Jump to content


Fotografije

Podmazivanje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
774 odgovora na ovu temu

#741 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 05:57 PM

Ti imaš konstantan pritisak na pedale. Kao kada bi čovek drzao 100 kg stojeći na jednoj nozi. Na 2 noge ima pritisak po 50 kg, po nozi. Da imamo 10 nogu, bilo bi samo 10 kg, po nozi. Sad lanac, što ima više zubaca manje opterećenje trpi svaki zuba ponaosob a sa njim i svaka karika je manje opterećena. Brate mili...
  • 0

#742 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 06:01 PM

Ti imaš konstantan pritisak na pedale. Kao kada bi čovek drzao 100 kg stojeći na jednoj nozi. Na 2 noge ima pritisak po 50 kg, po nozi. Da imamo 10 nogu, bilo bi samo 10 kg, po nozi. Sad lanac, što ima više zubaca manje opterećenje trpi svaki zuba ponaosob a sa njim i svaka karika je manje opterećena. Brate mili...
  • 0

#743 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 06:02 PM

Ali je duze opterecena...


  • 0

#744 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 06:14 PM

Da li ti više znaš šta pričaš?


  • 0
.

#745 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 06:22 PM

Ti imaš konstantan pritisak na pedale. Kao kada bi čovek drzao 100 kg stojeći na jednoj nozi. Na 2 noge ima pritisak po 50 kg, po nozi. Da imamo 10 nogu, bilo bi samo 10 kg, po nozi. Sad lanac, što ima više zubaca manje opterećenje trpi svaki zuba ponaosob a sa njim i svaka karika je manje opterećena. Brate mili...

 

Jeste tako u teoriji i delimično u praksi kada su svi delovi novi ali samo do neke tačke habanja. Kako se lanac i lančanici više troše tako se menja opterećenje po pojedinačnom zubu/članku, neki trpe više a neki manje opterećenje u zavisnosti od kombinacije trenutnog naleganja. To je slična priča kao što 70-80 % opterećenja navojnog sklopa trpe samo 2,5-3 navoja. 


  • 0
.

#746 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 06:32 PM

Jeste tako u teoriji i delimično u praksi kada su svi delovi novi ali samo do neke tačke habanja. Kako se lanac i lančanici više troše tako se menja opterećenje po pojedinačnom zubu/članku, neki trpe više a neki manje opterećenje u zavisnosti od kombinacije trenutnog naleganja. To je slična priča kao što 70-80 % opterećenja navojnog sklopa trpe samo 2,5-3 navoja.

Da znaš ti koje sile istezanja deluju. To što pričaš možda stoji za neke navoje koje bi mi rezali nekim tupim nareznicama ili ureznicama. Kad je kvalitetno, sve nalaže
jednako.
Sto se lanca tiče on se troši, ali se penje ka vrhu zuba, pa opet radi na šajbni bar 15 karika.
  • 0

#747 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 06:57 PM

Za lance ne znam da li najeveće opterećenje trpe 3 ili 13 zuba, nisam se time nešto bavio a i ne sećam se toliko teorije.

Zato je za navoje 100 % tačno. Ne postoji jednako, koliko god da se precizno uradi, uvek će negde biti veće a negde manje opterećenje. Sem možda za neke izuzetno precizne i zahtevne skolopove za koje i ne znamo gde se koriste. O ceni takvih navoja verovatno tek ne bi voleli da znamo :)


  • 0
.

#748 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 07:20 PM

Objasni mi sta to znaci, hvata samo 2 ili 3 navoja? Od koliko potrebnih navoja koje treba da uhvati?
Drugo objasnio sam na početku kako da vidiš koliko karika hvata istovremeno. Udari prednjim točkom u zid, da bicikl ne može da ide napred, čučni pored, nategni rukom pedale. Videćeš koje karike hvataju do daske, koje slabo, a koje ni malo. Bar 15 hvata do daske.
  • 0

#749 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 08:00 PM

Pa samo 2-3 navoja trpi skoro celo opterećenje. Svi ostali koliko ih ima trpe to što ostane. Pa ti si bar čovek prakse a ne kao ovi teoretičari. Koliko navoja bude uništeno kada izvadiš neki šraf? 2-3 ili 10?

 

Nisam ja to smislio, uči se iz mašinskih elemenata čini mi se, a javlja se baš iz razloga što u praksi ne postoji savršena obrada i zbog same deformacije metala. 


  • 1
.

#750 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 08:07 PM

2 ili 3 od 10 potrebnih, ili od 20 potrebnih navoja? Da li hvata samo 20% stvarno navoj, a ostalo je prazna puska, razumes?

Ako bi smo gledali pod super jak mikroskop, bilo bi naravno kao ono sto sam pisao za kuglice od lezajeva. Ali sve je to prilagodljvo i deformise se jedno prema drugome.

Mozes i to da napravis probu. Uzmi veci zavrtanj, dobar flomaster, i po navoju sve ofarbaj, na zavrtnju. Stegni onda to u maticu propisnom silom. Po tebi bi samo par navoja imalo skinutu boju a svi drugi navoji bi imali nedirnutu boju? Ne, sve bi bilo isto.


  • 0

#751 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 08:10 PM

Nije to sve vazno, nego nam je Dusan ostao duzan odgovora na pitanje koje je postavio. Posto za sve kaze da je netacno.


  • 0

#752 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 08:25 PM

Koje su brzine lanaca?


  • 0

#753 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 08:29 PM

Od 10 do 15000 obrtaja u minutu.


  • 0

#754 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 09:23 PM

2 ili 3 od 10 potrebnih, ili od 20 potrebnih navoja? Da li hvata samo 20% stvarno navoj, a ostalo je prazna puska, razumes?

Ako bi smo gledali pod super jak mikroskop, bilo bi naravno kao ono sto sam pisao za kuglice od lezajeva. Ali sve je to prilagodljvo i deformise se jedno prema drugome.

Mozes i to da napravis probu. Uzmi veci zavrtanj, dobar flomaster, i po navoju sve ofarbaj, na zavrtnju. Stegni onda to u maticu propisnom silom. Po tebi bi samo par navoja imalo skinutu boju a svi drugi navoji bi imali nedirnutu boju? Ne, sve bi bilo isto.

 

Trpeti opterecenje i nalegati nije isto. Zbog elasticne deformacije materijala prvih nekoliko navoja, da kazem 20% od ukupnog broja trpi 80% sile. Ostatak se u opadajucem trendu rasporedjuje na ostale navoje u spoju. To je osnova masinskih elemenata, svaki sraf ikad napravljen je radjen po formulama koje su izvedene iz takve raspodele napona

 

Lanac i lancanici zbog slicnih elasticnih deformacija ne ostvaruju ujednacen kontakt vec prvih nekoliko zuba nosi vecinu sile dok se ostatak takodje u opadajucem trendu prenosi preko ostalih karika i zuba u spoju

 

Ono sto se razlikuje kod ova dva spoja jeste nacin ostvarivanja, gde se za navoje koristi obrtni moment za spajanje pa i on takodje zbog elas.def. doprinosi da raspodela bude takva kakva je, dok kod lanaca toga nema pa su razlike u silama malo manje izrazene ali ne i nepostojece


  • 1

#755 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 09:32 PM

Trpeti opterecenje i nalegati nije isto. Zbog elasticne deformacije materijala prvih nekoliko navoja, da kazem 20% od ukupnog broja trpi 80% sile. Ostatak se u opadajucem trendu rasporedjuje na ostale navoje u spoju. To je osnova masinskih elemenata, svaki sraf ikad napravljen je radjen po formulama koje su izvedene iz takve raspodele napona

 

Lanac i lancanici zbog slicnih elasticnih deformacija ne ostvaruju ujednacen kontakt vec prvih nekoliko zuba nosi vecinu sile dok se ostatak takodje u opadajucem trendu prenosi preko ostalih karika i zuba u spoju

 

Ono sto se razlikuje kod ova dva spoja jeste nacin ostvarivanja, gde se za navoje koristi obrtni moment za spajanje pa i on takodje zbog elas.def. doprinosi da raspodela bude takva kakva je, dok kod lanaca toga nema pa su razlike u silama malo manje izrazene ali ne i nepostojece

 

Zare je napisao ovo  "80 % opterećenja navojnog sklopa trpe samo 2,5-3 navoja". Ja sam pitao od koliko navoja. 10 ili 5, vidis neku razliku???

 

Sto se tice lancanika i karika, i tu sam napisao da se vidi oni koji nemaju nikakvo opterecenje, pa oni koji imaju malo, pa oni koji su skroz nategnuti.. Malo pazljivije citaj. Tako da sam isto napisao da postoje razlike u optercenju. 

Poenta je da ce duze da traje lanac sa vecim lancanikom nego sa manjim, 


  • 0

#756 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 09:42 PM

Zare je napisao ovo  "80 % opterećenja navojnog sklopa trpe samo 2,5-3 navoja". Ja sam pitao od koliko navoja. 10 ili 5, vidis neku razliku???

 

Sto se tice lancanika i karika, i tu sam napisao da se vidi oni koji nemaju nikakvo opterecenje, pa oni koji imaju malo, pa oni koji su skroz nategnuti.. Malo pazljivije citaj. Tako da sam isto napisao da postoje razlike u optercenju. 

Poenta je da ce duze da traje lanac sa vecim lancanikom nego sa manjim, 

 

A sto si ti toliko istrzan na svakoj temi gde ucestvujes u diskusiji? Ja npr bas volim da procitam neke stvari koje pises vezano za vreme Zastave i znanje koje si pokupio radeci tamo jer je lepo cuti nekoga iz prakse. Nije mi bas najjasnije cemu uvek neko napinjanje kada ti se da odgovor suprotan onome sto ti mislis da znas ili ocekujes?

 

Napisao sam da npr 20% od ukupnog broja trpi 80% napona, pa ti uzmi i preracunavaj od cega je 2-3 navoja npr 20%. Jel treba sad da povadimo dijagrame i da gledamo ciji je veci zato sto nismo saglasni u necemu?

 

Drugo odgovor koji sam ti dao sam prvenstveno napisao jer si pisao o flomasteru i skidanju boje, sto nema veze sa raspodelom opterecenja vec naleganja. Jel moze sad da se spusti lopta malo?


  • 2

#757 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 09:50 PM

A sto si ti toliko istrzan na svakoj temi gde ucestvujes u diskusiji? Ja npr bas volim da procitam neke stvari koje pises vezano za vreme Zastave i znanje koje si pokupio radeci tamo jer je lepo cuti nekoga iz prakse. Nije mi bas najjasnije cemu uvek neko napinjanje kada ti se da odgovor suprotan onome sto ti mislis da znas ili ocekujes?

 

Napisao sam da npr 20% od ukupnog broja trpi 80% napona, pa ti uzmi i preracunavaj od cega je 2-3 navoja npr 20%. Jel treba sad da povadimo dijagrame i da gledamo ciji je veci zato sto nismo saglasni u necemu?

 

Drugo odgovor koji sam ti dao sam prvenstveno napisao jer si pisao o flomasteru i skidanju boje, sto nema veze sa raspodelom opterecenja vec naleganja. Jel moze sad da se spusti lopta malo?

 

Pa u tome je poenta sto si sad napisao. Moze da se kaze npr 20%, ali ne moze 2 ili 3 navoja. Ako ima zavrtanj 20 navoja to bi bilo 10% da drzi, a ako bi imao 6 navoja to bi bilo 50%. Odlicno sam postavio pitanje. Pravilno je bilo tolko i tolko posto pa da diskutujemo o tome.

 

Naravno da nema svuda istu silu naprezanja kao sto nema ni na karikama, Ali su poceli da pricaju da nema veze broj zuba. Sto ima vise lanac ce trajati duze. Nikada nisam napisao da ce lanac na pocetku dodira sa lancanikom trpeti silu istu kao i onaj na sredini. Ali zar mora i nesto tako prosto da se naglasi?


  • 0

#758 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 09:54 PM

Pa u tome je poenta sto si sad napisao. Moze da se kaze npr 20%, ali ne moze 2 ili 3 navoja. Ako ima zavrtanj 20 navoja to bi bilo 10% da drzi, a ako bi imao 6 navoja to bi bilo 50%. Odlicno sam postavio pitanje. Pravilno je bilo tolko i tolko posto pa da diskutujemo o tome.

 

Naravno da nema svuda istu silu naprezanja kao sto nema ni na karikama, Ali su poceli da pricaju da nema veze broj zuba. Sto ima vise lanac ce trajati duze. Nikada nisam napisao da ce lanac na pocetku dodira sa lancanikom trpeti silu istu kao i onaj na sredini. Ali zar mora i nesto tako prosto da se naglasi?

 

To sam ja napisao i prvi put ali odma ide vatra ko po obicaju na ovom forumu  n2:hahaha

 

Ne bih znao za drugo pitanje, ne pratim Dusanovu "cik pogodi" sekciju ove teme


  • 1

#759 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 10:00 PM

To sam ja napisao i prvi put ali odma ide vatra ko po obicaju na ovom forumu  n2:hahaha

 

Ne bih znao za drugo pitanje, ne pratim Dusanovu "cik pogodi" sekciju ove teme

Sad cu da ti objasnim kako je krenulo. Dusan je rekao da samo 1 ili 2 zuba trpe opterecenje.Onda se izmedju svasta pisalo, pa Zare da samo hvataju 2 ili 3 navoja. Sad ko to cita pomislice da ovi drugi zubci-navoji ne rade nista. Ne,svi rade, koji su u dodiru, samo neki trpi 100% opterecenje, sledeci mozda 97% i tako dalje. Poenta po 100 put duze ce trajati sa vise zuba.


  • 0

#760 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 November 2022 - 10:08 PM

Ma ne ide to tako. Pogledaj koliko navoja ima navrtka (matica) 3-4 ili 10. Misliš sa bi se nešto bitno promenilo da ima duplo više navoja? Skoro ništa sem što bi potrošio duplo više materijala. Da je tako kao što ti misliš nikada ne bi oblaznuo šraf sa maticom od 2 cm. U praksi će oblaznuti ali ćeš imati dužinu matice da ga opet dotegneš i tako sve dok imaš maticu i zdrav navoj na šrafu.

 

Nisam ja rekao da hvataju samo 2 ili 3 navoja. Kao što Niipheus reče, nije isto "hvatanje" i opterećenje. Može da hvata i 100 navoja opet će ona 2-3 biti najviše opterećeni. To je mehanika i to je tako. Svidelo se ili ne to i tebi i meni. To sam naveo samo kao primer da je možda isto takvo stanje i sa lancima i lančanicima. 

 

Niipheus je očigledno "malo" kasnije od mene izašao iz školske klupe pa se svega bolje i detaljnije seća. 


  • 2
.




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika