Jump to content


Fotografije

Kako se hranite na turama?

ishrana kampovanje ture

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
24 odgovora na ovu temu

#1 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 25 December 2017 - 03:11 PM

Ovo nismo načinjali, mislim.

Koju vrstu ishrane koristite na turama (kraćim, srednjim, dužim) i šta dominira?
Teglite li pribor za kuvanje (i koliko toga) ili je OK danima živeti na 'lebu i pašteti/naresku/slanini?
Da li jedete (nosite) samo ono što ste predvideli, ili širite ponudu na trpezi po dostupnim prodavnicama?
Koliko često se (zavisno od finansija) zabadate u ugostiteljske objekte?


  • 2

#2 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 25 December 2017 - 03:15 PM

Ok je danima ziveti na pasteti, naresku, tunjevini. Ne znam sa tura ali mi je poznato sa raznih terena :)
  • 1

#3 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 25 December 2017 - 04:56 PM

Šta sa terena, sa celih studija :D :D

 

*Tema je više u pravcu "koliko NE spartanišete sa hranom i kako", u principu smo svi nekom prilikom danima živeli na pašteti i naresku i sl.

 

Što se tiče ribe, meni teško pada pred ili tokom vožnje, mnogo uljava, legne na želutku. Ako je sa povrćem, i nekako.


  • 1

#4 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 25 December 2017 - 07:59 PM

Koristim uglavnom gotova jela i suhomesnate stvarčice, što će reći razne salame i kobaje. Pekare i gril objekti se podrazumevaju, pošto se naravno prethodno obavestim kod domoradaca gde šta valja. 

Kuvalo ne nosim, a u kafane ne svraćam, jer sam limitiran sa parama.

Inače, ne teglim neke naročite zalihe hrane. Recimo da u bisagama uvek imam hrane za obrok ili dva, a ostalo pazarim po usputnim prodavnicama..

Kao grickalice tj, za usput koristim bonžite ili neke voćke sočne, 


  • 0

#5 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1395 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 December 2017 - 01:20 PM

Super tema.

Ja imam razne ideje u vezi sa klopom na turama, ali koliko toga ce moci i da se ostvari i radi, to je pitanje i ostaje da se vidi. O tome vise kasnije danas, u sledecem postu, sa pricom o tome sta jedem. Ovaj post je cisto drobljenje :D

 

Inace, ja imam vrlo ograniceno iskustvo, jer sam tek ove godine krenuo sa turama. Sa druge strane, bio sam na tri ture sasvim razlicitog tipa, pa mislim da sam stekao poprilicno pristojnu sliku toga koji su mi prioriteti i zelje, a sta zelim da izbegnem itd.

Samo da kazem nesto sto je valjda ocigledno, ali za svaki slucaj: U vezi sa spartanisanjem, u negativnom kontekstu (znam da ti nisi obavezno imao to na umu).

Ako bih samo pomislio da bih mogao da patim jer ne bih imao odgovarajucu ishranu tokom visednevne voznje, nema sanse da bih na nju uopste krenuo. I nije u pitanju samo ishrana, vec bilo sta, jer na turu idem da uzivam a ne da se osecam uskracenim. Ocigledno, neke stvari neminovno nedostaju u odredjenoj meri u odnosu na "civilni" zivot - odmor, higijena i ishrana su one najstandardnije stvari koje trpe - ali sa tim nedostacima mora da se pomiri svako ko hoce da boravi u prirodi duze od nekoliko sati.

 

A sto se kuvanja dobre klope na turama tice... tu ima raznih problema, koji mozda nisu ocigledni dok se ne krene i ne proba. Elem:

- ako je vreme lepo tj toplo, onda je problem kako ocuvati bilo kakvu hranu koja nije konzervirana tj koja je lako kvarljiva. Ako je napolju 30 stepeni onda je u bisagi 50.

- ako je vreme hladno tj nije sezona, onda voce i povrce nisu tako lako dostupni (BG i NS prodavnice ne racunam, ocigledno)

- takodje, kada je hladno onda zelis sto pre da se uvalis u sator i ugrejes a ne da provodis vreme napolju spremajuci specijalitete; skuvas nesto sto brze mozes i gotovo

- spremanje bilo cega sto nije prakticno instant (plus testenina) zahteva vreme koje retko kada imas, osim ako ga bas isplaniras; Znaci, moras da odvojis vreme kada si odmoran i cio za kuvanje, a to je isto ono vreme koje bi trebalo da provedes na bajsu, guleci kilometre

- ostavljanje nepojedene klope preko noci nije dobra ideja, sto zbog divljih zveri sto zbog pasa lutalica; sa druge strane, spremati nesto specijalno samo za to vece ce posle celodnevnog motanja delovati kao teeeeezak rad

 

Sa druge strane, jesti samo suvo i hladno je uzasno. Instant supe, virsle, testenina, gotova jela iz konzervi - to su sve proste stvari koje traze jako malo vremena a bas mnogo znace, posebno ako nije leto.

Ja uvek nosim gorionik i bocu plina, serpe, zacine i hranu. Nista lepse nego kada se naklopas necega kuvanog posle celog dana voznje, i onda se uvuces u sator pa ti je toplo i spolja i iznutra.


  • 3

#6 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 26 December 2017 - 02:32 PM

Ovde se sad otvara pitanje šta je kome neodgovarajuća ishrana, ali svako od nas verovatno ima drugačiji nivo tolerancije, pa ne treba širiti mnogo van konstatacije da je 4 dana nareska nekima podnošljivo a nekima nezamislivo :D - osim ako se za tim ne ukaže potvrda.

 

Što se tiče mog iskustva sa terenskim spremanjem hrane i sa čuvanjem hrane u bakteriološki ispravnom stanju,

 

Ne verujem da će iko usred dana da sedne i nešto sprema - pa makar i usred jula, kad svakako treba odležati koji sat u hladu, ako ništa drugo, ono jer nema gde. Jedina razumna kombinacija je spremanje hrane uveče i jedenje ostataka za doručak - vreme tokom kojeg hrana stoji je relativno kratko, ujutru je sve na izvol'te, a noćna temperatura je ipak bar maaalo niža od dnevne. I nema mućkanja i potencijala za otvaranje, kontaminaciju, prosipanje.

 

Šta spremati? MESO. Isprženo ili ispečeno meso (tiganj ili roštilj) i usred leta može bez naročite zaštite da stoji po dan i po ili dva. Kuvanje je već rizično ostavljati, to koliko će bakterije navaliti na nešto umnogome zavisi od toga da li je supstrat hrane suvlji u odnosu na bakteriju ili ne (ključna reč: osmoza). Što suvlje to bolje, dok su vodnjikavo-skrobne kombinacije (a la paprikaš - niko ga neće praviti ali je jasan primer) podložne kvarenju na mrk pogled.

 

Meso je ubedljivo najpraktičnije spremati u vidu ražnjića, od pribora treba nož i upaljač :)

 

Dakle, u mojoj priči, za jednodnevne ture rade konzervice i čokoladice (sendviči su fini al' ko da ih pravi), za (prošireni) vikend domaće suvo (idealno kobaje, ne treba nož), kuvana jaja, neki "odsušivač" (majonez :P) i malo nekog od ovih fensi 'lebova - pločice i zrnevljasti hlebovi, salata (čitaj paprika, takođe odmah jestivo) po potrebi i sezonskoj dostunosti.

 

Za duže od toga svakako treba što češće zabosti neko ugostiteljstvo, i to ciljati laganije stvari - čorbica, salata, jaja. Ostalo se sve može pecati po prodavnicama na (dvo)dnevnoj bazi za manje novca.

 

Ovo bi bilo u varijanti minimuma prtljaga - Boris je izneo neku srednju varijantu. Ako se na kraju dana završava u blizini baznog logora na 4 točka, nebo je granica. Mi na kampovanje samo smederevca još nismo poneli :D


  • 3

#7 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 26 December 2017 - 03:50 PM

Ja sam, pošteno govoreći lenj da kuvam, otuda valjda i moja logična orijentacija prema stvarima koja podrazumevaju minimalni utrošak energije, isečeš, nabodeš, sažvaćeš i pičiš dalje. To je neki neizdrž da se stigne dalje, vidi više, šta ja znam, teško je to zdravorazumski objasniti. Nije da spremanje hrane oduzima preterano vremena, ali meni to na turama nije potrebno. Sigurno je da ima i drugih pristupa, ovde samo iznosim svoje iskustvo.


  • 0

#8 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1395 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 December 2017 - 03:57 PM

Eh, da, meso...

 

Ne znam, ja nisam uspeo da nadjem nacin da ubacim spremanje svezeg mesa u svoj meni na turama. Cak sam proslog proleca pokusavao da nadjem resetku koja je dobre velicine i od prihvatljivog materijala a da nije teska, i na kraju nisam nista uzeo... sto se ispostavilo kao dobar fail, jer bih je samo nosio a koristio verovatno nikada.

Problem je sto ja ne znam gde se kupuje sveze meso kada izadjes iz veceg mesta. Verovatno kod komsije koji drzi zivotinje zbog mesa. Mesare ne postoje, a ono malo prodavnica sto moze da se nadje ne drzi sveze meso osim virsli i poneke kobaje koje tamo stoje tamo negde od poslednjeg puta kada je Tito bio u kraju.

 

Makar u Srbiji, kada hoces da jedes sveze meso moras da udjes u oveci grad i onda nadjes mesaru. Cak i to nije bas sigurno jer istocna i juzna Srbija nisu snabdevene nikako. Posto nisam bio poneo resetku onda nisam ni preterano obracao paznju, mada sam video odeljak sa mesom u par vecih prodavnica (tipa IDEA) u koje sam usao u Pirotu i Vranju, i nije delovalo obecavajuce. Forumasi iz tih krajeva znaju bolje, pa mozda neko nesto prokomentarise. U svakom slucaju, ja meso nisam spremao i, za sada, ne vidim nacin da to postane stalni deo menija. Kada mi se bas prijede, ili resavam virslama, kobajama i konzervama tunjevine, ili izvadim budjelar i kupim gotovo.


  • 0

#9 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 26 December 2017 - 10:54 PM

E pa zato sam rekao najprostiji su ražnjići, odsečeš nožem štapić, istim nožem narežeš meso, pripališ vatru i eto ga. Isto i za sve kobasičasto i slaninasto.

 

To za problem sa svežim mesom, nisam u toku. Ne bi bilo loše napraviti bazu mesara :) Mada, kolika nam zemlja, malo-malo zabodeš neki (veći) grad, na treći dan praktično neizbežno, ako se BAŠ nisi posvetio pažljivom crtanju treka kroz apsolutne pizdince.

 

A kad nađeš mesaru, uzmeš parče svežeg mesa, krvnički ga posoliš, umotaš ga (tj kesu s mesom) u neku krpu posred bisaga, vala može do sutra da izdrži, a možda i jače, tako hladno iz mesare, slano i izolovano. Tu jedino živinu treba izbegavati, mnogo lakše strada.

 

Druga, malo kabastija, ali znatno praktičnija varijanta je nošenje spremljenog mesa sa sobom. Isprže se šnicle (na suvlje, da nisu sočne) i zatope u masti. To je starinski način čuvanja mesa, kad nije bilo frižidera i ili je bilo suvo ili je bilo zatapano. Foru sam naučio od ćaleta, obimno isprobavao za vreme bombardovanja (i nekih kampovanja) i definitivno radi. Tu je jedina fora naći nekakav sud koji može da se hermetički zatvori, da mast, ako se otopi (po toplom vremenu) ne može da iscuri. Za klopu se malo zagreje šnicla da se skine mast, et voila. Može i za doručak i za ručak :)

 

*domaće polusuve kobaje za prženje mogu GODINAMA da stoje u masti a da ne užegne nijedno. Praktično, napakuješ lonac kobajama, zalije mašću, isprižiš tako u loncu, ostaviš lonac sa strane i vadiš kobaje iz masti kad se uželiš. Dakle, mogu i one na put u masnom pakovanju.


  • 1

#10 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 26 December 2017 - 10:57 PM

To je neki neizdrž da se stigne dalje, vidi više, šta ja znam, teško je to zdravorazumski objasniti. Nije da spremanje hrane oduzima preterano vremena, ali meni to na turama nije potrebno. Sigurno je da ima i drugih pristupa, ovde samo iznosim svoje iskustvo.

 

Pa, ovde uglavnom mislim na ovo povečerje, kad nemaš taj dan više gde da stigneš osim na spavanje. Ja mogu uvek da gulim suvo i konzervirano, ali negde trećeg-četvrtog dana stvarno popizdim ako se ne uhvatim za kašiku. Posle svakog Čikera otprilike imam nedelju dana veganstva :D :D


  • 0

#11 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1395 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 December 2017 - 07:36 AM

@ mixitron, apropo sistema sa mascu:

 

Tamo negde pocetkom ili sredinom 80ih bio sam nekih par nedelja po Evropi sa mojima, kolima. Klinac. Nas auto je bio u problemu pa je cale pozajmio dedin Citroen Ami 8. Za one koji ne znaju sta je to, evo ga:

Citroen Ami 8 1971 Berline front.jpg
(izvor: http://www.simoncars...line front.jpg)
E, posto nismo bili bogati a isli smo u zapadnu Evropu, mi smo (izmedju ostalog, kao npr gomiletine vanilica) poneli plasticnu kacu prepunu masti a u masti usoljene snicle. Bilo je leto i vruce, mi smo se upravo bili prosetali Monte Karlom i onda seli u auto da krenemo dalje, ali cale nije mogao da izvuce natovaren Ami uz brdo. Nas troje smo izasli i popeli se peske do druma, a ja sam usput zgrabio dva parceta hleba i izmedju njih ubacio sniclu koja je oko sebe imala jedno pola kile masti.
I tako, stojim ja na putu u Monte Karlu, pici vrelo letnje mediteransko sunce, oko mene sve ultra bogato i sjajno, a onda se pojavila otvorena limuzina... Uniformisani vozac sa kapom a na zadnjem sedistu zena sva u beloj cipki, sa sesirom i velom i rukavicama do laktova. Prolaze oni ispred mene, momcica sa Balkana, dok ja sav oznojen zveram u njih zvacuci sniclu, dok mi mast curi niz podlaktice...
Bilo je super.

Tako da to sa mascu radi, naravno, znam iz iskustva :D ali nositi takve stvari na bajs nije bas zgodno a i tesko je, osim ako nosis malu kolicinu. U stvari, za ture od nekoliko dana nista nije problem jer prakticno sve moze da se izvuce na o-ruk, ali je problem kod tura koje traju duze od nekoliko dana - nedelju ili vise - gde ne mozes da se oslanjas na hranu ponetu od kuce, jer nisi poneo 10 kila i vec si sve pojeo.


  • 3

#12 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 27 December 2017 - 12:06 PM

E pa nisam ni mislio da sve odmah poneseš od kuće, ko bi vukao toliko (oni trajkovi mi sve bolje zvuče, pogotovo otkad su krenuli u mtb varijantama) :D Ali recimo može da funkcioniše da na 3-4 dan uzmeš neko meso i napržiš za narednih dan i po. To bi trebalo da stane u jedan porodični sladoled zapremine.

 

Mote Karlo apsolutna pobeda. Da si bio šmeker, da ponudiš damu :D :D


  • 2

#13 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 December 2017 - 09:31 PM

 
Mote Karlo apsolutna pobeda. Da si bio šmeker, da ponudiš damu :D :D



Ja vec zamisljam scenu :D

Na uvek imam jedno, dva pa i 3 gotova jela. Ranije sam to jeo uvece a od ove godine to krkam ujutro. Uvece uglavmom nudle testeninu. Preko dana burek, pljedza.. ma zderem sve jer "kad sam gladan nisam sav svoj".
Gorionik obavezno nosim jer je topla vecera neprocenjiva.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#14 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 28 December 2017 - 09:27 AM

E, da, gotova klopa, nije loše rešenje, ali PRESLANOOO, tako da bi mi bila više OK za to preko dana, kad ima šanse da se istera znojem.


  • 0

#15 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 December 2017 - 10:20 AM

Ne mogu te gotove klope... Prdim od njih kao dabar  n2:doh

Za ture: hleb - neka vrsta tonusa. Meso - suvetina ili neke riblje paštete argeta (mada to nije meso). Salata - recimo sveža paprika, krastavac.

Meni je vrlo bitno da, ako je suva hrana, menjkam, da ne nosim više od 2 konzerve/pakovanja istog, smori me u totalu kad jedem više puta isto, pa još suvo. Nego skoro svaki obrok da bude nešto drugo.

Obavezno jogurt, obavezno voće, bez toga nema šanse. Salata u skoro svakom obroku mora da bude, inače se unervozim :D

Realno, od kafane mi treba samo čorba i salata. Za ostalo mogu lako.


  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.

#16 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1395 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 December 2017 - 11:34 AM

Gotova hrana, makar tu koju uzima chamade, je meni preteska. Ne mislim kao hrana nego kao pakovanje. Uzeo ja tri komada i hteo da stavim u korpu u samoposluzi, i onda shvatio da to ima mozda i dve kile sve zajedno. Previse, s obzirom na kolicinu, koja je ipak manja od jednog dubokog tanjira. Ok je ponekad, ali ja to ne bih nosao u bisagama ceo dan (ili vise dana), nego bih uzeo da pojedem odmah.

 

Kad jelchica pomenu jogurt - uf, kako je jogurt dobra stvar kada te stigne ona opsta iscrpljenost... Sada sam vec naucio da, kada me dohvati taj minus negde u voznji a ne staje mi se da kuvam, samo kupim litar jogurta i problem resen. Uz neku kesu cipsa ili necega drugog slanog, posle 15 minuta sam kao nov.


  • 0

#17 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 28 December 2017 - 11:39 AM

Jogurt odličan, a meni od ove godine idu 2 flaše surutke umesto bidona. Rehidrira 10x bolje, pomaže hrskavicama, košta ništa u odnosu na ostale sportske izotonike i 'čke materine.


  • 2

#18 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1395 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 December 2017 - 11:45 AM

Da, surutka, cini mi se da si je vec negde ranije pomenuo. Dodajem je u spisak stvari koje cu da trazim kada se leti budem vozio po Srbiji, uz paradajz i papriku koji su se pokazali kao neverovatno dobra kombinacija za usputno prozdiranje.


  • 0

#19 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 December 2017 - 12:17 PM

Mix pogledaj sastav surutke, 95% je voda, ako mislis na surutku u prahu to je pakao sa 60% laktoze.
Najpoviljniji isotonic je Bolero, 50rsd za 1,5l. napitka...postoje i bolji ali je i cena bolja :-)

Svrati na pice kada budes na Vozdovcu.
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#20 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 28 December 2017 - 12:57 PM

Ne ne, mislim na pravu surutku, ne na prašinu. ona mi baaaaš dobro radi posao (naročito što me više ne bole kolena otkad je ločem, ne znam zašto, al' tako je), tako da moram da je preporučim dok ne probam bolje. A naiđem(o) rado dok se ukaže prilika ;)


  • 1





Also tagged with one or more of these keywords: ishrana, kampovanje, ture

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika