalno 1.000 puta više.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#192 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 05 October 2020 - 11:58 AM

Ko vec nece da kupuje nesto bas specijalizovano (teflonski sprejevi, ulja za kisu i sl.) neka kupi litar motornog ulja za smesne pare i zavrsi posao za 10-15 godina. 


  • 0
.

#193 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 05 October 2020 - 12:05 PM

E da, zaboravih, ANTIpreporuka za ovo ulje  https://www.totalbik...anac?sku=190317    toliki je viskozitet da navlaci prasinu samo tako i stvara sloj ''blata'' na drajvtrejnu. Ima smisla koristiti ga jedino ako su temperature od 32-33c, pa navise.

 

 

 

Sto se mog nekog misljenja tice, ulja viskoziteta SAE 5 - 10 su najpogodnija za lanac bajsa.


  • 0

#194 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 06 October 2020 - 01:31 AM

Na ovom hibridu koji vozim od 2.6. još nisam promenio lanac, a prešao sam 9873 km.
Ali čišćenje i podmazivanje nakon baš svake vožnje...

Mislim da će da gura do 11.000 km.
  • 0

#195 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 06 October 2020 - 04:22 AM

Ja sam probao da podmazujem motornim uljem ali je haos bio koliko je lepilo prasinu. Nisam siguran kog je bilo viskoziteta, mislim da je bila polusintetika 10w40.

Ko hoce sto jeftinije, mislim da je to ulje za sivace masine najoptimalnije resenje.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#196 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 06 October 2020 - 06:09 AM

Otkud tolika briga na štednji ulja koje traje po godinu i više dana. Ima za 500, 600 dinara ulje "namenjeno" za lanac i traje više od godinu dana. Imate toliko manje bitnih a skupih stvari preko kojih ćete štedeti a ne na ovoj besmislici.
  • 4

#197 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 October 2020 - 07:41 AM

Otkud tolika briga na štednji ulja koje traje po godinu i više dana. Ima za 500, 600 dinara ulje "namenjeno" za lanac i traje više od godinu dana. Imate toliko manje bitnih a skupih stvari preko kojih ćete štedeti a ne na ovoj besmislici.


Meni samo smeta što uglavnom sa time plaćam nalepnicu “za lanac” i ništa drugo.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#198 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 06 October 2020 - 08:09 AM

Bar pogode pravi viskozitet ako ništa, imam dopadljivu bocu sa vrhom za kapanje, dobro ulje, ne curi iz boce. Dovoljno za mene.

Ih pa plaćamo je u svemu, taj logo na mobilnom, logo na volanu pa i naziv na poprečnom stubu bajsa a da ne pričamo o mikro napretku između grupa opreme na bajsu a džinovskim razlikama u ceni.
Nek ide život.
  • 2

#199 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 October 2020 - 12:47 PM

Bar pogode pravi viskozitet ako ništa, imam dopadljivu bocu sa vrhom za kapanje, dobro ulje, ne curi iz boce. Dovoljno za mene.

Ih pa plaćamo je u svemu, taj logo na mobilnom, logo na volanu pa i naziv na poprečnom stubu bajsa a da ne pričamo o mikro napretku između grupa opreme na bajsu a džinovskim razlikama u ceni.
Nek ide život.

 

Ne znam - uglavnom izbegavam platiti više nego što moram. Nije mi nikad žao dati više novca za boji kvalitet (pogotovo ako to znači i duži vek trajanja), ali ne volim plaćati za ime - ako ne moram.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#200 MilanDavidovicNS

MilanDavidovicNS
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 24 November 2020 - 07:36 PM

Pozdrav, ja sam u pripremi kombinovanja PTFE i voska, javljam efekte tog podmazivanja. Ja sam koristio to "Adeco" ulje i ostala ulja i pokušavao sam da budem vredan i da čistim, ali mi je sve to bilo dosta užasno i postepeno baš skupo (jer redovno sam morao da kupujem sredstva za čišćenje). Javljam rezultate kad mogu!


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika