Jump to content


Fotografije

Zadnji disk zvoni


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
27 odgovora na ovu temu

#1 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 198 posts

Postavljeno 05 October 2008 - 05:47 PM

Ne znam kako bi to opisao ali zvuči kao glasno struganje sa zadnjeg diska koje još čini da ram vibrira. Kada se prikoči, čuje se buka, ali ne cvilenje, već gore pomenuto bučno struganje. Kočnica je Avid Juicy 3, nova je i instalirana prema uputstvu. Paknovi ne češaju o disk kada se vozi, međutim samo pri kočenju dolazi do ove pojave. U početku, dok još nisu bili vidljivi tragovi koje paknovi ostavljaju na diskovima glačajući ih, bilo je sve u redu i kočila je beščujno baš kao i prednja što čini od početka. Verujem da je i neko drugi imao ovih problema jer sam nešto i čitao na netu, ali kao da niko ne daje jasno rešenje. Zovu to i "turkey warble", kako se ćurke oglašavaju. Bicikl je vožen par puta. Pokušao sam i da razradim paknove uz učestalija kočenja, međutim nije pomoglo. Koliko mogu da vidim, kočnice i diskovi nemaju nikakva spoljašnja oštećenja, diskovi nisu krivi. Sve je dobro pritegnuto. Ovo su mi prve disk kočnice, te ne znam, možda je ovo i normalna stvar? Ali zašto mi onda ista takva kočnica na prednjem post mount-u koči fenomenalno?
  • 0

#2 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 October 2008 - 05:54 PM

Probaj da plocice malo osmirglas najfinijom smirglom i da rotor obrises alkoholom za svaki slucaj - ovo zna da resi problem.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#3 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 05 October 2008 - 06:10 PM

A mozda i ram stvara rezonansu kao onaj poznati tajvanac n:sick0018
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#4 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 05 October 2008 - 06:55 PM

Probaj da plocice malo osmirglas najfinijom smirglom i da rotor obrises alkoholom za svaki slucaj - ovo zna da resi problem.


Acetonom. Za masno alkohol baš i neće pomoći. Možda malo šmirgle i sl. ubrzanmog formiranja i po rotorima?
  • 0

#5 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 198 posts

Postavljeno 05 October 2008 - 07:49 PM

Nastavljam razmišljanje na ovu temu, interesantno je i pitam se šta bi moglo da dovede do ovoga. Evidentno je sledeće: do pojave dolazi kada se naglo pritisne ručica kočnice bez obzira na brzinu. Točak se zaključa, a neposredno pre toga se kroz vazduh prolomi ta čudna mešavina zvuka. Uz lagano doziranje kočenja ovo je minizirano, gotovo neprimetno. Kočnica je preko adaptera povezana na ram i u odnosu na njega je nepomična. Disk je preko zavrtnjeva povezan na nablu u odnosu na koju je i sam nepomičan, a ona je nepomična u odnosu na ram. Sledi da je celo vreme kočnica nepomična u odnosu na disk. Maksimalnom povlačenju ručice trebalo bi da odgovara i maksimalno pomeranje klipova, a preko njih i paknova prema disku. Ako ima dva klipa sa suprotnih strana rotora, da bi disk ostao nepomičan u odnosu na kočnicu, potrebno je da se klipovi pomeraju prema disku ravnomerno i da pređu isti put. Ukoliko je pređeni put klipova (pakni) u kratkom momentu kočenja različit, disk bi trebalo da se krivi prema ili od rama, pa više i nije ravan. To bi realno moglo da se dogodi ako je pritisak na ručicu značajan, te su i sile delovanja na klipova veće. Pošto disk više nije ravan, onda paknovi u tom trenutku ne naležu idealno na površinu diska pri kočenju. Na diskovima postoje izbareni otvori. Pri ravnom disku, pakna bi trebala da klizi preko površine diska i rezbarije ne bi trebale da utiču na njeno kretanje. U trenutku malo deformisan disk, preko avidovih povećih rezbarija ponaša se kao kuhinjska renda i stvara nekakav dodatni otpor na kretanje paknova. Možda je odatle i ta buka? Kao da se rendaju pakne, krompir, šargarepa,... Možda je rešenje u drugačijem disku od avid clean sweep, onom koji će se teže saviti (više krakova, manje rezbarije), ako je tačno da se klipovi neravnomerno pomeraju na šta se ne može uticati?
  • 0

#6 Biodiesel

Biodiesel
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 771 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 October 2008 - 08:19 PM

Jesi li pregledao ovo...?

viewtopic.php?f=3&t=1151
  • 0
Bože mili, čuda velikoga!
Kad se ćaše po zemlji Srbiji,
po Srbiji zemlji da prevrne
i da druga postane sudija,...

o__
_.>/ _
(_) \(_)

#7 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 05 October 2008 - 09:27 PM

manje rezbarije), ako je tačno da se klipovi neravnomerno pomeraju na šta se ne može uticati?


A jesi probao da ucentriraš/ekscentriraš disk u odnosu na klipove/paknove?
  • 0

#8 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 05 October 2008 - 10:39 PM

Probaj da plocice malo osmirglas najfinijom smirglom i da rotor obrises alkoholom za svaki slucaj - ovo zna da resi problem.


Ovo je definitivno pocetak resavanja tvog problema jer sve pakne imaju taj povrsinski sloj koji pravi probleme dok se ne dodje do smese koja je prava kociona tj daj im vremena da se uvozaju.Naravno ja sam moje nove pakne smirglnuo pa sam tako skinuo taj pocetni sloj.E sad ako tebi to traje duze,tj ne radi se o samom pocetku vec stvar traje, prvo odi do servisa jer si i sam pomenuo da je kocnica nova a drugo je samo ciscenje(mada ako je novo to je cisto =D> ),centriranje paknova i to je.Nadam se da nije problem pevanja rama tj zadnje vile kako je to neko vec ovde pominjao(mislim da je Merida ram)
  • 0

#9 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 06 October 2008 - 06:50 AM

Proveri da li je disk savrseno ravan. Okaci bajk na neku visinu da bude potpuno miran i zavrti tocak i gledaj kako rotor prolazi kroz celjust kocnice. Ako ima i najmanje pomeranja po osi znaci da je rotor kriv i da bi trebalo da se ispravi. Za to postoji poseban alat, verovatno ga imaju u svim malo boljim servisima. Rotor se iznenadjujuce lako krivi i najcesci je izvor "zvonjave" jer tada kada se tocak vrti samo jedan kraj rotora cese negde.
Tip: Obavezno dobro zategni zatvarace kada stavljas tocak, jer i najmanje pomeren tocak moze pri prvom kocenju da iskrivi rotor. Dobro postavljen tocak ne zme ni najmanje da se klima levo-desno u odnosu na osu okretanja.
Ja sam tako iskrivio prednji rotor jer mi zatvarac nije valjao na tocku.

Kada ovo proveris onda tek preduzimas dalje korake...
  • 0

#10 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 06 October 2008 - 02:58 PM

Mislim da je Vlada035,moj drug s kojim idem u voznju imao slican problem s njegovom Magurom Julie(prednja kocnica).Stvar je bas pevala.Disk mu je malo tj neznatno bio kriv a i paknovi nisu bili centrisani,kocnica je imala neznatno manje ulja(malo vazduha unutra).Resetovali smo pakne tj centrirali ih,dolili koji ml ulja(jer je skoro bilo menjano pa nije bilo potrebe za totalnim praznjenjem i dolivanjem) i pevanje se utisalo skoro potpuno,kazem skoro jer disk prednji od 180mm nismo hteli,smeli a ni znali da ispravljamo.Kao sto rece Gamzzy,nije tesko videti da li rotor malo sheva a tocak uvek treba dobro pritegnuti(ne prejako ne preslabo :mrgreen: )
  • 0

#11 Petarl

Petarl
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 198 posts

Postavljeno 07 October 2008 - 05:12 AM

Koliko sam do sada mogao videti, rotor je ravan. Međutim to je samo moja subjektivna procena, a pravo stanje bi dalo nekakvo merenje kada bih ga skinuo sa nable. Moguđe je nacentrirati rotor da se neometano vrti među paknovima, ali dalje što sam uočio je da se pakna koja je na strani rama, ne vraća potpuno kada se otpusti kočnica, praktično ostajući da češa rotor neznatno. Skinuo sam kočnicu (kaliper) sa rama i posmatrao prorez sa donje strane gde se vide pakne. Pakna sa strane suprotne ramu potpuno naleže uz klip (piston) dok ona druga prema ramu ima luft od oko jedan milimetar prema klipu. To rastojanje nisam mogao smanjiti kada sam umetanjem šrafcigerčića među pakne, hteo da "problematičnu" paknu vratim prema klipu. Ovaj luft pri kočenju bi mogao da izaziva rotiranje pakne oko oslonca na sredini, kao na klackalici, pa bi se imao nesavršen kontakt pakne i rotora. Čitao sam na netu: http://www.utahmount...ix/diskrotr.htm da neko isturpija unutrašnje ivice proreza na rotorima. Ovaj savet bi mogao dovesti u vezu sa mojim prethodno opisanim otkrićem. Ako pakna ide kao na klackalici, zašto ne bi i jednim svojim delom kačila oštre ivice proreza rotora i izazivala vibracije rotora. Ako je i rotor još kriv, što ja ne vidim, onda bi se to dodalo vibracijama. Vibracije rotora posle bivaju pojačane u cevima zadnje viljuške rama kako je to opisao biodiesel u temi: viewtopic.php?f=3&t=1151 Nisam vadio pakne, ali pogledaću čim ugrabim malo vremena. Taj luft mi je sumnjiv. Šta vi mislite?
  • 0

#12 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 07 October 2008 - 06:31 AM

E, to potpuno menja situaciju, moguce je da ti je sleteo "razmaknik" sa jedne pakne, skini celjust, skini pakne, i proveri da li razmaknik dobro lezi

razmaknik je ono levo od pakni
Postavljena slika

meni se to desilo neposredno pred trku u Kragujevcu...
  • 0

#13 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 07 October 2008 - 10:48 AM

Vidim, imali su ljudi problema sa Meridinim ramom, ali ja ne. Imam tfs 100 (losija verzija od 3000 je li), ali nema nikakvih problema. Na njima je Deore hidraulika, nema skripanja, ni curki, nicega... n:bicycle
  • 0

#14 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 07 October 2008 - 03:20 PM

Meni je taj razmaknik il federcic koji vraca pakne puko tj jedna njegova nozica i nije vracala paknu i ta je pakna strugana i unistena.E sad sto se tice klipova(pistons-kako ti rece),oni se guraju i poravnavaju necim plasticnim(ne srafciger,metal moze da osteti nesto),idealan je vrh drske cetkice za zube koja nije vise u opticaju za oralnu higijenu vec za bajk higijenu :mrgreen: .Klipovi se guraju po sredini tj kad ih guras u telo kocnice dodirujes na sred a ne po ivicama.E sad to budzenje kerebecenje,tj turpijanje unutrasnje ivice rotora mi je sumnjivo :-s
  • 0

#15 Pejamachine_PG

Pejamachine_PG
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 06 November 2008 - 09:02 PM

imam i ja to struganje na mojoj hidraulici...ali mene se to cuje samo kada nagnem biciklo u krivini...ovako kad zavrtim tocak ne cuje se nista...i tocak se vrti i vrti i vrti...milina...!!! :P :P
  • 0

#16 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 06 November 2008 - 10:52 PM

imam i ja to struganje na mojoj hidraulici...ali mene se to cuje samo kada nagnem biciklo u krivini...


Amort ti se 'uvrne', pa i točak i disk zajedno s njim...
  • 0

#17 Pejamachine_PG

Pejamachine_PG
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 06 November 2008 - 11:01 PM

Amort ti se 'uvrne', pa i točak i disk zajedno s njim...



bilo bi to tako kad bi se radilo o prednjem tocku ali ipak je zadnji tocak to...mislim da mi disk dodiruje onaj dio na takozvanom `caliperu`...onu ivicu urezanu u kaliper kuda prolazi disk...
  • 0

#18 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 November 2008 - 11:08 PM

Moze biti vise razloga - disk moze biti malo kriv, ali ako kazes da se kada nisi na bajku okrece tocak bez kacenja - mala je verovatnoca. Eventualno moze VEOMA MALO da bude izoblicen.
Druga varijanta je da se sam tocak "uvija" pri voznji, skretanjima i sl i tada dolazi do kacenja rotora za plocice.
Takodje, plocice mogu biti suvise blizu rotoru ili mogu da budu necentrirane dobro u odnosu na rotor, pa onda i pri najmanjem "izoblicenju" tocka u voznji, postoji kacenje i struganje.
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#19 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 07 November 2008 - 06:48 AM

Vidi sta ti se savija i sta bi moglo da kaci... vidi da li se rotor vrti kroz sredinu celjusti, ako ne, onda razmakni pakne ako to tvoje kocnice podrzavaju, a ako ne - neka pogleda neko ko se vise razume od tebe...
  • 0

#20 Pejamachine_PG

Pejamachine_PG
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 07 November 2008 - 10:59 AM

Moze biti vise razloga - disk moze biti malo kriv, Eventualno moze VEOMA MALO da bude izoblicen.


Vjerovatno je do toga...jer su struganja periodicna....pola obrtaja rotora kaci,pola ne...Hvala u svakom slucaju...
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika