Jump to content


Fotografije

Srednji pogon


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
81 odgovora na ovu temu

#41 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 14 August 2018 - 09:07 PM

Drugar uzeo bajs i na njemu pogon sa cetvrtkom. Posto nisam imao prilike da petljam sa ovim trebaju mi misljenja drugih forumasa. Naime, prilikom koriscenja najmanjeg lancanika, desava se da guma kaci za kavez menjaca. Ukoliko se podesi limit da menjac masi gumu, dolazi do cesanja lanca o kavez kad je na najsporijem prenosu. Guma je predvidjene velicine za ram, menjac je u dobrom polozaju. Meni jedino dve stvari padaju na pamet: los prednji menjac ili neodgovarajuca sirina patrone. Gledajuci odozgo, menjac mu daleko zalazi u teritoriju gume u ramu i to mi je najcudnija pojava zbog koje najvise i sumnjam na losu (kracu) patronu. U odnosu na moj menjac, sigurno 5+mm stoji blize ramu cak i sa podesenim limitom da prolazi pored gume. Sa druge strane, menjanje brzina se odvija bez problema i raspon je na vrlo zadovoljavajucem nivou pa me to jos vise gura od pomisli da je los menjac, jer sam imao i sam jedan takav i znam kako je traljav kad ne radi kako valja. Moze li postojati jos neki razlog koji sam prevideo?
  • 0

#42 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 August 2018 - 09:24 PM

Izmeri liniju lanca pozadi i vidi kakva je napred. Ako je manja, proveri za koliko. I proveri da li menjač može za toliko još da ide ka spolja, kako bi bio siguran da će sa dužom osovinom moći nabaciti na najveći lančanik.

Linija lanca bicikla (chainline)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#43 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 15 August 2018 - 01:24 PM

Kako ono bi za 68mm ram i 3x pogon, standardica je nesto oko 49-50mm? Sad premerih kod mene i uklapam se u tu meru nego da znam za drugarov bajs. Merim uporedno jer su ista marka i godiste bicikli pa da dobijem sto vise podataka.
  • 0

#44 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 August 2018 - 01:54 PM

Izmeri na problematičnom biciklu. Nemoj napamet.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#45 FaitNes

FaitNes
  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Postavljeno 06 September 2018 - 02:14 AM

Za skidanje i zamenu srednjeg pogona i pedala pored radapcigera koji alat je jos potreban? hvala


  • 0

#46 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 September 2018 - 04:39 AM

Za skidanje i zamenu srednjeg pogona i pedala pored radapcigera koji alat je jos potreban? hvala

 

U prvom minutu videa navodim i objašnjavam potreban alat:

 


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#47 FaitNes

FaitNes
  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Postavljeno 06 October 2018 - 06:43 PM

^ hvala. Sad kad sam zamenio pogon menjac nece da baca na najmanji zupcanik? :D treba li sajla da se zategne ili odtegne? 


  • 0

#48 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 07 October 2018 - 12:37 PM

Prvo treba da proveris da li duzina osovine odgovara novom pogonu koji si stavio. Za svaki pogon je propisana odgovarajuca duzina osovine patrone, ne mozes samo da stavis bilo koji pogon vec onaj kome odgovara duzina osovine koja je na tvom biciklu. Ponekad moras sa zamenom pogona da promenis i duzinu osovine tj. da kupis novu patronu srednjeg pogona cija duzina osovine odgovara tom novom pogonu.

 

Na menjacu postoje dva srafica koji ogranicavaju hod menjaca, sa njima regulises koliki hod ce imati menjac.

 

Sajla treba da se opusti ako ne baca na najmanji zupcanik.


  • 0

#49 zoran031

zoran031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 392 posts
  • LocationUzice

Postavljeno 12 March 2019 - 10:26 AM

E dođe vreme i za zamenu srednjeg pogona iliti prednjih zupčanika. već sam pisao na ovoj temi da mi je otkazao srednji zupčanik (38zuba) , pa sam uglavnom koristio najveći (48 zuba). Vozilo se, borilo se uz Kadinjaču i Ponikve, ponekad koristio najmanji (28 zuba), ali neki dan poče da preskače na najvećem i po ravnom i što no kažu, nije mi te majka rodila, pa da te čuvam i brinem o tebi, zamena. A prešao je, taman za zamenu, 51.000 km. Pored prednjih, promenio sam i zadnje zupčanike i lanac. Evo malo i slika: 

Attached Thumbnails

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg

  • 1

  5926 km u pola 2012    15605 km u 2013   11674 km u 2014   11858 km u 2015   7577 km u 2016   5423 km u 2017   prebačeno 12000 km u 2018

 

Da citiram profesora:

-Ovce moje budite u vinkli, evo mene stižem na bicikli


#50 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 12 March 2019 - 02:06 PM

Pa bio bi red.  Samo malo mi nije jasno, Prednji lancanici su izdrzali 51000 km. A koliko si za to vreme promenio lanaca i zadnjih lancanika?

 

Patrona srednjih zupcanika,da li je i ona izdrzala toliko,pa zadnja nabla, koji kvalitet si sada kupio,  mislim acera ili altus ili jos nesto bolje?Lanac, Shimano ili KMC ili Sram?


  • 0

#51 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 12 March 2019 - 04:41 PM

E dođe vreme i za zamenu srednjeg pogona iliti prednjih zupčanika. već sam pisao na ovoj temi da mi je otkazao srednji zupčanik (38zuba) , pa sam uglavnom koristio najveći (48 zuba). Vozilo se, borilo se uz Kadinjaču i Ponikve, ponekad koristio najmanji (28 zuba), ali neki dan poče da preskače na najvećem i po ravnom i što no kažu, nije mi te majka rodila, pa da te čuvam i brinem o tebi, zamena. A prešao je, taman za zamenu, 51.000 km. Pored prednjih, promenio sam i zadnje zupčanike i lanac. Evo malo i slika:

Moglo je ovo još da izgura...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 1

#52 zoran031

zoran031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 392 posts
  • LocationUzice

Postavljeno 12 March 2019 - 05:11 PM

Pa bio bi red.  Samo malo mi nije jasno, Prednji lancanici su izdrzali 51000 km. A koliko si za to vreme promenio lanaca i zadnjih lancanika?

 

Patrona srednjih zupcanika,da li je i ona izdrzala toliko,pa zadnja nabla, koji kvalitet si sada kupio,  mislim acera ili altus ili jos nesto bolje?Lanac, Shimano ili KMC ili Sram?

Pisao sam na drugoj temi, dva lanca i dva lančanika. Prvi par 33.000 km, a drugi 18.000 km. Prednji zupčanici su Shimano altus

 http://planetbike.rs...UARE-CRNI-SA-ZAŠTITOM-OD-LANCA/25383/, lanac KMC i zadnji lančanici obični navojni 14-28 zuba 

http://planetbike.rs...X-14-28T/46641/

A patrona je prešla preko 59.000 km i ko zna koliko će još.

 

Moglo je ovo još da izgura...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Ma mogo je ovaj mali napred još, nego dosadno vrteti u prazno.


  • 0

  5926 km u pola 2012    15605 km u 2013   11674 km u 2014   11858 km u 2015   7577 km u 2016   5423 km u 2017   prebačeno 12000 km u 2018

 

Da citiram profesora:

-Ovce moje budite u vinkli, evo mene stižem na bicikli


#53 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 October 2019 - 09:27 PM

Pozdrav i pitanje za majstore. Prebacio sam celu ultegra grupu sa jednog na drugi ram,a na novom ramu je već bila 105 patrona. Čovek koji je to radio reče da je bolje da je ostavim jer izgleda kao nova. Stavio pogon, probao free spin, slabo vrti... kaže čovek, razradiće se. Od tada sam prešao više od 1000km bez promene. Da li je pretegnuta ili nije u 'vinklu' zbog rama? Ili je samo loša? Razmišljam da stavim staru ultegrinu, ali oklevam, ako je nešto drugo u pitanju?


  • 0
The sea, the sea

#54 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 October 2019 - 09:42 PM

Ако је превише затегнута лева курбла онда се неће "разрадити" наредних 100 година. Пробај да отпустиш курблу толико да нема луфта а да чврсто. Ако ни тада не помогне онда замена.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#55 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 November 2019 - 09:44 AM

Ако је превише затегнута лева курбла онда се неће "разрадити" наредних 100 година. Пробај да отпустиш курблу толико да нема луфта а да чврсто. Ако ни тада не помогне онда замена.


Proverih ovo, jeste bila malo pretegnuta leva kurbla, sada je nešto bolji free spin, ali i dalje mislim da tu nešto 'žulja'. Pošto sam teški amater, ne verujem da mi tih par vati troška opravdava petljanje sa novom patronom... barem dok se ova ne istroši pa ću videti dalje. Više me zanimalo šta može da smeta pogonu u samoj postavci i, evo, saznah nešto novo ☺
  • 0
The sea, the sea

#56 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 January 2020 - 09:09 PM

Opet ja, samo da proverim da li sam dobro shvatio... Srednji pogon za 11s može da se koristi sa 10s kasetom? Pitam više u smislu da li je kompatibilno na nivou 'može da radi, u nekim slučajevima bolje ili lošije' ili nema nikakve razlike?
  • 0
The sea, the sea

#57 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 08 January 2020 - 07:33 AM

Kao i druga slična pitanja, odgovor je "Zavisi." Ukratko, u zavisnosti od detalja može biti ili "radi, u nekim slučajevima bolje ili lošije" ili "nema nikakve razlike".

 

Prvo, kaseta nema veze, bitan je prednji menjač i ručica prednjeg menjača. Drugo, bitno je koji je tačno pogon u pitanju. Na primer, Shimano je u prelasku sa generacije 7800/6600/5600 na generaciju 7900/6700/5700 (obe desetofazne) malo povećao rastojanje između lančanika i tome prilagodio hod prednjeg menjača. Koliko mi je poznato, isto rastojanje su zadržali i u budućim jedanaestofaznim grupama, tako da će jedanaestofazni pogon raditi bez problema sa delovima kasnije desetofazne generacije, a uz potencijalne probleme sa delovima ranije desetofazne generacije (mada je pitanje da li ćeš te probleme ikada primetiti).

 

Sram je uradio slično sa svojom poslednjom generacijom desetofazne grupe Red - malo su povećali razmak između lančanika i prilagodili prednji menjač, što su zadržali u budućim jedanaestofaznim grupama. Za Campagnolo nemam pojma, ne pratim njihov rad generalno.

 

Kod nezavisnih proizvođača pogona je, naravno, Divlji Zapad. Teško da ćeš naći tačne specifikacije različitih pogona, ali možeš računati da ništa nije napravljeno tako da uopšte ne radi kako god da ih ukombinuješ. Svakako cenim da su kod njih razlike među nominalnim jedanaestofaznim i desetofaznim pogonima verovatno manje nego kod gorepomenutih velikih imena.


  • 2

#58 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 08 January 2020 - 03:39 PM

Razlika izmedju 11 i 10s pogona je u razmaku sajbni e sad koliko to moze biti problem u radu sa 10s kasetom mislim da zavisi i od lanca posto su i oni razlicite sirine.

 

Verovatno ce to sve i da radi ali lose i samo ce da te nervira.


  • 0

#59 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 January 2020 - 04:05 PM

Hvala na odgovorima. Trenutno imam R600 10s pogon, koji će biti uskoro za menjanje, a potencijalni naslednik je RS500 11s. Prednji menjač je 5700, a lanac ultegra 10s. Zapravo, pošto već menjam pogon, pokušavam da nađem kraće kurble (i zbog visine i zbog razmaka od prednjeg točka do sprinterica) pa sam malo ograničen izborom.
  • 0
The sea, the sea

#60 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 10 January 2020 - 11:38 AM

Ovako iz prve ruke bez nagađanja ja probao i 11faz shimano 105 pogon radi perfektno i sa starijom 10faz 5600-6600 grupom i sa novijom 10faz 5700 i 6700 grupom.

Trenutno mi je na bajsu 11faz 105 pogon uparen sa 10faz 5700 grupom, a sve sam gore pomenute kombinacije probao.
U pitanju je kompact pogon 50-34.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 3




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika